forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Νοέμ 2017, 00:20

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 91 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠ' ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Δεκ 2008, 21:02 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 03 Νοέμ 2007, 22:06
Δημοσ.: 49
Εκφράζω την άποψη ότι οι φοιτητές των δημοσίων πανεπιστημίων έχουνε πολύ περισσότερα δικαιώματα απ' ότι πρέπει, σε βαθμό τέτοιο που να νομίζουν πως, οτιδήποτε μπορούν να σκεφτούν είναι και δικαίωμά τους.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ, ΕΠΕΙΔΗ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ (ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ)

ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ και ΝΑ ΠΑΨΟΥΝ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΡΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑ ΜΑΘΗΣΗ.

Καταλαβαίνω ότι μπορεί πάρα πολλοί φοιτητές να μην ενδιαφέρονται καθόλου για τη μόρφωσή τους μέσα από το δημόσιο πανεπιστήμιο. ΑΣ ΜΗΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ. Εγώ όμως ενδιαφέρομαι. Και αυτοί οι πολλοί, ακόμα κι αν έχουν την πλειοψηφία, δεν θα έπρεπε να έχουν το δικαίωμα να μου απαγορεύουν σε εμάς τους λίγους ή πολλούς φοιτητές που ενδιαφερόμαστε και που θέλουμε να παρακολουθούμε τα μαθήματα και να δίνουμε εξετάσεις σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΟΠΟΤΕ ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ.

Παρακαλώ τους καθηγητές που θα διαβάσουν αυτό το μήνυμα, αν μπορούν να κάνουν κάτι για να βοηθήσουν να σταματήσει αυτή η κατάσταση και ο όλος παραλογισμός των καταλήψεων.

Προτού ενδιαφερθείτε για την Μελλοντική Κατεύθυνση του Τμήματός, προσπαθείστε να σκεφθείτε λύσεις για την ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ του Τμήματός μας. ΠΟΣΟ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ Η ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΛΗΨΕΩΝ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΑΣ ???

Οι φοιτητές είναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ να αποφασίσουνε για το καλό του Τμήματος και των σπουδών τους.
ΠΡΟΤΙΜΩ να αποφασίζουν για όλα τα ζητήματα του Τμήματος οι καθηγητές παρά οι φοιτητές. Ας βάλουνε περισσότερα μαθήματα, ας δυσκολέψουν οι εξετάσεις.... τουλάχιστο θα ξέρω ότι θα έχω ένα ΣΤΑΘΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ και οτι κάποτε θα τελειώσω.

Ευχαριστώ.

PS: Προς διαχειριστές του φορουμ: Γνωρίζω τον κανονισμό περι της μη χρησης των Κεφαλαίων Γραμμάτων. Όμως όπως ο κάθε φοιτητής "έχει χιλιάδες δικαιωματα", έτσι κι εγώ λέω ότι, έστω και για μια μονο φορά, έχω το δικαίωμα να φωνάξω μπροστά στον παραλογισμό που επικρατεί στο πανεπιστήμιό μας.
PS2: Ναι, γνωρίζω ότι τα δικαιώματα των φοιτητών έχουνε κερδιθεί μέσα από αγώνες. Όχι, η Γενική Συνέλευση Φοιτητών δεν θα έπρεπε να είναι το Ανώτατο Όργανο στο Τμήμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠ' ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Δεκ 2008, 21:07 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Αύγ 2006, 10:35
Δημοσ.: 399
Τοποθεσια: ΑΧΑΡΝΑΙ
Dio έγραψε:
Οι φοιτητές είναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ να αποφασίσουνε για το καλό του Τμήματος και των σπουδών τους.
ΠΡΟΤΙΜΩ να αποφασίζουν για όλα τα ζητήματα του Τμήματος οι καθηγητές παρά οι φοιτητές. Ας βάλουνε περισσότερα μαθήματα, ας δυσκολέψουν οι εξετάσεις.... τουλάχιστο θα ξέρω ότι θα έχω ένα ΣΤΑΘΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ και οτι κάποτε θα τελειώσω.

Εσύ δεν είσαι φοιτητής? Πιστεύεις ότι είσαι ανίκανος να αποφασίσεις για το μέλλον σου?

Οι καθηγητές πιστεύεις ότι μπορούν κι έχουν το δικαίωμα να αποφασίζουν για το μέλλον σου? Οι καθηγητές που στην πλειοψηφία τους αδιαφορούν για το αν αξιολογούν σωστά τα γραπτά των φοιτητών? Κάνεις ό,τι ακριβώς και στις συνελεύσεις... Δεν στηρίζεις τη θέση σου...

Σκέφτεσαι λιγάκι επιπόλαια, πικραμένος ίσως από την κατάσταση...

Δεν λέω να γίνεται συνεχώς καταλήψεις ούτε επικροτώ την κατάσταση των συνελεύσεων, αλλά λέω ότι η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση...

Μην σταματάτε ποτέ να ελπίζετε!!!
Θετική σκέψη!!!
Think positive!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠ' ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Δεκ 2008, 21:27 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 03 Νοέμ 2007, 22:06
Δημοσ.: 49
jmarkou έγραψε:
Εσύ δεν είσαι φοιτητής? Πιστεύεις ότι είσαι ανίκανος να αποφασίσεις για το μέλλον σου?

Οι καθηγητές πιστεύεις ότι μπορούν κι έχουν το δικαίωμα να αποφασίζουν για το μέλλον σου? Οι καθηγητές που στην πλειοψηφία τους αδιαφορούν για το αν αξιολογούν σωστά τα γραπτά των φοιτητών?

Εγω είμαι φοιτητής. Αλλά εγώ είμαι ΕΝΕΡΓΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ, όχι επαγγελματίας φοιτητής. Εγώ ήρθα εδώ για να σπουδάσω.
Αν αποφάσιζα εγώ για το μέλλον μου, θα ήταν λαμπρό. Το πρόβλημα είναι ότι αποφασίζουνε κάποιοι "φοιτητές" για το μέλλον μου.

Και ΝΑΙ, προτιμώ να αποφασίζουνε μόνο οι καθηγητές για το μέλλον μου, ΠΑΡΑ κάποιοι που έχουνε κερδίσει την ιδιότητα του "φοιτητή" και αποφασίζουν κάθε τρεις και λίγο να μου στερήσουν το δικαίωμα να σπουδάζω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Δεκ 2008, 22:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 07 Φεβ 2008, 11:05
Δημοσ.: 387
Τοποθεσια: Ζωγράφου
Dio έγραψε:
Και ΝΑΙ, προτιμώ να αποφασίζουνε μόνο οι καθηγητές για το μέλλον μου, ΠΑΡΑ κάποιοι που έχουνε κερδίσει την ιδιότητα του "φοιτητή" και αποφασίζουν κάθε τρεις και λίγο να μου στερήσουν το δικαίωμα να σπουδάζω.

Επειδή άνοιξες ένα θέμα που "σηκώνει" πολύ κουβέντα και είναι κάπως περίεργο, είναι λογικό να ρωτάμε πάνω σ'αυτά που λες..
Εγώ θα ήθελα να μου πεις, τί εννοείς όταν λες "κάποιοι που έχουν κερδίσει την ιδιότητα του φοιτητή"..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Δεκ 2008, 22:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Οκτ 2008, 19:34
Δημοσ.: 398
Dio έχεις δίκιο. Δεν μπορούν οι άλλοι να αποφασίζουν για σένα. Και δεν μπορείς κι εσύ να αποφασίζεις για τους άλλους.
Και ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα της σχολής. Ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του.

Εξοργίζεσαι που είναι κλειστή η σχολή (κι εγώ μαζί σου και πολλά παδιά) και πάνε χαμένοι οι κόποι σου, αλλά τη στιγμή που αντι να βάλουν τον "απ αυτόν" τους κάτω και να έχουν αποφασίσει και να έχουν βρει τρόπους να διανείμουν τα βιβλία νωρίς το θεωρούν μια τυπική διαδικασία που θα γίνει σε μια συνέλευση κάποια στιγμή στο εξάμηνο και σιγά το πράγμα που εμείς φωνάζουμε για να παίρνουμε τα βιβλία νωρίς και νομίζεις ότι ενδιαφέρονται για εσένα όσο θα έπρεπε (για να μην πω και χιλιάδες άλλα που δεν γίνονται όπως θα έπρεπε και τα ξέρεις)

Μπράβο σου που δεν θες να είσαι επαγγελματιας φοιτητής (και φαντάζομαι εννοείς όσα παιδιά για οποιονδήποτε λόγο τα έχουν φορτώσει στον κόκκορα) αλλά δυστυχώς κάνεις ένα λάθος. Βάζεις παρωπίδες και πιστεύεις ότι όποιος έχει πτυχίο και είναι καθηγητής, ή ότι όποιος δουλεύει στο πανεπιστήμιο στην διοίκηση ή οπουδήποτε αλλού κάνει τέλεια την δουλειά του και δεν πρέπει να ελέγχεται. Ε μην τρελαθούμε.

Και μόλις τώρα βλέπω τον πρώην πρύτανη του Πολυτεχνείου στον Αlpha να λέει ότι η γενιά του τα έχει κάνει μπάχαλο και μας παρακαλάει να τους ξεπεράσουμε. Και μην ξεχνάς και τον δικό μας πρύτανη που παραιτήθηκε (ευτυχώς ακύρωσε την παραίτησή του με παρέμβαση του ο Πρ. της Δημοκρατίας) λέγοντας ότι είναι ευθύνη των δασκάλων και των καθηγητών που έχει έρθει η κατάσταση σε αυτό το σημείο.

Θέλω να ελπίζω ότι είσαι κι εσύ από τα παιδιά που προσπαθεί κάτι τέτοιο. Αντί λοιπόν να βρίσκεις εύκολες λύσεις (δηλαδή να το βουλώσουν όλοι και να αφήσουμε να συνεχίσει η μπαχαλοκατάσταση βρες λύσεις και πρότεινέ τες)

Πάντα φιλικά όλα αυτά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Δεκ 2008, 00:02 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 09 Σεπ 2006, 10:10
Δημοσ.: 66
Dio, κάποιοι από αυτούς που κατηγορείς ότι σου κλείνουν τη σχολή, δεν το κάνουν επειδή βαριούνται και ξύνονται, αλλά επειδή πιστεύουν ότι με αυτόν τον τρόπο θα διεκδικήσουν μια καλύτερη παιδεία, για εκείνους και για σένα. Δεν θα κρίνω σε αυτό το topic κατά πόσο η κατάληψη είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος, αλλά έχει σημασία πως οι περισσότεροι δεν το κάνουν επειδή βαριούνται. Αυτοί που βαριούνται, δεν μπαίνουν καν στον κόπο να ασχοληθούν με τα πράγματα, ούτε καν κατεβαίνουν στη σχολή για μάθημα ή στη γενική συνέλευση! Η σχόλη μας δεν έχει εργαστήρια, οπότε αν κάποιος θέλει να ξυστεί, μπορεί πολύ απλά να μην μπει σε μάθημα-είναι δεν είναι ανοιχτή η σχολή, δεν τον νοιάζει, δεν τον επηρεάζει. Τα περισσότερα από τα παιδιά που κατηγορείς δεν πιστεύω να έχουν τόσο ύπουλες προθέσεις-απλώς, βλέπουν την κατάσταση από άλλη πλευρά και προσπαθούν να βοηθήσουν με τον τρόπο που, καλώς ή κακώς, εκείνοι θεωρούν καλύτερο. Ασχολούνται πάντως, και ενδιαφέρονται. Άλλοι είναι αυτοί που βαριούνται. Μάλιστα, από παιδιά που ψηφήσαν καταλήψεις, ξέρω και καλούς, ακόμη και αριστούχους φοιτητές. Αυτοί κάνουν μάλιστα και θυσία, αν το δεις από την πλευρά τους! Και πάλι, δεν σου λέω αν έχουν δίκιο ή άδικο. Όσο όμως το κοιτάς απόλυτα το θέμα και βάζεις ταμπέλες, δεν υπάρχει περίπτωση συννενόησης.
Άλλωστε, μπορείς και συ να κατέβεις στη γενική συνέλευση, δεν αποφασίζουν μόνο οι άλλοι για σένα! Το δικαίωμα γίνεται βάρος αν δεν το χρησιμοποιήσεις σωστά και υποτίθεται ότι είμαστε πλέον ενήλικες, δηλαδή αρκετά ώριμοι ώστε να παίρνουμε αποφάσεις σε συνεργασία με τους καθηγητές-άσχετα που αυτό δεν γίνεται πλέον και έχουμε χωριστεί σε σχεδόν αντίπαλα στρατεύματα. Κανονικά υποτίθεται ότι η γενική συνέλευση των φοιτητών θα εξέφραζε την άποψη των φοιτητών, οι καθηγητές έχουν και εκείνοι δική τους συνέλευση, και υποτίθεται πως με κάποιο τρόπο θα καταφέρναμε μαζί φοιτητές και καθηγητές να τρέξουμε ένα πανεπιστήμιο-όχι όπως γίνεται τώρα, που η μια πλευρά καπελώνει την άλλη και κανείς δεν ακούει κανέναν! Με αυτήν τη λογική, δεν πρέπει να καταργηθούν οι γενικές συνελεύσεις, ούτε το δικαίωμα στην κατάληψη ή την απεργία ή τη συμμετοχή στη διαμόρφωση και την υλοποίηση διαφόρων θεμάτων σπουδών, αλλά να μάθουμε να είμαστε πιο υπεύθυνοι απέναντι στα δικαίωματα μας! Α, και να προσπαθήσουμε να την κάνουμε ακόμη πιο αμεσοδημοκρατική τη φοιτητική συνέλευση...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Δεκ 2008, 01:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 29 Μάιος 2008, 00:20
Δημοσ.: 767
προς Dio.

Παράθεση:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ, ΕΠΕΙΔΗ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ (ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ)

παλι καλα που μιλας για για πλειοψηφιες γιατι πολλοι λενε οτι οι μειοψηφιες κλεινουν τη σχολη...

Παράθεση:
ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ και ΝΑ ΠΑΨΟΥΝ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΡΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑ ΜΑΘΗΣΗ.

αυτο που ζητας δεν μπορουν να στο προσφερουν οι καθηγητες γιατι ειναι αποφαση γενικης συνελευσης.ΖΗΤΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ.

Παράθεση:

πραγματικα δεν μπορει να εισαι εσυ φοιτητης και να σεβεσαι τον εαυτο σου.....
να υποθεσω οτι λογω ανικανοτητας δεν πρεπει ουτε να ψηφιζουμε και μετα τις 9 να μην κυκλοφορουμε ανα 3 ατομα εξω...

προς astella.

Παράθεση:
Dio έχεις δίκιο. Δεν μπορούν οι άλλοι να αποφασίζουν για σένα. Και δεν μπορείς κι εσύ να αποφασίζεις για τους άλλους.
Και ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα της σχολής. Ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του.

μα πλακα μας κανεις?σε προηγουμενο ποστ ειπες οτι δεν ανεβηκες καν στη συνελευση!!!εσυ αφηνεις τους αλλους να αποφασιζουν για σενα!!!!

και αυτο παει σε ΟΛΟΥΣ εσας που κραζετε τη γσ οτι εχει γινει μαγαζακι των κομματοσκυλων και δεν πατησατε καν στη γενικη συνελευση....τελικα πιστευω οτι σας αρεσει απλα να βριζετε...μαγκες του πληκτρολογιου ειστε....το μονο που ξερετε ειναι να ψηφιζετε σε δημοψηφισματα του φορουμ για ανοιχτη σχολη....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Δεκ 2008, 02:08 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 08 Ιουν 2008, 14:14
Δημοσ.: 42
giannis_7 έγραψε:
και αυτο παει σε ολους εσας που κραζετε τη γσ οτι εχει γινει μαγαζακι των κομματωνσκυλων και δεν πατησατε καν στη γενικη συνελευση....τελικα πιστευω οτι σας αρεσει απλα να βριζετε...μαγκες του πληκτρολογιου ειστε....το μονο που ξερετε ειναι να ψηφιζετε σε δημοψηφισματα του φορουμ για ανοιχτη σχολη....

Φίλε μαζί σου...Καλό είναι να συζητάμε και να αναλύουμε διάφορες καταστάσεις μέσα από το φόρουμ αλλά ακόμα καλύτερο είναι να ακούγονται και να υποστηρίζονται αυτές οι απόψεις και στις γενικές συνελεύσεις από τους ίδιους ανθρώπους που μιλάνε και εδώ. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε όλους. (αν και τα έχουμε ξαναπεί αυτά)
Η άποψη μου πάντως φίλε giannis_7 είναι όχι ακριβώς, όπως λες, ότι η γενική συνέλευση έχει γίνει μαγαζάκι των κομματόσκυλων αλλά ότι πολλά εκεί μέσα είναι υποκινούμενα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Δεκ 2008, 02:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

augusto έγραψε:
Φίλε μαζί σου...Καλό είναι να συζητάμε και να αναλύουμε διάφορες καταστάσεις μέσα από το φόρουμ αλλά ακόμα καλύτερο είναι να ακούγονται και να υποστηρίζονται αυτές οι απόψεις και στις γενικές συνελεύσεις από τους ίδιους ανθρώπους που μιλάνε και εδώ. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε όλους. (αν και τα έχουμε ξαναπεί αυτά)
Η άποψη μου πάντως φίλε giannis_7 είναι όχι ακριβώς, όπως λες, ότι η γενική συνέλευση έχει γίνει μαγαζάκι των κομματόσκυλων αλλά ότι πολλά εκεί μέσα είναι υποκινούμενα.

κοιτα φιλε , και εγω ειμαι μελος σε παραταξη και μπορω να σου πω πολλα πραγματα τοσο για τις παραταξεις οσο και για την κακη οργανωση της γενικης συνελευσης.Ομως καποιοι φοιτητες εδω βριζουν και με το δικιο τους ως ενα βαθμο για τα κακως κειμενα της συνελευσης και το μονο που κανουν ειναι να ψηφιζουν αυτο που πιστευουν σε ενα γκαλοπ που προηγηθηκε της συνελευσης , να καλουν σε ανεξαρτητα πλαισια και σε διαφορες αλλες κορωνες και στο τελος να καθονται στο κρεβατακι τους , να βλεπουν τα αποτελεσματα της συνελευσης και να συνεχιζουν το κραξιμο μεσα στο φορουμ για την καταληψη (λες και αυτοι που κανουν καταληψη δεν ειναι φοιτητες του μαθηματικου και ειναι ξεκαρφωτοι) .Οσο μετραει ο λογος και η ψηφος του φοιτητη που στηριζει την καταληψη αλλο τοσο μετραει και του φοιτητη που ειναι κατα αυτης.
Τωρα για τη συνελευση ευχαριστως να αναφερουμε και εδω αλλα και στη συνελευση τι δεν μας αρεσει και να προτεινουμε καποιες λυσεις.

επαναλαμβανω δεν παει προσωπικα στην astella , παει σε ολους που προανεφερα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Δεκ 2008, 03:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 15 Μαρ 2007, 12:37
Δημοσ.: 2388
Dio, μια χαρα τα λες. Αλλα σ' αυτο το μπαχαλο δεν σ ακουει κανεις. Πολλοι νομιζουν οτι η σχολη ειναι μαγαζακι τους ( πολλοι φοιτητες και μαζι τους αρκετοι καθηγητες ).

Και μην προσπαθειτε να αλλιωσετε τα λογια του Dio. Δεν ειπε οτι οι φοιτητες ειναι ανικανα ατομα. Ειπε οτι ειναι ανικανοι για να αποφασισουν το αν θα πρεπει να κλεινει η σχολη η οχι. Καποιοι δεν εχουν καταλαβει τι θα πει ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ. ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΛΑΜΠΑΔΕΥΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ. Αλλα οπως ειπε καποτε πολυ σωστα ο Κωττης : "ζουμε σε μια εποχη που ολοι μιλανε για τα δικαιωματα τους, αλλα κανεις δεν θυμαται οτι εχει και Υποχρεωσεις". Και τα φοιτητικα δικαιωματα δεν κατακτηθηκαν για να κλεινουμε την σχολη και να στερουμαστε αυτοβουλως την γνωση.

Και δεν γουσταρω να με λενε επαναστατη του υπολογιστη και εμενα και οσους περσι τρεις μηνες σκουζαμε για να μαζευτουμε ανεξαρτητη ομαδα φοιτητων να κανουμε οτι μπορουμε και ειμασταν παντα 20 ατομα και καταντουσαμε γραφικοι. Λοιπον, προσπαθησαμε για να αλλαξει η σχολη. Αλλα οσες φορες εχω πατησει ΓΣ σιχαθηκα τον εαυτο μου. Οταν κυλιεσαι μεσα στα σκ@@α, βρωμιζεσαι και εσυ. Δεν προκειται ποτε να αλλαξει κατι μεσα απ αυτο το μπαχαλο κομματικων συμφεροντων που λεγεται Γενικη Συνελευση Τμηματος, οπου μαζευονται ολοι οι μαγαζατορες των παραταξεων για να πουλησουν ακριβο στυλ. Δεν εχουν δικαιωμα να κλεινουν την σχολη ετσιθελικα 200 νοματαιοι- σχεδον καθε φορα.

Η ΣΧΟΛΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ.

Αλλα οπως ειπε και ο Κωττης (ναι ο ιδιος που προανεφερα) : "Τα Συγχρονα Ελληνικα Πανεπιστημια ειναι Κεντρα Διαφθορας."

Αντε με ολους τους αφενταδες εδω μεσα. Μου γινατε ολοι με τα τσιτατα σας Εγω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Δεκ 2008, 06:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 04 Μάιος 2006, 13:21
Δημοσ.: 666
Kammenos ποιος ειναι τελικα αυτος ο Κωττής ?

Υ.Γ. Συμφωνα με τους κανονισμους του φορουμ απαγορευεται να βριζετε τους βλακες
(και τον Νταραλα)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Δεκ 2008, 09:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Οκτ 2008, 19:34
Δημοσ.: 398
Προς giannis_7:

Ναι ΔΕΝ ανέβηκα στη συνέλευση και έχω μερίδιο της ευθύνης που έγινε κατάληψη γιατί αν είμουν εκεί θα ψήφιζα να μην γίνει.

Αλλά στο τί αποφάσεις παίρνουν οι καθηγητές και η γραμματεία δεν μπορώ να παρέμβω και η άποψή μου ότι έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την αγανάκτηση των φοιτητών και τελικά την απόφαση να γίνει κατάληψη. Γιατί νομίζω ότι αν τα παιδιά που ψήφισαν υπέρ της κατάληψης ήταν σε μία σχολή με καλύτερες συνθηκες δεν θα πέρναγε καν από το μυαλό τους να κάνουν κατάληψη.

Και πιστεύω ότι άσχετα με το τι έλεγε το πλαίσιο που κατέβηκε και ψηφίστηκε για να γίνει κατάληψη, ότι οι ψήφοι που ήταν υπέρ της κατάληψης σε μεγάλο βαθμό είναι δημιούργημα του μπάχαλου που επικρατεί.

Συνεπώς γι αυτό είχα διαφωνίες με το ότι οι φοιτητές πρέπει να σκύβουν το κεφάλι και απλώς να διαβάζουν και οι καθηγητές και η γραμματεία να κάνουν ότι θέλουν.

Αλλά δυστυχώς δεν έχω κάτι να προτείνω για να φύγουμε από αυτό το μπάχαλο και δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξαναπάω σε συνέλευση όπως έκανα αυτή τη φορά.

Πάντως όσες φορές έχω πάει σε συνέλευση και έχω πει τη γνώμη μου, πέρα από το 1 λεπτό που ακούστηκα δεν την έλαβε ποτέ κανείς υπόψιν του και δεν είδα ποτέ να αλλάζει κανένα πλαίσιο επειδή όταν τα παιδιά που μιλούσαν στη ΓΣ είχαν κάτι άλλο να προτείνουν. Γιατί τα πλαίσια όπως έχω καταλάβει κατεβαίνουν με "ΓΡΑΜΜΗ" των κομμάτων και όταν τελειώσει η συνέλευση όσοι είναι στα κόμματα ενδιαφέρονται να "περάσει" αυτό που τους έχει πει το κόμμα τους. Αλλιώς δεν εξηγούνται ξύλινοι λόγοι που βγάζουν όταν μιλάνε και είναι σαν να εκφωνούν δελτίο τύπου.

Και σε άλλο post είχα πει όποιος έχει να προτείνει κάτι για να μην γίνει κατάληψη αλλά να δράσουμε με άλλο τρόπο δεν είπε κανένας τίποτα. Και μετά είδα τόνους προτάσεων στο φόρουμ σε μία εννότητα που λέγεται "Προβλήματα του Τμήματος" και ο καθένας πρότεινε δεκάδες πράγματα τα οποία είχαν προταθεί και πρίν 2-3 χρόνια με τις μεγάλες καταλήψεις και ΚΑΝΕΝΑΣ καθηγητής δεν τα έλαβε σοβαρά υπόψιν του. Όλοι μα όλοι συνέχιζαν να επιμένουν ότι όλα είναι μια χαρά στη σχολή και ότι είναι εκτός τόπου και χρόνου αυτά που πρότειναν όσα παιδιά τα πρότειναν.

Και για τους λόγους αυτούς έχω απογοητευτεί πάρα πολύ και την έχω σιχαθεί τη σχολή (και τον εαυτό μου που την επέλεξα και δεν κατάφερα να κάνω το παραμικρό για να την κάνω καλύτερη) και δεν θεωρώ το ότι επειδή δεν κατέβηκα στις δύο τελευταίες συνελεύσεις αποτελώ το μέγιστο πρόβλημα (έχοντας στο μυαλό μου ότι έχω πάει στις περισσότερες από τις προηγούμενες)

Νομίζω σε κάλυψα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Δεκ 2008, 11:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 15 Μαρ 2007, 12:37
Δημοσ.: 2388
Ο Κώττης ειναι καθηγητης στην ΑΣΟΕΕ, απο τους λιγους σοβαρους που εχουν μεινει, και εχει απηυδησει πια κι αυτος ο ανθρωπος με το μπαχαλο των Ελληνικων Πανεπιστημιων.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Δεκ 2008, 12:43 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 09 Σεπ 2006, 10:10
Δημοσ.: 66
Giannis_7, και ανέβηκα στη συνέλευση, και ψήφισα και είδα να μην ακούγεται ο ανεξάρτητος. Πιθανόν να είναι που δεν είχε συνηθήσει και το παιδί να φωνάζει για να καλύψει την οχλαγωγία της γενικής συνέλευσης, πάντως δεν μπορείς να το αρνηθείς ότι, παραταξιακοί ή μη, δεν έχουμε μάθει να κάνουμε μια υποτυπώδη ησυχία μες στο αμφιθέατρο της γσ ίσα να ακούμε τι λέγεται. Συμβάλλει εν μέρει και αυτό στην απαξίωση της. Και προφανώς, ένα πλαίσιο θέλει καιρό για να προετοιμαστεί και να γίνει συζήτηση επ'αυτού, δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη. Για αυτό ίσως τα "κελεύσματα" σε ανεξάρτητο να να μην είχαν ανταπόκριση, γιατί το θέμα θίχθηκε την τελευταία στιγμή και δεν γίνεται σωστή δουλειά έτσι. Αν και κανονικά θα έπρεπε να έχουμε θέματα προς συζήτηση-το ξέρω, το λέω συνέχεια, μες στις γιορτές θα διαβάσω το καταστατικό του ΦΣ μπας και βγάλω καμίαν ακρή με το θέμα. Και γενικά, όσο δεν κατεβαίνουμε στις γσ, δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει προς το καλύτερο η κατάσταση. Πιθανόν και να μην αλλάζει, τι να πω, πάντως όσο δεν προσπαθούμε σίγουρα τίποτα δεν γίνεται. Και γραφικοί δεν γίνονται όσοι προσπαθούν για κάτι διαφορετικό, αλλά όσοι επιμένουν στα ίδια και στα ίδια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Δεκ 2008, 20:57 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

προς kamenos

Παράθεση:
Και δεν γουσταρω να με λενε επαναστατη του υπολογιστη και εμενα και οσους περσι τρεις μηνες σκουζαμε για να μαζευτουμε ανεξαρτητη ομαδα φοιτητων να κανουμε οτι μπορουμε και ειμασταν παντα 20 ατομα και καταντουσαμε γραφικοι

αναφερθηκα σε σενα προσωπικα?ειπα ο καμενος ειναι επαναστατης του υπολογιστη?αν σε αυτη τη φραση νομιζεις οτι ανταποκρινεσαι επαξια δε φταιω εγω.

Παράθεση:
Δεν προκειται ποτε να αλλαξει κατι μεσα απ αυτο το μπαχαλο κομματικων συμφεροντων που λεγεται Γενικη Συνελευση Τμηματος

λαθος το συγκεκριμενο μπαχαλο ονομαζεται Γενικη Συνελευση Φοιτητων στην οποια μπορεις πολυ ομορφα να παρεις το λογο και να τα πεις ολα αυτα.Η Γενικη Συνελευση Τμηματος απαρτιζεται απο φοιτητες και καθηγητες.

Παράθεση:
Αντε με ολους τους αφενταδες εδω μεσα. Μου γινατε ολοι με τα τσιτατα σας Εγω.

για κατονομασε μερικους εδω μεσα.....

προς _esta_

Παράθεση:
Και προφανώς, ένα πλαίσιο θέλει καιρό για να προετοιμαστεί και να γίνει συζήτηση επ'αυτού, δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη

αμα συγκεντρωσεις οσα εχουν ειπωθει κατα καιρους στο φορουμ νομιζω εχεις ενα πλαισιο που ανταποκρινεται σε πολλα θεματα.

Παράθεση:
Και γενικά, όσο δεν κατεβαίνουμε στις γσ, δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει προς το καλύτερο η κατάσταση

αυτο ειπα και εγω αλλα καποιοι εδω μεσα γουσταρουν να ξεσπανε στο πληκτρολογιο τους (αλλα ως εκει...)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 91 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: