forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Απρ 2017, 03:31

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 27 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αριθμός μελών ΔΕΠ στα Τμήματα Μαθηματικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 13:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Οκτ 2006, 11:40
Δημοσ.: 2861
Τα στοιχεία ήταν της ΕΛΣΤΑΤ, όχι δικά μου: όπως μας τα έστειλε ο σύλλογος διδασκόντων. Ίσως αφαιρούσαν όσους ήταν σε άδεια.

Λοιπόν, τώρα τα μέλη ΔΕΠ του τμήματος είναι 54+2 νέα. Κάποιοι είναι σε άδεια, για φέτος θα πρέπει να αφαιρεθούν. Αλλά μικρή διαφορά μου κάνει. Στα επόμενα τρία χρόνια θα αποχωρήσουν περίπου 12 ακόμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 13:30 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 17 Μαρ 2012, 16:18
Δημοσ.: 349
Τοποθεσια: Lvov
Δεν είναι ότι δεν με προβληματίζει η κατάσταση ούτε ότι εγώ είμαι ανέγγιχτος από αυτήν, εξάλλου λόγω των αδειών την περσινή χρονιά θα μπορούσα να είχα περάσει μαθήματα που είναι πολύ χρήσιμα αλλά δεν προσφέρθηκαν. Παρόλα αυτά, μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι το μαθηματικό της Κρήτης, το οποίο από πολλούς είναι το καλύτερο στην Ελλάδα, καταφέρνει να τα βγάζει πέρα με λιγότερους καθηγητές από ότι το δικό μας πανεπιστήμιο.

Βέβαια από ότι είχα παρατήρησει την τελευταία φορά που μπήκα στο σάιτ του μαθηματικού κρήτης, το τμήμα τους μάλλον ενώθηκε με αυτό των Εφαρμοσμένων μαθηματικών.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 13:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Το τμήμα Μαθηματικών της Κρήτης, μέχρι πολύ πρόσφατα, είχε και επισκέπτες διδάσκοντες (οι οποίοι ήταν και πολλοί κάποτε). Τώρα, ενωμένα τα δύο τμήματα έχουν περίπου 45 μέλη ΔΕΠ. Ο αριθμός των μαθημάτων που προσφέρει το τμήμα στην Κρήτη είναι πολύ μικρότερος από αυτόν του τμήματος εδώ. Επίσης, όπως έχω γράψει παλιότερα, ένα έτος στην Κρήτη αριθμούσε προ δεκαετίας λιγότερους από 100 φοιτητές. Αν κοιτάξεις τους καταλόγους των πτυχιούχων (οι οποίοι υπήρχαν μέχρι πριν από 1-2 χρόνια στην σελίδα του τμήματος) θα δείς ότι το τμήμα έδινε 70-80 πτυχία τον χρόνο. Σε όλα τα επίπεδα, η αναλογία ήταν 1:3 για να μην πώ 1:4.

Όλα αυτά, χωρίς καμία διάθεση για "κλάψες". Στοιχεία είναι - έχω περάσει αρκετά χρόνια σε καθένα από τα δύο μέρη, και τα γνωρίζω από πρώτο χέρι.

Τις συγκρίσεις δεν ξέρω με ποιόν τρόπο τις κάνεις: για παράδειγμα, τα δύο τμήματα στην Κρήτη έχουν συνολικά 4-5 (!) υποψήφιους διδάκτορες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 15:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 02 Οκτ 2012, 19:35
Δημοσ.: 693
goodluckthere έγραψε:
Δεν είναι ότι δεν με προβληματίζει η κατάσταση ούτε ότι εγώ είμαι ανέγγιχτος από αυτήν, εξάλλου λόγω των αδειών την περσινή χρονιά θα μπορούσα να είχα περάσει μαθήματα που είναι πολύ χρήσιμα αλλά δεν προσφέρθηκαν. Παρόλα αυτά, μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι το μαθηματικό της Κρήτης, το οποίο από πολλούς είναι το καλύτερο στην Ελλάδα, καταφέρνει να τα βγάζει πέρα με λιγότερους καθηγητές από ότι το δικό μας πανεπιστήμιο.

Βέβαια από ότι είχα παρατήρησει την τελευταία φορά που μπήκα στο σάιτ του μαθηματικού κρήτης, το τμήμα τους μάλλον ενώθηκε με αυτό των Εφαρμοσμένων μαθηματικών.

Ποιοι είναι αυτοί οι πολλοί που το λένε και τι γνώση έχουν επί του θέματος;
Έχει τύχει πολλές φορές να ακούσω ανάλογες φήμες, τόσο για μαθηματικά τμήματα (π.χ. των Ιωαννίνων είναι το πιο δύσκολο στην Ελλάδα) όσο και για άλλα. Όταν ρωτάω να μάθω από που πηγάζει αυτό, δεν έχω πάρει ποτέ συγκεκριμένη απάντηση. Κάποιος κάπου κάποτε άκουσε ότι αυτό είναι καλύτερο από το άλλο...

Με την ευκαιρία, πριν μπω στο τμήμα άκουγα ότι στα πολυτεχνεία (και ειδικά στους Ηλεκτρολόγους) κάνουν πιο δύσκολα και "ανώτερα" μαθηματικά από το μαθηματικό. Μου το έλεγαν όλοι: φροντιστές, συγγενείς, φίλοι, ο μανάβης της γειτονιάς κ.α.. Έχει τύχει να ασχοληθώ αρκετά με τα μαθηματικά του πολυτεχνείου -βοηθώντας φίλους- και δεν βρίσκω καμία παραπάνω δυσκολία ή κάποιου είδους "ανωτερότητα". Ίσα ίσα που τα δικά τους είναι συνταγές στο στυλ της τρίτης λυκείου: μάθε να παραγωγίζεις χωρίς να ξέρεις τι κάνεις. Το αναφέρω γιατί είναι μια φήμη που παίζει πολύ, αλλά είδα ότι είναι πέρα για πέρα εσφαλμένη. Έχω σοβαρή υποψία ότι κάτι ανάλογο θα ισχύει και για πολλές από τις υπόλοιπες φήμες...

Για την ιστορία, καθηγητής του τμήματος Κρήτης που έτυχε να γνωρίζω, όταν τον ρώτησα αν θα μου πρότεινε να πάω στην Κρήτη, μου απάντησε τελείως κάθετα όχι.
Προφανώς και δεν το μηδενίζω σαν τμήμα. Εξάλλου δεν έχω γνώση για το τι γίνεται εκεί, μπορεί να υπάρχει κάτι καλό. Αυτές οι φήμες απλώς μου κάθονται κάπως...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 16:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Να μιλάμε με αριθμούς, έστω κι αν σας κουράζουν. Πάντως, με λίγα λόγια, το τμήμα Μαθηματικών στην Κρήτη έχει πολύ καλό προσωπικό, νεώτερο σε ηλικία (όπως και όλα τα τμήματα εκεί) αλλά πολύ λιγότερους φοιτητές να εκπαιδεύσει. Το δεύτερο είναι ότι οι φοιτητές στο τμήμα μας είναι κατά τεκμήριο καλύτεροι και οι καλοί φοιτητές στο τμήμα μας (οι οποίοι είναι πολλοί) είναι πολύ καλύτεροι. Αυτό το γνωρίζουν και οι ίδιοι οι φίλοι μου εκεί.

Φυσικά, υπάρχουν πολύ καλοί φοιτητές στο τμήμα της Κρήτης, που είναι κυρίως από το Ηράκλειο και γενικότερα την Κρήτη. Όσο όμως κι αν φαίνεται παράξενο, αρκετοί μαθητές από τα Χανιά έρχονται για σπουδές μαθηματικών στην Αθήνα και όχι στο Ηράκλειο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Οκτ 2015, 20:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Μάιος 2013, 18:06
Δημοσ.: 235
Τοποθεσια: Πετράλωνα
Από τα σημερινά 56 μέλη ΔΕΠ, οι άνδρες υπερτερούν με ποσοστό 80%, έναντι 20% των γυναικών.
Πηγαίνοντας στα αφυπηρετήσαντα μέλη ΔΕΠ, τα πράγματα γίνονται ακόμη χειρότερα.
Εκεί το ποσοστό των ανδρών εκτινάσσεται στο 90%.
Μιλάμε άνετα για ανδροκρατούμενο τμήμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Οκτ 2015, 12:54 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Σωστό το σχόλιο, αλλά είναι γενικότερο το φαινόμενο. Για να παραμείνουμε και στο θέμα του αριθμού των μελών ΔΕΠ, μια πρόχειρη έρευνα μας δίνει (σήμερα) τους εξής αριθμούς μελών ΔΕΠ για τα τμήματα μαθηματικών:

Αθήνα: Σύνολο 53 - Α: 42, Γ: 11
Ηράκλειο: Σύνολο 43 - Α: 39, Γ: 4 (!)
Πάτρα: Σύνολο 41 - Α: 31, Γ: 10
ΣΕΜΦΕ: Σύνολο 40 - Α: 35, Γ: 5
Θεσσαλονίκη: Σύνολο 25 (!) - Α: 18, Γ: 7
Ιωάννινα: Σύνολο 22 (!) - Α: 21, Γ: 1 (!)
Σάμος: Σύνολο 20 - Α: 19, Γ: 1 (!)

Από περιέργεια κοίταξα και την κατανομή των 39 ανάλογα με τα ερευνητικά τους ενδιαφέροντα:

Άλγεβρα-Γεωμετρία (9), Ανάλυση (4), Εφαρμοσμένα Μαθηματικά (10), Πιθανότητες-Στατιστική (12), Διδακτική-Ιστορία-Φιλοσοφία (4)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2015, 17:56 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4193
Άρα αυτή η γκρίνια του τομέα Στατιστικής, ότι δεν έχουν κόσμο για τις διπλωματικές και για αυτό παίρνουν λίγους στο πμς κλπ τέτοια δεν πολύ ισχύει, αφού και οι άλλοι τομείς στα ίδια είναι

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Οκτ 2015, 18:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 03 Ιουν 2009, 22:40
Δημοσ.: 597
Οι αριθμοί που εμφανίζονται στο μήνυμα του apgiannop είναι για τις 39 Γυναίκες που ανήκουν στο ΔΕΠ, στα 7 τμ. Μαθηματικών της Ελλάδας.
Η περιορισμένη παρουσία γυναικών στα Μαθηματικά Τμήματα χρειάζεται ανάλυση. Υπάρχει μια έκθεση, γενικότερη ftp://ftp.cordis.europa.eu/pub/improvin ... ece_el.pdf (Ευρωπαϊκή Επιτροπή) και ειδικότερη https://womenstories0mathstories.wordpr ... h/preface/ (Άννα Χρονάκη http://www.ece.uth.gr/main/el/node/94)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Νοέμ 2015, 19:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Απρ 2006, 12:25
Δημοσ.: 565
Τοποθεσια: Halandri
Κυριε Γιαννοπουλε υπαρχουν στοιχεια για την αναλογια των φυλων των υποψηφιων μελων ΔΕΠ?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Νοέμ 2015, 19:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Στο τμήμα μας, περιμένουμε να έρθουν πολύ σύντομα (ελπίζουμε) 3 καθηγητές (τομέα Ανάλυσης). Επί πλέον έχει εκλεγεί ακόμη 1 καθηγητής, αλλά ο διορισμός μάλλον θα αργήσει (τομέα Άλγεβρα-Γεωμετρία).
Όλοι ανήκουν στο ανδρικό φύλο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2016, 11:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Αφιερωμένο στις φοιτήτριες του Τμήματος Μαθηματικών

Με την ευκαιρία της εκδήλωσης: Απονομή βραβείου <Ευφροσύνη Οικονομοπούλου> σε Φοιτήτρια τμ.Μαθηματικών, Τρίτη 16/2/2016
(10:00, Μεγάλο Αμφιθέατρο)

Μια ενδιαφέρουσα εργασία για την Εισαγωγή των Ελληνίδων στο <Άβατο> των
Μαθηματικών
http://users.auth.gr/~nioka/Files/The_E ... _Maths.pdf

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 27 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: