forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Σεπ 2017, 02:10

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 6 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ώρες συναρτησιακής- βασικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Δεκ 2016, 23:36 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 06 Απρ 2016, 21:33
Δημοσ.: 2
Καλησπέρα! Έχω δει ότι στο εαρινό συμπίπτουν οι ώρες των 2 μαθημάτων τη Δευτέρα. Αν υπάρχουν κι άλλοι που έχουν το ίδιο πρόβλημα κι αν υπάρχει βέβαια η δυνατότητα αλλαγής, να το δούμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ώρες συναρτησιακής- βασικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Ιαν 2017, 22:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Οκτ 2006, 11:40
Δημοσ.: 2877
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Εγώ δεν έχω πρόβλημα να αλλάξει μέρα και ώρα το μάθημά μου. Γράψτε αν θέλετε στον κ. Ανδρουλιδάκη που διαμορφώνει το πρόγραμμα. Κάποιος μου έγραψε σήμερα ότι το άλλο δίωρο (της Παρασκευής) πέφτει πάνω στο μάθημα του κ. Χελιώτη.

Για παράδειγμα, μια ιδέα είναι το ένα δίωρο (ή και τα δύο δίωρα) να αλλάξει με το ένα δίωρο (ή και τα δύο δίωρα) του άλλου μου μαθήματος (ιστορική εξέλιξη του Απειροστικού Λογισμού).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιαν 2017, 19:35 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 28 Αύγ 2013, 15:28
Δημοσ.: 68
Κ Γιαννόπουλε μπορείτε να δώσετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με το περιεχόμενο και τη δομή ( πρόοδοι εργασίες κτλπ) των 2 μαθημάτων που θα διδάξετε; Επίσης να επισημάνω και γω 'οτι μια ώρα της συναρτησιακής (την Πέμπτη 3-4 ) πέφτει μαζί με την προβολική γεωμετρία. Επειδή σίγουρα είναι δύσκολο όλοι να μείνουν ικανοποιημένοι από τις ώρες ίσως ήταν καλό να διεξαχθεί μια ψηφοφορία στο φόρουμ με τις υποψήφιες ώρες που μπορείτε να διδάξετε και τα 2 μαθήματα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιαν 2017, 21:31 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Οκτ 2006, 11:40
Δημοσ.: 2877
Το μάθημα της Συναρτησιακής Ανάλυσης είναι περιορισμένου καταλόγου και έχει σαφώς καθορισμένη ύλη: έχω φτιάξει e-class στην οποία υπάρχουν σημειώσεις που είχα γράψει στην Κρήτη. Δεν έχω κάνει ποτέ το προπτυχιακό μάθημα στην Αθήνα. Ίσως εδώ πάμε πιο γρήγορα, οπότε μπορεί να καλύψουμε και άλλα θέματα (π.χ. βάσεις Schauder, ασθενείς τοπολογίες, θεώρημα Krein-Milman, χώρους L_p, θεωρήματα παρεμβολής, μετασχηματισμό Fourier, κατανομές). Πρόοδος δεν θα γίνει, ίσως δώσω 3-4 φυλλάδια ασκήσεων που θα δίνουν μία επιπλέον μονάδα.

Το μάθημα της ιστορικής εξέλιξης του Απειροστικού Λογισμού θα έχει αρκετά Μαθηματικά και ασκήσεις. Υπάρχουν κατάλληλα βιβλία, όπως το "Analysis by its History" των Hairer-Wanner και τα βιβλία του Bressoud ("A Radical Approach to Real Analysis" και "A Radical Approach to Lebesgue Integral"). Όπως φαίνεται και από την επιλογή των βιβλίων θα ασχοληθούμε με την περίοδο από τον 17ο αιώνα ως τις αρχές του 20ου αιώνα. Πρόοδος δεν θα γίνει, ίσως δώσω 3-4 φυλλάδια ασκήσεων που θα δίνουν μία επιπλέον μονάδα. Το μάθημα αυτό προσφέρεται για εργασίες, πολύ φοβάμαι όμως ότι έχω εξαντλήσει τα περιθώρια της αντοχής μου (και των μεταπτυχιακών φοιτητών με τους οποίους δουλεύω) στο χειμερινό εξάμηνο. Θα δούμε, ανάλογα με τη συμμετοχή.

Για τις ώρες είμαι ανοικτός, αλλά αυτές οι αλλαγές καλό είναι να συζητούνται στην αρχή των μαθημάτων. Άλλοι γράφουν στο forum, άλλοι στέλνουν e-mail, και ίσως περισσότεροι αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα αλλά δεν έχουν εκδηλωθεί. Όταν έρθει η ώρα μπορούμε να κάνουμε και ψηφοφορίες, απλό είναι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιαν 2017, 22:04 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 29 Νοέμ 2012, 17:16
Δημοσ.: 6
Υπάρχει η δυνατότητα βιντεοσκόπησης των μαθημάτων; Μ' αυτό τον τρόπο θα είμαστε όλοι ικανοποιημένοι. :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Ιαν 2017, 17:17 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 06 Απρ 2016, 21:33
Δημοσ.: 2
Καλησπέρα.
Μίλησα με τον κύριο Ανδρουλιδάκη και συμπεραίνω ότι το καλύτερο είναι όντως να γίνει μια συνεννόηση στην αρχή των μαθημάτων.
Ευχαριστώ πολύ

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 6 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση