forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 20 Νοέμ 2017, 02:22

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 10 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: City University London
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Μαρ 2009, 20:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 02 Ιουν 2006, 18:05
Δημοσ.: 1443
Τοποθεσια: Εδιμβούργο
Μιας που σήμερα ήρθε ένα παιδί και με ρώτησε, και είδα ότι έγραψε και ο γιώργος να γράψω και γω για την εμπειρία μου.

Πέρσι τον Ιανουάριο πήγα Εράσμους στο City της Αγγλίας.

Να αναφέρω αρχικά ότι το Λονδίνο (και γενικότερα η αγγλία) δεν έχει πολλούς ερασμίτες! Έχει βέβαια πολλούς αμερικάνους και ασιάτες σε αντίστοιχα προγράμματα ανταλλαγής! Εγώ έκανα παρέα λοιπόν πέρα απο τους Ευρωπαίους φοιτητές του πανεπιστημίου και με Ασιάτες που ήταν σε προγράμματα ανταλλαγής! Η καθημερινή επαφή (και η συγκατοίκηση ουσιαστικά) με ανθρώπους ευρωπαίους και μη διαφορετικής κουλτούρας κτλ ήταν εμπειρία ζωής!!!

Το πανεπιστήμιο και οι εστίες του,στις οποίες έμενα εγώ -5 λεπτά απο το παν/μιο με τα πόδια-, είναι πολύ κεντρικά (σε 10 λεπτά με το μετρό είσαι στο κέντρο του Λονδίνου). Υπάρχει ένα μικρό κακό με τις εστίες βέβαια, ότι είναι πολύ αυστηρές και υπάρχει όριο στους επισκέπτες ανα βδομάδα (το οποίο φυσικά σε συνεργασία με τα άλλα παιδιά που μένουν στις εστίες ξεπερνιέται :P ).
Οι εστίες είναι σε μια γειτονιά που με τα πόδια μπορείς να βγεις το βράδυ, να πας για ψώνια και γενικότερα ό,τι θες είναι προσβάσιμο με τα πόδια :)

Όσον αφορά το πανεπιστήμιο. Το Μαθηματικό ανήκει στη Σχολή Engineering & Mathematics Science οπότε όπως μπορείτε να καταλάβετε είναι ένα αρκετά εφαρμοσμένο μαθηματικό. Τα μαθήματα που πήρα εγώ (Γραφήματα, Βελτιστοποίηση και Θεωρία Ελέγχου) ήταν σε πολύ χαμηλό επίπεδο σε σχέση με το δικό μας τμήμα και τα πέρασα με πολύ λίγο διάβασμα!

Όσον αφορά το Λονδίνο είναι μια πραγματικά πολύ όμορφη πόλη. Στο Λονδίνο ό,τι σκεφτείς σίγουρα θα υπάρχει. Από τεράστια πάρκα, από ΘΕΑΤΡΑ, από μουσεία, αξιοθέατα, από μεγάλα clubs, από ήσυχες pubs από jazz bars γενικότερα ό,τι βάζει ο νους σου υπάρχει στο Λονδίνο! Να πω αυτή τη στιγμή ότι αν πάει κάποιος στο Λονδίνο μην αμελήσει να δει θέατρο!!!!!!!! Πραγματικά είναι μοναδική εμπειρία!!!

Τέλος πρέπει να επισημάνω τα πανφθηνα αεροπορικά εισητήρια. Επειδή το Λονδίνο έχει 3 αεροδρόμια έχει και πτήσεις σε εξευτελιστικές τιμές!!! Μην το αμελήσετε να πάτε ένα ταξιδάκι :D

Αυτά απο εμένα, οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θέλετε pm me!!!

"Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή, να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί"

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: City University London
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2009, 16:03 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 21 Οκτ 2007, 16:53
Δημοσ.: 211
Καλησπερα!
Εχω δυο τρεις ερωτησουλες ειναι η αληθεια!
Αρχικα,δεν καταλαβα ποτε κανουμε ετησεις,που,σε ποιο εξαμηνο θα φυγουμε κλπ!Βεβαια,δεν το σκεφτομαι για του χρονου(νομιζω) αλλα του παραχρονου.
Επειτα, η χρηματοδοτηση ηταν αρκετη?Δηλαδη,εφτανε να καλυψεις τις βασικες αναγκες??
Υπαρχουν και αλλες δελεαστικες πολεις βεβαια(Ιταλια :roll: ),αλλα 6 μηνες ειναι πολλοι...Ιδιως οταν αρχιζεις να εχεις ιδιαιτερα σιγα σιγα και αν φυγεις τοσον καιρο ειναι σιγουρο οτι θα βρουν αλλον!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Μάιος 2009, 20:06 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Nα πω την αλήθεια μόλις είδα την ερώτηση (πρόσφατα :oops: ) και θα σου απαντήσω.

Κάνεις τις αιτήσεις τον ιούνιο του προηγούμενου έτους απο αυτό που θες να φύγεις (όποιο εξάμηνο και να φύγεις δεν έχει σημασία). Βέβαια πριν από αυτό θα πρέπει να έρθεις 2-3 μήνες νωρίτερα σε επαφή με τον καθηγητή και 2-3 μήνες τρέξιμο για χαρτιά, επικοινωνία με το ξένο πανεπιστήμιο κτλ...

Η χρηματοδότηση εμένα μου κάλυπτε μόνο την εστία γιατί ως γνωστόν και στο Λονδίνο είναι όλα πανάκριβα...

Αυτά.... Αν θες τπτ άλλο ρώτα με :)

"Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή, να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί"

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Μάιος 2009, 21:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 06 Μάιος 2009, 18:51
Δημοσ.: 103
Αν και το topic αναφέρεται στο City University of London..θέλω να ρωτήσω κάτι αλλο.Πέρα απο τις προσωπικές επιδιώξεις του καθενός(ισως το ερωτημα ακουστει χαζο) εισαι μεγάλος αν θες να πας erasmus πχ 24..τελευταιο ετος.

Εννοω,υπαρχουν συγκεκριμένες ηλικίες φοιτητών που πηγαίνουν,γιατι απο τις εξω χώρες εχω ακούσει οτι δεν εχουν πρόβλημα και τους στέλνουν και 26 χρονών...

Ευχαριστώ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Μάιος 2009, 21:43 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δε νομίζω ότι είσαι μεγάλος όταν είσαι 24... και γω 5ο έτος πήγα και οι περισσότεροι φίλοι και απο άλλες σχολές που ξέρω 5ο-6ο έτος πήγαν λίγο πριν το πτυχίο τους :) Το εράσμους είναι μια εμπειρία που είναι πολύ ωραίο να τη ζήσεις και τα 24 ή και 25 δεν είναι καθόλου μεγάλη ηλικία κατά τη γνώμη μου :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μάιος 2009, 13:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Tina δεν ξερεις ποσο..ποσο..ποσο..ποσο..ποσο..ποσο..ποσο...χαίρομαι...θελω πάρα..παρα..πολύ να πάω...
Εκανα φέτος αιτηση..και ο υπευθυνος καθηγητής δεν με έστειλε...αν και 5ο ετος (δεν το λεω γιατι θέλω λυπηση)
Θα περάσω ολα τα μαθήματα και θα κανω αίτηση του χρόνου.....
Viva Espania....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μάιος 2009, 15:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 20 Οκτ 2006, 18:35
Δημοσ.: 1723
Τοποθεσια: Αθήνα
Paris Tsolakis έγραψε:
Tina δεν ξερεις ποσο..ποσο..ποσο..ποσο..ποσο..ποσο..ποσο...χαίρομαι...θελω πάρα..παρα..πολύ να πάω...
Εκανα φέτος αιτηση..και ο υπευθυνος καθηγητής δεν με έστειλε...αν και 5ο ετος (δεν το λεω γιατι θέλω λυπηση)
Θα περάσω ολα τα μαθήματα και θα κανω αίτηση του χρόνου.....
Viva Espania....

Μην περάσεις όοοοολα τα μαθήματα. Προϋπόθεσή για να πας είναι να χρωστάς για πτυχίο τουλάχιστον 3 (για να έχεις να περάσεις εκεί). Από κει και πέρα, εύχομαι να σε πάρουν γιατί πραγματικά το εράσμους είναι μια ιστορία απίστευτης τρέλας και μοναδικών εμπειριών.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μάιος 2009, 15:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Ναι ξερω..μου φαινεται οτι ισως αφησω λιγο παραπανω...αλλα πραγματικα δεν ξερω τι θα κανω εαν δεν με δεχτει ουτε
και του χρονου...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μάιος 2009, 16:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

πάντως εγώ τα μαθήματα που πέρασα δεν τα χρειαζόμουν για πτυχίο ;) μόνο που μου ανέβασαν το μέσο όρο... οπότε έχε στο νου σου και αυτό :roll: (δε μπορώ να επεκταθώ :P) ! Κυνήγησέ το πάντως για εράσμους, εξήγησε στον καθηγητή ότι θα είσαι τελευταίο έτος και ότι δε θα έχεις ξανά τη δυνατότητα κτλ θα καταλάβει νομίζω :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μάιος 2009, 23:02 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Προς Τινα: μεχρι προτινος ετσι νομιζα και εγω,στο καθηγητη πηγαινα και ρωταγα για ολα απ'το Σεπτεμβρη...τα παντα,για να δειξω ενδιαφερον.
Οταν ομως ηρθαν οι αιτησεις,κοιταμε ενα ονομα σε ενα χαρτι και με τι βαθμους εχει περασει τα μαθήματα..κατα πολυ νεοτεροι μου επιλεχθηκαν (και καλα εκαναν-δεν εχω απολυτως τπτ προσωπικο) ενω εγω 5ο ετος και απ'εξω..

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 10 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: