forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Νοέμ 2017, 18:57

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Stockholms Universitet
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Μαρ 2009, 19:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 20 Οκτ 2006, 18:35
Δημοσ.: 1723
Τοποθεσια: Αθήνα
Περίπου τέτοιο καιρό πέρυσι, πήρα μια απόφαση που αργότερα εξελίχτηκε ως η καλύτερη απόφαση της ζωής μου.
Πάντα μου άρεσε να ταξιδεύω και να γνωρίζω νέες χώρες και κουλτούρες και για αυτό το Erasmus είχε μπει στο μυαλό μου από την στιγμή που μπήκα στο τμήμα Μαθηματικών.
Η επιλογή μου ήταν μια πόλη που ελάχιστα ήξερα : η Στοκχόλμη. Η Στοκχόλμη αν δεν κάνω λάθος είναι η Βορειότερη πρωτεύουσα της Ευρώπης. Είναι στην Σουηδία και μάλιστα θεωρείται και πρωτεύουσα της Σκανδιναβίας μιας και είναι η μεγαλύτερη πόλη της μεγαλύτερης χώρας της. Είναι επίσης και η πιο αναπτυγμένη. Οι φυσικές ομορφιές της (πιστέψτε και μόνο που τις σκέφτομαι μου κόβεται η ανάσα) είναι ασύγκριτες. Ώντας χτισμένη πάνω σε 14 νησιά,όπου και να γυρίσει το μάτι σου, βλέπεις θάλασσα,γέφυρες, πράσινο, κτήρια μοναδικής αρχιτεκτονικής και τέχνη. Μια πόλη που πλέον είναι πολυπολιτισμική, με πολύ γερά οικονoμικά και κοινωνικά θεμέλια και που κάθε χρόνο γίνεται και πιο σημαντικό οικονομικο-επαγγελματικό κέντρο. Είναι ένα ιδανικό πάντρεμα ανάμεσα στην μεγαλούπολη, την λεγόμενη global city, και στα χαρακτηριστικά που συναντάς μόνο σε μικρές πόλεις και χωρία: Αφθονο πράσινο, φύση πάντού, ευγενικός και φιλικός λαός και εύκολη πόλη στο να την μάθεις. Στην Στοκχόλμη δεν οργανώνεις βόλτα για να δεις τα αξιοθέατα, όλη η πόλη είναι το Αξιοθέατο!
Ο λαός ο ίδιος είναι κατά την άποψή μου το πρότυπο λαού. Οργανωμένοι σε βαθμό που τίποτα να μην μπορεί να πάει στραβά. Φιλόξενοι σε βαθμό να σε κάνουν να νοιώθεις σπίτι σου (πιστέψτε με!!). Όχι απλά δεν θα πούνε ποτέ κάτι που να προσβάλλει οποιονδήποτε αλλά δεν θα σκεφτούν καν κάτι τέτοιο. Ρατσισμός, εθνικισμός και άλλα τέτοια είναι σχεδόν μηδαμινά. Οι Σουηδοί χαίρονται όταν κάποιος επισκέπτεται την χώρα τους, και ό,τι χρειαστείς θα σου το προσφέρουν απλόχερα και με ένα χαμόγελο. Α! Και θα σου απαντήσουν στα Αγγλικά, σε αντίθεση με κάποιους άλλους λαούς που για άγνωστους λόγους δεν φαίνεται να χαίρονται και ιδιαίτερα όταν βλέπουν τουρίστες και κάνουν τα πάντα για να σιγουρευτούν πως δεν θα ξαναπατήσει το πόδι του στην χώρα τους! Οι Σουηδοί είναι εθνιστές, δεν έχουν χάσει την αγάπη για την πατρίδα τους και διατηρούν σε μεγάλο βαθμό τα ήθη και τα έθιμά τους που χρονολογούνται πολύ παλία στην ιστορία. Αλλά είναι ανοιχτοί, με μέτρο όμως, σε κάτι που έρχεται από έξω. Έχουν μια ισορροπία μεταξύ του πόσο «κλειστοί» και «ανοικτοί» είναι σε πράγματα που έρχονται από το εξωτερικό υποστηρίζοντας όμως πάντα το δικό τους προιόν. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι πως αν και είναι η χώρα με την μεγαλύτερη κατανάλωση καφέ στην Ευρώπη είναι μία από τις πολύ λίγες που δεν έχουν ξένες αλυσίδες καφετεριών. Πίνουν τον καφέ τους με τον δικό τους τρόπο και δεν θα προτιμήσουν ποτέ π.χ. Starbucks εις βάρος μια μικρής Σουηδικής καφετέριας.
Λοιπόν αυτά πολύ γενικά για τους Σουηδούς και την Στοκχόλμη.
Το πανεπιστήμιο τους, το Stockholms Universitet, είναι πολύ καλό. Είναι σουηδόφωνο αλλά αφού έχουν υπόψη τους τον ολοένα και αυξανόμενο αριθμό ξένων φοιτητών που έχουν (μόνο το προηγούμενο εξάμηνο υπήρχαν 1000 Ερασμίτες) κάθε εξάμηνο προσφέρουν μια γενναιόδωρη λίστα από μαθήματα στα Αγγλικά. Η λίστα απλά αναφέρω πως περιέχει μαθήματα όπως Διαφορική Γεωμετρία, Τοπολογία, Θεωρία Galois, Βελτιστοποίηση και πολλά άλλα. Όπως και όλη η χώρα, φυσικά και το πανεπιστήμιο είναι πάρα πολύ οργανωμένο. Με υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις που σε άλλες χώρες είναι όνειρο και με πολλές βοήθειες σε όλους τους φοιτητές. Το επίπεδο της επιστήμης δεν μπορώ να πω πως με εντυπωσίασε μιας και παρακολούθησα μαθήματα σχετικά εύκολα για το έτος μου, αλλά και γενικά όλοι λέγαμε πως δεν είναι τόσο υψηλό, χωρίς όμως να σημαίνει πως είναι χαμηλό.
Όσοι πάνε Στοκχόλμη, να ξέρουν ένα πράμα: Θα τύχουν απίστευτης περιποίησης. Περιποίηση που είναι όνειρο όχι μόνο για την Ελλάδα αλλά και στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης. Μήνες πριν θα επικοινωνήσουν μαζί σου άτομα της Φοιτητικής ένωσης και θα σε κάνουν να νοιώσεις σπίτι σου, χωρίς να έχεις πάει καν ακόμα! Πολύ καιρό πριν παώ ήξερα ακριβώς τι θα κάνω τις πρώτες μου μέρες εκεί. Κατ’ αρχάς διοργανώθηκαν “orientation days” στις οποίες μας λυθήκαν όλες οι απορίες και μας δόθηκαν πληροφορίες περισσότερες από όσες θα ήταν δυνατό να χρειαστούμε! Προσωπικά δεν μου προέκυψε κανένα πρόβλημα που να μην είχαν ήδη προβλέψει. Μας έδωσαν ακόμα το τηλέφωνο της ψυχολογικής βοήθειας αφού αντιλαμβάνονταν πως όταν είσαι μόνος σου σε μια ξένη χώρα μακριά από την οικογενεία και τους φίλους σου, είναι λογικό πως στις πρώτες μέρες θα νοιώθεις λίγο άσχημα! Μετά από αυτά, είχαμε ξεχωριστή περιποίηση σε κάποια τυπικά θέματα του πανεπιστημίου, όπως οι εγγραφές, που έγιναν μιαμέρα ειδικά για μας, για να μην περιμένουμε πολύ ώρα στην ουρά. Τέλος διοργανώθηκαν πίκ νικ και βραδία pub ειδικά για τους Ερασμίτες απλά και μόνο για να γνωριστούμε μεταξύ μας! Και όλα αυτά...την πρώτη εβδομάδα!! Στο τέλος της πρώτης εβδομάδας και να ήθελες δεν θα μπορούσες να μην έχεις κάνει ήδη φίλους. Από ‘κει και πέρα όλα πήραν τον δρόμο τους και απλά πέρασα τους 4 καλύτερους μήνες της ζωής μου.
Το κείμενο μπορεί να είναι λίγο πρόχειρα γραμμένο, να υπάρχουν ασάφειες. ΄Οποιος σκέφτεται το Εράσμους, θα χαρώ να βοηθήσω σε ό,τι συμβουλή χρειαστείτε. Στείλτε μου ένα pm και θα κανονίσουμε να βρεθούμε!
Τέλος απλά αναφέρω πως με τα παιδιά που έκανα παρέα εκει πέρα μείναμε πολύ καλοί φίλοι και μάλιστα δυο από αυτούς θα με επισκεφτούν πολύ σύντομα στην Αθήνα και το καλοκαίρι θα κάνω εγώ ταξίδια στις δικές τους χώρες. Το εράσμους δεν είναι απλά μερικοί μήνες στο εξωτερικό, είναι εμπειρία ζωής!

Τελευταία επεξεργασία απο mahnahmahna την 12 Μαρ 2009, 16:49, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Stockholms Universitet
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Μαρ 2009, 19:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 14 Δεκ 2007, 01:45
Δημοσ.: 47
Πραγματικά το Erasmus είναι μια εμπειρία ζωής. Η περιγραφή σου με έχει καλύψει πλήρως μπορώ να πω! Πέρασα κι εγώ ένα εξάμηνο σαν φοιτητής Erasmus στη Στοκχόλμη, πριν 3 χρόνια. Ήταν μία απίστευτη εμπειρία. Ήταν μια γνωριμία με μία διαφορετική κουλτούρα από τη δική μας, η οποία άνοιξε τους ορίζοντές μου. Γνώρισα κόσμο απ'όλη την Ευρώπη, έκανα πολλά ταξίδια και συνεχίζω να κάνω μιας και ακόμα κρατάω επαφή με αρκετά άτομα που γνώρισα εκεί! Μάλιστα, ένα χρόνο μετά το Erasmus ξαναπήγα στη Στοκχόλμη, έτσι για να πάρω τη δόση μου! Έχεις απόλυτο δίκιο, η ίδια η πόλη είναι ένα αξιοθέατο!!! Χαίρομαι που και άλλα παιδιά πήγαν εκεί και έμειναν με τις καλύτερες εντυπώσεις!
Η συμβουλή μου είναι μία: παιδιά, πηγαίντε Εrasmus!!!!!! Eίμαι κι εγώ στη διάθεση οποιουδήποτε θέλει πληροφορίες :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Μαρ 2009, 17:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Τέτοια τοπία βλέπεις παντού στην Στοκχόλμη!
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Νοέμ 2009, 23:03 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 05 Ιούλ 2006, 10:43
Δημοσ.: 283
Τοποθεσια: Boston
Και μιας και ειπώθηκαν τα θετικά, ας έρθω εγώ να πω τα αρνητικά. :P

Τοπία σαν αυτά της φωτογραφίας, βλέπεις πραγματικά παντού. Σπάνια όμως με τέτοιο ουρανό. Το κλίμα τους είναι πολύ διαφορετικό από αυτό που εμείς έχουμε συνηθίσει. Και δε λέω, το πολύ χιόνι, τα κασκόλ, εσωθερμικά, σκουφάκια, γάντια, μπότες και τα σχετικά μπορεί να ακούγονται δελεαστικά, καθώς οι περισσότεροι φαντάζομαι σκεφτόμαστε πώς είναι ένας πραγματικός χειμώνας. Και είναι όντως διασκεδαστικά. Προσωπικά, τους ευχαριστήθηκα τους χειμερινούς μήνες που ήμουν εκεί. Όταν όμως μετά από 2.5 μήνες κι ενώ ήταν ακόμα τέλος Μαρτίου, κυκλοφορούσα με τον ίδιο ρουχισμό, άρχισα να κουράζομαι. Όταν, μετά από 5 μήνες κι ενώ ήταν μέσα Ιουνίου, πήγαινα στο αεροδρόμιο για να επιστρέψω Αθήνα με βροχή και 7 βαθμούς, είχα φτάσει να ανυπομονώ για την προσγείωση. Βοήθησε βέβαια και το ότι σχεδόν όλοι οι φίλοι μου είχαν ήδη φύγει πριν από μένα. Και δεν ήταν μόνο το κρύο, ήταν και τα σύννεφα. Ο ουρανός τους ήταν σπάνια καθαρός. Αυτό σημαίνει, πως τις περισσότερες μέρες, είχε τόσα πολλά και πυκνά σύννεφα, που δεν μπορούσες να καταλάβεις καν σε ποιο σημείο του ουρανού βρίσκεται ο ήλιος.

Ωστόσο, στο δεύτερο μισό του Απριλίου είχε 10 μέρες συνεχόμενες ήλιο και η θερμοκρασία άγγιξε τους 20 βαθμούς. Περιττό να πω πως η πόλη, ήταν σα να μεταμορφώθηκε. Κα-τα-πλη-κτι-κή ! Κι αυτό, χωρίς υπερβολή! :P

Επιπλέον, οι Σουηδοί είναι όντως πολύ ευγενικοί και πρόθυμοι να σε βοηθήσουν. Είναι όμως "τυπικά ευγενικοί". Στους 5 μήνες που κυκλοφορούσα στις ίδιες αίθουσες με τα υπόλοιπα παιδιά, μόνο με δύο από αυτά χαιρετιόμασταν, κι αυτό όχι πάντα. Όμως, όποτε χρειάστηκα να ρωτήσω κάτι, πάντα με βοήθησαν.

Θα συμφωνήσω πως το επίπεδο των μαθημάτων δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο (άλλωστε το μαθηματικό είναι αρκετά μικρό τμήμα, από ό,τι κατάλαβα). Το πανεπιστήμιο όμως, έχει μία φοβερή βιβλιοθήκη! Είναι μεγάλη, φτιαγμένη κυρίως από ξύλο και γυαλί, με πολύ ωραία διαμόρφωση γενικά. Είναι ένας χώρος, ο οποίος με το που μπεις είναι σα να σου λέει "έλα να διαβάσεις". Όσον αφορά στα βιβλία τους, δεν ξέρω να σας πω. :oops: Δε χρειάστηκε να ψάξω για πολλά πράγματα.

Αυτό που άξιζε πολύ, κι αν αποφασίσετε να πάτε να το κάνετε οπωσδήποτε, είναι επίσκεψη στο βόρειο κομμάτι της Σουηδίας. Προσωπικά, δεν κατάφερα να πάω με τις οργανωμένες εκδρομές των φοιτητών και το κανόνισα με έναν φίλο μου ο οποίος ήρθε επίσκεψη. Κίρουνα, Αμπίσκο και Νάρβικ (Νορβηγία). Πήγαμε τέλος Μαρτίου, που σημαίνει πως ο καιρός ήταν καλός (-8 με 8 βαθμοί). Τα τοπία ήταν πανέμορφα, κι η οδήγηση ενός snowmobile, αξέχαστη. :thumbup: Αξέχαστο ήταν βέβαια και το γεγονός πως στις 8 που ψάχναμε κάποιο σούπερ μάρκετ ή μαγαζί ανοιχτό (για να φάμε) δεν υπήρχε τίποτα!! Αλλά επιστρέφοντας στο ξενοδοχείο, ο υπάλληλος ο οποίος εκείνη την ώρα κλείδωνε κι έφευγε ( ! ), βρήκε τρόπο και μας εξυπηρέτησε. :wink:

Αυτό που επίσης μου άρεσε πολύ, ήταν ότι τους τελευταίους δύο μήνες η μέρα ήταν αρκετά μεγάλη. Όχι πως το καταλάβαινες, σα φθινοπωρινό σούρουπο ήταν. Όμως, το να "βλέπω" την ανατολή του ήλιου (τα σύννεφα να αλλάζουν χρώματα) κάθε βράδυ πριν πάω για ύπνο (γύρω στις 3 - 4 τα ξημέρωματα) ήταν πανέμορφο.. :)

Μάλλον περισσότερα θετικά είπα κι εγώ παρά αρνητικά. :mrgreen: Είμαι στη διάθεσή σας για περαιτέρω πληροφορίες!
Και, σαν τους προηγούμενους, ψηφίζω erasmus! :thumbup: (περιμένω κι εγώ κάποια από τα παιδιά για Χριστούγεννα στην Αθήνα :wink: )

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Φεβ 2010, 01:16 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 26 Φεβ 2010, 01:05
Δημοσ.: 2
geia sas paidia.....kainourios sto forum!!mipws mporei kapoios na me diafwtisei sxetika me mathimata pou mporw na epileksw sto panepistimio tis stockholm???einai arketa pithano na briskomai ekei tou xronou!!!!opoios kserei........euprosdekti kathe apantisi!!euxaristw......

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Φεβ 2010, 18:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 08 Δεκ 2008, 14:15
Δημοσ.: 195
Καλώς όρισες! Δε θέλω να πάρω τη δουλειά από τους Διαχειριστές :D , απλώς σε ενημερώνω ότι αντενδύκνειται η χρήση λατινικής γραφής, τα γνωστά μας greeklish. Όσο για το ερώτημα που έθεσες δε ξέρω να σου απαντήσω δυστυχώς,αλλά όλο και κάποιος θα ξέρει απο 'δω.Κάνε υπομονή :thumbup:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Φεβ 2010, 19:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Hej! Εράσμους θα πας; Αν ναι, τότε θα μιλήσεις και με τον Βάρσο, αλλά και θα δεις στην ιστοσελίδα του εκεί τμήματος Μαθηματικών να δεις τι προσφέρεται στα Αγγλικά. Εγώ είχα πάρει το μάθημα Linear Analysis που αναγνωρίστηκε ως Εφαρμοσμένη Ανάλυση Fourier. Επίσης υπήρχαν μάθηματα που αντιστοιχούσαν στην Αλγεβρική συνδυαστική, Διαφορική γεωμετρία, Θεωρία Ομάδων και Βελτιστοποίηση. Σίγουρα υπάρχουν και άλλα δεν τα θυμάμαι. Όπως σου είπα, κοίτα στην ιστοσελίδα, δες τις περιγραφές των μαθημάτων και πάρε τις στον Βάρσο για να δει αν αναγνωρίζονται.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: