forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Νοέμ 2017, 18:56

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 166 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Προς bertone
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2006, 18:28 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Δημοσ.: 103
Πολύ σωστά.
Οι γεωμετρικές κατασκευές γίνονται με αβαθμολόγητο χάρακα και διαβήτη. Μη το ψάξετε γιατί έτσι είναι. Είναι εύκολο να σας παραπέμψω στην Ευκείδεια γεωμετρία.
Έτσι λοιπόν απομένει για να είναι πλήρης η υπόδειξή σας να μου πείτε αν θα χρησιμοποιήσω αβαθμολόγητο χάρακα.
Αν εκεί καταλήγει η υπόδειξή σας, πως με αβαθμολόγητο χάρακα θα εξάγω αριθμούς; Θα ρωτήσω καφετζού ή αστρολόγο; Εσείς αυτό κάνετε;
Αν πάλι μου πείτε να χρησιμοποιήσω βαθμολογημένο χάρακα (δηλονότι μέτρο) φεύγουμε από την γεωμετρική κατασκευή και πάμε στην θεώρηση του θέματος υπό το πρίσμα της θεωρίας του μέτρου. Από αυτό συνάγεται ότι πρέπει να απαντήσετε και εσείς περί τη χρήση του μέτρου, όπως ο κύριος samios που προηγείται (πιο πάνω) επί του κοινού αυτού θέματος.
Δεν σας βλέπω όμως και εσάς έτοιμο να πάρετε θέση.
Βλέπετε δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο απλό είναι το χαρακάκι που επικαλείσθε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Προς mario
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2006, 18:34 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Αφού έχεις φίνο φολξ βάγκεν γιατί δεν δεν πας μια βόλτα να ξελαμπικάρεις και να γυρίσεις ορεξάτος; Εκτός και θέλεις να μας γεμίσεις τύψεις...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2006, 18:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 2905
Δύο ακόμα κείμενα, για όσους δεν ενοχλούνται. Από τον Reuben Hersh.

1. The "origin" of geometry (ένας διάλογος)

http://www.math.unm.edu/~rhersh/geometry.pdf

2. FOM: objectivity, reality, truth (απόσπασμα σχετικής συζήτησης)

http://cs.nyu.edu/pipermail/fom/1998-Ja ... 00814.html

Καλό Σαββατοκύριακο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Προς mario
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2006, 22:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 2224
Αντίλογος έγραψε:
Αφού έχεις φίνο φολξ βάγκεν γιατί δεν δεν πας μια βόλτα να ξελαμπικάρεις και να γυρίσεις ορεξάτος; Εκτός και θέλεις να μας γεμίσεις τύψεις...

Δεν απαντάω, σεβόμενος την ηλικία σας...Δεν νομίζω να προκάλεσα για να απαντήσετε έτσι..Για να μην αρχίσω κ εγώ .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Προς trelosnikos
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2006, 00:31 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 4858
Τοποθεσια: Χολαργός
Αντίλογος έγραψε:
Ορθόν.
Γλιτώνεις έκτοτε την κούραση.
Ο Πυθαγόρας και οι πυθαγόρειοι παίζανε βώλους όπως λες. Συμφωνώ. Όταν το λέω και εγώ όμως μαζί με σένα ότι γενικά το παίζανε, γίνομαι εχθρός των μαθηματικών!
Σε ότι αφορά το 4 υπάρχουν δύο εκκρεμότητες.
Η μία που δεν καταλαβαίνω εγώ γιατί δεν απαντάς τι σημαίνει 4 για σένα και γιατί, και η άλλη που εσύ δεν καταλαβαίνεις πως τον λέω τετράποδο (εσύ λες πατάει στα 4!) που γενικά παίζει.
Καλή πρόοδο και μπράβο για την ιστορία σου, που με βεβαιώνει πως οι πυθαγόρειοι ανακάλυψαν τους άρρητους (και αυτό αφισβητείται αλλά δεν είναι της ώρας) από το Πυθαγόρειο, χωρίς να το έχουν αποδείξει.
Να! που η λύση ήταν απλή.

Όταν θα μάθεις να μην αλλιώνεις τα λεγόμενά μου τότε θα σου απαντήσω. Γιατί δεν είπα πατάει ο Πυθαγώρας στα 4. Αλλά ότι το θεώρημα θα στηριζόταν στα 4 αξιώματα αν το 5ο ήταν θεώρημα. Και το 4 για μένα είναι πληθάριθμος.

Και σας προειδοποιώ ότι αν συνεχίσετε τις ειρωνίες (δεν αναφέρομαι στο προσωπό μου αλλά προς στον χρήστη mario), θα κάνω χρήση του δικαιώματος μου ως διαχειρηστή και θα κλειδώσω το θέμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2006, 02:25 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 55
Πιστευω Αντιλογε οτι εχεις αρχισει σιγα σιγα και χανεις την ψυχραιμια σου.Αντι να προσπαθησεις να κανεις εναν ηπιο διαλογο αρχιζεις τα δικα σου και το εξευτιλιζεις το θεμα.Και δικιο να εχεις σε αυτα που λες,με αυτα που γραφεις χανεις το δικιο σου.Οποτε μαλλον εσυ χρειαζεσαι να παρεις το αμαξακι,το παπακι σου η οτιδηποτε αλλο εχεις για να πας μια βολτα να ξελαμπικαρεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Προς κ Αντίλογο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2006, 12:15 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 16
Αντίλογος έγραψε:
Αν μου υποδείξετε αγαπητέ κύριε με ποιον τρόπο μετράτε το μήκος ευθύγραμμου τμήματος ευχαρίστως να σας απαντήσω. Δηλονότι υπάρχουν δύο τρόποι και έχετε δικαίωμα επιλογής:
α. Με έναν διαβήτη με άνοιγμα 1.
β. Με 4 υποδείγματα του 1 μέτρου το καθένα που τα βάζετε το ένα δίπλα στο άλλο .

Επιλέγω το α.
Θεωρούμε ένα ζεύγος καθέτως τεμνομένων ευθειών και έστω Ο το σημείο τομής. Με χρήση του διαβήτη ορίζουμε αυθαίρετα μια μονάδα μήκους και σημειώνουμε στη μια ημιευθεια ευθύγραμμο τμήμα μήκους 3 με ένα άκρο το Ο και σε κάθετη ημιευθεια τμήμα μήκους 4 με άκρο το Ο. Ποιο είναι το μήκος της υποτείνουσας;

Θα ήθελα μια μαθηματικώς τεκμηριωμένη απάντηση.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2006, 16:34 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1751
Τοποθεσια: Αργυρούπολη
:shock:
O Αντίλογος έγραψε:
<unstoppable insane babble>

Seriously, who the hell is this guy?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Προς mario
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2006, 21:44 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Κύριε mario «έλεος» ζητούν:
α. Οι αμαρτωλοί από τον θεό μέσω του Χριστόδουλου ή άλλων μουσατομεζόντων που έχουν ειδικότητα και αρμοδιότητα και την άδεια από το θεό να την παραχωρούν, είτε προφορικώς, είτε εγγράφως.
β. Οι καταδικασμένοι από τους δικαστές, που τους μπαγλαρώνουν μέσα άσχετα αν φταίνε ή δεν φταίνε, με το αίσθημα δικαίου που διαθέτουν αγορασμένο από το σούπερ μάρκετ χονδρική.
Εσάς, ποιος σας είπε αμαρτωλό ή σας καταδίκασε με κάποια απόφασή του;
Πρέπει κύριε mario να επισημάνω εγώ την πρόκληση για να γίνει κατανοητή; Ή μήπως φρονείτε διαφέρουν οι ευαισθησίες μας και εσείς μπορείτε να προκαλείτε (χωρίς να το αντιλαμβάνεστε) και μετά τον δικό μου αστεϊσμό (για να μη πω αυτά που σκέφτομαι) τον εκλαμβάνετε σαν πρόκληση;
Το επιχείρημα ότι σέβεστε την ηλικία μου είναι ορθό, αλλά θα γίνει ακόμα ορθότερο αν μου εξηγήστε σε τι σας έχω θίξει και μπαίνετε στο θέμα που έχω εισάγει φωνάζοντας «έλεος».
Απορώ και παρακαλώ να μην «αρχίσετε κι εσείς» γιατί ήδη αρχίσατε και δεν το καταλάβατε για να έχουμε τέτοιο αντικείμενο και επίπεδο συζήτησης.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Προς trelosnikos
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2006, 21:46 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Κύριε trelosnikos
Από προειδοποιήσεις και απειλές «δεν μασάω». Δεν μάσησα όταν για να μπορείς εσύ σήμερα να ανήκεις στο Καποδιστριακό και να μου επισημαίνεις ότι μπορείς να κλειδώσεις το θέμα, κινδύνεψα πραγματικά σε χρόνους που εσύ δεν είχες γεννηθεί. Είσαι αυθάδης, επαρμένος και αλαζόνας, πάρα το γεγονός ότι δεν έχεις ιδέα για το γνωστικό σου αντικείμενο (επί αυτού σε βεβαιώνω και λυπάμαι συγχρόνως για τη διαπίστωση). Θα μου μιλήσεις εσύ για προσβολή όταν με αποκαλείς ανιστόρητο και όταν μου λες ότι σε κούρασα και να μη σας ξαναενοχλήσω; Εγώ είμαι ο ανιστόρητος ή εσύ που μου λες ότι την πρώτη απόδειξη του πυθαγορείου την έδωσε ο Ευκλείδης και ότι οι πυθαγόρειοι δεν είχαν απόδειξη του πυθαγορείου; Όμως και αν αυτό ίσχυε (η άποψή σου δηλαδή), αφού σου έδειξα το σχολικό εγχειρίδιο που αυτό ακριβώς που ισχυρίζομαι λέει, αφού το έχω αντιγράψει ακριβώς. Αντί να τα βάλεις με μένα γιατί δεν τα βάζεις με τους Αλιμπινίση, Δημάκο, Εξαρχάκο, Κοντογιάννη και Τασσόπουλο; Σου φαίνομαι πιο εύκολος αντίπαλος γιατί νομίζεις ότι μπορείς να με απειλείς. Αυτά (τα περί ανιστόρητου κ.λ.π.) δεν είναι προσβολές ή βλέπεις μόνο με το ένα μάτι (το δεξί μάλιστα και ο νοών… με την επίκληση της εξουσίας σου); Δεν ντρέπεσαι λιγάκι; Κλείσε το θέμα στο forum σου και κάντο ότι θέλεις, αλλά αυτό δεν αλλάζει την πραγματικότητα.
Το ξέρω ότι δεν είπες ότι ο Πυθαγόρας πατάει στα 4. Εγώ το είπα για να κάνω λογοπαίγνιο στον ισχυρισμό σου ότι το πυθαγόρειο πατάει στα 4, όπως έκανα και λογοπαίγνιο με το «έπαιζαν βόλους» και «το έπαιζαν γενικά». Κατάλαβε τι διαβάζεις. Δεν βλέπεις τι ισχυρίζεσαι; Αφού το πυθαγόρειο προϋπάρχει του αξιωματικού συστήματος του Ευκλείδη πως θα στηρίζεται αξιωματικά από τις Ευκλείδειες προβλέψεις. Είναι κουτοί οι άλλοι μαθηματικοί που προσπαθούν, είτε μέσω του αξιώματος εμβαδού, είτε μέσω της ισοδυναμίας Μπροντί, να το ενδύσουν αξιωματική ισχύ. Λες ο κύριος Απόστολος Γιαννόπουλος να μην έχει αντιληφθεί τι γίνεται ή λες ότι δεν συνομιλώ μαζί του; Λες οι υπόλοιποι καθηγητές εδώ μέσα να μην έχουν δει τους ισχυρισμούς μου; Περισσότεροι από 4000 έχουν αναγνώσει το θέμα. Δεν βλέπεις ότι δεν κουνιέται φύλο; Αν θέλεις εσύ (ή όποιος άλλος) να με αποβάλλεις από το forum γιατί δεν το κάνετε αποδεικτικά να σηκωθώ να φύγω μόνος μου και να ζητήσω και συγνώμη; Ποια είναι τα επιχειρήματά σας στο ότι το πυθαγόρειο δεν έχει αξιωματική κάλυψη και ότι προβαίνει σε αθροίσεις σχημάτων που δεν προβλέπονται; Το ότι δεν ήξερε ο Πυθαγόρας και οι πυθαγόρειοι το πυθαγόρειο; Σε παρακαλώ να είσαι πιο προσεκτικός, γιατί δεν νομίζω ότι έδωσα την εντύπωση ότι στοχεύω το πορτοφόλι σου ή ότι θέλω το κακό σας. Τι δηλαδή; Μπήκα μέσα στο forum των μαθηματικών και σας βρήκα μικρούς και πάω να σας κοροϊδέψω; Ο χρήστης Theodore έθεσε ορθά το θέμα: Γιατί συνάδελφοι δεν του απαντάμε να τον στείλουμε στο σπίτι του αδιάβαστο; Και μου απαντάτε. Πως; Με απειλές;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Προς bertone
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2006, 21:48 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Προς bertone
Αγαπητέ φίλε δεν είμαι κουτός.
α. Ξέρω ότι δεν θα γίνουν αποδεκτές οι απόψεις μου όχι γιατί είναι εσφαλμένες, αλλά λόγω της «Μαθηματικής Οικογένειας» στην οποία αναφέρεται ο trelosnikos, που φρονεί ότι τα μαθηματικά είναι ιδιοκτησία της.
β. Δεν ψάχνω να βρω το δίκιο μου γιατί δεν υπάρχει δίκαιο. Το πρώτο πράγμα που μαθαίνουν στη νομική είναι ότι υπάρχει «υγιές δίκιο» και «άδικο δίκιο». Δηλονότι και το άδικο δίκιο είναι. Με αντιλαμβάνεσαι ελπίζω όπως θα πρέπει να αντιλαμβάνεσαι και τα ερείσματα της αναρχικότητάς μου. Από ποιους να ζητήσω το δίκιο μου λοιπόν όταν αυτό είναι ανύπαρκτο και δίκιο είναι η ισχύς; Απόδειξη; Ο κύριος trelosnikos που βλέπει επιλεκτικά τις προσβολές και αποφασίζει; Θα τον βάλω δικαστή μου; Σε παρακαλώ να με κατανοήσεις γιατί εσύ είσαι όντως πιο προσγειωμένος σαν άνθρωπος τουλάχιστον. Βλέπεις πουθενά κανένα δίκιο; Τι ζητάνε φοιτητές και καθηγητές από την πολιτεία; Αποφασίζει η πολιτεία με ένα όχι (στυλ trelosnikos) και τελειώνει το θέμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Προς noxteryn
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2006, 21:49 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Ψάξε – ψάξε όμως, κάτι θα βρεις για τον τύπο. Μόνο απαντήσεις στους ισχυρισμούς του δεν θα βρεις σε βεβαιώνω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Προς samios
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2006, 21:51 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Αγαπητέ κύριε, απαντάτε αλλά στο κυρίως ζητούμενο απέχετε. Το ερώτημα είναι: Πείτε μου τον τρόπο μέτρησης και αιτιολογείστε τον. Γυρίστε στο προηγούμενο μήνυμα και αναγνώσατε. Το «και αιτιολογείστε τον» μάλιστα, είναι το μοναδικό με χονδρά γράμματα γιατί αυτό ενδιαφέρει κυρίως. Εσείς μου λέτε τον τρόπο μέτρησης που επιλέγετε, αλλά δεν τον αιτιολογείτε. Απλά περιγράφετε τη διαδικασία.
Σε κάθε περίπτωση για να μη σας παιδεύω περισσότερο και γνωρίζοντας την αδυναμία σας, θα περιγράψω εγώ τι ακριβώς θέλετε να πείτε (το συνάγω) και εξηγείστε μου αν συμφωνείτε. Αν δεν συμφωνείτε διορθώστε με.
Ενεργείτε σύμφωνα με την αρχή του Αρχιμήδη που θέλει την ύπαρξη ακέραιου πολλαπλασίου της μονάδας, έστω ευθύγραμμου τμήματος ΚΛ=1, εκφρασμένο σε ένα ακέραιο τμήμα ΚΛν επί κοινής ευθείας ε, όπου το ν δηλώνει το πόσες φορές χρησιμοποιούμε το ΚΛ=1 επί της ε με τη χρήση του διαβήτη.
Ορθά ή λάθος;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Προς samios
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2006, 22:32 
Χωρίς σύνδεση

Αντίλογος έγραψε:
Σε κάθε περίπτωση για να μη σας παιδεύω περισσότερο και γνωρίζοντας την αδυναμία σας, θα περιγράψω εγώ τι ακριβώς θέλετε να πείτε (το συνάγω) και εξηγείστε μου αν συμφωνείτε. ...Ορθά ή λάθος;

Δεν τα λέτε σωστά.
Δεν επικαλέστηκα την αρχή του Αρχιμήδη (η επίκλησή του μάλλον θα σας βόλευε γιατί δεν είστε κουτός ... αλλά ούτε και εγώ είμαι).
Ακούστε. Έχοντας ορίσει τη μονάδα μήκους με το διαβήτη, διαγράφουμε έναν κύκλο με αρχή το Ο (βλ. προηγούμενο μήνυμα) και ακτίνα 1. Αυτή τέμνει την ημιευθεία σε ένα σημεία, έστω Α. Επαναλμβάνουμε την ίδια διαδικασία αλλά τώρα με κέντρο το Α. Λαμβάνουμε ένα σημείο (διάφορο του Ο) επί της ιδίας ήμιευθείας, έστω Β. Το μήκος του ΟΒ είναι 2. Με τον τρόπο αυτό λαμβάνουμε ευθύγραμμα τμήματα με μήκη 3 και 4 επί δύο καθέτων ευθειών.
Τώρα η σειρά σας: Ποιο είναι το μήκος της υποτείνουσας;
Με κατηγορείτε για υπεκφυγή. Λυπούμαι που μέχρι στιγμής εσείς αποφεύγετε κάθε συζήτηση επί της ουσίας όταν τα δεδομένα είναι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ.
Να λοιπόν η Σάμος ιδού και το πήδημα.

Τελευταία επεξεργασία απο samios την 25 Νοέμ 2006, 22:37, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2006, 22:33 
Χωρίς σύνδεση

Πάτησα το κουμπί δυο φορές. Αγνοήστε το παρόν.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 166 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: