forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Σεπ 2017, 16:12

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 6 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Υποψήφιο να κλειδωθεί θέμα (αμαρτωλό)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2006, 15:45 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Εγγραφη: 24 Οκτ 2006, 09:35
Δημοσ.: 103
Αγαπητοί μαθηματικοί, γνωρίζω ότι αθέλητα (και λυπάμαι) έχω φέρει αναστάτωση στο forum για δύο λόγους:
Την όντως «περίεργη» συμπεριφορά μου που δεν συνάδει με την κοινή αντίληψη περί καλής συμπεριφοράς όπως μέχρι σήμερα την αντιλαμβάνεσθε. Επί αυτού δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορώ να επέμβω, διότι θα σήμαινε στρέβλωση του εαυτού μου και υποκατάστασή του από ένα υποκριτικό προσωπείο. Θα σας πω όμως, ότι ο τρόπος με τον οποίο σας αντιμετωπίζω δεν είναι παρά αντιδραστικός. Είμαι από τη φύση μου ευγενικός και λυπάμαι που ανταπαντώ σε εξυπνάδες π.χ. του στιλ «la monade» είναι η μονάδα, εκ του «λεμονάδα». Έχω μεγαλώσει (δυστυχώς) αλλιώς και κάτι τέτοιους τύπους σαν τον κύριο που διατύπωσε τη χλεύη, σας βεβαιώνω ότι τους είχαμε για να παίζουμε μπιζ. Σε κάθε περίπτωση δεν με απασχολεί η συμπεριφορά κανενός σας αλλά η ουσία του θέματος που αποτελεί και τον δεύτερο λόγο της αναφερόμενης αναστάτωσης.
Η ουσία είναι, ότι μέσα σε ένα forum μαθηματικών του πανεπιστημίου, δεν βρίσκεται κάποιος να με θεωρήσει, να με εκλάβει βρε αδελφέ, σαν μαθητή λυκείου (μακάρι να ήμουνα!) από άποψη κατάρτισης (εξάλλου δεν γνωρίζω και περισσότερα) και να μου δώσει απαντήσεις σε ερωτήματα που αύριο μπορεί να εμφανισθούν μέσα στην τάξη. Αν δεχόσασταν τα ερωτήματα στη τάξη σας, τι θα απαντούσατε αγαπητοί μαθηματικοί;
1. Ποια είναι η αξιωματική στήριξη του πυθαγορείου θεωρήματος;
2. Πως κάνει αθροίσεις σχημάτων που δεν προβλέπονται;
3. Ποια είναι η αξιωματική στήριξη της αρχής του Αρχιμήδη;

Αυτά είναι (μέρος) τα απλά ερωτήματα τα οποία απευθύνω και στους φοιτητές, αλλά κυρίως στους καθηγητές που τα έχουν αντιληφθεί και δεν παίρνουν θέση με πρόφαση τη συμπεριφορά μου.
Γνωρίζω ότι το θέμα θα κλειδωθεί, αλλά δεν μπορεί να κλειδωθεί η αιτία του λόγου μου. Οι ιδέες δεν κλειδώνονται όσο και ανορθόδοξες να φαντάζουν και να σας αιφνιδιάζουν. Έτσι αυτό που απομένει δεν είναι να μου απαντήσετε, αλλά να δώσετε απάντηση στον εαυτό σας. Το εύχομαι.
Η διατυπωμένη θέση (δεν θα αναφέρω ποιος την διατύπωσε) ότι «δεν μας ενδιαφέρει αν έχει ή δεν έχει αξιωματική κάλυψη το πυθαγόρειο» σηματοδοτεί το πνεύμα με το οποίο με αντιμετωπίζετε, αντιλαμβανόμενοι ότι τα μαθηματικά είναι δικά σας (ιδιόκτητα ή οικογενειακή υπόθεση) και μπορείτε να τα μεταχειρίζεστε κατά τις επιθυμίες σας. Και εμένα, σας βεβαιώνω, ότι δεν με απασχολεί καθόλου αν σας απασχολεί ή δεν σας απασχολεί το αν έχει ή δεν έχει αξιωματική κάλυψη το πυθαγόρειο στα δικά σας οικογενειακής φύσης (δεν είναι δική μου η περιγραφή αλλά δική σας και μπορώ να σας παραπέμψω) μαθηματικά. Εγώ δεν αναφέρομαι στα ιδιόκτητα, αλλά στα μαθηματικά από τα οποία εν πολλοίς εξαρτάται το μέλλον των παιδιών μας (βασικό μάθημα) και τα οποία ανήκουν στον άνθρωπο, καθολικά.
Απορώ για τη στάση σας. Ολόκληρο πανεπιστήμιο με μαθηματικούς, να μη μπορεί να με αποβάλει με επιχειρήματα, αλλά μόνο με δικαιολογίες και χρήση των τύπων και των κανονισμών! Εσάς δεν σας κάνει εντύπωση;
theodore χρήσης στη σελίδα:
Επειδή εμένα με κούρασε η όλη αυτή πολυλογία περί άσχετων θεμάτων από όλους, και επειδή νομίζω ότι έχω αρχίσει να καταλαβαίνω τι γίνεται: Συνάδελφοι κάνουμε και μας κάνει επίθεση ένας άνθρωπος. Ισχυρίζεται ότι το πυθαγόρειο είναι αστήρικτο αξιωματικά και προβαίνει σε αθροίσεις σχημάτων που δεν προβλέπονται.
Επί αυτού και μόνο αυτού τι έχουμε να πούμε για να τον στείλουμε σπίτι του αδιάβαστο; Γιατί τον αφήνουμε ως μαθηματικοί να αυθαδιάζει επί του γνωστικού μας αντικειμένου; Ας μην συνεχιστεί οποιαδήποτε άλλη κουβέντα, εφόσον το θέμα αυτό είναι.

Ακόμα περιμένει ο άνθρωπος!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2006, 19:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 19 Μαρ 2006, 13:08
Δημοσ.: 485
Ok! Τα λέμε!

founder of the \heartsuit tex command.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Γι αυτό τα έγραψα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2006, 19:45 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Δεν μπορώ να συμπεράνω αν η λακωνικότητα θα αποδώσει ουσιαστικό διάλογο, μη υποκρύπτουσα απειλή δηλαδή ή θα με δείξει προφήτη, υποκρύπτουσα απειλή απέναντι σε κάποιον που δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να την ανταποδώσει, παρά μόνο με τα επιχειρήματά του. Κάθε εξέλιξη όμως είναι δεκτή, καθώς δεν είναι στο χέρι μου να τη διαμορφώσω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2006, 20:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 17 Απρ 2006, 00:26
Δημοσ.: 600
Τοποθεσια: Ζωγράφου - Αθήνα
Φίλε Αντίλογε, έχω μια απορία. Γιατί επιμένεις τόσο πολύ στο Πυθαγόρειο Θεώρημα; Νομίζω υπάρχουν πιο εντυπωσιακά αντικείμενα στα σύγχρονα μαθηματικά για να ασχοληθείς, π.χ. η Διαφορική Γεωμετρία.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Υπάρχει λόγος σοβαρός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2006, 21:29 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Αγαπητέ Yiannis, εσύ τουλάχιστον με τίμησες με απόπειρα απάντησης στους ισχυρισμούς μου, ανεξάρτητα από τη δυναμική αυτής της απάντησης.
Τα μαθηματικά είναι ενιαία αγαπητέ φίλε και δεν μπορώ να είμαι στον 6ο όροφο αν δεν περάσω από τους άλλους ορόφους. Ελικόπτερο στα μαθηματικά δεν αποτελεί αποδεκτό εργαλείο και καλά το γνωρίζεις. Πολύ δε περισσότερο αν επιθυμώ να προσθέσω έναν ακόμα όροφο στο μαθηματικό οικοδόμημα. Ο λόγος λοιπόν είναι σοβαρός.
Στην πραγματικότητα Yiannis, η απορία σου δημιουργεί και σε μένα μεγαλύτερη ακόμα απορία.
Δηλαδή μου λες καλέ μου φίλε να ασχοληθώ με άλλο μαθηματικό θέμα επειδή σε αυτό δεν μπορείτε να ανταπεξέλθετε; Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.
Θα σας πω κάτι κύριοι επειδή το πράγμα έχει "στραβώσει" και δεν επιθυμώ να σας φέρω σε άλλο βαθμό δυσκολίας, επειδή τα δύσκολα δεν τα έχω ακόμα εισάγει.
Επειδή φανερά πολλοί από εσάς είσαστε ασφαλώς θυμωμένοι μαζί μου (αναίτια πιστέψτε με), και σκεφτόσαστε, τι μπελάς μας βρήκε με αυτόν το"ηλίθιο" ή ηλίθιο, σας δίνω το λόγο της τιμής μου (χωρίς να έχω προς τούτο υποχρέωση) πως αν εδώ δεχθώ την επιθυμία όλων όσων έχω συνομιλήσει, ότι δεν είμαι επιθυμητός, θα αποχωρήσω. Μόνο από τις ιδέες μου δεν μπορώ να αποχωρήσω. Από όπου αλλού μπορώ, πολύ δε περισσότερο όταν γίνομαι δυσάρεστος.
Τι άλλο θέλετε να κάνω περισσότερο, για να σας αποβάλω τον εκνευρισμό;
Να δεχθώ ότι είναι ορθό το πυθαγόρειο αποκλείεται γιατί είναι λάθος.
Πείτε μου να φύγω και έφυγα αγαπητοί κύριοι και μη με μαλώνετε, ούτε να με "απειλείτε" χωρίς να έχω φταίξει ή να μου κάνετε υπόδειξη καλής συμπεριφοράς. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΗΤΗΣ ΚΥΡΙΟΙ. ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ. ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΙΖΕΤΕ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ.
Καλό βράδυ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2006, 22:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 00:25
Δημοσ.: 4855
Τοποθεσια: Χολαργός
To παρόν κλειδώνεται για προφανείς λόγους.

Και μόνο ο τίτλος είναι αρκετός.

Το θέμα δεν δημιουργήθηκε με σκοπό να γίνει κάποιος διάλογος, αλλά μόνος του σκοπός είναι η συνέχιση των αντιπαραθέσεων.

Και πριν μιλήσετε για κατάχρηση εξουσίας ξαναδιαβάστε προσεκτικά τον κανονισμό του forum.

Σε περίπτωση που ανοιχτεί άλλο θέμα με σκοπό να απαντήσει σε αυτή την κίνηση. Δεν θα κλειδωθεί απλά αλλά θα διαγραφεί.

Αν θέλετε να συζητήσετε για μαθηματικά κάντε το αλλά μην προκαλείτε.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 6 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: