forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Σεπ 2017, 16:03

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 24 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σωστή κίνηση deemon
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2006, 21:15 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Εγγραφη: 24 Οκτ 2006, 09:35
Δημοσ.: 103
deemon καλώς. Συμφωνώ. Στα κλειστά πνεύματα αναλογούν κλειστά θέματα και ιδίως ελευθερία στο λόγο. Μόνο μη το διατυπώνεις σαν απειλή γιατί δεν σου πάει το πηλίκιο. Εξάλλου συμφωνώ, αφού βαρέθηκα να χτυπάω του κουφού την πόρτα.
noxteryn, είσαι ότι πρέπει για δούλεμα και να χρωστάς χάρη στον deemon που τα κατάλαβε όλα και βρίσκει ότι πρέπει να σας προστατέψει για να μην εκτεθείτε ακόμα περισσότερο. Δυστυχώς κλείνει το θέμα και δεν έμαθα αν η λεμονάδα είναι με ανθρακικό ή άνευ.
Μου στερείτε τη διασκέδαση αγαπητοί φίλοι, αλλά χαλάλι σας επειδή είσαστε αμερόληπτοι και ιδίως πλήρως καταρτισμένοι στα παίγνια…
ΥΓ: Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι θέματα επιθυμείτε να εισάγω ή να σας αποχαιρετήσω τελείως παρά τον σπαραγμό σας;
Να απαντήσει ο noxteryn που είναι και καλός χορευτής (με όποιο συμπέρασμα συνάγεται) …

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Σωστή κίνηση deemon
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2006, 21:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 00:25
Δημοσ.: 4855
Τοποθεσια: Χολαργός
Αντίλογος έγραψε:
deemon καλώς. Συμφωνώ. Στα κλειστά πνεύματα αναλογούν κλειστά θέματα και ιδίως ελευθερία στο λόγο. Μόνο μη το διατυπώνεις σαν απειλή γιατί δεν σου πάει το πηλήκιο. Εξάλλου συμφωνώ, αφού βαρέθηκα να χτυπάω του κουφού την πόρτα.
noxteryn, είσαι ότι πρέπει για δούλεμα και να χρωστάς χάρη στον deemon που τα κατάλαβε όλα και βρίσκει ότι πρέπει να σας προστατέψει για να μην εκτεθείτε ακόμα περισσότερο. Δυστυχώς κλείνει το θέμα και δεν έμαθα αν η λεμονάδα είναι με ανθρακικό ή άνευ.
Μου στερείτε τη διασκέδαση αγαπητοί φίλοι, αλλά χαλάλι σας επειδή είσαστε αμερόληπτοι και ιδίως πλήρως καταρτισμένοι στα παίγνια…
ΥΓ: Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι θέματα επιθυμείτε να εισάγω ή να σας αποχαιρετήσω τελείως παρά τον σπαραγμό σας;
Να απαντήσει ο noxteryn που είναι και καλός χορευτής (με όποιο συμπέρασμα συνάγεται) …

Το post του daemon είχε πιο πολύ σκοπό να προειδοποιήσει και να προλάβει ενδεχόμενη μετατροπή και αυτού του θέματος σε χώρο αντιπαράθεσης. Σαν νεόκοπος σε θέματα moderator (συντονιστή). Τα post που προηγήθηκαν δεν δείχνουν να οδηγούν ακόμα σε αντιπαράθεση. Οπότε θεωρήστε το σαν προειδοποίηση. Δεν συντρέχει λόγος να κλειδωθεί το θέμα

Αν όμως συνεχίσετε να γράφετε σε ύφος αντίστοιχο με το υστερόγραφο σας πιστεύω ότι εσείς δίνετε την αφορμή

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Προς trelosnikos
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Νοέμ 2006, 23:30 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Ίσως όμως, θα έπρεπε κι εσείς να ρίξετε μια ματιά στη FANTA ή την ΗΒΗ που προηγείται μέσω της λεμονάδας (ασύληπτη εξυπνάδα). Ωστόσο όταν κάποιος (όπως εγώ) είναι αφοπλισμένος απέναντι στον υποκειμενισμό και στη χρήση εξουσίας που τον συνοδεύει, δεν μπορεί παρά να υφίσταται τις παρατηρήσεις υπό τύπο προειδοποίησης, ακόμα και αυτές που αναλογούν σε άλλους. Τις υφίσταμαι βεβαίως αλλά δεν τις αποδέχομαι όσο λίγο και να σας ενδιαφέρει, αφού με έχετε κατατάξει στους εχθρούς του μαθηματικού λογισμού.
Μου κάνει όμως (και αυτό είναι ειλικρινές) πραγματική εντύπωση ότι διακρίνατε πως ούτε συνέχισα τη συζήτηση, αλλά απλά απάντησα στον φίλο που είχε απορίες, χωρίς να βρισκόμαστε στο ίδιο ακριβώς θέμα. Το έγραψα και στον eirik, ότι όταν βρισκόμαστε στα μαθηματικά, κάθε θέμα μπορεί να σχετιστεί με μεγάλη ευκολία με όλα τα άλλα, αφού δεν υπάρχει σχεδόν, για να μη πω απολύτως που είναι το ορθό, κανένα αυτόνομο γνωστικό αντικείμενο στην όλη επιστήμη. Ιδίως όταν βρισκόμαστε στη ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ που άπτεται όλων των μαθημάτων.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2006, 13:54 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 10 Ιούλ 2006, 00:12
Δημοσ.: 36
Χαρράσσω ευθύγραμμο τμήμα ΑΒ .Αυτό το θεωρώ 1 .Αντίλογε εσείς μπορείτε να το θεωρείσετε ως 1 ;

Παράκληση: θέλω να αντιλειφθείτε (όλοι) ότι κάνω ερωτήσεις για να καταλάβω και οχι να παγιδεύσω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Προς bilstef
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2006, 14:42 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Κύριε bilstef, όχι μόνο αυτό, αλλά και αυτό, θεωρώ ότι εκφράζει τον αριθμό 1. Όπως και 1 τετράγωνο και 1 τρίγωνο και 1 όποιο σχήμα, διότι ακόμα και τα μέρη του σχήματος τα αντιλαμβάνομαι επίσης σαν 1 το καθένα, αφού μετά τον μερισμό υπακούει στις προδιαγραφές του 1. Το εποπτικά ακέραιο, με ίδια μορφή (όποια) και όρια, εκφράζει το 1. Έτσι δημιουργήθηκε (αιτία) η έννοια του 1 από την ανθρώπινη νόηση.
Σε ότι αφορά την παγίδευση στην οποία αναφέρεσθε, σε ότι με αφορά τουλάχιστον, μπορείτε ελεύθερα να την επιχειρήσετε και σας βεβαιώνω ότι δεν πρόκειται να σας παρεξηγήσω. Είναι θεμιτός για μένα σαν τρόπος διαπίστωσης ανακολουθίας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Προς Αντίλογο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2006, 16:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Μαρ 2006, 03:26
Δημοσ.: 2224
Επειδή στο προηγούμενο topic του φόρουμ δεν πρόλαβα να σας απαντήσω, δράττομαι της ευκαιρίας να παραθέσω εδώ την άποψη μου..
Προφανώς είστε σε πλήρη σύγχυση. Ο τρόπος σας είναι ΑΚΡΩΣ προκλητικός και καλό θα ήταν να βελτιωθεί, όσο δύναται,καθώς όπως αναφέρατε έχετε ενηλικιωθεί..
Το να διαφωνεί κάποιος μαζί σας ή να μην βρίσκει ενδιαφέροντα τα όσα αναφέρετε, δεν σας δίνει το δικαίωμα να τον προσβάλετε και να παιδιαρίζετε.

Νομίζω ο κύριος Γιαννόπουλος σας απάντησε με το καλύτερο τρόπο, όσον αφορά τους ισχυρισμούς σας..

Απόστολος Γιαννόπουλος έγραψε:
άνθρωποι πολύ έμπειροι στα θεμέλια των μαθηματικών έχουν λιγότερο απόλυτες απόψεις. Από τη στιγμή που αυτή η συζήτηση γίνεται "ηλεκτρονικά" οι παραπομπές είναι ενδεδειγμένος τρόπος, ειδικά όταν υπάρχουν πολύ περιεκτικά κείμενα που μπορείς να παραθέσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Προς mario
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2006, 18:08 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Αγαπητέ mario το θέμα είναι ότι κανένας δεν διαφωνεί όπως εσφαλμένα ισχυρίζεσαι και ξέρεις γιατί; Γιατί κανένας δεν παίρνει θέση, δηλαδή δεν αντιπαρατίθεται (ούτε συμφωνεί, ούτε διαφωνεί), αλλά απλά εξορκίζομαι με το λιβάνι της αοριστίας και της γενίκευσης. Μακάρι να διαφωνούσε κάποιος συγκεκριμένα. Π.χ. εσύ σε τι διαφώνησες με μένα; Είμαι περίεργος. Σε ότι αφορά αν τα θέματα ενδιαφέρουν ή δεν ενδιαφέρουν, ο ίδιος ο κύριος Απόστολος Γιαννόπουλος τον οποίο επικαλείσαι έχει διατυπώσει την άποψη ότι τα θέματα είναι πολύ ενδιαφέροντα και μάλιστα επισημαίνει ότι ευρίσκονται εκτός της διδακτικής. Την ίδια εκτίμηση έχει και η κυρία Ζωή Σουραδάκη ως προς το ενδιαφέρον των θεμάτων. Δεν νομίζεις ότι δεν μπορείς να ομιλείς σαν βουλευτής εξ ονόματος του ελληνικού λαού μεταφέροντας τις προσωπικές σου απόψεις σαν "κοινή γνώμη"; Περιττό να αναφέρω τον εντυπωσιακά ευγενικό τρόπο με τον οποίο πήραν μέρος στη συζήτηση αμφότεροι οι αναφερόμενοι, χωρίς να με προσβάλουν. Ίσως θα έπρεπε να τους μιμιθείτε σε αυτή την εξαιρετική διδαχή τους.
Σε κάθε περίπτωση, αν νομίζεις ότι έχω αναίτια προσβάλει κάποιον, χωρίς αυτό να αποτελεί αντίδραση στις προσβολές που δέχομαι ο ίδιος αναίτια, σε παρακαλώ να μου το υποδείξεις για να μην αφήνεται να εννοηθεί ότι μπορεί να αποτελεί και συκοφαντία η θέση σου. Θα σου θυμίσω μάλιστα ότι δεν δείλιασα να ζητήσω συγγνώμη από τον Mitlon όταν και πάλι υπό το πρίσμα της αντίδρασης πέρασα τα όρια χωρίς να το γνωρίζω. Δεν μου λείπει, ούτε το θάρρος, ούτε και τα επιχειρήματα και έτσι δεν κατανοώ την παρέμβασή σου εναντίον μου. Σκέψου το λίγο σε παρακαλώ, πριν εκ νέου αντιδράσεις επιθετικά από αυθορμητισμό.
Σε κάθε περίπτωση δεν μπορώ να σου κάνω υποδείξεις, αλλά κι εσύ είσαι μικρός (στην ηλικία εννοώ) για να δεχθώ υποδείξεις καλής συμπεριφοράς μέρους σου.
Δεν γνωρίζεις αγαπητέ mario τίποτα για μένα πέρα από το όνομά μου και είναι άστοχο να με κρίνεις πίστεψέ με.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2006, 00:27 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 10 Ιούλ 2006, 00:12
Δημοσ.: 36
Παράθεση:
bilstef: Χαρράσσω ευθύγραμμο τμήμα ΑΒ .Αυτό το θεωρώ 1. Αντίλογε εσείς μπορείτε να το θεωρήσετε ως 1
Αντίλογος :Ασφαλώς

Πάνω σε ευθεία χαρράσσω ευθύγραμμο τμήμα ΑΒ .Αυτό το θεωρώ 1.
Πώς χαράσσω-βρίσκω το 2;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Προς bilstef
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2006, 11:28 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Επί ευθείας ε ορίζοντας ΑΒ=1 δημιουργείς ή ορίζεις μέτρο.
Το μέτρο αυτό το κατασκευάζεις πρακτικά (φυλάσσεται ένα τέτοιο κοινά αποδεκτό - σύμβαση ως προς το μήκος - υπόδειγμα μέτρου, κατασκευασμένο από ειδικό μέταλλο ώστε να μην υφίσταται διαστολές και συστολές), αφού ως γνωστόν δεν υπάρχει άλλου είδους μέτρο για τη γεωμετρία και άλλου είδους για την καθημερινή πρακτική.
Με την ύπαρξη του μέτρου, μπορεί να μετατραπεί το όποιο μήκος της ευθείας ε σε αριθμούς αντίστοιχους αυτού του μέτρου. Έχοντας το μέτρο ανά χείρας, όπου το εφαρμόσεις επί της ε αυτό θα σου δείχνει 1 μέτρο ίσο με το αρχικό ΑΒ.
Κάθε επίθεση του μέτρου επί της ε αποδίδει 1.
Κάνεις την πρώτη τοποθέτηση και μετράς επί ε τμήμα (ΑΒ)1=1, το πρώτο μέτρο.
Συνεχίζεις τοποθετώντας το μέτρο ώστε να μην απέχει από Β και μετράς το (ΑΒ)2 ακριβώς όπως έκανες και με το (ΑΒ)1. Έτσι έχεις το 2, το 3 κ.λ.π. με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (διαδικασία).
Το (ΑΒ)1 και το (ΑΒ)2 σαν ευθύγραμμα μετρικά τμήματα επί της ε, αποτελούν ακέραια πολλαπλάσια του μέτρου 1 εκφραζόμενα από τον πληθάριθμο 2 και επομένως με αυτόν τον τρόπο δεν έχουμε ακέραιο πολλαπλάσιο 2.
Σημειώνω για να μη με ρωτήσεις, ότι την έκφραση «τοποθετούμε το μέτρο» ή «επιθέτουμε το μέτρο», που δεν είναι δική μου αλλά συμφωνώ, θα την βρεις πέρα από τα σχολικά εγχειρίδια και τις εγκυκλοπαίδειες στο βιβλίο του μαθηματικού κυρίου Στέλιου Η. Παπαφλωράτου με τίτλο «Γεωμετρία Λομπατσέφσκι» στο κεφάλαιο «Θεωρία μετρήσεως» στη σελίδα 51.
Γνωρίζω τι θέλεις να αντιπροτείνεις.
Η διαδικασία μετρήσεως όπως την έχω περιγράψει, δεν είναι ακριβώς η ίδια με την προβλεπόμενη από την ισχύουσα γεωμετρία. Στην ισχύουσα γεωμετρία η χρήση του μέτρου γίνεται αντιληπτή (δεν γνωρίζω για ποιον λόγο και στηριζόμενη σε ποιο αξίωμα) σαν αριθμητικό μετρικό συνεχές, εκ του γραμμικού γεωμετρικού συνεχούς, τρόπος που αποδίδει σήμερα το μέτρο εκ μέρους της γεωμετρίας και ο οποίος στηρίζεται, στην Αρχή του Αρχιμήδη, στην Αρχή του Cantor και στον ορισμό περί μέσου σημείου Μ ευθύγραμμου τμήματος ΑΒ, όπου το ΑΒ μπορεί να θεωρηθεί και ΑΜ+ΜΒ=ΑΒ. Ακόμα και ο ορισμός της άθροισης ευθύγραμμων τμημάτων με αυτή την αντίληψη είναι διατυπωμένος.
Αυτή η διαδικασία κάνει αντιληπτό το μέτρο σαν άνοιγμα του διαβήτη που «βηματίζει» επί της ε και αποδίδει (ΑΒ)=1, (ΒΓ)=1, (ΓΔ)=1 κ.λ.π. και επομένως (ΑΔ)=3.
Ωστόσο η αρχή του Αρχιμήδη και η αρχή του Cantor, δεν αποτελούν αξιώματα αλλά θεωρήματα από τα οποία ελλείπει η αξιωματική κάλυψη. Αν έχεις αντίρρηση θα σε παραπέμψω στην ισχύουσα άποψη όπως είναι καταγραμμένη στη βιβλιογραφία. Από την άλλη πάλι ο ίδιος ο ορισμός της άθροισης ευθύγραμμων τμημάτων, μέσω των μέτρων των μηκών τους, μεταφερόμενα με διαβήτη επί κοινής ευθείας ε, δεν αποτελεί ακαταμάχητη άποψη μέσα στο ίδιο το αξιωματικό σύστημα: Σημείωσε: Οι εισαγόμενοι εις μίαν αξιωματικήν παρουσίασιν ορισμοί αποδίδουν το νόημα των χρησιμοποιούμενών εννοιών. Παπαφλωράτος σελίδα 13. Αυτό σημαίνει ότι οι ορισμοί δεν έχουν αξιωματική ισχύ αλλά αποτελούν ερμηνεία (υποκειμενισμός λοιπόν στα φύσει αντικειμενικά μαθηματικά) και ότι αν αυτοί αντιφάσκουν σε άλλο ορισμό χάνουν τελείως την ερμηνευτική ισχύ τους. Για να μη πλατειάζω αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου υποδείξω σε ποια θεμελιώδη έννοια αντιφάσκει π.χ. ορισμός περί μέσου σημείου Μ ευθύγραμμου τμήματος ΑΒ, όπου το ΑΒ μπορεί να θεωρηθεί και ΑΜ+ΜΒ=ΑΒ. Αντιφάσκει στην βασική έννοια σχήμα σαν σημειοσύνολο. Αφού το ΑΒ είναι 1 σημειοσύνολο (κατά Ντεντεκιντ κλάσεις) πως θα το πούμε 2; Έχει ενδιαφέρον να αναλύσουμε την περίπτωση σε σχέση με το βάσιμο ή όχι του ισχυρισμού μου, αλλά δεν είναι του παρόντος.
Το 2 λοιπόν, για να δώσω απάντηση στο ερώτημά σου, το βρίσκεις με 2 τρόπους επί τη ε.
α. Κατά τοποθέτηση των μέτρων ώστε να μην απέχουν μεταξύ τους και μετρά ακέραια πολλαπλάσια του 1. Σημείωσε ότι η «απαγόρευση» εφαπτόμενων ευθύγραμμων τμημάτων, αλλά και σχημάτων στηρίζεται στο θεώρημα ή αρχή του Αρχιμήδη που δεν έχει αξιωματική κάλυψη.
β. Κατά το «βήμα» του διαβήτη, όπου υπάρχει διαδοχικό (κοινό σημείο) των 2 μερών και μετρά ακέραιο πολλαπλάσιο, επίσης κατά πρόβλεψη της ίδιας αρχής – θεωρήματος.
Η (α) περίπτωση δεν εμφανίζει ουδεμία ατέλεια και έτσι χρησιμοποιούμε το μέτρο στην πράξη, η δε (β) δεν έχει ουδεμία σχέση με τη ακρίβεια.
Δεν ολοκληρώνω και αφήνω περιθώρια, απλά και μόνο για να σου δώσω την ευκαιρία να ανασυντάξεις τις απορίες σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 24 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: