forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Σεπ 2017, 16:11

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 6 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τα μαθηματικά υπό τη διαχείριση των μα-θυμα-τικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Νοέμ 2006, 13:41 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Εγγραφη: 24 Οκτ 2006, 09:35
Δημοσ.: 103
Αγαπώ τα μαθηματικά για τη δυνατότητα που έχουν να είναι τέλεια.
Λυπάμαι τα μαθηματικά γιατί οι ταγμένοι να τα διαχειρίζονται δεν τα κατανοούν και τα στρεβλώνουν, έχοντας μία αλαζονική αντίληψη ιδιοκτησίας επί της δυνατής να είναι επιστήμη (που δεν είναι) μαθηματικής συλλογιστικής.
Δεν υπάρχουν μαθηματικοί παρά μόνο μα - θυμα - τικοί.

Απόδειξη της στρέβλωσης

Υποστηρίζω (συνοπτικά) ότι το Πυθαγόρειο θεώρημα είναι εσφαλμένο επειδή:
α. Σαν θεώρημα δεν έχει ουδεμία αξιωματική στήριξη.
β. Προβαίνει σε αθροίσεις σχημάτων που δεν προβλέπονται από το αξιωματικό σύστημα του Ευκλείδη ή τη νεότερη τυποποίησή τους από μέρους του Χίλμπερτ.

Κύριο απότοκο της στρέβλωσης

Το Πυθαγόρειο διατυπωμένο πριν από τα Στοιχεία του Ευκλείδη πειθαναγκάζει τον μεγάλο γεωμέτρη στην δημιουργία του αξιωματικού του συστήματος υπό το πρίσμα του αδιαφανούς σφάλματός του στην εποπτεία, όπως και τον Αρχιμήδη στην διατύπωση της Αρχής του που επίσης είναι θεώρημα χωρίς αξιωματική στήριξη.

Ακολουθία στρεβλώσεων

α. Η δυνατότητα της ύπαρξης της γεωμετρίας Λομπατσέφσκι.
β. Η αρχή του Καντόρ.
γ. Η πρόταση γεωμετρίας από τους Ντε Καρτ και Φερμά.
δ. Η υπόθεση Ρίμαν που σχετίζεται με την εσφαλμένη αντίληψη περί θετικών ακεραίων αριθμών, εξαιτίας της εσφαλμένης αντίληψης ότι υπάρχει ακέραιο πολλαπλάσιο της μονάδας, που προέρχεται από την αρχή του Αρχιμήδη.
ε. Η τάση εξοστρακισμού της εποπτείας από τη γεωμετρία και η υποκατάσταση του απόλυτου από το σχετικό.

Γιατί γίνομαι καυστικός (είτε σας ενδιαφέρει, είτε δεν σας ενδιαφέρει):
theodore χρήσης στη σελίδα:
Επειδή εμένα με κούρασε η όλη αυτή πολυλογία περί άσχετων θεμάτων από όλους, και επειδή νομίζω ότι έχω αρχίσει να καταλαβαίνω τι γίνεται: Συνάδελφοι κάνουμε και μας κάνει επίθεση ένας άνθρωπος. Ισχυρίζεται ότι το πυθαγόρειο είναι αστήρικτο αξιωματικά και προβαίνει σε αθροίσεις σχημάτων που δεν προβλέπονται.
Επί αυτού και μόνο αυτού τι έχουμε να πούμε για να τον στείλουμε σπίτι του αδιάβαστο; Γιατί τον αφήνουμε ως μαθηματικοί να αυθαδιάζει επί του γνωστικού μας αντικειμένου; Ας μην συνεχιστεί οποιαδήποτε άλλη κουβέντα, εφόσον το θέμα αυτό είναι.

Σίγα φίλε theodore μη δεχθείς απάντηση! Αν μπορούσαν να απαντήσουν εσένα θα περίμεναν για να με βάλουν στη «θέση» μου!!!

Μετά από αυτά καταθέτω τους ισχυρισμούς μου, χωρίς βέβαια να περιμένω απάντηση επειδή και υπάρχει η δικαιολογία ότι είμαι υβριστής των μαθηματικών και «δεν πέφτετε στο δικό μου επίπεδο», αλλά και η κυρίαρχη αιτιολογία ότι δεν υπάρχει θεμελιωμένη απάντηση στους ισχυρισμούς μου. Έτσι δεν απαντάτε και τελειώνετε με μένα, αλλά μένει η συνείδησή σας που δεν γνωρίζω το βαθμό της εξέγερσής της απέναντι στους προβληματισμούς.
Ωστόσο φρονώ πως καλό θα είναι για λογαριασμό σας να δώσετε απαντήσεις σε όσα ισχυρίζομαι και ας μη μου γνωρίσετε ποιες είναι αυτές. Κάτι θα κερδίσετε να είσαστε σίγουροι όταν θα διαπιστώσετε ότι έχω δίκιο ανεξάρτητα αν εγκρίνετε ή δεν εγκρίνετε το ύφος μου, που είναι ασφαλώς αντιδραστικό γιατί δεν είμαι τόσο κουτός να τα βάζω με ανθρώπους που δεν γνωρίζω χωρίς λόγο.
Αν δυσκολευτείτε να απαντήσετε, είτε σε μένα είτε στον εαυτό σας, υπάρχει χρήστης εδώ μέσα όλο κομπορρημοσύνη που μπορεί να σας βοηθήσει. Επί 2 χρόνια αλληλογραφώ μαζί του και με υβρίζει χωρίς να παίρνει βέβαια θέση επί της ουσίας. Και τι θέση να πάρει εδώ που τα λέμε; Κάνετε κι εσείς μια προσπάθεια να απαντήσετε στους ισχυρισμούς μου, για να τον κατανοήσετε τον καψερό που λέμε και στο χωρίο μου…

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Νοέμ 2006, 14:54 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 19 Μαρ 2006, 13:08
Δημοσ.: 485
Πάμε άλλη μια!

ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗ ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΥΘΑΓΟΡΙΟ!!

Τα μάθηματικα έχουν εξελιχθεί τα τελευταία 2000 χρόνια. Άμα δεν σου αρέσουν σταμάτα να κάθεσαι στο PC σου και να λες τα ίδια και τα ίδια, αφου το PC σου λειτουργεί με μαθηματικούς αλγόριθμους!

founder of the \heartsuit tex command.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Νοέμ 2006, 15:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 02 Ιούλ 2006, 21:08
Δημοσ.: 2095
Τοποθεσια: Βριλησσια
δουλεια δεν ειχε ο διαολος....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Νοέμ 2006, 17:28 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 26 Αύγ 2006, 19:56
Δημοσ.: 55
Φιλε αντιλογε πιστευω οτι λογω της συμπεριφορας σου δεν ασχολουνται τα παιδια μαζι σου.Εισαι λιγο αλλαζονας και εμπαθης με τους μαθηματικους.Δεν ξερω γιατι,ισως να ειχες τραυματικες εμπειριες μικρος λογω καποιου μαθηματικου.Αν αλλαζε το υφος των posts σου θα ηταν καλυτερα για ολους και κυριως για τις συζητησεις που εχεις ανοιξει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Προς groovemaster και bertone
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Νοέμ 2006, 18:03 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Εγγραφη: 24 Οκτ 2006, 09:35
Δημοσ.: 103
groovemaster συμφωνώ απόλυτα μαζί σου γιατί αιτιολογείς, επίσης απόλυτα, ότι δεν έχω αλλάξει από σφάλμα την ορθογραφία στη λέξη "μαθηματικός". Αιτιολογείς επίσης την άποψή μου ότι εσύ (τουλάχιστον) διακατέχεσαι από αλαζονία και μία στρεβλή αντίληψη ότι είσαι ιδιοκτήτης των μαθηματικών και αποφασίζεις το τι σε ενδιαφέρει και το τι δεν σε ενδιαφέρει, για ολογαρισμό όλων μας (νομολογείς αγαπητέ;). Σιγά - σιγά το πας να μας ζητήσεις και ενοίκιο που μας ενδιαφέρει η ορθότητα των μαθηματικών σου! Όπως καταλαβαίνεις όμως και εμένα δεν με ενδιαφέρει αν σε ενδιαφέρει ή όχι το Πυθαγόρειο. Θα με ενδιέφερε όμως να μου αποδείξεις ότι έχω εσφαλμένους ισχυρισμούς, γιατί μου έχεις πει ότι "δεν είναι πως δεν ξέρουμε να σου απαντήσουμε" (!!!!) αλλά σας εμποδίζει ο κακός χαρακτήρας μου. Αν δεν έχω εσφαλμένους ισχυρισμούς γιατί τα βάζεις μαζί μου φίλε; Αν εσύ θεωρείς απάντηση μαθηματικού αυτή που μου δίνεις μου θυμίζεις τον άλλο φίλο στον οποίο αναφέρομαι. Γιατί δεν με βάζεις στη θέση μου με επιχειρήματα;
Σε σχέση τώρα με το ότι κάθομαι μπροστά στον υπολογιστή έχω να σου πω ότι το βρίσκω πολύ καλύτερο από το να κάθομαι μπροστά στον καθρέφτη και να αυτοθαυμάζομαι.
Τέλος σου λέω φίλε, πως στα δικά σου μαθηματικά να μη σε ενδιαφέρει αν έχει αξιωματική κάλυψη το πυθαγόρειο και δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Εσύ εξαιρείσαι...

bertone καλέ μου φίλε ρίξε μια ματιά πιο πάνω να δεις ποιος είναι ο αλαζόνας ή μάλλον το υπόδειγμα του αλαζόνα. Μήπως και σένα δεν σε ενδιαφέρει αν υπάρχει αξιωματική κάλυψη του πυθαγορείου θεωρήματος και είμαι εγώ ο παλαβός (με ψυχολογικά τραύματα μάλιστα!!!) που άκουσον - άκουσον την ζητάει (κριτήριο ταραγμένης νόησης), όταν σε όλα τα βιβλία διατυμπανίζεται και διατυμπανίζετε σε όλους τους τόνους και με όλα τα γλωσσικά μέσα ότι θεώρημα χωρίς αξιωματική κάλυψη δεν μπορεί να ενταχθεί στο αξιωματικό σύστημα; Δεν αναγνωρίζεις πως αυτό διδάσκονται τα παιδιά μας και ενδεχομένως μία δική σας βαθμολογία να παίζει καταλυτικό ρόλο για το μέλλον τους; Τόση αδιαφορία πια;
Βλέπω επίσης ότι έχεις μία τάση να ασκείς και ψυχολογία καλέ μου φίλε αντί να παραθέτεις μαθηματικά επιχειρήματα επί μαθηματικών θεμάτων, (αυτό το λένε άλλα λόγια να αγαπιόμαστε) όταν δεν μπορείς να υπερβείς όπως και κανένας σας (ιδού η απόδειξη) με απαντήσεις το πρόβλημα. Τι ρωτάω και τι μου απαντάτε; Απάντησέ μου αν έχω σφάλμα ή όχι και ευχαρίστως μετά την απάντηση να βρούμε ποιος γιατρός είναι κατάλληλος για μένα και ποιος για εσάς.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Νοέμ 2006, 18:33 
Χωρίς σύνδεση
Επίτιμος Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Φεβ 2006, 22:25
Δημοσ.: 1377
Τοποθεσια: Nowhere Land
Νομίζω ότι υπάρχει ήδη thread που καλύπτει τη συγκεκριμένη συζήτηση....

http://forum.math.uoa.gr/viewtopic.php?t=888

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 6 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: