forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 20 Νοέμ 2017, 23:11

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Δυσκολία στα μαθήματα ανάλυσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2017, 08:55 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 09 Μάιος 2017, 11:28
Δημοσ.: 3
Καλησπέρα!Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια λύση στο εξής θέμα:Δυσκολεύομαι να κατανοήσω καλά μαθήματα της ανάλυσης.Διαβάζω από τις σημειώσεις του e-class αλλά βλέπω οτι δεν επαρκούν για να τα κατανοήσω πλήρως και να περάσω με καλό βαθμό το μάθημα.Για αυτό τον λόγο πιστεύω οτι θα πρέπει να διαβάζω και από άλλες πηγές π.χ καποιο βιβλίο περα απο αυτό που έχω πάρει για το μάθημα το οποίο περιέχει κεφάλαια που δεν τα διδάσκομαι στο πανεπιστήμιο. Επίσης τα μαθήματα της ανάλυσης θέλω να μάθω πράγματα γιατί είναι αυτά που θα ακολουθήσω και με ενδιαφέρουν πιο πολύ. Εαν έχετε να προτείνετε καποια άλλη λύση ευχαριστώς και κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Δυσκολία στα μαθήματα ανάλυσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2017, 10:56 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 22 Ιουν 2016, 22:20
Δημοσ.: 21
Χαίρετε Billy.

Θα σου πω κάποια πράγματα που βοήθησαν εμένα.

Καταρχάς, πράγματι κάποιοι τομείς Ανάλυσης στην σχολή μας δεν γίνονται πολύ καλά, κατά την δική μου άποψη. Φαντάζομαι όμως ότι εσύ κυρίως αναφέρεσαι στους Απειροστικούς. Λοιπόν, κανένας δεν "κατάλαβε" ανάλυση απλά διαβάζοντας βιβλία , όσο καλά και αν είναι αυτά (δες π.χ. Σπίβακ). Πιστεύω ότι το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς ( τουλάχιστον αυτό που βοήθησε εμένα) είναι να αρχίσει να κάνει πολλές ασκήσεις. Τέτοιες μπορείς να βρεις πρακτικά όσες θες, και με λύσεις, ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ.
Αυτό που θα πω είναι τετριμμένο αλλά είναι πολύ σημαντικό το διάβασμα μέσα στο εξάμηνο, κυρίως επειδή έχεις πολύ χρόνο να ασχοληθείς με μια άσκηση και να "παλέψεις" να την λύσεις. Αυτό θα σου δώσει πολύ περισσότερα από το να διαβάσεις και το "καλύτερο" βιβλίο ανάλυσης.

Μια σκέψη και το θέμα των βαθμών. Όπως θα έχεις καταλάβει, άλλο πράγμα η γνώση και άλλο ο βαθμός. Στην εξεταστική η "προετοιμασία" που κάνει κανείς διαφέρει πολύ από αυτήν που κάνει κανείς για να καταλάβει το μάθημα και το αντικείμενο. Με άλλα λόγια , για την εξεταστική πρέπει να γίνεις λίγο πιο "χυδαίος", δηλαδή να ψάξεις να βρεις παλιά θέματα ( υπάρχουν στην e-class!) να καταλάβεις τα SOS και τις προτιμήσεις των καθηγητών.

Ίσως άμα κάνεις μόνο την προετοιμασία για τις εξετάσεις να καταφέρεις να βγάλεις καλό βαθμό 2-3 φορές. Άλλα σίγουρα δεν θα έχει καταλάβει τίποτα ουσιώδες και ειδικά άμα μιλάμε για βασικά μαθήματα ( π.χ. Απειροστικούς, Βασική, Πραγματική κλπ) απλά θα δυσκολευτείς αργότερα.

Αυτές είναι οι σκέψεις μου. Σίγουρα υπάρχουν άτομα με καλύτερους βαθμούς και μαθηματική γνώση που θα μπορούσαν να πουν την γνώμη τους.

Θες να γράψεις εδώ και για ποια μαθήματα μιλάς συγκεκριμένα μήπως έχει κάποιος να προτείνει κάποιο βιβλίο. Ένα που έχω ανακαλύψει εγω για τους απειροστικούς είναι αυτό (το οποίο βέβαια ξεφεύγει μετά απο λίγο): Undergraduate Texts in Mathematics) John Stillwell-The Real Numbers_ An Introduction to Set Theory and Analysis-Springer (2013)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2017, 11:09 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 09 Μάιος 2017, 11:28
Δημοσ.: 3
Συμφωνώ σε όλα οσα προανέφερες κια το βλεπω και εγώ οτι ο βαθμός δεν εχει καμια σχεσεη με την γνώση.Συγκεκριμένα μιλάω για τους Απειροστικούς τα άλλα μαθήματα δεν τα έχω πάρει ακόμη.Αυτό του Spinger το εχω ακουστά.Εχω βρει ενα πολύ καλό site που αν κάνεις εγγραφή εκει μπορείς να ρωτησεις και να σου απαντήσουν ,ρωτάς ασκήσεις ,θεωρία λέγεται Math Stack Exchange.Απλά πιστεύω οτι ειναι πολύ καλο βήμα να καταλάβω πολύ καλά την θεωρία για να προχωρήσω στην πράξη αλλα και οι ασκησεις ειναι μια καλή ιδεα πιστευω

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2017, 11:30 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 22 Ιουν 2016, 22:20
Δημοσ.: 21
Ναι , το Stach Exchange είναι ένα όμορφο site .

Πολλές φορές κανείς καταλαβαίνει την αξία της θεωρίας μέσα από τις ασκήσεις. Αυτό μου φαίνεται ειδικά σύνηθες σε μαθήματα ανάλυσης και όχι τόσο άλγεβρας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: