forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 15 Δεκ 2018, 00:37

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 18 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΕΙΔΙΚΕΥΣΕΙΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιαν 2014, 18:23 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 09 Ιούλ 2009, 02:45
Δημοσ.: 1001
Θέλησα να ανοίξω ένα θέμα σχετικά με τις ειδικεύσεις προκείμενου να λυθούν κάποιες αποριες μου. Είναι γνωστές οι ειδικεύσεις που μπορεί να ακολουθήσει κάποιος προπτυχιακός από το τμήμα, αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση δε είναι ότι η ειδίκευση στο μόνο μέρος το οποίο αναφέρεται είναι η αίτηση ορκωμοσίας και όχι τελικά στο πτυχίο. Γνωρίζει κανείς ποια είναι η χρησιμότητα τους καθώς από τη στιγμή που δεν αναφέρεται στο πτυχίο αμφιβάλλω λιγάκι αν υπάρχει κάποια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΙΔΙΚΕΥΣΕΙΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιαν 2014, 18:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4297
Για δουλειές :Το γράφεις στο βιογραφικό σου, πχ σε μια εταιρεία στατιστικής (λέμε τώρα) τους το γράφεις, σε ένα ιδιωτικό σχολείο τους λες έχω τελειώσει ειδίκευση διδακτική
Για μεταπτυχιακά:Το γράφεις στο βιογραφικό σου

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιαν 2014, 19:03 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 09 Ιούλ 2009, 02:45
Δημοσ.: 1001
α, αυτό νομίζω θα μπορούσα να το κάνω και χωρίς να την έχω πάρει, εφόσον δεν υπάρχει κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει το αντίθετο, η ειδίκευση δεν αναφέρεται πουθενά!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιαν 2014, 19:29 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 17:32
Δημοσ.: 4450
Ααααααν θυμαμαι καλα μπορεις να ζητησεις βεβαιωση περατωσης σπουδων στην οποια να αναγραφεται η ειδικευση.
Συνηθως ομως δινεις και αναλυτικη στην οποια φαινεται τι μαθηματα εχεις περασει και με ποσο και με αυτο βγαζει κανεις καλυτερο συμπερασμα για σενα σε σχεση με το οτι εχεις παρει την ταδε ειδικευση κατα τη δικη μου αποψη

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιαν 2014, 20:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 08 Νοέμ 2012, 08:56
Δημοσ.: 452
Να ρωτησω και εγω κατι σχετικο!Οσον αφορα την ειδικευση επιχειρησιακης πιστευετε οτι ειναι απαραιτητη και σαν γνωσεις και σαν βιογραφικο για καποιον που θελει να κανει ενα μεταπτυχιακο στα οικονομικα?Εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα δυσκολη οποτε δυσκολευομαι να αποφασισω αν αξιζει τον κοπο :o

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιαν 2014, 21:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4297
Σαν γνώσεις προφανώς είναι καλή, σαν βιογραφικό, αυτό που εννόησα παραπάνω είναι ότι γράφεις στο βιογραφικό σου πτυχίο Μαθηματικός με ειδίκευση στην στατιστική και αυτός που το διαβάζει αααααααααν σε καλέσει σε συνέντευξη υπάρχει μια πιθανότητα να σου πει ώπα φίλε τι είναι αυτό δηλαδή τι ξέρεις;; ή πες πας σε ένα φροντιστήριο και είστε δύο άτομα με ίδια προϋπηρεσία κλπ τέτοια και πες έχεις ειδίκευση διδακτικής υπάρχει μια πιθανότητα (πόση είναι αυτή τώρα, λέμε) να σκεφτείς ο άλλος κοίτα αυτός έχει και ειδίκευση τι μαθήματα έχεις περάσει δηλαδή;;
Και σε μια συνέντευξη για μεταπτυχιακό κάτι ανάλογο συμβαίνει, αλλά πάλι όπως είπε και η μαρμ και το ποια μαθήματα έχεις περάσει και με πόσο,μπορείς να χρησιμοποιήσεις.
Για τα οικονομικά τέτοια κατεύθυνση θα θες λογικά, αλλά πάρε και απ'τα άλλα,είναι ανάλογα το τι οικονομικά θα θες πχ για χρηματοοικομικά μαθηματικά και τέτοια δεν θα θες και λίγο μερικές διαφορικές;;;για να μην τα βρίσκεις μπροστά.
Άσχετο,στατιστική ανάλυση δεδομένων πάρε όταν ξαναδοθεί.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιαν 2014, 22:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 24 Μαρ 2012, 15:50
Δημοσ.: 329
για ενα μεταπτυχιακο στη βιοστατιστική δηλαδη θα ηταν καλο καποιος να ειχε ειδικευση στην στατιστικη και στην επιχειρησιακη??απο την αποψη οτι θα μετρουσε υπερ του??γιατι ετσι οπως ειναι τα πραγματα με τον τομεα στατιστικης πλεον στη σχολη η ειδικευση αυτη φανταζει ονειρο τρελο..και αν και ειχα περασει καποια μαθηματα σχετικα πλεον δεν εχω αλλα να παρω που να ειναι ενταγμενα στους καταλογους της..παρ'ολα αυτα το μεταπτυχιακο στην βιοστατιστικη με ενδιαφερει ακομα..δε θα ηθελα αυτος να ειναι ενας λογος που θα στερηθω μια θέση σε αυτο μιας και κοντευω να τελειωσω πλεον :/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Ιαν 2014, 23:39 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

όχι δεν είναι αυτός λόγος!
Έκανα το μεταπτυχιακό της στατιστικής και επιχειρησιακής έρευνας και δεν είχα την ειδίκευση και δεν ξέρω καν αν την πλησίαζα, είχα βέβαια την ειδίκευση των υπολογιστικών :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιαν 2014, 00:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

πφφφ..με αγχωσατε τωρα :P ελπιζω να μην επηρεασει πουθενα γιατι δεν εχω την πολυτελεια να καθυστερησω να τελειωνω (οχι λογω ετους-4ο ειμαι) εξαιτιας μιας ειδικευσης της οποιας δεν ξερω αν και πότε θα ξαναδιδαχθουν μαθηματα του καταλογου της :/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιαν 2014, 00:06 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

βρε γιατι αγχωθηκες? αφου ειπαμε ότι δεν παίζει κάποιο ρόλο η ειδίκευση! Είχα ρωτήσει και την κ.Μελιγκοτσίδου πριν κάνω αίτηση για το μεταπτυχιακό αν επηρεάζει ότι δεν έχω την ειδίκευση και είχε πει όχι. Στα κριτήρια των δικών μας μεταπτυχιακών δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο κριτήριο στης βιοστατικής!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιαν 2014, 00:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

ενταξει marm :D θα ξε-αγχωθω τοτε..ευχαριστω :))

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2014, 13:42 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 19 Απρ 2007, 20:32
Δημοσ.: 278
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
το μάθημα Στοχαστικός Λογισμός είναι στην ειδίκευση της Στατιστικής-Επ.Ερευνας;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2014, 17:21 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

κοιταξα στον οδηγό σπουδών και δεν είναι... έψαξα και στο φόρουμ μήπως είχε γράψει κάτι σχετικό ο κ.Χελιώτης παλιότερα αλλά δεν βρήκα κάτι

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2014, 18:04 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 14 Νοέμ 2011, 19:10
Δημοσ.: 378
Βασικά επειδή προσπαθώ και γω να πάρω αυτήν την ειδίκευση θυμάμαι ότι τον Σεπτέμβρη το είπανε ότι μπήκε και ο Στοχαστικός Λογισμός και ότι μάλλον θα συμπεριληφθούν και τα Διακριτά Μαθηματικά στην ειδίκευση! (Μακάρι :roll: )

Antonis Economou έγραψε:
Profiterol έγραψε:
κ. Οικονόμου για την ειδίκευση στη Στατιστική και Επιχειρησιακή έρευνα εκτός των 5 υποχρεωτικών (που θα διδάσκονται) χρειάζονται και άλλα 6 από ένα συγκεκριμένο κατάλογο. Σε αυτόν τον κατάλογο θα προστεθούν και άλλα όπως Διακριτά Μαθηματικά (μιας και δεν θα προσφερθεί φέτος η Συνδυαστική) και ο Στοχαστικός Λογισμός?

Ο Στοχαστικός Λογισμός έχει ήδη προστεθεί από πέρυσι (απ' ό,τι θυμάμαι). Τα διακριτά θα πρέπει και αυτά να προστεθούν, αλλά θα πρέπει να γίνει κάποιο αίτημα στην επιτροπή σπουδών.

viewtopic.php?f=42&p=207665#p207665

Επίσης ανακοινώθηκε ότι θα διδαχτεί και η Δειγματοληψία φέτος το χειμερινό εξάμηνο. :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2014, 18:14 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

φτουυ καλά ψιλοθυμόμουν, αλλά άλλου καθηγητή τα ποστ έπρεπε να ψάξω τελικά :P

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 18 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: