forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 21 Σεπ 2018, 02:52

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 8 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Απορία σε σχέση με κατευθύνσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Νοέμ 2013, 15:08 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Εγγραφη: 06 Οκτ 2012, 12:28
Δημοσ.: 468
Έχω μια απορία! Η κατεύθυνση που θα πάρεις, επηρεάζει πολύ τη μετέπειτα πορεία σου, π.χ. αν πάρει κάποιος κατ/ση εφαρμοσμένων, θα δυσκολευτεί να επιλεγεί σε μεταπτυχιακό θεωρητικών κι αντίθετα, ή τον κυριότερο ρόλο τον παίζουν τα υποχρεωτικά; (κι οι βαθμοί του σ' αυτά;)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Απορία σε σχέση με κατευθύνσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Νοέμ 2013, 18:34 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 22 Σεπ 2012, 18:06
Δημοσ.: 480
Τοποθεσια: Pasadena, CA
Αν επιλέξεις να πας αντίθετα με την κατεύθυνση σου θα δυσκολευτείς γιατί θα πρέπει να διαβάσεις περισσότερα πράγματα και θα υστερείς σε σχέση με τους άλλους όταν θα πας για συνέντευξη.Όμως αυτό δεν σημαίνει πως αποκλείεται να σε δεχθούν. Μάλιστα υπάρχουν άνθρωποι που τα έχουν κάνει αυτά. Πήγαν π.χ. στο μεταπτυχιακό των θεωρητικών έχοντας περάσει 2 ΠΚΘΜ. Μία επιλογή είναι να πάρεις και τις 2 κατευθύνσεις και αν έχεις 8 θεωρητικά και 8 εφαρμοσμένα που αν έχεις κάνει καλές επιλογές θα είναι αρκετά ώστε να γνωρίζεις αρκετά πράγματα στους 2 αυτούς τομείς. Πάντως μαθηματικοί όπως ξέρεις πάνε σε διάφορα μεταπτυχιακά που μπορεί να χρειάζονται μαθηματικά αλλά έχουν κυρίως άλλο θέμα(π.χ. οικονομικά) και στέκονται πολύ καλά.Δηλαδή δεν είναι κάτι περίεργο να βρεθείς σε μια κατάσταση όπου θα πρέπει να καλύψεις μεγάλη ύλη για να φτάσεις στο επίπεδο των υπολοίπων και καλό είναι να είσαι προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο.Σημασία έχει πάντα αν διαβάζεις κάποια πράγματα μόνος σου, μπορείς π.χ. να ξέρεις κάποιες γλώσσες προγραμματισμού και να θέλεις να συνεχίσεις με πληροφορική.Αυτό δεν έχει σχέση με τη σχολή μας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Νοέμ 2013, 19:30 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 08 Νοέμ 2012, 08:56
Δημοσ.: 452
Ναι αλλά πρακτικά εδώ που τα λέμε,δεν είναι δυσκολό καποιος μαθηματικός να τα καταφέρει σε ένα "άσχετο" μεταπτυχιακό πχ σε ένα μεταπτυχιακό οικονομικών?Δε γνωρίζει τους καθηγητές,τις έννοιες άσχετα αν έχει καποια ευελιξία με τα μαθηματικά και τους τύπους(βέβαια όλα τα μεταπτυχιακά δύσκολα είναι απλά στέκομαι στις συνθήκες πιο πολύ τώρα).Κάτι τέτοιο δεν αντιμετωπίζει και ένας πχ εφαρμοσμένος σε θεωρητικό μεταπτυχιακό? :? Απλές σκέψεις κάνω,δεν έχω κάποια γνωση :oops:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Νοέμ 2013, 19:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 22 Σεπ 2012, 18:06
Δημοσ.: 480
Τοποθεσια: Pasadena, CA
Σίγουρα θα είναι δύσκολο όπως είπα και γω.
Είχα ρωτήσει πριν κάποιο καιρό τον υπεύθυνο του οικονομικού τομέα στο Warwick και μου είχε πει ότι δέχονται μαθηματικούς και μάλιστα τους θέλουν επειδή μπορούν να τους μάθουν πολύ γρήγορα όσα χρειάζονται στα οικονομικά. Το θέμα είναι αν το θέλεις, στείλε ένα e-mail στη σχολή που θες και ρώτα: Ποιο βιβλίο να διαβάσω για να είμαι πιο καλά προετοιμασμένος στο τάδε μεταπτυχιακό ή έστω ρώτα γενικά τι θα μπορούσα να κάνω για να είμαι υπολογίσιμος για το μεταπτυχιακο αυτό. Από όταν σε δεχθούν μέχρι να ξεκινήσεις το μεταπτυχιακό θα έχεις μήνες να διαβάσεις και θα σου πουω και οι ίδιοι πως να προετοιμαστείς. Η αλήθεια είναι πως κάθε σχολή είναι γεμάτη μαθήματα από τα οποία λίγα θα χρειαστείς σε κάθε μεταπτυχιακό οπότε μπορείς κάπως να καλύψεις μερικά κενά. Πρόβλημα θα έχεις στον τρόπο σκέψης , το μαθηματικό όμως σου δίνει έναν πολύ καλό και χρήσιμο τρόπο σκέψης ο οποίος αν και διαφορετικός θα σε επωφελήσει όπου βρεθείς(Αν μπεις στον κόπο να τον αποκτήσεις :P).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2013, 16:01 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Κατ' αρχάς, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Βασικά έχω την εντύπωση πως μετράνε αρκετά π.χ. οι βαθμοί στην πραγματική ή τη βασική ή τον απ.3, όταν σε ενδιαφέρει κάποιο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό στα θεωρητικά!
Όπως καταλαβαίνετε, έχω μπέρδεμα με τα μαθήματα επιλογής και τις κατευθύνσεις. Δυσκολεύομαι να αποφασίσω και θέλω τουλάχιστον να ξέρω αν θα με επηρεάσει σημαντικά κάποια συγκεκριμένη απόφαση!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2013, 16:45 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 17:32
Δημοσ.: 4448
Αν δυσκολεύεσαι να αποφασίσεις γιατί δεν παίρνεις και τις δυο κατευθύνσεις?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Νοέμ 2013, 17:20 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Υπάρχει, σίγουρα, κι αυτή η εναλλακτική, αλλά ήθελα να μάθω μόνο αν η επιλογή της μιας από τις δυο θα με επηρεάσει κατά τον τρόπο που είπα πριν! Ευχαριστώ πάντως! :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Νοέμ 2013, 11:49 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Εγγραφη: 17 Νοέμ 2013, 18:14
Δημοσ.: 237
Tren έγραψε:
Έχω μια απορία! Η κατεύθυνση που θα πάρεις, επηρεάζει πολύ τη μετέπειτα πορεία σου, π.χ. αν πάρει κάποιος κατ/ση εφαρμοσμένων, θα δυσκολευτεί να επιλεγεί σε μεταπτυχιακό θεωρητικών κι αντίθετα, ή τον κυριότερο ρόλο τον παίζουν τα υποχρεωτικά; (κι οι βαθμοί του σ' αυτά;)

κοιτα για τα μεταπτυχιακα δεν ξερω τι παιζει και το χρειαζεται.για την επαγγελαματικη σου καριερα αυτο που χρειαζεσαι ειναι να χεις πολυ καλα μεσα και πολλους γνωστους.μην περιμενεις στη ουρα τωρα παρε τη θεση ενος αλλου.σιγα μηπως τον ξερεις και απο χτες?

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 8 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: