forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 12 Δεκ 2018, 02:46

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 4 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Συμβουλές για πτυχίο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιούλ 2013, 20:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 29 Ιούλ 2009, 20:34
Δημοσ.: 129
Καλησπέρα συνάδελφοι.

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την κατάσταση στην οποία βρίσκομαι και να πάρω συμβουλές από άτομα που έχουν περάσει η βρίσκονται σε παρόμοια θέση με την δική μου η οποίον άλλο μπορεί να βοηθήσει με οποιονδήποτε τρόπο :)

Μόλις τέλειωσα το 6ο έτος και μου απομένουν 6 μαθήματα ακόμα για τo πτυχιο.Ξερω ότι ο αριθμός δεν φαίνεται τόσο μεγάλος αλλά δυστυχώς χρωστάω δύσκολα υποχρεωτικά.Για να καλύψω λοιπόν τις απαιτήσεις του πτυχίου πρέπει να περάσω:

Από υποχρεωτικά:

1)Πραγματική ανάλυση 2)Απει ΙΙΙ 3)Διαφορική Γεωμετρία 4)Μιγαδική ανάλυση

Έχω γράψει τα μαθήματα με σειρά αύξουσα ως προς αυτά που με φοβίζουν περισσότερο.

Πολλοί θα γελάσετε που έχω την πραγματική πρώτη στη σειρά, όμως αφενός ο κύριος Γιαννόπουλους ηγείται στην εξέταση Σεπτεμβρίου (περνάει τους διαβασμένους) και αφετέρου έχω πολύ κάλες σημειώσεις και έχω παρακολουθήσει το μάθημα, οπότε διατηρώ μια Α επαφή

Όσον άφορα τον Απει ΙΙΙ στην εξέταση του εαρινού ήταν η πλήρης απογοήτευση μου, καθώς αφιέρωσα πάρα πολύ χρόνο (τον περισσότερο που έχω αφιερώσει ποτέ για μάθημα στη σχόλη) και όμως τελικά κατάφερα να κοπώ με 4.Το θέμα είναι και εδώ ότι δεν είχα διαβάσει καθόλου τις σημειώσεις του κύριου Χατζιαφρατη και πιστεύω ότι αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο στον να κοπώ, καθώς το μάθημα νομίζω πως το ξέρω σχετικά κάλα.

Για την διαφορική γεωμετρία δεν έχω να πω τίποτα καθώς δεν την έχω δώσει ποτέ, άπλα το μόνο ενθαρρυντικό είναι ότι έχω σημειώσεις οι οποίες έχουν 100% επιτυχία από φοιτητές που το έχουν δώσει και επίσης από ότι μου είπαν έκτος ότι έχει στενή σχέση με τον Απει ΙΙΙ η ύλη βγαίνει σχετικά γρήγορα.(μια βδομάδα max)

Μιγαδική ανάλυση...Το απόλυτο χάος, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και το μόνο που ξέρω είναι ότι μιλάει για μιγαδικούς αριθμούς :P.Έχω δυνατότητα να βρω φροντιστηριακές σημειώσεις, οι οποίες όμως αμφιβάλλω αν επαρκουν.Απο την άλλη σκέφτομαι ότι έπεσαν πολύ εύκολα θέματα στην εξέταση του εαρινού, αν λάβει μέρος ο ίδιος καθηγητής και κάνω και εγώ τη μεγίστη δυνατή προσπάθεια, πιστεύετε ότι μπορώ να έχω μια πιθανότητα?

Τα άλλα δύο:

1)Στοχαστικές ανελίξεις (Το ΠΚΕΜ που μου λείπει).Εδώ φαντάζομαι πως δεν θα αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα καθώς το μάθημα το έχω ξανά διαβάσει και θα το είχα περάσει το εαρινό αν δεν αρρώσταινα ένα βράδυ πριν τις εξετάσεις.

2)Ένα ότι να ναι (όχι ελεύθερο)Χρειάζομαι ΕΝΑ μάθημα που να ασχοληθώ 3-4 μέρες και να πάω να το περάσω, καθώς δεν θέλω να παίζω λότο και να μπαίνω σε όλα όσα έχω δηλώσει μέχρι να περάσω κάποιο.Εκτός ότι είναι ψυχοφθόρο θα μου αναλώσει και πολύ χρόνο από τα παραπάνω μαθήματα.Τα μαθήματα που σκέφτομαι είναι τα εξης.1)Επιστημολογία και Διδακτική των Μαθηματικών 2)Αρχαία Ελληνικά Μαθηματικά-Στοιχεία Ευκλείδη 3)Δομές δεδομένων 4)Φιλοσοφία των Μαθηματικών (πρέπει να έχω σπάσει ρεκόρ σε αυτό έχω κοπεί 5 η 6 φορές :pissed: )

Συνοψίζοντας λοιπόν θέλω να καταλήξω στους ενδοιασμούς μου.

Προτείνετε να πάω για όλα τα υποχρεωτικά το Σεπτέμβρη? η να αφήσω μιγαδική και να παρακολουθήσω με την ησυχία μου το χειμερινο?Σκεφτομαι ότι το να παλέψω 10-12μερες για μιγαδική μονό από σημειώσεις χωρίς να έχω επαφή με το μάθημα μάλλον δεν θα αποφέρει καρπους.Πραγματικα δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο με απασχολεί αν αξίζει η προσπάθεια.

Επίσης από τα μαθήματα που χρειάζομαι για κλείσιμο πιο προτείνετε να επιλέξω, θέλω ένα μάθημα που να υπάρχουν διαθέσιμες σημειώσεις και γενικά να έχει υψηλά ποσοστά επιτυχίας.

Υ:Να δηλώσω ότι έχω σκοπό να διαβάσω όλο το υπόλοιπο καλοκαίρι και μάλιστα ξεκινάω από αύριο κιόλας, λίγο χάλαρα στην αρχή (περίπου ένα 3ωρο τη μέρα) και αρχές Αυγούστου θα επιταχύνω αρκετά

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το σεντόνι.

Καλό καλοκαίρι σε όλους!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμβουλές για πτυχίο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιούλ 2013, 21:50 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 23 Αύγ 2009, 13:32
Δημοσ.: 862
Αχ, σχεδόν τα ίδια μας μένουν.
Εγώ προτείνω να κοιτάξεις να είσαι απόλυτα καλυμμένος σε αυτά τα 3 υποχρεωτικά που έχεις "έτοιμα" για πέρασμα και αααααν τύχει και σου μείνει κάποιο σεβαστό κενό άνω των 10 ημερών, τότε διάβασε και τη μιγαδική. Αλλά το θέμα είναι να μην κόψεις μέρες από ένα μάθημα που μπορείς να περάσεις για να κάνεις μια παράτολμη-εδώ που τα λέμε- προσπάθεια στη μιγαδική. Από κει και πέρα, δεν νομίζω να μπορεί να σου πει κάποιος να το δώσεις ή όχι, γιατί μόνο εσύ ξέρεις αν πραγματικά μπορείς να τα βγάλεις πέρα, με τι ρυθμούς διαβάζεις κλπ.

Από επιλογής πιο εύκολη μου φαίνεται η φιλοσοφία σαν μάθημα, αλλά λες ότι κόπηκες 5 φορές οπότε δεν ξέρω με τι κουράγιο θα πας να το ξαναδώσεις :P
Τώρα, είναι η τελευταία φορά που βάζει θέματα η κ.Παπαθανασίου στα αρχαία ελληνικά μαθηματικά μιας και συνταξιοδοτείται και επίσης τα θέματα της δεν ήταν τα αναμενόμενα στο εαρινό. Οπότε, λέω αν δεν έχεις κουράγιο για φιλοσοφία, πάρε αυτό. Δομές δεδομένων μόνο αν ξέρεις Πληροφορική ΙΙ (δεν νομίζω να βγαίνει σε 3 μέρες, βασικά, αν και δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά) και επιστημολογία απ' ότι ξέρω έχει χαμηλά ποσοστά επιτυχίας.
Αυτά και ελπίζω όσο πιο σύντομα το πτυχίο :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιούλ 2013, 18:09 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Ιαν 2009, 18:04
Δημοσ.: 508
δε ξερω ποσο επαφη εχεις με τα μαθηματα πληροφορικης.. παντως δομες δεδομενων αν δεν εχεις κανει εργασιες δε μπορεις να δωσεις ειναι υποχρεωτικες. Αν λοιποιν τα πηγαινεις καλα με μαθηματα πληροφορικης σκεψου τα γραφικα σε Η/Υ, το εργαστηριο εκει δεν ειναι υποχρεωτικο και το μαθημα ειναι ευκολο. Ουσιαστικα χρειαζεται να ξερεις καποιους βασικους υπολογισμους με πινακες. Επισης θεωρω οτι βγαινει σε 3 -4 μερες .
Για τη διαφορικη επειδη την εδωσα τωρα , θα σου πω μονο οτι ειναι καλυτερα να μαθεις ποιος θα διορθωνει το γραπτο σου πρωτα και να διαβασεις απο τις σημειωσεις του καθηγητη. Ειδικα αν εισαι στο Σταυρινο δες μηπως δεχτει να του πας τις ασκησεις που εβαζε στο εξαμηνο να λυνουμε γιατι σιγουρα βοηθαει!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2013, 20:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 14 Ιουν 2011, 22:58
Δημοσ.: 95
Το μυστικο ειναι ενα: διαβασε δυο μερες maximum, παρε ενα θρανιο αγκαλια, και θα ερθει η νεραιδουλα να καθισει στο χερακι σου.Απο εκει και μετα ολα θα πανε κατ ευχην... 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 4 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: