forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 22 Σεπ 2017, 08:23

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 133 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Με αφορμή την κρίση: Το μέλλον των Πανεπιστημίων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Σεπ 2011, 09:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Μαρ 2006, 22:43
Δημοσ.: 3624
Τοποθεσια: Αθήνα
Δείτε εδώ και εδώ την απόφαση της συνόδου των πρυτάνεων

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Σεπ 2011, 15:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 26 Σεπ 2009, 00:58
Δημοσ.: 517
Τοποθεσια: Πειραιάς
timoz έγραψε:
Και η εύλογη απορία : Αν ένα Τμήμα δεν απονέμει Μ.Δ.Σ. μετά από 4ετή κύκλο σπουδών (που πλέον θα αντιστοιχεί σε 240 πιστωτικές μονάδες), φερ ειπείν επειδή δε γουστάρει το infimum που βάζει ο νομοθέτης, γιατί να το επιλέξει ένας φοιτητής που μπορεί να αποκτήσει Μ.Δ.Σ., με ίδιας διάρκειας σπουδές, σε άλλο (ακόμα και ίδιου αντικειμένου) Τμήμα;

σε ιδιου αντικειμενου τμημα δε θα ειναι δυνατον διότι όλα τα "ομοειδη" τμηματα θα εχουν την ιδια διαρκεια σπουδων. και αν δεν μπορουν να συμφωνησουν μονοι τους τοτε θα επεμβαινει το υπουργειο.
τουλαχιστον ετσι θυμαμαι από μια δηλωση της διαμαντοπουλου.

μεσα στο νομοσχεδιο βεβαια (αρθρο 30, 2α) μιλα για συνεννοηση των τμηματων οσον αφορα στις απαιτουμενες πιστωτικές μονάδες μόνο και όχι στα χρόνια, αλλά και πάλι λεει ότι καθε ακαδημαικό έτος πρεπει να περιλαμβάνει δραστηριότητες που αντιστοιχούν σε 60 πιστωτικές μονάδες,
οπότε δεν βλεπω πως θα μπορούσε να δικαιολογήσει καποια σχολή παραπάνω χρόνο σπουδών.

(βεβαια αυτό με τις πιστωτικές μονάδες με μπερδεύει λιγάκι. εννοεί το συνολο των προτεινομενων μαθηματών για καθε έτος? δηλαδη εγω που μπαινω στο 3ο ετος θα πρεπει ολα τα προτεινομενα μαθηματα τους ετους μου να βγαζουν συνολο 60 μοναδες?)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Σεπ 2011, 16:50 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Δεκ 2008, 12:51
Δημοσ.: 1739
Τοποθεσια: Καφενειο
ioli_13 έγραψε:
timoz έγραψε:
Και η εύλογη απορία : Αν ένα Τμήμα δεν απονέμει Μ.Δ.Σ. μετά από 4ετή κύκλο σπουδών (που πλέον θα αντιστοιχεί σε 240 πιστωτικές μονάδες), φερ ειπείν επειδή δε γουστάρει το infimum που βάζει ο νομοθέτης, γιατί να το επιλέξει ένας φοιτητής που μπορεί να αποκτήσει Μ.Δ.Σ., με ίδιας διάρκειας σπουδές, σε άλλο (ακόμα και ίδιου αντικειμένου) Τμήμα;

σε ιδιου αντικειμενου τμημα δε θα ειναι δυνατον διότι όλα τα "ομοειδη" τμηματα θα εχουν την ιδια διαρκεια σπουδων. και αν δεν μπορουν να συμφωνησουν μονοι τους τοτε θα επεμβαινει το υπουργειο.
τουλαχιστον ετσι θυμαμαι από μια δηλωση της διαμαντοπουλου.

μεσα στο νομοσχεδιο βεβαια (αρθρο 30, 2α) μιλα για συνεννοηση των τμηματων οσον αφορα στις απαιτουμενες πιστωτικές μονάδες μόνο και όχι στα χρόνια, αλλά και πάλι λεει ότι καθε ακαδημαικό έτος πρεπει να περιλαμβάνει δραστηριότητες που αντιστοιχούν σε 60 πιστωτικές μονάδες,
οπότε δεν βλεπω πως θα μπορούσε να δικαιολογήσει καποια σχολή παραπάνω χρόνο σπουδών.

(βεβαια αυτό με τις πιστωτικές μονάδες με μπερδεύει λιγάκι. εννοεί το συνολο των προτεινομενων μαθηματών για καθε έτος? δηλαδη εγω που μπαινω στο 3ο ετος θα πρεπει ολα τα προτεινομενα μαθηματα τους ετους μου να βγαζουν συνολο 60 μοναδες?)

Το καθε μαθημα θ'αντιστοιχε σε καποιο αριθμο μοναδων.Το καθε ετος αντιστοιχε σε 60 μοναδες,αρα αν παμε στα 3 ετη στις 180 (που ειναι το χαμηλοτερο οριο για πτυχιο που μπορει να θεσει μια σχολη),ανξ παμε στα 3,5 (που ειναι τωρα ο ελαχιστος χρονος στο μαθηματικο για αποκτηση πτυχιου) στις 210 κι αν μεινουμε στα 4 (που ειναι τωρα το προγραμμα σπουδων) στις 240 μοναδες.Λογικα,στο καθε εξαμηνο θα μπορεις να δηλωσεις μαθηματα που αντιστοιχουν σε 30 μοναδες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Σεπ 2011, 19:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

"panos85:Κύριε Ράπτη τι πιστεύετε ότι θα γίνει με τα δύσκολα υποχρεωτικα που κανείς τα δίνει 4 και 5 φορές για να τα περάσει;"

Προς Προς panos85:
Αυτό που ρωτάς είναι εν γένει υποκειμενικό θέμα. Σε γενικές γραμμές αυτό που συμβαίνει είναι ότι ως τώρα το επίπεδο του Τμήματος καθορίζει και το επίπεδο διδασκαλίας και επίσης ελέγχου (εξετάσεις). Είναι αλήθεια επίσης (κατά την γνώμη μου) ότι το επίπεδο του Τμήματος Μαθηματικών της Αθήνας είναι υψηλό και έτσι το επίπεδο ελέγχου των γνώσεων ήταν καλό.
Γράφω "ήταν" διότι το Τμήμα αλλάζει και αντικαθίσταται από Πρόγραμμα Σπουδών (δες άρθρο 7 παράγραφος 2, νέος νόμος). Δεν γνωρίζει κανείς πως θα εξελιχθούν και θα ισορροπήσουν τα πράγματα. Πάντως ξέρω καλά από συναδέλφους της Αγγλίας (όταν άλλαξαν οι νόμοι για τα Πανεπιστήμια επί Θάρτσερ) ότι υπήρξαν αφόρητες πιέσεις από τον αντίστοιχο Πρύτανη να φαίνονται επιτυχίες φοιτητών στις εξετάσεις, γιατί διαφορετικά θα υπήρχαν προβλήματα χρηματοδότησης ( σύνδεση χρηματοδότησης και πτυχιούχων)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Σεπ 2011, 12:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Οκτ 2008, 16:37
Δημοσ.: 921
Ένα ενδιαφέρον άρθρο εδώ

διαβάστε αυτό που λέει κάτω σχετικό με τις 50 ερωτήσεις
!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Σεπ 2011, 22:09 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δείτε εδώ 50 ερωτήσεις και απαντήσεις του Υπουργείου σχετικά με τον νέο νόμο. Δειτε επίσης εδώ το χρονοδιάγραμμα εφαρμογής.

Καλό είναι όλοι να ξέρουμε τι λέει το Υπουργείο (ακόμη και να θέλει κανείς να αντιτεθεί)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Σεπ 2011, 11:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 19 Οκτ 2006, 18:50
Δημοσ.: 125
Αν είναι να περνάμε τα μαθήματα με τη πρώτη, χωρίς να υπάρχει διάκριση, είτε είναι γραμμική, είτε πραγματική, είτε πληροφορική και διδακτικές, τότε καλώς να πιέσει ο πρύτανης και ο πρόεδρος του τμήματος για πλασματικές επιτυχίες... Να σημειώσουμε και 2 σχόλια:
α) Έτσι κι αλλιώς έχουν υπάρξει κρούσματα <οργανωμένων> φοιτητών, που με την ανοχή των επιτηρητών και το στρουθοκαμηλισμό των καθηγητών, έχουν περάσει τα μαθήματα από το παράθυρο, και έχουν πάρει το πτυχίο τους .. σχεδόν delivery στο σπίτι.
β) Μπορεί να κλαιγόμαστε ότι χάνει το πτυχίο μας την αξία του και να ελπίζουμε ότι δεν θα υπάρξει κολέγιο και ιδιωτικό πανεπιστήμιο με αντικείμενο σπουδών ίδιο με το δικό μας .. Όταν η ανεργία έχει χτηπήσει κόκκινο πολύ πριν τους νέους νόμους, τότε η κοινωνία δείχνει ότι δεν χρειάζεται μαθηματικούς, αλλά προγραμματιστές, λογιστές, και ασφαλιστές. Γι'αυτό πιο κάτω αποδεικνύω ότι το πτυχίο μας χάνει την αξία του, από την στιγμή που περνάμε την πόρτα του τμήματος στο 1ο έτος. Μπορεί επίσης να περηφανευόμαστε ότι η μετάβαση από το προπτυχιακό στο μεταπτυχιακό κύκλο σπουδών στο τμήμα μας αποτελεί ένα pick ποιότητας σπουδών για το ελληνικό πανεπιστήμιο.. Αυτό όμως είναι και η μόνη αξία του πτυχίου μας ... Εδώ και χρόνια (που δεν υπήρχε υποβάθμιση της αξίας του πτυχίου μας) η μόνη αξία των σπουδών μας εξαργυρωνόταν σε μεταπτυχιακό.. κυρίως εντός Αθηνών .. Θέλω να πω, πως όποια εργασιακά δικαιώματα υπήρχαν, είχαν χαθεί αρκετό καιρό πριν κι από τις μεταρριθμίσεις της Μαριέττας, οπότε το επιχείρημα ότι η πρόσφατη υποβάθμιση μας αφαιρεί εργασιακά δικαιώματα, πέφτει στο κενό .. Για ποια εργασιακά δικαιώματα μιλάμε; Απόφοιτοι του μπλα πού εργάζονται; Έχει γίνει σχετική έρευνα; Απόφοιτοι του μαπ και της στατιστικής, εργάζονται σε τράπεζες, σε θέσεις ταμείων και λογιστών; Αν το ξερα θα πήγαινα και από την ασοεε ή κανένα τει λογιστικής για τέτοια θέση των 800 ευρώ (στην καλύτερη :P ). Τουλάχιστον θα δούλευα εδώ και 4 χρόνια...

Ν. Κ.

http://www.uoa.gr/foithtes/paroxes-drasthriothtes/synigoros-toy-foithti.html http://sinigorosfititi.uoa.gr/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Σεπ 2011, 11:21 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

ΕΤΣΙ ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ.. ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ;? Πώς να εκτιμήσω το επίπεδο σπουδών όταν κόβομαι σε 5 μαθήματα για 3 χρόνια συνεχόμενα ;!! Με συγχωρείτε για το έντονο ύφος μου, αλλά κάπου κουράστηκα να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια για να παίρνω 3,5 και 4,7. Υποκειμενικό επίπεδο σπουδών που κρίνεται από 2 καθηγητές σε κάθε μάθημα ανά εξάμηνο τίθεται εν αμφιβόλω . Ο νέος νόμος μου δίνει τη δυνατότητα να περάσω τα 12 μαθήματα που μου μένουν σε 2 χρόνια, με κριτική όμως και αξιολόγηση των καθηγητών.. Αυτό με συμφέρει! :clap: :gangsta: 8) Στο εξωτερικό, είχα ακούσει ότι αν ένας καθηγητής κόψει περισσότερους από το 30% των φοιτητών που εξετάστικαν, τότε καλείται να εξηγήσει το λόγο που το έκανε! Αυτό θα εφαρμοστεί εδώ;

Ν. Κ.

http://www.uoa.gr/foithtes/paroxes-drasthriothtes/synigoros-toy-foithti.html http://sinigorosfititi.uoa.gr/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Σεπ 2011, 11:31 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Προς infiniful: Μιλάς με κυνικό τρόπο. Πιο κυνικά δεν γίνεται. Κατά κάποιο τρόπο βλέπεις τις μαθηματικές γνώσεις ως κατάρτιση σε κάποιο αντικείμενο με εντελώς επιφανειακό και διεκπεραιωτικό τρόπο. Είναι και αυτό μία άποψη, αλλά προς το παρόν δεν είναι η κυρίαρχη. Με τον νέο νόμο, κατά την γνώμη μου, οδηγούμαστε σε αυτά τα μονοπάτια που γράφεις.
Πάντως αν ήλθες στο Τμήμα Μαθηματικών πιστεύοντας ότι θα γίνεις πλούσιος, μάλλον έκανες λάθος επιλογή

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Σεπ 2011, 11:52 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δεν θέλω να γίνω πλούσιος, αλοίμονο, αλλά θα ήθελα να δούλευα από χτες αν είναι δυνατόν. Συγκεκριμένες μεταπτυχιακές ειδικεύσεις του τμήματος μας οδηγούν σε εργασιακά δικαιώματα αντίστοιχα του προγραμματιστή, του συμβούλου ~ ερευνητή φαρμακοβιομηχανίας, του τραπεζικού υπαλλήλου, ... υπάρχουν λοιπόν και θέσεις, που δεν έχουν πολλή κρίση ακόμα .. και στις οποίες οδηγούνται με συγκεκριμένες επιλογές μεταπτυχιακών οι φοιτητές. Τις θέσεις αυτές, κάλυπταν εδώ και χρόνια απόφοιτοι οικονομικών σχολών και της σεμφε, απόφοιτοι οικονομικών τει, και τελευταία και απόφοιτοι των κολλεγίων. Τα εργασιακά δικαιώματα λοιπόν, έχουν χαθεί αρκετά πριν αναγνωριστούν τα κολέγια. Και ως τμήμα επαναπαυόμαστε στις δάφνες της θεωρητικής έρευνας και των μεταπτυχιακών, που γίνονται για διδακτορικούς λόγους.. Με τους υπόλοιπους τι θα γίνει;; Εγώ που δεν έχω τη δυνατότητα να σπουδάζω για άλλα 4 χρόνια για να κερδίσω τον 5ο χρόνο 1200 ευρώ (από ιδιαίτερα σε φοιτητές;;;?) πού θα εργαστώ;; Υπάρχει συγκεκριμένο παράδειγμα φοιτητή, που πήρε το πτυχίο στα 3 χρόνια, πήγε στρατό και κολούθως σε μεταπτυχιακό, το οποίο μάλλον τελείωσε, και σήμερα εργάζεται ως γκαρσόνι σε κάποιο εστιατόριο. (τουλάχιστον έτσι άκουσα πριν μερικούς μήνες). Δυστυχώς, (δεν ντρέπομαι να ομολογήσω ότι) δεν έχω την άνεση της επιλογής να κάνω σπουδές για να διευρύνω το πνέυμα μου και να εμπλουτίσω τις θεωρητικές γνώσεις μου, αλλά αποκλειστικά για βιοποριστικούς λόγους. Αν είχα δουλειά από τη στιγμή που τέλειωσα το λύκειο, και είχα μετά την άνεση της επιλογής να σπουδάσω κάτι ψαγμένο, μπορεί και να επέλεγα τα θεωρητικά μαθηματικά. Ακούγομαι κυνικός γιατί ενλω η σχολή μας έχει αποκλειστικό προσανατολισμό τη θεωρητική έρευνα, κάνουμε το λάθος αρκετοί φοιτητές να μπαίνουμε στη σχολή, να προσπαθούμε να την τελειώσουμε, και στη συνέχεια να απαιτούμε και άμεση πρόσληψη οπουδήποτε (υπερβολικές απαιτήσεις που έχουμε μερικοί εε?) (αφού όποιος έχει τελειώσει το μαθηματικό Αθήνας ξέρει τα πάντα, είναι καλύτερος από πολυτεχνίτες, γιατρούς και δικηγόρους, και θα έπρεπε να μπορεί να εργαστεί παντού, έλεγε κάποιος σε παλιότερη συνομιλία του φορουμ)
Ζητώ ξανά συγνώμη για το σκοπτικό μου ύφος, μα δεν έχω την άνεση να ψάχνω άλλον ένα χρόνο (μετά από 5 συναπτά) ιδιαίτερα με το τουφέκι και να παρακαλάω για 8-10 ευρώ την ώρα.

Ν. Κ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Σεπ 2011, 11:07 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δείτε την φαινομενικά μικρή είδηση εδώ. Ποιες θα είναι άραγε οι συνέπειες;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Σεπ 2011, 11:21 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 29 Αύγ 2011, 15:02
Δημοσ.: 192
Κύριε Ράπτη συγνώμη που ρωτάω σε αυτό το θέμα αλλά μήπως έχετε υπόψην σας τι θα γίνει στο τμήμα μας,πήρατε κάποια απόφαση για την εξεταστική;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Σεπ 2011, 12:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Προς Chris Theo: Για να πάρουμε κάποια απόφαση πρέπει προφανώς να ξέρουμε τι θα γίνει με τις καταλήψεις
Διαφορετικά τι είδους προγραμματισμό να κάνουμε;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Σεπ 2011, 12:23 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 29 Αύγ 2011, 15:02
Δημοσ.: 192
Ναι σωστά σας ευχαριστώ!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Σεπ 2011, 10:30 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 15 Ιαν 2007, 02:22
Δημοσ.: 59
Κύριε Ράπτη,
οι καταλήψεις πηγαίνουν από εβδομάδα σε εβδομάδα. Δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια όμως για την εξεταστική? Δηλαδή από ποιό σημείο και μετά χάνεται και δεν μπορεί να διεξαχθεί? Μπορεί για παράδειγμα να δίνουμε μέχρι Νοέμβρη? Δεν έχουμε καμία εικόνα για το πως ενδέχεται να κινηθείτε σε οποιαδήποτε περίπτωση

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 133 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: