forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 22 Σεπ 2017, 15:44

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 62 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φτανει πια!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2010, 11:54 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 71
Πολύ θα ήθελα να ακούσω ποια είναι ακριβώς η ιδεολογία που ξεπουλούν οι παρατάξεις που παίρνουν τα θέματα από τους καθηγητές...

Καμία ιδεολογία δεν κρύβεται πίσω από τέτοιες πρακτικές. Όμως δεν μπορείς να αρνηθείς ότι όταν γίνονται εκλογές αποκτούν ξαφνικά, ή κάτι τλέτοιο παρουσιάζουν. Γιατί εγω ως φοιτήτρια είμαι υοποχρεωμένη να ξεχωρίσω ποιοι είναι οι έχοντες ιδεολογία και ποιοι οι μη έχοντες? Αυτός είναι ο πρώτος λόγος αποχής των φοιτητών από τις εκλογές!

Γιατί ΑΝ αυτό συμβαίνει; Συμβαίνει. Από όλους; Όχι. Όπως ακριβώς υπάρχουν οι φοιτητές που δέχονται να μπουν στις συγκεκριμένες παρατάξεις γι αυτό το λόγο και αυτοί που δεν το κάνουν, έτσι υπάρχουν κι οι παρατάξεις που ακολουθούν τέτοιες πρακτικές κι αυτές που δεν τις ακολουθούν. Βολική κάλυψη ε;

Εφόσον συμβαίνει όπως λες και είναι και γνωστό, γιατί οι έχοντες ιδεολογία το επιτρέπουν? Τι κάνουν για το κοινό καλό και για μένα που θα αποκτήσω πτυχίο των ίδιων δικαιωμάτων με κάποιον που παίρνει τα θέματα? Γιατί να τους θεωρήσω ιδεολόγους τους διαφορετικούς που δεν παίρνουν τα θέματα? Το "κακό" κάποιος το κάνει και κάποιος το επιτρέπει να γίνεται. Γιατί ένα τόσο σοβαρό θέμα συζητιέται μόνο στο forum με γνώση των φοιτητών ότι είναι αληθές και δεν υπάρχουν στοιχεία και καταγγελίες? δεύτερος λόγος αποχής, απραξία σε σοβαρά θέματα!

Να καούν; Απλό ακούγεται. Προχωρημένο. Μήπως υπάρχουν μερικά άλλα πράγματα που θα μπορούσαν να καούν πρώτα έτσι ώστε τελικά να είναι περιττό το κάψιμο φοιτητών; Ή και εδώ μιλάμε για κάψιμο των ονομάτων των παρατάξεων;[/quote]

το "να καούν" ήταν μία υπερβολική έκφραση που πήρα πίσω. Ωστόσο έχω κάθε δικαίωμα να αμφισβητώ στο έπακρο την ουσιαστική προσφορά των παρατάξεων στα 6 χρόνια που είμαι φοιτήτρια. Σίγουρα υπάρχουν πολλά πραγματα που πρέπει να αλλάξουν, αλλά κατά την προσωπική μου άποψη οι παρατάξεις και η προσφορά τους είναι από τα πρώτα. Γιατί δηλαδή πρέπει οι διεκδίκιση των δικαιωμάτων των φοιτητών να χρωματίζεται κομματικά? Ένας κοινός φορέας δε γίνεται να υπάρξει?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2010, 12:22 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Δημοσ.: 346
ειστε για γελια και για κλαματα..εδω η σχολη εχει του κοσμου τα προβληματα,κανουμε 10 χρονια μ.ο. να την τελειωσουμε,υπαρχουν μαθηματα που περναει το 9% και εσεις μαλωνετε για τις παραταξεις,σας πειραζει αν καποιοι παιρνουν θεματα η κανουν σκονακια,σε διπλα θεμα εναν αλλον τον πειραζει που κλειδωνουν τις αιθουσες και δεν μπορει να παει να κοιμηθει εκει τα βραδια λες και ειναι σεισμοπληκτος κτλ...ελεος..εδω περα αυριο εχει γενικη απεργια,δεν υπαρχει τροπος να παμε στη σχολη,η εξεταση σιγα μην αναβληθει και δεν ασχολειται κανενας,σας φταιει η δαπ και η πασπ..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2010, 12:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 862
Πλακα μας κανεις; Πιστευεις δηλαδη οτι δεν πρεπει να ασχολουμαστε με τα μικρα προβληματα που εχει η σχολη, επειδη υπαρχουν μεγαλυτερα για να λυσουμε;
Εχουν γινει προτασεις για να λυθουν καποια θεματα, αλλα κανενας δεν ακουει τι λεμε, μιλας με τους εκπροσωπους των φοιτητων και σου λενε καθε φορα το ιδιο παραμυθι που εχουν μαθει να λενε σαν να μην ακουσαν τι τους ρωτησες. Εγω πλεον δε μπορω να συννενοηθω με κανεναν τους. 'Η προτεινεις να παω αυριο στο γραφειο του Καλογεροπουλου να του πω να κλεισει η σχολη γιατι δεν εχει μετρο; Αυτοι που ψηφισαμε που ειναι, να πανε να του το πουν;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2010, 12:53 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 9
Η αλήθεια είναι πως είναι αξιοπερίεργο το γεγονός ότι κανείς δεν ασχολείται με την αυριανή απεργία αλλά έτσι είμαστε βλέπεις ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!!!!!!Μόνο η πάρτη μας μας ενδιαφέρει!Ασχολούμαστε τόσο καιρό με την "αδικία" που μας κάνουν αυτοί που παίρνουν τα θέματα από τις παρατάξεις γιατί θίγονται τα προσωπικά μας συμφέροντα από αυτό και δε μας ενδιαφέρει που αύριο κάποιοι δε θα μπορέσουν να πάνε να γράψουν γιατί ίσως να μην έχουν λέφτά για ταξί!Δε πειράζει άλλοστε εμείς έχουμε το αυτοκινητάκι μας και θα πάμε!Γι'αυτό πάμε κατά διαόλου!!!!!!!!!!!!!!!!Όσο αφορά τα άλλα προβλήματα,όλα πρέπει να μας ενδιαφέρουν!Δεν είναι όμως λογική αυτή:τι σημαίνει να ασχοληθούν οι άλλοι;Να ασχοληθούμε και εμείς.Το πιο απλό: Έγραψε κανείς εδώ μέσα για την απεργία και πρότεινε αναβολή εξεταστικής;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2010, 13:00 
Χωρίς σύνδεση

georgia1aa έγραψε:
Η αλήθεια είναι πως είναι αξιοπερίεργο το γεγονός ότι κανείς δεν ασχολείται με την αυριανή απεργία αλλά έτσι είμαστε βλέπεις ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!!!!!!Μόνο η πάρτη μας μας ενδιαφέρει!Ασχολούμαστε τόσο καιρό με την "αδικία" που μας κάνουν αυτοί που παίρνουν τα θέματα από τις παρατάξεις γιατί θίγονται τα προσωπικά μας συμφέροντα από αυτό και δε μας ενδιαφέρει που αύριο κάποιοι δε θα μπορέσουν να πάνε να γράψουν γιατί ίσως να μην έχουν λέφτά για ταξί!Δε πειράζει άλλοστε εμείς έχουμε το αυτοκινητάκι μας και θα πάμε!Γι'αυτό πάμε κατά διαόλου!!!!!!!!!!!!!!!!Όσο αφορά τα άλλα προβλήματα,όλα πρέπει να μας ενδιαφέρουν!Δεν είναι όμως λογική αυτή:τι σημαίνει να ασχοληθούν οι άλλοι;Να ασχοληθούμε και εμείς.Το πιο απλό: Έγραψε κανείς εδώ μέσα για την απεργία και πρότεινε αναβολή εξεταστικής;

καλά πλάκα κάνεις? άνοιξε θέμα αν θες όντως να συζητηθεί, forum είναι και ο μκαθένας ασχολείται με τα προλήματα που θεωρεί σοβαρά, φυσικά και αυτό που λες είναι ένα σοβαρότατο θέμα, άλλα δεν μιλούσαμε επ αυτου! Αν θες σχολίασε κάτι σχετικό, πάντως μιας και βγήκες εκτός θέματος, έχεις δίκιο οφείλουν να πιέσουν προς αναβολή της εξέτασης. Στείλτε μαζικά e-mail στους καθηγητές και διεκδικήστε το! Αν βρίσκεις ευτελές το θέμα μας δεν υπάρχει λόγος να σχολιάζεις εδώ!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2010, 13:03 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 296
Ρε παιδια μπηκατε σε ενα θεμα με Α περιεχομενο για να πειτε τα προβληματα σας?Και εμενα με νοιαζει πως θα παω αυριο στην σχολη μιας και δεν εχω λεφτα για ταξι αλλα ανοιξτε θεμα να το συζητησουμε.Δηλαδη αν βγει ανακοινωση που θα λεει οτι οι εξετασεις θα αναβληθουν θα μας δωσετε το δικαιωμα να συζητησουμε για τις παραταξεις?Ελεος.Εμεις ειμαστε οι κλασσικοι ελληνες η εσυ?Για σκεψου το λιγο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2010, 13:10 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 6
Καταρχήν καλημέρα σε όλους.

Διάβασα προσεκτικά το θέμα και αρχικά είπα ότι δεν θα απαντήσω, απλά ότι χαίρομαι που υπάρχουν πολλοί άλλοι εκτός από εμένα που σιχαίνονται και καταγγέλλουν (έστω και αναπόδεικτα) τέτοιου είδους πάρε δώσε, αλλά η συζήτηση έφτασε σε ένα σημείο που πρέπει να κάνω ένα σχόλιο. Είμαι φοιτητής σε αυτό το τμήμα τα τελευταία 8 χρόνια, έχω περάσει από μέσα από τα οργανωτικα ζητήματα και διαδικασίες 2 παρατάξεων, και όποιος θυμάται το 2002 μια εκπομπή του Τριανταφυλλόπουλου που έγινε μία εκπομπή με φοιτητές που αγοράζουν μαθήματα, ήμουν ένας από αυτούς που του έδωσαν στοιχεία. Το θέμα αυτό αφορούσε κυρίως τη σχολή μας, για όποιον το είδε. Επίσης, πρόσφατα απειλήθηκα από καθηγητή μας ότι θα με διαγράψει από το τμήμα αν πήγα να δώσω το μάθημα χωρίς να το έχω δηλωμένο, μόνο και μόνο για να πάρω την βεβαίωση για την δουλειά μου (που αν και του έδειξα επιτόπου στο my-studies μου, μέσω του κινητού μου, ότι το έχω δηλωμένο μια συγνώμη δεν άκουσα). Έχω λοιπόν να πω τα εξής:

Στην ελλαδίτσα που ζούμε, την χώρα τα μονίμων διεφθαρμένων πολιτικών και την ασταμάτητης μίζας, είναι λογικό αυτό να είναι παντού. Μόνο με ρουσφέτια, τα οποία και ξεκινάμε από πριν καν γίνουμε εργαζόμενοι, από όταν είμαστε ακόμα φοιτητές δλδ, μπορείς να κάνεις κάτι. Όταν λοιπόν η καταγγελία με αποδεικτικά στοιχεία δεν φέρνει αποτέλεσμα (γιατί το προσπάθησα και αυτό αλλά προφανώς και η υπόθεσή μου θάφτηκε) το μόνο που μπορώ εγώ προσωπικά να κάνω είναι να το πάρω το κολοπτυχίο μιας και έχει ένα κύρος και μια ισχύ στο εξωτερικό, να διαλέξω ένα καλό μεταπτυχιακό εννοείται έξω (και παράλληλα μαζεύω λεφτά δουλεύοντας γιατί δεν περιμένω από τα λεφτά του μπαμπά να εκπληρώσω τα όνειρά μου) και να σηκωθώ να φύγω όσο το δυνατόν γρηγορότερα και να μην ξαναπατήσω εδώ ποτέ. "Να φύγετε, να πάτε αλλού" που λέει και η διαφήμιση. Έτσι με αντιμετωπίζει η πατρίδα μου. Η χώρα στην οποία γεννήθηκα και μόνο φιλόξενα δεν με κάνει να νιώθω.

Οι παρατάξεις και τα κόμματα μες το πανεπιστήμιο είναι το μεγαλύτερο πλήγμα στο εκπαιδευτικό μας σύστημα. Δεν λέω, ωραία η δημόσια και δωρεάν παιδεία που έχουμε,(υποτίθεται, και μην μου πείτε ότι δεν χαλάμε όλοι τρελά λεφτά σε φροντιστήρια, βοηθήματα κλπ κλπ κλπ. και εδώ πρέπει και να πω και για το 1.5% από τον κρατικό προϋπολογισμό που πάει στην παιδεία και το 40%!! στον ελληνικό στρατό) αλλά δεν είναι κάτι που πέτυχε και κρατάει η κομματική πολιτική μες στις σχολές μας. Ελευθεριά του λόγου ναι, να πεις με όποιον θες ότι θες, αχρωμάτιστα όμως. Στην ελλάδα που ζούμε, το να υπάρχουν κόμματα παντού το μόνο που καταφέρνουν είναι να διαφθείρουν τα πάντα. Η λαιμαργία είναι το μεγαλύτερο κακό του έλληνα. Και όποιος διαφωνεί, ας ψάξει να βρει ανεπίσημες μελέτες για το ποσοστό διαφθοράς (δλδ αν χρειάζεται μίζα να κάνεις μια δουλειά, διεφθαρμένους πολιτικούς κλπ κλπ) των χωρών του πλανήτη (δεν μπόρεσα να το ξαναβρώ να σας δώσω και link) να δείτε την θέση της ελλάδας παγκοσμίως. Τρίτοι είμαστε μετά από 2 αφρικανικές τριτοκοσμικές χώρες. Μπράβο μας. Κατά τα άλλα να μειωθούν οι συντάξεις για να εξοφληθεί το δημόσιο χρέος. Εγώ έχω μία άλλη πρόταση. Ναι στην θανατική ποινή σε όποιον τρώει λεφτά από κρατικό ταμείο. Αν δεν μπορείς να τα διαχειριστείς σωστά μην τα ακουμπάς καθόλου τα ρημάδια. Τέλος πάντων, ξέφυγα λίγο. Το θέμα είναι ότι από την στιγμή που δεν μπορούμε να κρατήσουμε τις ισορροπίες καλύτερα κάποια πράγματα να απαγορεύονται, μας χρειάζεται δλδ και λίγος φασισμός που και που (και για να μην παρεξηγηθώ σε αυτό είμαι κυρίως αριστερός στις απόψεις μου). Να απαγορευτεί η κομματικοποίηση των πανεπιστημίων, καθηγητών και όλων των κρατικών εκπαιδευτικών θεσμών. Αυτό θα ήθελα να ισχύει εγώ τουλάχιστον και ίσως και να συμφωνούν και άλλοι μαζί μου.

Για τα σκονάκια έχω να πω ότι είναι άσχετο με το θέμα, μιας και τα μισά από αυτά που μας ζητούνται στις εξετάσεις, αν δεν ακολουθήσουμε τον τομέα της έρευνας στην επαγγελματική μας σταδιοδρομία, δεν θα τα χρειαστούμε ποτέ. Οπότε να περάσεις και κανένα μάθημα με μια μικρή βοήθεια σε 2-3 τύπους θα έλεγα ότι το κάνουμε όλοι μας όπως και εγώ. Στο μέλλον ότι και να χρειαστούμε, βιβλιογραφία δίπλα μας θα έχουμε, δεν θα χρειαστεί να τα θυμόμαστε όλα απ' έξω.

Και για να κλείσω γιατί αρκετά κούρασα όσους τα διάβασαν όλα αυτά μία φιλική συμβουλή. Μακρυά από τα κόμματα. Όλα τα κόμματα. Κάντε τα μαθήματά σας, δώστε τις εξετάσεις σας, διαβάστε, πάρτε πτυχίο, και μην ασχολείστε με τέτοιες μικρότητες όπως λίστες και κυρίως αφήστε τις παρατάξεις να τρώγονται μεταξύ τους όπως κάνουν όλα τα χρόνια. Φίλε μου melissinos, όλοι αυτοί που περνάνε έτσι τα μαθήματα μια ζωή μίζεροι και άχρηστοι θα είναι. Μια ζωή γεμάτη από ρουσφέτια, τρέξιμο, ελληνικό σταρχιδισμό, και φραπεδάκι θα αντιμετωπίζουν. Θα τους πιάνουν καθημερινά τον κώλο και θα λένε και ευχαριστώ. Το πτυχίο που θα πάρεις, και ο βαθμός σου θα πρέπει και να αντιπροσωπεύει αυτό που πραγματικά αξίζεις γιατί αργά ή γρήγορα θα το βρεις μπροστά σου. Ή τουλάχιστον να κοιμάσαι με ήσυχη συνείδηση ότι έκανες το σωστό. Όλα τα άλλα είναι μικρότητες.

Φιλικά πάντα και σόρρυ αν θίγω κανέναν αλλά ξέρετε τι λένε... όποιος έχει την μύγα ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2010, 13:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 814
Τοποθεσια: Κυψέλη
ΑΝΔΡΙΑΝΗ έγραψε:
Καμία ιδεολογία δεν κρύβεται πίσω από τέτοιες πρακτικές. Όμως δεν μπορείς να αρνηθείς ότι όταν γίνονται εκλογές αποκτούν ξαφνικά, ή κάτι τλέτοιο παρουσιάζουν. Γιατί εγω ως φοιτήτρια είμαι υοποχρεωμένη να ξεχωρίσω ποιοι είναι οι έχοντες ιδεολογία και ποιοι οι μη έχοντες?

Για τον ίδιο λόγο που το κάνεις με τον κάθε άνθρωπο που συναντάς στη ζωή σου. Για να μη σε κοροϊδέψει απ'τη μία και για να μην τον απορρίψεις χωρίς λόγο από την άλλη. Και για να βάζουμε κάποια πράγματα στη θέση τους, ιδεολογία όλοι έχουν. Τα πάρτυ, τα μπουζούκια, τα κονέ με τους καθηγητές κτλ, ιδεολογία είναι κι αυτή...

ΑΝΔΡΙΑΝΗ έγραψε:
Αυτός είναι ο πρώτος λόγος αποχής των φοιτητών από τις εκλογές!

Blossom έγραψε:
μιλας με τους εκπροσωπους των φοιτητων

Blossom έγραψε:
Αυτοι που ψηφισαμε που ειναι, να πανε να του το πουν;

Εκπροσώπους των φοιτητών; Εκλογές; Γιατί περιμένουμε από άλλους να κάνουν τις δικές μας δουλειές; Το να συμφωνεί κάποιος με κάποιον, σημαίνει ότι ο 2ος γίνεται εκπρόσωπος του 1ου; Γ.Σ δεν έχουμε; Εκεί δεν υποτίθεται ότι πρέπει να συζητάμε τα προβλήματα του τμήματος, της κοινωνίας ή ότι άλλο μας απασχολεί και θεωρούμε ότι το τμήμα μπορεί ή πρέπει να κάνει κάτι γι αυτό; Αντί να βρίζουμε τις παρατάξεις λοιπόν, ας δούμε τι θα κάνουμε για να λειτουργούν οι Γ.Σ. Και εκεί θα φανεί ποιες θέλουν το ''καλό μας'' και ποιες μας κοροϊδεύουν. Κι ας μην ξαναψηφίσουμε στις εκλογές, δεν έγινε και τίποτα...

ΑΝΔΡΙΑΝΗ έγραψε:
Εφόσον συμβαίνει όπως λες και είναι και γνωστό, γιατί οι έχοντες ιδεολογία το επιτρέπουν? Τι κάνουν για το κοινό καλό και για μένα που θα αποκτήσω πτυχίο των ίδιων δικαιωμάτων με κάποιον που παίρνει τα θέματα? Γιατί να τους θεωρήσω ιδεολόγους τους διαφορετικούς που δεν παίρνουν τα θέματα? Το "κακό" κάποιος το κάνει και κάποιος το επιτρέπει να γίνεται. Γιατί ένα τόσο σοβαρό θέμα συζητιέται μόνο στο forum με γνώση των φοιτητών ότι είναι αληθές και δεν υπάρχουν στοιχεία και καταγγελίες?

Καταρχάς, γιατί σε καίει τόσο πολύ το πως θα πάρει ο καθένας το πτυχίο του; Μάθε εσύ τα μαθηματικά σου αν σ'αρέσουν και άσε τον άλλο να τρέχει σε προεκλογικές συγκεντρώσεις για να περάσει κάνα μάθημα. Ουτως ή άλλως, τα ελάχιστα δικαιώματα που σου προσφέρει το πτυχίο σου τίνουν προς εξαφάνιση.
Λυπάμαι που δεν έχω στοιχεία και λυπάμαι ακόμα παραπάνω που δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή κάποια ομάδα που, στη χειρότερη, να ξεφωνίζει τους καθηγητές και τις παρατάξεις που διαπλέκονται μεταξύ τους. Θες την επόμενη φορά που ένας από τους δυο μας θα ξέρει κάτι πιο συγκεκριμένο, να το συζητήσουμε στη Γ.Σ και να δούμε συλλογικά τι μπορούμε να κάνουμε;
Για να μην παρεξηγηθώ, με φοιτητές που αντιγράφουν ή αλληλοβοηθιούνται με οποιονδήποτε τρόπο στις εξεταστικές δεν έχω κανένα πρόβλημα. Κακό σε μένα δεν κάνουν κι έτσι όπως είναι η κατάσταση το βρίσκω λογικότατο να γίνεται αυτό. Απ'την άλλη, απλά με θλήβει το γεγονός ότι υπάρχουν φοιτητές που δέχονται να μπαίνουν σ' αυτές τις παρατάξεις για να τα βγάλουν πέρα πιο εύκολα, αλλά κι αυτό το κατανοώ, αν και σίγουρα πολιτικά είμαι εντελώς αντίθετος.
Εκεί που έχω θέμα, είναι η δύναμη που έχουν αυτές οι παρατάξεις να τα κάνουν αυτά, και οι λόγοι που γίνεται αυτό, και απ'τη μεριά των συγκεκριμένων παρατάξεων και απ'την πλευρά κάποιων καθηγητών.

ΑΝΔΡΙΑΝΗ έγραψε:
το "να καούν" ήταν μία υπερβολική έκφραση που πήρα πίσω. Ωστόσο έχω κάθε δικαίωμα να αμφισβητώ στο έπακρο την ουσιαστική προσφορά των παρατάξεων στα 6 χρόνια που είμαι φοιτήτρια. Σίγουρα υπάρχουν πολλά πραγματα που πρέπει να αλλάξουν, αλλά κατά την προσωπική μου άποψη οι παρατάξεις και η προσφορά τους είναι από τα πρώτα. Γιατί δηλαδή πρέπει οι διεκδίκιση των δικαιωμάτων των φοιτητών να χρωματίζεται κομματικά? Ένας κοινός φορέας δε γίνεται να υπάρξει?

Με την έκφραση δεν έχω πρόβλημα. Το να γράψει κανείς και κάτι παραπάνω όταν ''τα παίρνει'' δεν είναι και τόσο τραγικό πιστεύω. Αυτό που ρωτάω είναι, άσχετα με την έκφραση (θα χρησιμοποιώ το να καούν γιατί δεν μου έρχεται κάτι καλύτερο τώρα), τι ακριβώς να κάψουμε; Τις ταμπέλες: ''ΔΑΠ, ΠΑΣΠ, ΠΚΣ, ΕΑΑΚ, 2ΠΡ κτλ'', τους ανθρώπους που τις απαρτίζουν, να καταργίσουμε τον συνδυκαλισμό, τι;;;
Κοινός φορέας με ποια έννοια; Η Γ.Σ. δεν σου κάνει;

*Παρεπιπτόντως, επειδή μάλλον έχουμε ξεφύγει κάπως από το θέμα, να προτείνω μια εξαιρετική συζήτηση που άνοιξε με τίτλο ''ΕΞΩ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ...'' ή κάτι τέτοιο. Έχει και ''δημοψήφισμα'' τρομάρα του...

And I smile and I sip my opium tea.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2010, 13:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

silentman έγραψε:
μας χρειάζεται δλδ και λίγος φασισμός που και που (και για να μην παρεξηγηθώ σε αυτό είμαι κυρίως αριστερός στις απόψεις μου)

Δεν ξέρω πόσο ''αριστερός'' είσαι κυρίως στις απόψεις σου, σε αυτό όμως παρεξηγήθηκες ήδη από μένα...

Φασισμός δεν χρειάζεται ποτέ και σε κανέναν. Ελευθερία λόγου, αλλά αχρωμάτιστα; Η ελευθερία λόγου, σκέψης, έκφρασης είναι ακριβώς το να χρωματίζεσαι. Και να είσαι ανοιχτός στο ενδεχόμενο να χρωματίστηκες λάθος. Και να ξαναχρωματιστείς μετά.
Βλέπω κι εγώ τα άπειρα προβλήματα που υπάρχουν στη σχολή, στην κοινωνία κτλ, αλλά πιστεύω ότι η κατάσταση του συνδυκαλισμού είναι το αποτέλεσμα μιας κατάστασης που συνειδητά μας έχει επιβληθεί, κάποια κόμματα και παρατάξεις το μέσο για να συντηρείται, και πολλά άλλα ανίκανα (είτε επειδή έχουν ηττηθεί είτε επειδή έχουν βρεθεί σε αδιέξοδο μέσα στα δικά τους κολλήματα) να κάνουν κάτι γι αυτό.
Θάνατος στους κλέφτες, απαγόρευση στους οργανομένα συνδυκαλιζόμενους. Εντυπωσιακά μέτρα... Σε καλό δρόμο είσαι... Και σόρρυ αν προσβάλλεσαι από το υπονοούμενο,
silentman έγραψε:
αλλά ξέρετε τι λένε... όποιος έχει την μύγα ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2010, 14:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 862
Λις έγραψε:
ΑΝΔΡΙΑΝΗ έγραψε:

Blossom έγραψε:

Blossom έγραψε:

Εκπροσώπους των φοιτητών; Εκλογές; Γιατί περιμένουμε από άλλους να κάνουν τις δικές μας δουλειές; Το να συμφωνεί κάποιος με κάποιον, σημαίνει ότι ο 2ος γίνεται εκπρόσωπος του 1ου; Γ.Σ δεν έχουμε; Εκεί δεν υποτίθεται ότι πρέπει να συζητάμε τα προβλήματα του τμήματος, της κοινωνίας ή ότι άλλο μας απασχολεί και θεωρούμε ότι το τμήμα μπορεί ή πρέπει να κάνει κάτι γι αυτό; Αντί να βρίζουμε τις παρατάξεις λοιπόν, ας δούμε τι θα κάνουμε για να λειτουργούν οι Γ.Σ. Και εκεί θα φανεί ποιες θέλουν το ''καλό μας'' και ποιες μας κοροϊδεύουν. Κι ας μην ξαναψηφίσουμε στις εκλογές, δεν έγινε και τίποτα...

Οχι, δεν υπαρχει η γ.σ.. Οσες φορες εχω προσπαθησει να μπω και να ΑΚΟΥΣΩ ΤΙ ΛΕΝΕ δεν εχω καταφερει τιποτα. Γηπεδο ειναι ετσι οπως εχει καταντησει, με νικητη αυτον που θα φωναξει περισσοτερο. Και προσωπικα βλεπω οτι δεν σεβονται τιποτα εκει μεσα. Μιλαει καποιος απο τη χ παραταξη και τον βριζει ο αλλος απο την ψ. Τον βριζει σαν να του χει σκοτωσει τη μανα! ή οταν παει καποιος να πει κατι, αμεσως τον διακοπτουν μιλωντας ακομα πιο δυνατα! Οταν λοιπον, αγαπητε Λις, βλεπω οτι θα μπω σε μια "συγκεντρωση" που κανενας δε σεβεται την προσωπικοτητα μου και την αποψη μου, δεν προκειται να πατησω το ποδι μου, λυπαμαι.
Τελος, θα εχεις δει κ εσυ οτι μετα τις εκλογες δεν κανουν τον κοπο να φανουν ορισμενοι. Εγω αυτο πιο πολυ εννουσα. Απ τη μερια μου θα κανω ο,τι περναει απ' το χερι μου (email στους διδασκοντες, δηλαδη), αλλα εγω δεν εχω καμια δυναμη μπροστα στη δικη τους. Διορθωσε με αν κανω λαθος, αλλα νομιζω ειναι μεσα στις αρμοδιοτητες των εκπροσωπων μας να επικοινωνουν με τους καθηγητες για τετοια θεματα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2010, 14:12 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 6
Παράθεση:
Ελευθερία λόγου, αλλά αχρωμάτιστα; Η ελευθερία λόγου, σκέψης, έκφρασης είναι ακριβώς το να χρωματίζεσαι. Και να είσαι ανοιχτός στο ενδεχόμενο να χρωματίστηκες λάθος. Και να ξαναχρωματιστείς μετά.

εδώ μάλλον κάνεις λάθος.. Δεν μπορώ να πω μια απλή γνώμη χωρίς να έχει σύνδεση με κόμμα ή χρώμα?

Παράθεση:
απαγόρευση στους οργανομένα συνδυκαλιζόμενους.

Μόλις είπες κάτι που όχι μόνο δεν είπα αλλά και διαφωνώ καθέτως.

Παράθεση:
Θάνατος στους κλέφτες

Ούτε αυτό ακριβώς είπα. Στους πολιτικούς κλέφτες, από αυτούς που περνάνε τα 40 χρόνια βαρέα ανθυγιεινά που έχει ο πατέρας μου από τα χέρια τους και τα τρώνε χωρίς τύψεις , και περιμένει 1 χρόνο ο άνθρωπος να πάρει μια σύνταξη της π.....ας...

Παράθεση:
Δεν ξέρω πόσο ''αριστερός'' είσαι κυρίως στις απόψεις σου, σε αυτό όμως παρεξηγήθηκες ήδη από μένα...

Λογικό. Ίσως η έκφραση λίγος φασισμός μας χρειάζεται να ήταν σκληρή αλλά δεν περίμενα να την πάρουν και πολλοί ανοιχτόμυαλα, με τον τρόπο δλδ που το εννοούσα.

Και μια ερώτηση από μένα... Σε όλα όσα είπα γιατί στάθηκες μόνο σε μία φράση?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2010, 14:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Λοιπόν. Ένας ένας.

-->Blossom. Δεν διαφωνώ με αυτά που λες για τη Γ.Σ. Ούτε στο ότι μόνος σου δεν έχεις δύναμη μπροστά τους. Πιστεύω όμως ότι η Γ.Σ. είναι κάτι που αξήζει κανείς να παλέψει για να διορθώσει. Και έχουν γίνει και καλές Γ.Σ, όπου δεν επικρατεί η ζούγκλα που λες. Εκπροσώπους μου δεν δέχομαι ούτως ή άλλως, οπότε στο συγκεκριμένο δεν μπορώ να σου απαντήσω. Παρ'όλα αυτά θα μπορούσαμε να μαζευτούμε την Παρασκευή στη σχολή (και αυτοί που μπορούμε να ανεβούμε αύριο και αυτοί που δεν μπορούμε) και να απαιτήσουμε να επαναληφθεί η εξέταση. Το ξέρω ότι ακούγεται αφελές, αλλά το ίδιο αφελές (ή και περισσότερο) μου ακούγεται να περιμένουμε κι από τους φοιτητοπατέρες να το κάνουν αυτό για μας, όποιες κι αν είναι οι ''αρμοδιότητές'' τους.

-->silentman. Σόρρυ αν έγραψα κάτι που δεν είπες, αλλά γράφω σε τρεις συζητήσεις και με 5-6 άτομα παράλληλα και μπορεί να μπερδεύτικα. Να πάρω ανοιχτόμυαλα τον φασισμό μου είναι λίγο δύσκολο, όπως και το να φανταστώ τι ακριβώς εννοείς. Τέσπα, στάθηκα σε μία φράση γιατί εκεί διαφωνώ πιο έντονα, όπως και στο ότι οι παρατάξεις είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα, αλλά το 2ο νομίζω ότι είναι σαφές από όσα έχω γράψει γενικά. Από όλο αυτό το κατεβατό που έγραψες, σε άπειρα σημεία του συμφωνώ μαζί σου. Και σαν εκτίμηση της παρούσας κατάστασης απ'όσο πρόσεξα (το διάβασα λίγο στα γρήγορα, σόρρυ) νομίζω ότι συμφωνώ.

silentman έγραψε:
Η λαιμαργία είναι το μεγαλύτερο κακό του έλληνα

Σόρρυ, αλλά αυτό το βρίσκω κάπως αφελές. Μέσα σ' όλη αυτή τη διαφθορά που λες, είναι κι η μοναδική ελπίδα σωτηρίας πολλών παρατρεχάμενων του απάνθρωπου συστήματος που έχουμε για να τα βγάλουν πέρα. Στις άλλες χώρες (τις ''ανεπτυγμένες''), είναι καλύτερα δηλαδή; Κι αν ναι, για ποιους;

silentman έγραψε:
εδώ μάλλον κάνεις λάθος.. Δεν μπορώ να πω μια απλή γνώμη χωρίς να έχει σύνδεση με κόμμα ή χρώμα?

Η ίδια η απλή σου γνώμη έχει χρώμα. Έχει το χρώμα των ανθρώπων που συμφωνούν εν μέρη ή εξ ολοκλήρου μαζί της. Το χρώμα τον ανθρώπων, των πραγμάτων και των καταστάσεων που σε έχουν επιρεάσει κι έχεις καταλήξει τελικά σε αυτήν. Χωρίς να έχει σχέση με κόμμα, προφανώς. Αλλά άχρωμη, αντικειμενική γνώμη, δεν υπάρχει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2010, 18:25 
Χωρίς σύνδεση

Λις έγραψε:
ΑΝΔΡΙΑΝΗ έγραψε:
Καμία ιδεολογία δεν κρύβεται πίσω από τέτοιες πρακτικές. Όμως δεν μπορείς να αρνηθείς ότι όταν γίνονται εκλογές αποκτούν ξαφνικά, ή κάτι τλέτοιο παρουσιάζουν. Γιατί εγω ως φοιτήτρια είμαι υοποχρεωμένη να ξεχωρίσω ποιοι είναι οι έχοντες ιδεολογία και ποιοι οι μη έχοντες?

Για τον ίδιο λόγο που το κάνεις με τον κάθε άνθρωπο που συναντάς στη ζωή σου. Για να μη σε κοροϊδέψει απ'τη μία και για να μην τον απορρίψεις χωρίς λόγο από την άλλη. Και για να βάζουμε κάποια πράγματα στη θέση τους, ιδεολογία όλοι έχουν. Τα πάρτυ, τα μπουζούκια, τα κονέ με τους καθηγητές κτλ, ιδεολογία είναι κι αυτή...

ΑΝΔΡΙΑΝΗ έγραψε:

Blossom έγραψε:

Blossom έγραψε:

ΑΝΔΡΙΑΝΗ έγραψε:
Εφόσον συμβαίνει όπως λες και είναι και γνωστό, γιατί οι έχοντες ιδεολογία το επιτρέπουν? Τι κάνουν για το κοινό καλό και για μένα που θα αποκτήσω πτυχίο των ίδιων δικαιωμάτων με κάποιον που παίρνει τα θέματα? Γιατί να τους θεωρήσω ιδεολόγους τους διαφορετικούς που δεν παίρνουν τα θέματα? Το "κακό" κάποιος το κάνει και κάποιος το επιτρέπει να γίνεται. Γιατί ένα τόσο σοβαρό θέμα συζητιέται μόνο στο forum με γνώση των φοιτητών ότι είναι αληθές και δεν υπάρχουν στοιχεία και καταγγελίες?

Καταρχάς, γιατί σε καίει τόσο πολύ το πως θα πάρει ο καθένας το πτυχίο του; Μάθε εσύ τα μαθηματικά σου αν σ'αρέσουν και άσε τον άλλο να τρέχει σε προεκλογικές συγκεντρώσεις για να περάσει κάνα μάθημα. Ουτως ή άλλως, τα ελάχιστα δικαιώματα που σου προσφέρει το πτυχίο σου τίνουν προς εξαφάνιση.
Λυπάμαι που δεν έχω στοιχεία και λυπάμαι ακόμα παραπάνω που δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή κάποια ομάδα που, στη χειρότερη, να ξεφωνίζει τους καθηγητές και τις παρατάξεις που διαπλέκονται μεταξύ τους. Θες την επόμενη φορά που ένας από τους δυο μας θα ξέρει κάτι πιο συγκεκριμένο, να το συζητήσουμε στη Γ.Σ και να δούμε συλλογικά τι μπορούμε να κάνουμε;
Για να μην παρεξηγηθώ, με φοιτητές που αντιγράφουν ή αλληλοβοηθιούνται με οποιονδήποτε τρόπο στις εξεταστικές δεν έχω κανένα πρόβλημα. Κακό σε μένα δεν κάνουν κι έτσι όπως είναι η κατάσταση το βρίσκω λογικότατο να γίνεται αυτό. Απ'την άλλη, απλά με θλήβει το γεγονός ότι υπάρχουν φοιτητές που δέχονται να μπαίνουν σ' αυτές τις παρατάξεις για να τα βγάλουν πέρα πιο εύκολα, αλλά κι αυτό το κατανοώ, αν και σίγουρα πολιτικά είμαι εντελώς αντίθετος.
Εκεί που έχω θέμα, είναι η δύναμη που έχουν αυτές οι παρατάξεις να τα κάνουν αυτά, και οι λόγοι που γίνεται αυτό, και απ'τη μεριά των συγκεκριμένων παρατάξεων και απ'την πλευρά κάποιων καθηγητών.

ΑΝΔΡΙΑΝΗ έγραψε:

Με την έκφραση δεν έχω πρόβλημα. Το να γράψει κανείς και κάτι παραπάνω όταν ''τα παίρνει'' δεν είναι και τόσο τραγικό πιστεύω. Αυτό που ρωτάω είναι, άσχετα με την έκφραση (θα χρησιμοποιώ το να καούν γιατί δεν μου έρχεται κάτι καλύτερο τώρα), τι ακριβώς να κάψουμε; Τις ταμπέλες: ''ΔΑΠ, ΠΑΣΠ, ΠΚΣ, ΕΑΑΚ, 2ΠΡ κτλ'', τους ανθρώπους που τις απαρτίζουν, να καταργίσουμε τον συνδυκαλισμό, τι;;;
Κοινός φορέας με ποια έννοια; Η Γ.Σ. δεν σου κάνει;

*Παρεπιπτόντως, επειδή μάλλον έχουμε ξεφύγει κάπως από το θέμα, να προτείνω μια εξαιρετική συζήτηση που άνοιξε με τίτλο ''ΕΞΩ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ...'' ή κάτι τέτοιο. Έχει και ''δημοψήφισμα'' τρομάρα του...

Συγγνώμη που παραθέτω τεράστα πράγματα απλα είμαι καινούργια στο forum και δεν το χειρίζομαι ακόμα καλά!

ως προς το πρώτο σχόλιό σου, έχεις δίκιο και θα συμφωνήσω. Από εκεί και πέρα, δεν θεωρώ πως μπορώ να εκπροσωπηθώ από τη ΓΣ έτσι όπως είναι. Ενα συνεχές ξεκατίνιασμα είναι και αυτό πηγάζει από το ότι είναι χωρισμένοι σε στρατόπεδα. Είναι τυχαίο που χιλιάδες προβλήματα του τμήματος παραμένουν άλυτα? Εγώ [προσωπικά θα ήθελα έναν φορέα άσχετο από τα κόμματα να είναι εκπροσώπιση των φοιτητών ανεξαρτήτως παράταξης. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό. Παντως η κατάσταση με τα κόμματα αυτή τη στιγμή μου προκαλεί αηδία. Ο συνδικαλισμός δεν γίνεται να καταργηθεί και δεν θα ήταν και σωστό, ας γίνει όμως ένα ξεκαθάρισμα για τους συνδικαλιστές μαιμου. Και τελικά να σου πω κατι? δεν έχει σημασία τι λέω εγώ και αν διαφωνούμε, η αποχή όμως κάτι σημαίνει. Δε σε θλίβει? Δε σε θλίβει το ότι δεν έχουμε όρεξη να ασχοληθούμε με τις παρατάξεις γιατί θεωρούμε (πολλοί από εμας) ότι δεν το αξίζουν? Γιατι από τη δημοσκόπιση "ΕΞΩ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ" κρατάς το θέμα της και δεν προβληματίζεσαι με τον τεραστιο ποσοστό θετικής απάντησης? μόνοι μας αντιπαθήσαμε τα κόμματα? μήπως το καλλιέργησαν? όντως είμαστε εκτος θέματος θα σε ξαναβρώ στην συζήτηση για τα κόμματα!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2010, 19:23 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 262
Τοποθεσια: /home
ΑΝΔΡΙΑΝΗ έγραψε:
Γιατι από τη δημοσκόπιση "ΕΞΩ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ" κρατάς το θέμα της και δεν προβληματίζεσαι με τον τεραστιο ποσοστό θετικής απάντησης? μόνοι μας αντιπαθήσαμε τα κόμματα? μήπως το καλλιέργησαν? όντως είμαστε εκτος θέματος θα σε ξαναβρώ στην συζήτηση για τα κόμματα!

Από την μια είναι αυτό που λες. Από την άλλη, κάθε χρόνο παίρνουν εκατοντάδες ψήφους στις εκλογές το κάθε κόμμα. Η κάθε παράταξη, άρα και όλες μαζί, έχουν τη δύναμη που τους δίνεις εσύ. Και μέχρι στιγμής έχουν μεγάλη. Και δεν την είχαν εξ'ορισμού, τους την έδωσαν οι φοιτητές.
Άρα το πρόβλημα είναι των φοιτητών, όχι μιας γενικής ουδέτερης έννοιας όπως η "παράταξη".

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2010, 22:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 114
[quote="m3m/b/3r"
Από την μια είναι αυτό που λες. Από την άλλη, κάθε χρόνο παίρνουν εκατοντάδες ψήφους στις εκλογές το κάθε κόμμα. Η κάθε παράταξη, άρα και όλες μαζί, έχουν τη δύναμη που τους δίνεις εσύ. Και μέχρι στιγμής έχουν μεγάλη. Και δεν την είχαν εξ'ορισμού, τους την έδωσαν οι φοιτητές.
Άρα το πρόβλημα είναι των φοιτητών, όχι μιας γενικής ουδέτερης έννοιας όπως η "παράταξη".[/quoτε]

Δεν τουσ ψηφισαν ομωσ ολοι οι φοιτητεσ..........

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 62 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: