forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 22 Νοέμ 2017, 00:59

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 412 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 24, 25, 26, 27, 28
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2008, 12:05 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 20 Ιουν 2008, 18:06
Δημοσ.: 23
heliasv έγραψε:
Είναι πολύ εύκολο να λέμε ότι φταίνε αυτοί κι εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι.... Οι παρατάξεις εκπροσωπούν τους φοιτητές γιατί βγαίνουν από τους φοιτητές! Δεν αυτοδιορίζονται εκπρόσωποι κανενός! Ας αναλογιστούμε όλοι τις ευθύνες μας....

Πάρα πολύ σωστό . Ας ξεκινήσουμε να ψηφίζουμε όλοι και να μην ρίχνουμε την ψήφο μας , με ελαφριά καρδιά , διότι τελίκα βλέπεται πόσο μας επιρεάζει όλους .

Έχουν γίνει πολλές προτάσεις , που σε άλλα πανεπιστίμια εφαρμόζονται ,
1) στα 14 υποχρεωτικά , να γίνεται προεραιτική πρόοδος που να μετράει 30% (θετικά)
2) στους πτυχίο σε 5 ποιο δύσκολα μαθήμητα να εξετάζονται σύνολο 5 φορές μέσα στο χρόνο . ((π.χ. εφαρμόζεται στο Πανεπιστήμιο Πατρών)
3) να υπάρχει δικαίωμα 1 φορά , να ξανα-δίνουμε το όποιο μάθημα για πιθανόν βελτιώσει του βαθμού μας (π.χ. εφαρμόζεται στο Μετσόβιο)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2008, 12:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 24 Σεπ 2006, 15:07
Δημοσ.: 1294
Τοποθεσια: Ελευσίνα
Τόση οργή πια? Σε καταλαβαίνω ως ένα σημείο αλλά.... Αντιδρούμε (!!!) όταν διαφωνούμε, εκεί είναι το θέμα! Επίσης είναι κρίμα οι ίδιοι οι φοιτητές να απαξιώνουν το ένα και μοναδικό όργανο που έχουν στα χέρια τους! Αν δεν σου αρέσει η κατάσταση αντέδρασε.... Μην σκέφτεσαι από τωρα πως τίποτα δεν αλλάζει, είναι κρίμα! Συμφωνώ πως ζούμε σε ένα κόσμο που έχει πάρα πολλά στραβά και πως πολλοί προσπάθησαν να τα φτιάξουν ανεπιτυχώς αλλά σαν νέοι άνθρωποι καλό είναι να πιστεύουμε βαθιά μέσα μας ότι κάτι θα μπορέσουμε να αλλάξουμε στον κόσμο! Δεν λέω να τον κάνουμε παράδεισο αλλά όλο και κάτι μπορούμε να κάνουμε...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2008, 12:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Φεβ 2008, 19:01
Δημοσ.: 243
heliasv δεν ειπα να μην κανουμε τιποτα, και στο μυαλο μου δεν το εχω καθολου ετσι.Αυτο που εννοω ειναι οτι οι μεμονωμενες φωνες και ανεξαρτητες ειναι τις πιο πολλες φορες οι καλυτερες και δεν ακουγονται στις συνελευσεις...Μια συνελευση κατα την αποψη μου θα επρεπε να ειναι συνελευση φοιτητων και οχι συνελευση ξερω γω αντιπροσωπων παραταξεων και λοιπα, προταση που εχει γινει και απλα δεν συμφερει καμια παραταξη, τουλαχιστον να διαμορφωνονται να πλαισια μεσα στην συνελευση, και οχι να ερχονται ετοιμα λες και αυτοι ειναι οι κατοχοι της αληθειας!Ειναι παραλογο, δηλαδη υπαρχουν 4,5 αληθειες?? πως γινεται??
Παρε για παραδειγμα στα ΣΕΜΦΕ, πηγαινε δες εκει συνελευση....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Απρ 2012, 20:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4235
barney έγραψε:
τουαλετες μισοτελειωμενες και ΝΑΙ ειναι ετσι απο αρχης δε τις χαλασε κανεις

Άκυρο αλλά μετά από 4 χρόνια εκείνη η τουαλέτα στον πρώτο όροφο με το 1 φως στο κεντρική μόνο τουαλέτα,ίσα από την είσοδο του αμφ23 ακόμα έτσι είναι :P

Ιστορικό τόπικ,σόρυ για το ξέθαμα,έτσι κι αλλιώς τόσα άκυρα λέγονται στο υποφόρουμ αυτό :P

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Απρ 2012, 21:07 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Φεβ 2011, 18:00
Δημοσ.: 969
Τοποθεσια: Eλευσίνα
barney έγραψε:
barney έγραψε:
τουαλετες μισοτελειωμενες και ΝΑΙ ειναι ετσι απο αρχης δε τις χαλασε κανεις

Άκυρο αλλά μετά από 4 χρόνια εκείνη η τουαλέτα στον πρώτο όροφο με το 1 φως στο κεντρική μόνο τουαλέτα,ίσα από την είσοδο του αμφ23 ακόμα έτσι είναι :P

Ιστορικό τόπικ,σόρυ για το ξέθαμα,έτσι κι αλλιώς τόσα άκυρα λέγονται στο υποφόρουμ αυτό :P

λάθος,τώρα φώς έχει μόνο η αριστερή τουαλέτα όπως μπαίνεις.Άρα κάτι άλλαξε :har:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα απαραδεκτα της σχολης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Απρ 2012, 03:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 24 Μάιος 2011, 21:44
Δημοσ.: 47
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πριν η παρακάτω άποψη, αλλά και να έχει θα ήθελα να την γράψω με το δικό μου τρόπο.

Δεν νομίζω πως υπάρχουν κομματικές-πολιτικές παρατάξεις μέσα σε πανεπιστήμια και εκπαιδευτικά ιδρύματα σε καμία χώρα ανά τον κόσμο, και πόσο μάλλον με την ανοχή του πρύτανη. Οι σχολές είναι για να μαθαίνουμε μια επιστήμη, μια τέχνη, και γενικά έχει το νόημα της εκπαίδευσης. Η σχολή μας απ έξω λέει "Σχολή θετικών επιστημών"...τι δουλειά έχουν οι παρατάξεις, τα τραπεζάκια και οτιδήποτε άλλο μέσα στο τμήμα??? Ο καθένας μπορεί να υποστηρίζει όποια πολιτικη άποψη τον εκφράζει, γιατί όμως μέσα στο τμήμα???, με την συγκάληψη των περισσότερων καθηγητών και του εκάστοτε πρύτανη. Όσες φορές έχω παρακολουθήσει Γ.Σ, ποτέ δεν έχω ακούσει ένα αίτημα που να αφορά την σχολή αυτή καθ αυτή...οκ δεν λέω, καλά είναι και τα υπόλοιπα που ακούγονται, αλλά αυτά όποιος θέλει να τα συζητήσει μπορεί να το κάνει εκτός. Επίσης, τρέφεται και αναπτύσσεται ένας τεράστιος ρατσισμός προς φοιτητές αντίθετης παράταξης ενώ ο μόνος "ρατσιμός" που θα έπρεπε να υπάρχει είναι ΚΕΜ vs ΚΘΜ! Για να μην μιλήσουμε για τα αντίποινα που δημιουργούν οι μεν στους δε, με αποτέλεσμα να καταστρέφονται φρεσκοβαμμένοι τοίχοι, πυροσβεστήρες και κυρίως να έχουμε τραυματισμένους φοιτητές. Τέλος, χωρίς να θέλω να αναφερθώ σε πρόσωπα-παρατάξεις, οι πιο παλιοί στη σχολή έχουν εντριφίσει στο θέμα της λαμογιάς, και έχουν βρει τρόπους να περνούν μαθήματα με μη αξιοκρατικούς και θεμιτούς τρόπους.

Μία πρόταση, που ίσως καλυτέρευε τα πράγματα, είναι ένα 15μελές σαν και αυτό που είχαμε στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Θα βοηθούσε περισσότερο στα θέματα σχολής και δεν θα είχε καμία σχέση με πολιτικά παρά μόνο με τη σχέση φοιτητή-καθηγητή-γραμματεία.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα απαραδεκτα της σχολης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Απρ 2012, 21:53 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 27 Ιαν 2010, 22:15
Δημοσ.: 83
Ας πω και εγω κατι σαν παλιός.

Ένα απαράδεκτο της σχολής το πως επιλέγονται οι καθηγητές μας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 412 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 24, 25, 26, 27, 28

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: