forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 25 Νοέμ 2017, 11:12

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 412 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Μάιος 2008, 20:27 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 28 Σεπ 2007, 20:58
Δημοσ.: 60
email εστειλα επισης χωρις απαντηση...μα για αυτο ειπα κι εγω οτι ειμαστε σχολη για τα μπαζα,επειδη δεν βλεπω κανεναν καθηγητη να νοιαζεται για το κοινο καλο και να προσπαθει να εντοπισει λαθη του τμηματος ωστε να προσπαθησουμε να τα λυδουμε,οσοι βεβαια μπορουν να συμμετεχουν.Οσο για το δικο μου(και οχι μονο δικο μου) προβλημα,μ εμενα εφτασε ως εδω που εφτασε,εγω ξεμπερδεψα με τη σχολη.Τα διαδικαστικα μπορουν να περιμενουν και χρονια,εγω δεν τους εχω πλεον αναγκη.Απλα το θεωρησα καλο να αναφερω το προβλημα καπου για να διορθωθει στους επομενους...

Υ.Γ:κανεις δε βρεθηκε να ξερει καποιο ονομα σχετικο μ αυτο που αρχικα ρωτησα...αυτο πιστευω επιβεβαιωνει τον χαρακτηρισμο που εδωσα στη σχολη...και επαναλαμβανω: οποιος το παρει προσωπικα,ας θιχτει :D

Τελευταία επεξεργασία απο niovi την 26 Μάιος 2008, 22:37, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Μάιος 2008, 20:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 17 Σεπ 2007, 19:34
Δημοσ.: 274
Λογικά θα απαντήσει στο email = Ασύγχρονη επικοινωνία που δημιουργεί την εντύπωση ότι ο άλλος δεν μας απαντά ενώ μπορεί να μην έχει καν δει το email. Θα το δείξει ο καιρός. (αλλά δεν ξέρω και δεν μου πέφτει λόγος απλές σκέψεις έκανα για να σου φύγει το άγχος)

Επίσης, κανείς δεν θα θιχτεί - ουσιαστικά τουλάχιστον, όχι κατ επίφαση. Ο σωστός άνθρωπος δεν θίγεται αλλά σκοτώνεται για να διορθώσει το πρόβλημα.

Εξάλλου ο "Γιαταμπάζα" είναι διακεκριμένος Ιάπωνας Μαθηματικός που προσπαθεί να κάνει διδακτορικό στην Βελτιστοποίηση...Μόλις τα καταφέρει θα μας επισκεφτεί και όλα θα αλλάξουν δια μαγείας !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Μάιος 2008, 21:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Μαρ 2006, 22:43
Δημοσ.: 3627
Τοποθεσια: Αθήνα
Προς niovi:
Η απάντησή μου σχετίζεται με τα λεγόμενά σου και προσπαθώ να σε καταλάβω ειλικρινά. Τελικά έτσι πέρασαν τα χρόνια στο Τμήμα Μαθηματικών; αισθάνεσαι ότι δεν έμαθες Μαθηματικά και δεν σε βοήθησε κανείς καθηγητής σε αυτό; Έτσι ισοπεδωτικά που μιλάς βγάζει κανεις το συμπέρασμα ότι μέσα σου δεν αισθάνεσαι ικανή να πάρεις πτυχίο γιατι δεν έμαθες τίποτε από μία σχολή για τα μπάζα όπως απαξιωτικά αποκαλείς το Τμήμα.
Ευτυχώς δεν φαίνεται να κυριαρχεί αυτό το συναίσθημα πάντως

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Μάιος 2008, 21:46 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 28 Σεπ 2007, 20:58
Δημοσ.: 60
Προς κ.Ραπτη

ο χαρακτηρισμος που εδωσα στη σχολη,και επιτρεψτε μου να βλεπω το μεγαλυτερο ποσοστο των φοιτητων να συμφωνει μαζι μου,ΟΜΩΣ προσεξτε σε ποιο θεμα αναφερομαι προηγουμενως για να καταληξω στο συμπερασμα αυτο.Μιλω σε θεματα οργανωσης και αυτο δεν εχει να κανει με το επιπεδο των σπουδων,το οποιο σαφεστατα δεν υποτιμω για το λογο οτι μου προσεφερε πολλα η σχολη απο αποψη γνωσεων.Αυτο δεν το συζητω καν γιατι δεν τιθεται ετσι θεμα.Εξαλλου,δεν ειμ'εγω που 8α αποφανθω κατα ποσο το τμημα μας ,απο αποψη επιπεδου και γνωσεων που αποκομοιζει ενας φοιτητης,ειναι καλο ή οχι.Αυτα μπορει ευκολα κανεις να τα αποδειξει ανατρεχοντας σε βιβλια δικα μας και συγκρινοντας τα με αλλων σχολων της χωρας(εστω).Ο χαρακτηρισμος αυτος που εδωσα ομως πιστευω οτι ταιριαζει στον τομεα οργανωσης του τμηματος.Και αυτο ειναι κατι που το διαπιστωσα απ' το πρωτο καιρο της φοιτησης μου.Τα παντα τελευταιας στιγμης,τιποτα δεν προγραμματιζεται απο νωρις εκει περα.Οχι ψεμα,εξαιρεση ειναι το προγραμμα εξετασεων το οποιο οφειλω να παραδεχτω οτι βγαινει πολυ νωρις σε σημειο που μου κανει φοβερη εντυπωση γιατι δε μας εχει μαθημενους σε τετοια...Θεωρειτε σωστο δηλαδη να περνουν 6 μηνες και ακομα τα μαθηματα να μην εχουν για ολους περαστει στο my-studies? Θεωρειτε σωστο να αρχιζει το ακαδημαικο ετος τον Οκτώβρη και εγγραφή να κανουν δε ξερω κι εγω ποτε οι πρωτοετεις?Θεωρειτε σωστο να αρχιζουμε μαθηματα τον Οκτώβρη και να δηλώνουμε μαθηματα λιγο πριν τις διακοπες των Χριστουγεννων?Θεωρειτε σωστο να ολοκληρωνουμε τις σπουδες μας τον Ιανουαριο και να εχουμε τελη Μαιου και μολις σημερα να μας λενε πως δεν εχουν αιθουσα και γι αυτο η ορκωμοσια δεν προκειτε να γινει πριν τις 20 Ιουνιου?Λυπαμαι πολυ που εχει ετσι η κατασταση σε μια τετοια σχολη.Ειναι κριμα να χανουμε απο τετοια πραγματα απ τη στιγμη που εχουμε τη δυνατοτητα να βελτιωθουμε και να μην εχουμε αυτη την εικονα.Γιατι πραγματικα δε μας αξιζει.Ομως δεν βλεπω κανενα που να μπορει να το αλλαξει αυτο,κανεναν που να ασχολειται,γιατι απλα ολοι ειναι βολεμενοι και δεν νοιαζονται για το μελλον της σχολης μας.Ξερω πως διαφωνειτε μ αυτο αλλα δε τα λεω για να δημιουργουνται εντασεις,αλλα για να γινει κατι!προς το καλυτερο βεβαιως...αν συμφωνειτε στο οτι υπαρχουν προβληματα και περιθωρια για βελτιωσεις...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιουν 2008, 17:06 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 08 Φεβ 2008, 00:28
Δημοσ.: 48
Μπορεί να έχει σχεδόν περάσει το θέμα, αλλά εγώ τώρα αισθάνομαι στο πετσί μου τις επιπτώσεις. Άρα ήρθε ο καιρός να κράξουμε την σχολή μας και για το εξής:
Το τωρινό "ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ" εξετάσεων είναι ένα μαύρο χάλι. Είμαι πρωτοετής και αναφέρομαι σιγουρότατα στο γεγονος ότι στις 17 δίνουμε Γραμμική Άλγεβρα και στις 19 Απειροστικό. Η πλάκα έιναι ότι δεν έχουν φτάσει ακόμα οι παραπάνω ημερομηνιές και εγώ έχω ήδη καταντήσει με υπερκόπωση και δέκατα από την υπεράνθρωπη προσπάθεια που καταβάλλω...Η πλάκα είναι ότι έψαξα να μάθω ποιος φτιάχνει το πρόγραμμα και δεν κατάφερα να μάθω με ακρίβεια. Άλλοι λένε ότι ο Λάππας το φτιάχνει, άλλοι ότι το φτιάχνει μια ομάδα φοιτητών. Όποιος κι αν το φτιάχνει πάντως, του δίνω θερμά συγχαρητήρια γιατί αυτό το αίσχος βολεύει μόνο αυτόν (είτε πρόκειται για φοιτητές είτε για καθηγητές). Το μόνο καλό είναι ότι τελειώνουμε νωρίς,αλλα δεν θα ψοφήσουμε για να πάνε αυτοί διακοπές.Έλεος

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιουν 2008, 17:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 11 Ιούλ 2007, 23:20
Δημοσ.: 360
γκούφυ έγραψε:
Μπορεί να έχει σχεδόν περάσει το θέμα, αλλά εγώ τώρα αισθάνομαι στο πετσί μου τις επιπτώσεις. Άρα ήρθε ο καιρός να κράξουμε την σχολή μας και για το εξής:
Το τωρινό "ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ" εξετάσεων είναι ένα μαύρο χάλι. Είμαι πρωτοετής και αναφέρομαι σιγουρότατα στο γεγονος ότι στις 17 δίνουμε Γραμμική Άλγεβρα και στις 19 Απειροστικό. Η πλάκα έιναι ότι δεν έχουν φτάσει ακόμα οι παραπάνω ημερομηνιές και εγώ έχω ήδη καταντήσει με υπερκόπωση και δέκατα από την υπεράνθρωπη προσπάθεια που καταβάλλω...Η πλάκα είναι ότι έψαξα να μάθω ποιος φτιάχνει το πρόγραμμα και δεν κατάφερα να μάθω με ακρίβεια. Άλλοι λένε ότι ο Λάππας το φτιάχνει, άλλοι ότι το φτιάχνει μια ομάδα φοιτητών. Όποιος κι αν το φτιάχνει πάντως, του δίνω θερμά συγχαρητήρια γιατί αυτό το αίσχος βολεύει μόνο αυτόν (είτε πρόκειται για φοιτητές είτε για καθηγητές). Το μόνο καλό είναι ότι τελειώνουμε νωρίς,αλλα δεν θα ψοφήσουμε για να πάνε αυτοί διακοπές.Έλεος

άστο φίλε δίνω και εγώ γραμμική και απ 2 με την μόνη διαφορά πως το πρωί στης 19 δίνω και επιχειρησιακή.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιουν 2008, 17:30 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Προς γκούφυ:
Το πρόγραμμα εξετάσεων καταρτίζεται από τους εκπροσώπους σου που εκλέγονται στις φοιτητικές εκλογές. Ο κ.Λάππας ελέγχει μόνο αν υπάρχει κάποιο τυπικό λάθος (π.χ να είναι προγραμματισμένα να εξετασθούν όλα τα μαθήματα, αν είναι οι ημερομηνίες εντάξει όπως να μην είναι του Αγίου πνεύματος κάτι προγραμματισμένο κλπ) όπως και ελέγχει άν κάποιος καθηγητής-εξεταστής έχει άδεια τη συγκεκριμένη ημέρα.
Χρόνια τώρα αυτός είναι ο τρόπος να καταρτίζεται το πρόγραμμα στο Τμήμα Μαθηματικών ούτως ώστε να υπάρχει συνεργασία. Αν έχεις κάποια άλλη πρόταση πιο καλή για να καταρτίζεται το πρόγραμμα εξετάσεων να τη γράψεις. Επίσης καλό θα ήταν να συμμετέχεις στις ΓΣ που συζητάτε αυτά τα θέματα για να καταθέτεις την άποψή σου

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιουν 2008, 17:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Προς basilhs:
Τα δύο αυτά μαθήματα που λες δεν ανήκουν στο ίδιο εξάμηνο σπουδών, επομένως χρειάζεται καλύτερος προγραμματισμός

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιουν 2008, 17:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 11 Ιούλ 2007, 23:20
Δημοσ.: 360
Ευάγγελος Ράπτης έγραψε:
Προς γκούφυ:
Το πρόγραμμα εξετάσεων καταρτίζεται από τους εκπροσώπους σου που εκλέγονται στις φοιτητικές εκλογές. Ο κ.Λάππας ελέγχει μόνο αν υπάρχει κάποιο τυπικό λάθος (π.χ να είναι προγραμματισμένα να εξετασθούν όλα τα μαθήματα, αν είναι οι ημερομηνίες εντάξει όπως να μην είναι του Αγίου πνεύματος κάτι προγραμματισμένο κλπ) όπως και ελέγχει άν κάποιος καθηγητής-εξεταστής έχει άδεια τη συγκεκριμένη ημέρα.
Χρόνια τώρα αυτός είναι ο τρόπος να καταρτίζεται το πρόγραμμα στο Τμήμα Μαθηματικών ούτως ώστε να υπάρχει συνεργασία. Αν έχεις κάποια άλλη πρόταση πιο καλή για να καταρτίζεται το πρόγραμμα εξετάσεων να τη γράψεις. Επίσης καλό θα ήταν να συμμετέχεις στις ΓΣ που συζητάτε αυτά τα θέματα για να καταθέτεις την άποψή σου

συγγνώμην αλλά και με τα μαθήματα όταν άλλαξε ώρα τον μαθημάτων του απειροστικού 1 δεν είχε ενημερωθεί ούτε καν ο κύριος Λαπάς μόνο μια παράταξη που το έβγαλε και ανακοίνωση

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιουν 2008, 16:31 
Χωρίς σύνδεση

Κρίμα!Δεν περίμενα ότι οι ίδιοι οι φοιτητές θα επέλεγαν ένα τόσο ολέθριο πρόγραμμα. Πάντως στις Γενικές Συνελεύσεις δεν ασχολούνται με τέτοια θέματα...τουλάχιστον σε όσες παρεβρέθηκα εγώ!!!Περισσότερο τσακώνονται...Θα φροντίσω να είμαι πιο ενεργή και το ίδιο προτείνω σε όλους

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιουν 2008, 17:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Μαρ 2006, 14:43
Δημοσ.: 2767
Τοποθεσια: White Hart Lane
Να προσθέσω και γω ότι στο πρόγραμμα του Σεπτεμβρίου η Γενική Αστρονομία Ι και η Επιστημολογία είναι ίδια μέρα και ίδια ώρα!!!

Και γενειέται φυσιολογικά το ερώτημα: πόσο μυαλό έχει κάποιος για να βάλει δύο μαθήματα την ίδια μέρα και την ίδια ώρα; :x
Το να προγραμματίζονται να εξετασθούν δύο μαθήματα μαζί δεν είναι κάτι που θα πρέπει να αποφεύγεται και να ελέγχει ο κ.Λάππας όταν δίνει την έγκριση του;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιουν 2008, 17:44 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Προφανως ξεφυγε απο λαθος. Ειναι αρκετα νωρις, οποτε να του πειτε να το διορθωσει.

υγ. και αλλα μαθηματα ειναι ετσι. μαλλον βαζουν αναγκαστικα κποια μαζι γιατι δεν χωρανε, δεν ξερω...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2008, 12:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 19 Απρ 2007, 20:32
Δημοσ.: 278
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
yosi έγραψε:
Να προσθέσω και γω ότι στο πρόγραμμα του Σεπτεμβρίου η Γενική Αστρονομία Ι και η Επιστημολογία είναι ίδια μέρα και ίδια ώρα!!!

Και γενειέται φυσιολογικά το ερώτημα: πόσο μυαλό έχει κάποιος για να βάλει δύο μαθήματα την ίδια μέρα και την ίδια ώρα; :x
Το να προγραμματίζονται να εξετασθούν δύο μαθήματα μαζί δεν είναι κάτι που θα πρέπει να αποφεύγεται και να ελέγχει ο κ.Λάππας όταν δίνει την έγκριση του;

το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ,αι αναρωτιέμαι τι μπορούμε να κάνουμε.
η αστρονομία καθώς είναι προσφερόμενο μάθημα από άλλο τμήμα δεν μπορεί να αλλάξει ώρα.το ερώτημα μου είναι αν μπορούμε να δώσουμε την επιστημολογία ,σε συννενόηση με την διδάσκουσα ,σε άλλη μέρα και ώρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2008, 13:39 
Χωρίς σύνδεση

Η δικιά μου πρόταση είναι να διαρκούν οι εξεταστικές 4 βδομάδες όπως γίνεται στις περισσότερες σχολές, οι οποίες έχουν πιο εύκολο προγραμμα σπουδών από το δικό μας. Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη βιασύνη, τόσο σε αυτήν την εξεταστική όσο και στην εξεταστική του χειμώνα. Μάλιστα τον Φλεβάρη,λόγω της αναβολής κάποιων μαθημάτων πολλοί από εμάς αναγκαστήκαμε να δώσουμε μαθήματα ενώ είχαν ήδη ξεκινήσει τα μαθήματα του 2ου εξαμήνου. Και τότε βέβαια παραπονεθήκαμε αλλά κανείς δεν μας έδωσε ουσιαστική απάντηση.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2008, 13:56 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Παιδια εγω τοπ ηρα αποφαση παρτε το κι εσεις. Δεν πα να προτεινουμε οτι θελουμε, παντα καπου θα σκαλωνει. Κουβεντα να γινεται. Δεν κανουμε εμεις κουμαντο -δεν ειναι αυτος ο σκοπος- και δεν ενδιαφερουν κανενα τα προβληματα μας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 412 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: