forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 21 Νοέμ 2017, 02:53

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 85 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Φεβ 2008, 18:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 4858
Τοποθεσια: Χολαργός
fousekis έγραψε:
μα το ξερω οτι μιλαο και με καθηγητες και οτι γραφω εκει απευθυνεται.

η φραση "χχχχχχ" η οποια εγραψα εκει που μπηκαν τα αστερακια δεν νομιζω οτι ειναι πιο βαρια η πιο προσβλητικη απο το "χχχχχχχ"

ουτε πιστευω οτι η παιδεια μου ειναι ανωτερη απο αυτη των καθηγητων εξαλου εγω προσπαθω ακομα να την αποκτισω.

εσυ απο που καταλαβες οτι οταν διαφωνω με καποιον τον βριζω, ανωνυμα κιολας στο ιντερνετ?

ας μην βγουμε απο το θεμα

Επειδή για μένα είναι το ίδιο βαριές και οι 2 για ένα φόρουμ τμήματος. Και επειδή ενώ βλέπεις ότι αφαιρέθηκε στο προηγούμενο σου post.
Πάρε σαν "δωράκι" έναν 3ήμερο αποκλεισμό από το φόρουμ. Μήπως και καταλάβεις τι λέει ο κανονισμός.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Απρ 2008, 15:30 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 254
Έπεσα εντελώς τυχαία πάνω στην παρούσα συζήτηση και νομίζω ότι μερικές πληροφορίες είναι χρήσιμες.

(1) Σύμφωνα και με απόφαση του ΔΣ του Τμήματος όλα τα μέλη ΔΕΠ οφείλουν να δείχνουν τα γραπτά τους στους φοιτητές για να βλέπουν τα λάθη τους. Όμως η υποχρέωση αυτή (εφόσον φυσικά ζητηθεί από τον φοιτητή να δει το γραπτό του), μπορεί να υλοποιείται μετά την παράδοση της βαθμολογίας και την οριστικοποίησή της, κατά την κρίση του καθηγητή.

Προφανώς, αν ο φοιτητής δει την κόλλα του πριν την οριστικοποίηση της βαθμολογίας, εχουμε στα θετικά τη δυνατότητα να διορθωθούν λάθη του καθηγητή (ουδείς αλάνθαστος) και στα αρνητικά το γεγονός ότι ορισμένες φορές ασκούνται πιέσεις για να περάσει κάποιος, να του βελτιωθεί ο βαθμός, κ.λπ.

Όμως στο βασικό θέμα ότι ο φοιτητής πρέπει να μπορεί να βλέπει τα λάθη του για να μην τα επαναλάβει, η υπάρχουσα απόφαση δίνει λύση. Παρακαλώ να δημοσιεύσετε περιπτώσεις άρνησης επίδειξης γραπτού μετά το κλείσιμο της βαθμολογίας, εάν τέτοιες τυχόν (που δεν το πιστεύω) υπάρχουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2008, 11:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 243
κ.Μηλολιδακη το οτι υπαρχει αυτη η αποφαση απο το Δ.Σ με ενδιαφερει ελαχιστα! Απο την στιγμη που παρουσιαζεται ως αρνητικο του να δειχνεται το γραπτο πριν την καταθεση του βαθμου, την πιεση που μπορει να δεχθει καποιος καθηγητης.Μα ειμαστε σοβαροι?? Αμα εχει διορθωσει ΣΩΣΤΑ, εχει αθροισει ΣΩΣΤΑ και εχει βαλει τον βαθμο που αναλογει στο γραπτο, δεν θα υπαρξει φοιτητης που να πιεσει ωστε να αυξυθει.Και στο κατω κατω οι καθηγητες ειστε μεγαλοι ανθρωποι, οι πιο πολλοι σε φυσιολογικα πλαισια σοβαροι, ωστε να μην υποκυψετε σε παραλογες πιεσεις.Κανω λαθος? Οποτε μενει μονο το θετικο στο να δειχνονται τα γραπτα οποιαδηποτε στιγμη, και οποιαδηποτε αλλη τριπλα θεωρειται μαλλον ατοπη κατα την αποψη μου.
Ο κ.Βασιλειου δηλαδη ειναι χαζος που κανει το εξης εκπληκτικο? κραταει στο ραφι ο ανθρωπος 2 βδομαδες τα γραπτα αφου ανακοινωθουν οι βαθμοι και παει και τα βλεπει οποιος θελει.Το εχει ξεκαθαρισει οτι επισκεψεις του στυλ "μα εδω βαλτε μου λιγο παραπανω, μα εδω γιατι μου κοψατε" δεν τις δεχεται γιατι πολυ απλα ξερει οτι εχει διορθωσει ΣΩΣΤΑ, και το "διορθωνω σωστα" ειναι ενα, δεν ειναι υποκειμενικο!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2008, 12:34 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 23
Μου αρέσει που ο κ. Αθανασιάδης μιλάει για αξιοπρέπεια , αλλά δεν διέψευσε ότι είπε στον φοιτητή "F Y G E G_ _ _ TO X_ _ _ _ _ MOY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! "

και παραθέτω

"(α) Ίσως πρέπει να σκεφτείτε ότι κάποιος που μερικές φορές σας μαλώνει,
ακόμη και όταν αυτό γίνεται κάπως άκομψα, μπορεί στην πραγματικότητα να το
κάνει γιατί θέλει το καλό σας. "

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Ιουν 2008, 17:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 46
Τοποθεσια: Βύρωνας
Τα γραπτά των εξετάσεων αποτελούν δημόσια έγγραφα και υπο το καθεστώς αυτό ευτυχώς ή δυστυχώς από το νόμο υπάρχει πρόσβαση στον ενδιαφερόμενο εδώ η σχετική νομοθεσία. Το θέμα που πρέπει να λυθεί είναι να βρεθεί μία διαδικασία ώστε να μπορούν όλοι να έχουν πρόσβαση σε αυτά χωρίς η διαδικασία αυτή να είναι χρονοβόρα και για τους φοιτητές και για τους καθηγητές.
Φιλικά
Μιχάλης

Μην ταΐζεις το αδηφάγο κήτος!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Ιουν 2008, 02:57 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 48
Στο λινκ που έδωσες λέει ότι μπορούμε να ζητήσουμε και φωτοτυπία του δημοσίου εγγράφου και τα έξοδα βαρύνουν αυτόν που κάνει την αίτηση. Μπορούμε όντως; Τότε να κάνουμε μία αίτηση στη γραμματεία που ανήκει το κάθε μάθημα και να τα παίρνουμε σε αντίγραφα. Ε, αν γίνει και αυτό !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιούλ 2008, 15:13 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 1
Στην ερωτηση για ποιο λογο δεν μας δειχνουν τα γραπτα στη γραμμικη 2 απο ξεκαθαρη απαντηση δεν προκειται να παρεις....ειχα παει στον κυριο Αθανασιαδη για να δω το γραπτο μου και εκανα την απαγορευμενη ερωτηση και η απαντηση του ηταν οτι δεν γινεται γιατι εχει δουλεια ειναι πολλα τα γραπτα κτλ.Εγω αυτο που αισθανθηκα εκεινη τη στιγμη ηταν μια απροθυμια και υπεροψια εκ μερους του εν λογω καθηγητη.ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΔΕΙΞΤΟ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΤΑ ΛΟΓΙΑ.Ο ΚΑΘΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΜΑΘΗΤΗ.ΟΙ ΦΘΗΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΡΗΧΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ :cry:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιούλ 2008, 20:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 37
Τοποθεσια: Μαγικός
Παρακαλώ συγχωρέστε με αν θεωρείται ότι η παρέμβαση μου είναι οφτόπικ και εμποδίζει τη ροή της συζήτησης (σας παρακαλώ να μου το επισημάνεται-αν και νομίζω οτι ειναι απόλυτα σχετική με το θέμα).Θα συμφωνήσω με το κύριο Ράπτη και με όσους υποστηρίξατε τα θετικά του να βλέπει κανείς το γραπτο του.Ωστόσο εφόσον είτε λόγω κάποιου "ηθικού" προβληματισμού ή νομικού πλαισίου ή δε ξερω κι εγω τι άλλο διαπιστώνω ότι το να βλέπει ο φοιτητής το γραπτό του προκαλεί προβλήματα και αλλυσιδωτές αντιδράσεις κάνω την εξής παράκληση και οχι παρατήρηση(αναφέρθηκε νομιζω και απο τον zozef ή το κύριο Ράπτη αν δε κάνω λάθος (διορθώστε με!)), να δημοσιεύονται από τους καθηγητές οι λύσεις (ενδεικτικές έστω) των θεμάτων του κάθε μαθήματος αμέσως μετά το πέρας της εξέτασης, τόσο στη σχολή όσο και στο φόρουμ μας!Νομίζω ότι αν πράγματι έχουμε αμέσως μετά την εξέταση τις λύσεις των θεμάτων στα χέρια μας θα αποφευχθούν παρόμοιες καταστάσεις. Και θα έλεγα ότι εσείς προσωπικά κύριε Ράπτη που ασχολείστε ενεργά με το φόρουμ μας-και αν συμφωνεί φυσικά και το φόρουμ- μπορείτε να μεταφέρετε ενδεχωμένος τη πρόταση αυτή και στους υπόλοιπους καθηγητές.[/u][/b]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Έχουν το δικαίωμα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Οκτ 2008, 18:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 240
Πολλές φορές έχει τύχει σε συμφοιτητές μου αλλά και σε μένα να ζητάω το γραπτό μου μετά την ανακοίνωση της βαθμολογίας σε ένα μαθημα, και ο καθηγητής να αρνείται να το δώσει.
Ένα παράδειγμα είναι του κυρίου Κουμουλλή, ο οποίος δε δείχνει ποτέ γραπτά φοιτητών. Όταν ένας φοιτητής τον ρώτησε πώς θα ξέρει τότε ώστε να μην κάνει τα ίδια λάθη, η απάντηση που πήρε ήταν ότι 'δε θα κάνεις τα ίδια λάθη, εφ'όσον δε θα μπουν τα ίδια θέματα'...

Η ερώτησή μου είναι εάν ο καθηγητής οφείλει να μας δείχνει το γραπτό μας αν το ζητήσουμε. Νομίζω έχουν πάρει σχετική απόφαση στη συνέλευση των καθηγητών. Και αν οφείλει, γιατί ποτέ δεν παρενέβη ο πρόεδρος, αφού έχουν γίνει πολλά τέτοια παράπονα;

Σας έχει συμβεί ποτέ;

Schism, Tool.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπορεί να βλέπεις ο Φοιτητής το γραπτό του;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Οκτ 2008, 22:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 5211
Συγχωνεύθηκε με προϋπάρχον θέμα :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Οκτ 2008, 12:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 240
theodore έγραψε:
Συγχωνεύθηκε με προϋπάρχον θέμα :)

θενξ :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Οκτ 2008, 12:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1888
iogg10 έγραψε:
να δημοσιεύονται από τους καθηγητές οι λύσεις (ενδεικτικές έστω) των θεμάτων του κάθε μαθήματος αμέσως μετά το πέρας της εξέτασης, τόσο στη σχολή όσο και στο φόρουμ μας!Νομίζω ότι αν πράγματι έχουμε αμέσως μετά την εξέταση τις λύσεις των θεμάτων στα χέρια μας θα αποφευχθούν παρόμοιες καταστάσεις.

+1
Αλλά φοβάμε ότι μερικοί θα βαριούνται ακόμα και αυτό να κάνουν

Rogue έγραψε:
Ένα παράδειγμα είναι του κυρίου Κουμουλλή, ο οποίος δε δείχνει ποτέ γραπτά φοιτητών. Όταν ένας φοιτητής τον ρώτησε πώς θα ξέρει τότε ώστε να μην κάνει τα ίδια λάθη, η απάντηση που πήρε ήταν ότι 'δε θα κάνεις τα ίδια λάθη, εφ'όσον δε θα μπουν τα ίδια θέματα'...

:lol: :lol: :lol:
(μόνο να γελάσω μπορώ)

vegeta2008 έγραψε:
ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΔΕΙΞΤΟ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΤΑ ΛΟΓΙΑ.Ο ΚΑΘΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΜΑΘΗΤΗ.ΟΙ ΦΘΗΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΡΗΧΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ :cry:
:yes:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Οκτ 2008, 15:30 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 221
καποιος μου ειπε πως σε καποια πανεπιστημια στο εξωτερικο τα γραπτα τοιχοκολλουνται ετσι ωστε να μπορεις να δεις το γραπτο σου αλλα να δεις και τα λαθη των σναδελφων σου. πιστευω πως στα υποχρεωτικα μαθηματα θα βοηθαγε παρα πολυ ολους μας. θα μπορουσαμε να το προτεινουμε στους καθηγητες καποια στιγμη. πως σας φαινεται σαν προταση?

επισης δικαιολογιες του στυλ οτι δεν υπαρχει χρονος να δειχνουν ολα τα γραπτα ειναι τουλαχιστον γελοιες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Οκτ 2008, 17:29 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 75
marestros έγραψε:
καποιος μου ειπε πως σε καποια πανεπιστημια στο εξωτερικο τα γραπτα τοιχοκολλουνται ετσι ωστε να μπορεις να δεις το γραπτο σου αλλα να δεις και τα λαθη των σναδελφων σου. πιστευω πως στα υποχρεωτικα μαθηματα θα βοηθαγε παρα πολυ ολους μας. θα μπορουσαμε να το προτεινουμε στους καθηγητες καποια στιγμη. πως σας φαινεται σαν προταση?

επισης δικαιολογιες του στυλ οτι δεν υπαρχει χρονος να δειχνουν ολα τα γραπτα ειναι τουλαχιστον γελοιες.

Εκτός όλων των άλλων που μπορώ να πω(προφανώς διαφωνώ), έχεις καμια καλη ιδέα για το που μπορούν να τοιχοκολληθούν 500 γραπτά στην πραγματική, αλλα 500 στη βασική αλγεβρα, αλλα τόσα στις Γραμμικές κτλ κτλ κτλ? Εδώ δεν έχει κάθε τμήμα 20 φοιτητές όπως στο εξωτερικό και τα μάστερ....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Οκτ 2008, 19:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 221
Spiritcrusher έγραψε:
marestros έγραψε:

Εκτός όλων των άλλων που μπορώ να πω(προφανώς διαφωνώ), έχεις καμια καλη ιδέα για το που μπορούν να τοιχοκολληθούν 500 γραπτά στην πραγματική, αλλα 500 στη βασική αλγεβρα, αλλα τόσα στις Γραμμικές κτλ κτλ κτλ? Εδώ δεν έχει κάθε τμήμα 20 φοιτητές όπως στο εξωτερικό και τα μάστερ....

θα μπορουσαν να τα αναρτουν με την σειρα, σλσ πρωτα η πραγματικη , μεα απο μια βδομαδα βασικη κλπκλπ. δυστυχως οπως λες δεν ειμαστε τμημα με 20 φοιτητες αλλα αυτο δεν σημαινει πως πρεπει να ειμαστε μπαχαλο... αν θελουμε να γινει αυτο θα μπορουσε να δημιουργηθει χωρος. ας πουμε στο αναγνωστηριο θα μπορουσε να διαμοφωρθει καπως ωστε να γινει!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 85 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: