forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 25 Νοέμ 2017, 11:11

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 85 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπορεί να βλέπεις ο Φοιτητής το γραπτό του;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Οκτ 2008, 23:42 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Απρ 2008, 18:47
Δημοσ.: 115
Τοποθεσια: N.Smirni/Athens
marestros έγραψε:
καποιος μου ειπε πως σε καποια πανεπιστημια στο εξωτερικο τα γραπτα τοιχοκολλουνται ετσι ωστε να μπορεις να δεις το γραπτο σου αλλα να δεις και τα λαθη των σναδελφων σου. πιστευω πως στα υποχρεωτικα μαθηματα θα βοηθαγε παρα πολυ ολους μας. θα μπορουσαμε να το προτεινουμε στους καθηγητες καποια στιγμη. πως σας φαινεται σαν προταση?

επισης δικαιολογιες του στυλ οτι δεν υπαρχει χρονος να δειχνουν ολα τα γραπτα ειναι τουλαχιστον γελοιες.

Ρώτησα έναν φίλο που χει πάει erasmus και η αλήθεια είναι ότι αληθευεί αυτό που λές..δεν ξέρω κατά πόσο θα βρισκε εφαρμογή σε μας αναλογιζόμενος κίολας το γεγονός ότι καθε γραπτό μπορεί να αποτελείται από 2 ή 3 κόλλες...
Το καλύτερο είναι να αναρτώνται τα θέματα και οι λύσεις και να απευθύνεσαι στον καθηγητή όταν έχεις αντίρρηση..Μάλιστα πολλοί καθηγητές της σχολής μας βάζουν μία μέρα μετά τις εξετάσεις όπου μπορείς να δείς το γραπτό σου και να δηλώσεις τισ αντιρρήσεις σου..Π.χ στα μαθήματα: θεωρία γραφημάτων(περσι),εισαγωγή στο σχεδιασμό και ανάλυση αλγορίθμων κ.α. :wink:

"system of a down

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Οκτ 2008, 17:42 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 08 Μαρ 2008, 13:59
Δημοσ.: 278
Τοποθεσια: A.L.....
marestros έγραψε:
καποιος μου ειπε πως σε καποια πανεπιστημια στο εξωτερικο τα γραπτα τοιχοκολλουνται ετσι ωστε να μπορεις να δεις το γραπτο σου αλλα να δεις και τα λαθη των σναδελφων σου. πιστευω πως στα υποχρεωτικα μαθηματα θα βοηθαγε παρα πολυ ολους μας. θα μπορουσαμε να το προτεινουμε στους καθηγητες καποια στιγμη. πως σας φαινεται σαν προταση?

επισης δικαιολογιες του στυλ οτι δεν υπαρχει χρονος να δειχνουν ολα τα γραπτα ειναι τουλαχιστον γελοιες.

βασικα αν τοιχοκολλουσαν ολα αυτα τα γραπτα,θα γεμιζαμε ολη την σχολη!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Οκτ 2008, 17:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 29 Μάιος 2008, 00:20
Δημοσ.: 767
μηπως θα μπορουσαν να τα σκαναρουν και να υπαρχουν σε ενα φακελο στο my-studies?
βεβαια στην ελλαδα ειμαστε....μεχρι να ξυσει το ενα , τον τρωει το αλλο...ποδι

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Οκτ 2008, 01:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Δεκ 2006, 17:32
Δημοσ.: 2095
Τοποθεσια: Somewhere in Time The Final Frontier
giannis_7 έγραψε:
μηπως θα μπορουσαν να τα σκαναρουν και να υπαρχουν σε ενα φακελο στο my-studies?
βεβαια στην ελλαδα ειμαστε....μεχρι να ξυσει το ενα , τον τρωει το αλλο...ποδι

ξέρουν τι είναι scanner; ξέρουν τι είναι υπολογιστής;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Οκτ 2008, 11:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Οκτ 2007, 02:14
Δημοσ.: 569
Τοποθεσια: Stone(d)city
Το να τοιχοκολούν τα θέματα με τις λύσεις τους έξω από τα γραφεία τους είναι πολύ απλό.Ας μην συζητάμε/ζητάμε περισσότερα εδώ δεν γίνεται κάτι τόσο εύκολο.
Μόνο σε ένα μάθημα της κ.Βαγγελάτου το έχω δει εγώ,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουν υπάρξει και άλλες εξαιρέσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Νοέμ 2008, 14:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 00:25
Δημοσ.: 4858
Τοποθεσια: Χολαργός
Souter έγραψε:
Το να τοιχοκολούν τα θέματα με τις λύσεις τους έξω από τα γραφεία τους είναι πολύ απλό.Ας μην συζητάμε/ζητάμε περισσότερα εδώ δεν γίνεται κάτι τόσο εύκολο.
Μόνο σε ένα μάθημα της κ.Βαγγελάτου το έχω δει εγώ,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουν υπάρξει και άλλες εξαιρέσεις.

Αυτό θα έπρεπε να γίνεται. (Και η κα. Χρυσαφίνου στις Στοχαστικές Ανελίξεις το κάνει)
Και αν δεν θέλουν να βγάλουν μια λύση γιατί ένα θέμα μπορεί να λύνεται με πάνω από 1 τρόπους να βγάζουν έστω υποδείξεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Νοέμ 2008, 21:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Οκτ 2008, 19:34
Δημοσ.: 398
Εμένα μου έχει τύχει να βρω θέματα εξετάσεων από άλλες χρονιές και πηγαίνω να ρωτήσω πως λύνονται και με έστελναν ο ένας στον άλλο και μετά σεβοηθούς που δεν είχαν ιδέα τι να μου πουν για τις λύσεις.

Δεν ήξεραν; Βαρεμάρα τους είχε πιάσει; Ιδέα δεν έχω.

Αλλά για λόγους και δεοντολογίας και μόνο έπρεπε να βγάζουν τις λύσεις (όχι συνοπτικά αλλά πλήρεις) έστω τον ένα τρόπο λύσης.

Αλλά δεν ενδιαφέρονται να το κάνουν γιατί δεν ελέγχονται από πουθενά για αυτά τα θέματα και γιατί ο μισθός στο τέλος του μήνα θα είναι ο ίδιος είτε το κάνουν είτε όχι. Οπότε γιατί να το κάνουν;

( Φυσικά δεν είναι όλοι έτσι και ευτυχώς )

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2011, 18:55 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 21 Σεπ 2010, 02:26
Δημοσ.: 68
Αν και παλιό το θέμα,έπεσα πάνω εδώ γιατί προσπαθώ κι εγώ να δω κάποια γραπτά μου από εξετάσεις αλλά δε βλέπω και μεγάλη διάθεση από κάποιους καθηγητές.

Αρχικά μπορεί να μου επιβεβαιώσει κάποιος αν αυτά ισχύουν σίγουρα ή όχι;
Παράθεση:
το να δει κανεις το γραπτό του είναι δικαίωμά του

Κων/νος Μηλολιδάκης έγραψε:
(1) Σύμφωνα και με απόφαση του ΔΣ του Τμήματος όλα τα μέλη ΔΕΠ οφείλουν να δείχνουν τα γραπτά τους στους φοιτητές για να βλέπουν τα λάθη τους. Όμως η υποχρέωση αυτή (εφόσον φυσικά ζητηθεί από τον φοιτητή να δει το γραπτό του), μπορεί να υλοποιείται μετά την παράδοση της βαθμολογίας και την οριστικοποίησή της, κατά την κρίση του καθηγητή.

bermi έγραψε:
Τα γραπτά των εξετάσεων αποτελούν δημόσια έγγραφα και υπο το καθεστώς αυτό ευτυχώς ή δυστυχώς από το νόμο υπάρχει πρόσβαση στον ενδιαφερόμενο εδώ η σχετική νομοθεσία. Το θέμα που πρέπει να λυθεί είναι να βρεθεί μία διαδικασία ώστε να μπορούν όλοι να έχουν πρόσβαση σε αυτά χωρίς η διαδικασία αυτή να είναι χρονοβόρα και για τους φοιτητές και για τους καθηγητές.
Φιλικά
Μιχάλης

Σχετικά με το θέμα που βλέπω εδώ ότι είχε προκύψει με τον Αθανασιάδη,η συμπεριφορά του ήταν απαράδεκτη και δεν την αναιρεί όπως φαίνεται στα λεγόμενά του,νομίζω θα ήταν καλό να γίνει μια καταγγελία φέτος μιας και άρχισε να λειτουργεί ο συνήγορος του φοιτητή,δείτε εδώ http://www.uoa.gr/foithtes/paroxes-dras ... ithti.html και εδώ http://sinigorosfititi.uoa.gr/diadikasi ... elion.html .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2011, 19:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 29 Σεπ 2011, 09:28
Δημοσ.: 140
Ποιου Αθανασιαδη?Αυτου που κανει γραμμικη 1?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Νοέμ 2011, 23:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 26 Σεπ 2011, 20:42
Δημοσ.: 522
stratos έγραψε:
marestros έγραψε:

Εμένα με βρίσκει καθαρά αντίθετη κάτι τέτοιο! Συμφωνώ στο να υπάρχουν οι λύσεις των θεμάτων κάπου για όλους, συμφωνώ να μπορεί να δει ο καθένας το ΔΙΚΟ ΤΟΥ γραπτό, αλλά το να αναρτήσουν το γραπτό μου και να το βλέπει ο οποιοσδήποτε δε με βρίσκει καθόλου μα καθόλου σύμφωνη!

Το σώμα μου ζητούσε αφορμές" (Π.Τ.)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 85 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: