forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 22 Σεπ 2017, 08:24

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 109 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: σφαγη σε θεματα εξετασεων-κατι πρεπει να γινει
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Ιούλ 2014, 12:54 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 12 Σεπ 2012, 14:38
Δημοσ.: 52
goodluckthere έγραψε:
Jeorge_23 έγραψε:
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα 6 σελιδες λετε τα ιδια πραγματα κ τσακωνεστε μεταξυ σας ο ενας προσπαθει να περασει την γνωμη του στον αλλον κ παει λεγοντας παντως συμπερασμα μεχρι τωρα δν εχετε βγαλει, τοση ωρα συζητατε πανω στα θεματα των Πιθανοτητων μπλα μπλα μπλα ο ενας ειναι ευκολα ο αλλος δυσκολα, υπηρχαν στις σημειωσεις, οχι δεν υπηρχαν στις σημειωσεις, ηταν ενα κλικ πιο δυσκολα απο των σημειωσεων, οχι ηταν πιο ευκολα απο των σημειωσεων, αμα εισαι στο Μαθηματικο πρεπει να το λυσεις (σιγα εσυ ρε φιλε μπηκες στο Μαθηματικο κ σ ηρθε η επιφωτηση),εχει περιοδο η Βαγγελατου, οχι δεν εχει... ο αλλος που εχει ξεχασει τον εξω κοσμο κ ειναι πανω απο το Βιβλιο απο το Δημοτικο συγκρινει τον εαυτο τ με τον μεσο φοιτητη επειδη τ φαινονται ολα ευκολα κ.ο.κ.!!! Η αληθεια ειναι πως υπαρχουν προβληματα, υπαρχουν παραδειγματα, υπαρχει το οτι να ναι, υπαρχει το χαντακωμα δεν ημαστε μλκες... αλλα τα προβληματα δεν λυνονται ετσι με "την Δευτερα να μαζευτουμε εκει τοσοι θα ημαστε , πες μ ωρα, θα παμε στον Προεδρο, θα διαμαρτυρηθουμε πρεπει να γινει πιο οργανωμενα αν θελετε να κανετε κατι με συζητηση κ διαλογο μιλωντας με ολους τς καθηγητες συλλογικα με προτασεις , με στοιχεια (πχ πιο πραφανες οτι κατι συνεβη με την Γραμμικη Ι στο Χειμερινο δν υπαρχει, 51 ατομα ποσα ηταν π περασαν κ η πλειοψηφια 1οετης, διδασκουν το μαθημα 42 καθηγητες με 42 διαφορετικες σημειωσεις με οτι κ οσες ασκησεις θελει ο καθενας κ μετα βαζουν κ ο καθενας οτι θεμα τ κατεβει). Τελσπ αυτα απο μενα πιαστε την ουσια της συζητησης κ δν ωφελει σε τπτ να τσακωνομαστε για το ποιος τα ελυνε το ποιος οχι , ηταν ετσι οχι δν ηταν ετσι.... Αιντε μια ζωη μιζερια , διχασμος κ τπτ δν γινεται απο κοινου παντα θα υπαρχει ο απεναντι !!! ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΜΑΣ Κ ΤΟ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΜΕ Κ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ Κ ΜΕΤΑ ΟΛΑ Τ ΑΛΛΑ!!!

Δεν ξέρω τι έτος είσαι, αλλά εγώ από το 5ο έτος μου που ατενίζω το παρελθόν θέλω να σε (και τους υπόλοιπους) διαβεβαιώσω ότι μόλις πάτε στον Εμμανουήλ να του πείτε ότι τα θέματα είναι δύσκολα θα γελάσει και η κουτσή Μαρία. Τα χετε σκεφτεί καθόλου αυτά που γράφετε; Και πες ότι μαζεύονται 100 άτομα και πάτε στον Εμμανουήλ και του λέτε ότι τα θέματα είναι δύσκολα. Ξέρεις τι θα πει ο Εμμανουήλ; ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΑ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΙ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙ. Και αντίο. Είναι εκτός πραγματικότητας αυτά που γράφεται και ούτε μπορεί να γίνει κάτι.

Δεν είναι τα μίση και ο αλληλοσπαραγμός το πρόβλημα, το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι εύκολο να βρεθεί μια λύση. Σκεφτείτε μόνο αυτό: το μαθηματικό από τη χούντα και μετά (τα τελευταία 40 χρόνια) τέτοια θέματα βάζει. Μιλούσα με έναν 55άρη κύριο κάποια στιγμή και μου έλεγε ότι έκανε πραγματική ανάλυση ο Νεγρεπόντης και πέρναγαν 20 άτομα στα 1000. 40 χρόνια τώρα δεν έχει βρεθεί λύση σε αυτό το πρόβλημα, πιστεύετε ότι πηγαίνοντας στον Εμμανουήλ θα δωθεί η λύση;

Απο την φράση μου: "... αλλα τα προβληματα δεν λυνονται ετσι με "την Δευτερα να μαζευτουμε εκει τοσοι θα ημαστε , πες μ ωρα, θα παμε στον Προεδρο, θα διαμαρτυρηθουμε" ...", εσυ καταλαβες οτι εγκρινω αυτη την κίνηση ή οτι εγω θα παω την Δευτερα να διαμαρτυρηθώ ? Εχουμε θεμα βασικης κατανοησης κειμενου , μαθημα Εκθεσης ονομαζονταν στο σχολειο κ μην πεις χρησιμοποιεις 3ο προσωπο κ μιλας γενικα γτ το δικο μ κειμενο εχεις κανει παραθεση!!!! Απορω...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιούλ 2014, 19:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 19 Οκτ 2006, 18:50
Δημοσ.: 125
καλησπέρα και καλά διαβάσματα σε όλους! για να τρολάρω και λίγο ακόμα την κουβέντα, μπείτε και δείτε σε τι θέματα εξετάζονται οι συνάδελφοι φοιτητές μαθηματικού του Campbridge
http://www.maths.cam.ac.uk/undergrad/pa ... ist_IB.pdf . Επιλέξτε statistics, (εγώ κοίταξα για σύγκριση τα θέματα του 2003 και του 2013 στην στατιστική) και νιώστε... ανώτεροι σαν φοιτητές του μαθηματικού Αθήνας :twisted:

Ν. Κ.

http://www.uoa.gr/foithtes/paroxes-drasthriothtes/synigoros-toy-foithti.html http://sinigorosfititi.uoa.gr/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Ιούλ 2014, 14:15 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Εγγραφη: 06 Οκτ 2012, 12:28
Δημοσ.: 467
infiniful έγραψε:
καλησπέρα και καλά διαβάσματα σε όλους! για να τρολάρω και λίγο ακόμα την κουβέντα, μπείτε και δείτε σε τι θέματα εξετάζονται οι συνάδελφοι φοιτητές μαθηματικού του Campbridge
http://www.maths.cam.ac.uk/undergrad/pa ... ist_IB.pdf . Επιλέξτε statistics, (εγώ κοίταξα για σύγκριση τα θέματα του 2003 και του 2013 στην στατιστική) και νιώστε... ανώτεροι σαν φοιτητές του μαθηματικού Αθήνας :twisted:

:clap: Είσαι φοβερός! Απίστευτο! :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιούλ 2014, 19:39 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 24 Αύγ 2013, 20:02
Δημοσ.: 1313
Τοποθεσια: Αθήνα
Νομίζω ότι πρέπει να πούμε ένα τεράστιο μπράβο στον κ. Συκιώτη για τα τεράστιο ποσοστά επιτυχίας στο μάθημά του, το οποίο διόρθωσε μόλις σε 10 μέρες. Μόνο 10 άτομα στα 311 λοιπόν ήταν "άξια" να πάρουν βαθμό πάνω από 6 και μόλις ένα 30% των γραπτών είχαν την τύχη να μετακινηθούν κατά τη διόρθωση με ανεμιστήρα και να πάρουν το πολυπόθητο 5 ή 6. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά για έναν πανεπιστημιακό καθηγητή...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιούλ 2014, 20:25 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 16 Σεπ 2013, 11:51
Δημοσ.: 133
ichicome έγραψε:
Νομίζω ότι πρέπει να πούμε ένα τεράστιο μπράβο στον κ. Συκιώτη για τα τεράστιο ποσοστά επιτυχίας στο μάθημά του, το οποίο διόρθωσε μόλις σε 10 μέρες. Μόνο 10 άτομα στα 311 λοιπόν ήταν "άξια" να πάρουν βαθμό πάνω από 6 και μόλις ένα 30% των γραπτών είχαν την τύχη να μετακινηθούν κατά τη διόρθωση με ανεμιστήρα και να πάρουν το πολυπόθητο 5 ή 6. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά για έναν πανεπιστημιακό καθηγητή...

εισαι αδικος...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιούλ 2014, 22:25 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Αύγ 2006, 10:35
Δημοσ.: 399
Τοποθεσια: ΑΧΑΡΝΑΙ
Καθόλου άδικος, δυστυχώς...

Μην σταματάτε ποτέ να ελπίζετε!!!
Θετική σκέψη!!!
Think positive!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιούλ 2014, 22:29 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 29 Ιούλ 2010, 15:31
Δημοσ.: 293
jmarkou έγραψε:
Καθόλου άδικος, δυστυχώς...

κακος βαθμολογητης κ πετσοκοβει αβερτα θυμαμαι περσι στα θεματα του μου χε βαλει 0.5 στα 4 παπαπαπα μακρια απο αυτον!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιούλ 2014, 23:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

ichicome έγραψε:

ο ichicome εννοώ δεν είναι άδικος... ;)

Θετική σκέψη!!!
Think positive!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιούλ 2014, 23:56 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 17 Μαρ 2012, 16:18
Δημοσ.: 354
Τοποθεσια: Lvov
ichicome έγραψε:

Κάτσε ένα λεπτό, το ότι διόρθωσε σε 10 μέρες είναι υπέρ του. Δε γίνεται να διαμαρτυρόμαστε επειδή αργούν και να διαμαρτυρόμαστε και όταν δεν αργούν.

Πάντως τα αποτελέσματα είναι αποκαρδιωτικά και δεν δικαιολογούνται, αφού ούτε τα θέματα ήταν τόσο δύσκολα (ήταν δύσκολα άλλα όχι για τέτοια ποσοστά) ούτε για βαθμολόγηση στα 12.5. Πάντως το ποσοστό των βαθμών≥7 είναι 3,21 % αν θυμάμαι καλά και πέρασαν 106 άτομα (αν δεν έκανα λάθος), δηλαδή 34 % επιτυχία. Ειδικά το 3,21 % είναι υπερβολικά χαμηλό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Ιούλ 2014, 00:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

goodluckthere έγραψε:

Κάτσε ένα λεπτό, το ότι διόρθωσε σε 10 μέρες είναι υπέρ του. Δε γίνεται να διαμαρτυρόμαστε επειδή αργούν και να διαμαρτυρόμαστε και όταν δεν αργούν.

Δεν θα επαινέσω κάποιον που έκανε τη δουλειά του! Έπρεπε να τα διορθώσει σύντομα! Επίσης, με τη βαθμολογία, αναρωτιέμαι τί να έγινε... Πραγματικά... Θα μάθουμε την Πέμπτη...

Θετική σκέψη!!!
Think positive!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Ιούλ 2014, 12:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 17 Σεπ 2013, 13:06
Δημοσ.: 223
για να επαναφερουμε το θεματακι με αφορμη τα αποτελεσματα στις πιθανοτητες 1
38 στους 289. τι λετε? ....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Ιούλ 2014, 12:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 04 Ιαν 2009, 13:03
Δημοσ.: 814
Τοποθεσια: Κυψέλη
bob έγραψε:
για να επαναφερουμε το θεματακι με αφορμη τα αποτελεσματα στις πιθανοτητες 1
38 στους 289. τι λετε? ....

Απαράδεκτο.

And I smile and I sip my opium tea.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Ιούλ 2014, 12:54 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Ιουν 2013, 16:39
Δημοσ.: 642
Τοποθεσια: Hiphopoly
πραγματικα ντροπη στην διδασκουσα.......οτι περασε μονο ενα 13 τοις εκατο λεει πολλα.........τι να πει κανεις τα αποτελεσματα μιλανε απο μονο τους...αισχος......

κι αν δε φοβάσαι τις φλόγες, έχει χώρο, ανέβα.
Στα όνειρα που περισσεύουν, ρίξε μια ματιά
και χρέωσέ τα στη φωτιά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Ιούλ 2014, 12:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 17 Σεπ 2013, 13:06
Δημοσ.: 223
το ωραιο ειναι που κατηγορουσε τον παπαδατο για τα θεματα. δεν κοιταει τα μουτρα της καλυτερα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Ιούλ 2014, 13:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 16 Ιαν 2014, 21:31
Δημοσ.: 64
Να και ένα γράφημα των βαθμολογιών (το έφτιαξα με το Scatter plot)
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 109 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: