forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 25 Σεπ 2017, 19:11

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 109 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: σφαγη σε θεματα εξετασεων-κατι πρεπει να γινει
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Αύγ 2014, 01:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Απρ 2006, 12:25
Δημοσ.: 566
Τοποθεσια: Halandri
goodluckthere έγραψε:
Stefanos έγραψε:
1. Εχω παρακολουθησει και δωσει το μαθημα της Βαγγελατου. Εναι απο τις καλυτερες και πιο δικαιες καθηγητριες στο τμημα.

2. Το 5ο θεμα του Ιουλιου ηταν το πιο ευκολο θεμα που εχω δει ποτε σε οποιαδηποτε εξεταση απο το 2001.

Η συζήτηση δεν είναι σχετικά με το αν είναι δίκαιη ή όχι, το βασικό επιχείρημα είναι ότι ένα ποσοστό επιτυχίας της τάξης του 15.2% είναι πάρα πολύ χαμηλό (επίσης δεν ξέρω πως μέτρησε κάποιος ότι πέρασαν 38 άτομα, εγώ τα μετράω 42 αρχικά, 44 άτομα μετά την αναβαθμολόγηση). Ένας έμπειρος καθηγητής θα έκανε μια κανονικοποίηση και θα είχε ποσοστό 30%, όπως έκανε ο Παπαγεωργίου στη στατιστική.

Παρ' όλα αυτά το επιχείρημα "έχω δώσει 5 φορές πιθανότητες-απει3-απει2-πραγματική-μιγαδική-διαφορικές κοκ και δεν έχω περάσει" σημαίνει (όπως έγραψε ο mathimatikakias) ότι δεν διαβάζεις σοβαρά.

Πάντως εγώ πιστεύω ότι όλη η αποτυχία οφείλεται στην έλλειψη εμπειρίας της κ. Βαγγελάτου καθώς αρχικά έκανε λάθος επιλογή θεμάτων και αργότερα δεν είχε την ωριμότητα να παραδεχτεί ότι έκανε λάθος και να κάνει κανονικοποίηση. Για την ακρίβεια, αφού κατάλαβε τι έκανε, αντί να το αντιμετωπίσει ψύχραιμα και λογικά έκανε τον ψόφιο κοριό περιμένοντας να ηρεμήσουν οι φοιτητές.

1) Ειναι πανω απο 10ετια στο μαθηματικο νομιζω. Και 1 χρονο να ηταν, τα 5 χρονια του διδακτορικου μια χαρα εμπειρια σου δινουν...

2) Ολοι γνωριζουν οτι ενα μεγαλο ποσοστο κατεβαινει στις εξετασεις ετσι μαπς και γινει κατι.

3) Το να κανεις κανονικοποιηση θα επρεπε να ειναι πολιτικη του καθε τομεα και οχι να εξαρταται μεμονομενους καθηγητες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Αύγ 2014, 10:17 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 22 Σεπ 2012, 18:06
Δημοσ.: 480
Τοποθεσια: Pasadena, CA
Αφού είναι αλήθεια ότι οι περισσότεροι κάνουν διάβασμα της πλάκας και δεν έχουν κατανοήσει το μάθημα. Όταν πας με σκοπό να περάσεις το μάθημα, δηλαδή να πάρεις ένα 5 και έχεις κενά και ασάφειες στο διάβασμα, το πιο πιθανό είναι να πάρεις κάτω από 5. Δυστυχώς όμως αυτή η λογική επικρατεί.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Αύγ 2014, 10:34 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 15 Ιαν 2008, 12:38
Δημοσ.: 727
Sarko έγραψε:
Αφού είναι αλήθεια ότι οι περισσότεροι κάνουν διάβασμα της πλάκας και δεν έχουν κατανοήσει το μάθημα. Όταν πας με σκοπό να περάσεις το μάθημα, δηλαδή να πάρεις ένα 5 και έχεις κενά και ασάφειες στο διάβασμα, το πιο πιθανό είναι να πάρεις κάτω από 5. Δυστυχώς όμως αυτή η λογική επικρατεί.

Καλά τα λες. Άντε να τους διαγράψουν όλους να μείνουν μόνο οι καλοί μαθηματικοί που γράφουν από 9 και πάνω.

Stefanos έγραψε:
1) Εχω παρακολουθησει και δωσει το μαθημα της Βαγγελατου. Εναι απο τις καλυτερες και πιο δικαιες καθηγητριες στο τμημα. 2) Ολοι γνωριζουν οτι ενα μεγαλο ποσοστο κατεβαινει στις εξετασεις ετσι μαπς και γινει κατι.

1) Είναι της σχολής Λάππα. Σε σφάζει χαμογελώντας. Από διδακτικές ικανότητες πάλι άσε , συγκλονιστική εμπειρία. Δακρύζω στην ανάμνηση.

2) Ναι βέβαια , καλοκαιριάτικα αντί να πίνουν τα παιδιά μοχίτο χαζεύοντας οπίσθια , έτρεξαν στου Ζωγράφου μήπως περάσουν κατά λάθος Πιθανότητες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Αύγ 2014, 11:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Ιουν 2013, 16:39
Δημοσ.: 642
Τοποθεσια: Hiphopoly
Dorian έγραψε:
Sarko έγραψε:

Καλά τα λες. Άντε να τους διαγράψουν όλους να μείνουν μόνο οι καλοί μαθηματικοί που γράφουν από 9 και πάνω.

Stefanos έγραψε:
1) Εχω παρακολουθησει και δωσει το μαθημα της Βαγγελατου. Εναι απο τις καλυτερες και πιο δικαιες καθηγητριες στο τμημα. 2) Ολοι γνωριζουν οτι ενα μεγαλο ποσοστο κατεβαινει στις εξετασεις ετσι μαπς και γινει κατι.

1) Είναι της σχολής Λάππα. Σε σφάζει χαμογελώντας. Από διδακτικές ικανότητες πάλι άσε , συγκλονιστική εμπειρία. Δακρύζω στην ανάμνηση.

2) Ναι βέβαια , καλοκαιριάτικα αντί να πίνουν τα παιδιά μοχίτο χαζεύοντας οπίσθια , έτρεξαν στου Ζωγράφου μήπως περάσουν κατά λάθος Πιθανότητες.

πες τα ρε φιλε ελεος πια ..

κι αν δε φοβάσαι τις φλόγες, έχει χώρο, ανέβα.
Στα όνειρα που περισσεύουν, ρίξε μια ματιά
και χρέωσέ τα στη φωτιά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 109 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: