forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 22 Σεπ 2017, 08:23

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 24 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Καλύτερο δυνατό σενάριο για τους φοιτητές
1.Να γίνουν όλα συμπιεσμένα 26%  26%  [ 40 ]
2.Να χαθεί η εξεταστική του Σεπτεμβρίου 16%  16%  [ 25 ]
3. Μια εβδομάδα επιπλέον σε όλα 10%  10%  [ 15 ]
4. Να δίνουμε τα Σαββατοκύριακα 30%  30%  [ 46 ]
5. Να χαθεί το εξάμηνο 11%  11%  [ 17 ]
6. Μια διαφορετική από τις παραπάνω λύσεις 7%  7%  [ 11 ]
Σύνολο ψήφων : 154
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Έστω ότι ανοίγουμε…
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Νοέμ 2013, 21:09 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 19 Δεκ 2012, 13:57
Δημοσ.: 137
το πρωτο μελημα ειναι να μην χαθει ...... το εξαμηνο !!! τωρα η συνεχιση της επαναληπτικης του σεμπτεμβρη πρεπει να περασει σε δευτερη μοιρα ....... δυστυχως !!!! σιγουρα θα πρεπει να αποκλεισουμε τα ενδεχομενα 1 ,2, 3 ,5(αν δεν χαθει το εξαμηνο) ......... το τεταρτο ειναι εφικτο πχ με μια τυπου πτυχιακη εξταστικη για τα μεγαλα ετη ή για ατομα που τους μενουν ελαχιστα για πτυχιο .... παντως τα 5 αυτα ενδεχομενα που αναπτυχθηκαν δεν ειναι και τα μοναδικα καθως πιστευω οτι δεν καλυπτουν πληρως ολες τις κατηγοριες των φοιτητων !!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2013, 15:08 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 14 Νοέμ 2011, 19:10
Δημοσ.: 376
Takoulis έγραψε:
παντως τα 5 αυτα ενδεχομενα που αναπτυχθηκαν δεν ειναι και τα μοναδικα καθως πιστευω οτι δεν καλυπτουν πληρως ολες τις κατηγοριες των φοιτητων !!!!

Συμφωνώ μαζί σου, απλά αυτά είναι τα πιο διαδεδομένα. Αν έχεις κάποιο άλλο κατά νου πες μου να το προσθέσω.

Επίσης παραθέτω από ανακοινώσεις στο facebook και αλλού:

1
Αριστείδης Χατζής
«Πώς μπορεί να σωθεί το χειμερινό εξάμηνο (και ίσως οι εξετάσεις Σεπτεμβρίου)»
Σύμφωνα με το νόμο το κάθε εξάμηνο πρέπει να έχει διάρκεια τουλάχιστον 13 εβδομάδων. Αυτό σημαίνει ότι τα δύο εξάμηνα θα πρέπει να διαρκέσουν τουλάχιστον 26 εβδομάδες.
Αν δώσουμε και 7 εβδομάδες στις εξετάσεις έχουμε σύνολο 33 εβδομάδες.
Υπάρχουν βέβαια και οι 4 εβδομάδες διακοπών (Χριστούγεννα και Πάσχα).
Τελικό σύνολο 37 εβδομάδες.
Αν, λοιπόν, θέλουμε να μην χαθεί το εξάμηνο, να κάνουμε κανονικά τις διακοπές μας και να έχουμε και 7 εβδομάδες συνολικά για εξετάσεις θα χρειαστούμε 37 εβδομάδες.
Γιατί 37 εβδομάδες και όχι 38;
Αν υποθέσουμε ότι ξεκινάν τα μαθήματα στις 18/11 (μην με ρωτήσετε γιατί επιλέγω αυτήν την ημερομηνία!) και το ακαδημαϊκό έτος λήγει την Παρασκευή 1 Αυγούστου (ας αφήσουμε προς το παρόν τον Αύγουστο ελεύθερο) τότε έχουμε στη διάθεσή μας αυτές τις 37 εβδομάδες.
Μπορούμε να τις αξιοποιήσουμε με διάφορους τρόπους. Αλλά έχουμε έναν περιορισμό. Δεν μπορούμε να μειώσουμε τις 26 εβδομάδες των μαθημάτων.
Έχουμε όμως επιλογές με τις εξετάσεις, τα Σ/Κ, τις γιορτές και βέβαια έχουμε και τον Αύγουστο…
Δύο ενδεικτικά σενάρια:
(α) Να χαθεί η εξεταστική του Σεπτεμβρίου και να έχουμε 4 εβδομάδες εξετάσεων χειμερινού εξαμήνου (με όλα τα μαθήματα χειμερινού + εαρινού όπως τον Σεπτέμβριο) και 3 εβδομάδες εξετάσεων τον Ιούλιο για τα μαθήματα του εαρινού. Νομίζω είναι το πιο λογικό σενάριο με τις μικρότερες απώλειες. Το ακαδημαϊκό έτος θα μοιάζει κάπως φυσιολογικό. Απλά η εξεταστική του εαρινού εξαμήνου θα είναι λίγο πιο …θερμή.
(β) Να μην χαθεί η εξεταστική Σεπτεμβρίου. Αυτό σημαίνει πώς είτε περιορίζουμε τις άλλες δύο (πολύ δύσκολο, δεν μπορείς να έχεις εξεταστική 2 εβδομάδων) είτε κάνουμε εξετάσεις τα Σ/Κ, μειώνουμε τη διάρκεια των διακοπών των Χριστουγέννων και του Πάσχα ή μπαίνουμε για τα καλά στον Αύγουστο.
Όπως καταλαβαίνετε τα πράγματα δεν είναι εύκολα. Κάθε επιλογή έχει κόστος. Το κόστος αυξάνεται ανάλογα με τις ημέρες εξετάσεων που θέλουμε να έχουμε. Αλλά είναι ακόμα εφικτό να σωθεί το χειμερινό εξάμηνο και να γίνουν και κάποιες εξετάσεις, ίσως και του Σεπτεμβρίου (για όλους ή μόνο για τους επί πτυχίω).

2
Ο Πρόεδρος της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ Θεόδωρος Φορτσάκης σε άρθρο του στη σημερινή Καθημερινή με τίτλο «Το Πανεπιστήμιο Πρέπει να Ανοίξει Αύριο» καταλήγει:
«Προσκαλώ καθηγητές και φοιτητές να προσέλθουν τη Δευτέρα το πρωί για την έναρξη της διδασκαλίας. Οι διοικητικοί υπάλληλοι οφείλουν να διαθέσουν γι’ αυτό, όπως έχουν και νόμιμη υποχρέωση, το απαραίτητο προσωπικό ασφαλείας.»

3
Μαθηματικό Αθήνας
Μια αρκετά ενημερωτική ηλεκτρονική στιχομυθία μου με τον κ. Γιαννόπουλο.
ΜΜ: "Κύριε Γιαννόπουλε, υπάρχει περίπτωση αν ανοίξουμε (απ' την στιγμή που κρίθηκε παράνομη η απεργία) να ξεκινήσουμε με εξεταστική την Τρίτη;"
ΑΓ: "Καλησπέρα, είμαι [εκτός Αθηνών] και δεν έχω μάθει όλα τα σημερινά νέα. Όμως, στο μαθηματικό σχεδιάζεται, αν ανοίξει το τμήμα, να αρχίσουμε στις 18 με μαθήματα. Όχι νωρίτερα. Έχουμε προγραμματίσει κατ'αρχήν και τι θα γίνει για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου: κι αυτή φαίνεται προτιμότερο να ξεκινήσει με ειδικό αραιωμένο πρόγραμμα από τις 18."

Πηγές
https://www.facebook.com/AristidesHatzis
http://www.aristideshatzis.net/2013/09/blog-post.html
https://www.facebook.com/groups/math.uoa/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2013, 16:19 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 21 Σεπ 2013, 10:05
Δημοσ.: 5
Καλώ κάποιον για γεύμα στο σπίτι μου. Όταν έλθει, αντί να καθίσουμε στο τραπέζι, του δίνω μια στο κεφάλι και πέφτει αναίσθητος, τον δένω χειροπόδαρα και τον πετάω σ' ένα μπουντρούμι. Ύστερα από πολλές-πολλές ημέρες, λίγο πριν τα τινάξει απ' την ασιτία, τον ελευθερώνω, τον βάζω μπροστά στο πολύ πλούσια στρωμένο τραπέζι και του λέω: "φάε!". Μπορεί; Εξαντλημένος, με "κλειστό" στομάχι, γίνεται να καταναλώσει, χωρίς πρόβλημα, τροφή που προορίζεται για υγιείς;
Μας έχουν δυο μήνες "άσιτους" πανεπιστημιακώς, και δεμένους χειροπόδαρα, αφού, όποια άποψη κι αν έχουμε, δε μπορούμε να κάνουμε (σχεδόν) τίποτα. Γίνεται να ανοίξει (με το καλό) η σχολή και να την πέσουμε κατ'ευθείαν στο "φαγητό", με τις δυνάμεις μας στο μηδέν;
Δεν έχω να προτείνω κάποια καλή ιδέα, αλλά ελπίζω κι εύχομαι όποιοι κάνουν το πρόγραμμα να λάβουν κι αυτές τις σκέψεις σοβαρά υπ'όψιν τους, ώστε να έχουμε τις λιγότερες απώλειες σε κάθε τομέα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2013, 16:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Νοέμ 2008, 14:25
Δημοσ.: 306
mauro Rn έγραψε:
Μαθηματικό Αθήνας
ΜΜ: "Κύριε Γιαννόπουλε, υπάρχει περίπτωση αν ανοίξουμε (απ' την στιγμή που κρίθηκε παράνομη η απεργία) να ξεκινήσουμε με εξεταστική την Τρίτη;"
ΑΓ: "Καλησπέρα, είμαι [εκτός Αθηνών] και δεν έχω μάθει όλα τα σημερινά νέα. Όμως, στο μαθηματικό σχεδιάζεται, αν ανοίξει το τμήμα, να αρχίσουμε στις 18 με μαθήματα. Όχι νωρίτερα. Έχουμε προγραμματίσει κατ'αρχήν και τι θα γίνει για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου: κι αυτή φαίνεται προτιμότερο να ξεκινήσει με ειδικό αραιωμένο πρόγραμμα από τις 18."[/i]

Αν οντως ειναι αληθεια αυτο που γραφεις προσωπικα το βρισκω σαν βελτιστη λυση. Αλλα θα πρεπει να βγει ανακοινωση Δευτερα η Τριτη ετσι;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2013, 18:50 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

mrd έγραψε:
mauro Rn έγραψε:
Μαθηματικό Αθήνας
ΑΓ: "Καλησπέρα, είμαι [εκτός Αθηνών] και δεν έχω μάθει όλα τα σημερινά νέα. Όμως, στο μαθηματικό σχεδιάζεται, αν ανοίξει το τμήμα, να αρχίσουμε στις 18 με μαθήματα. Όχι νωρίτερα. Έχουμε προγραμματίσει κατ'αρχήν και τι θα γίνει για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου: κι αυτή φαίνεται προτιμότερο να ξεκινήσει με ειδικό αραιωμένο πρόγραμμα από τις 18."[/i]

Αν οντως ειναι αληθεια αυτο που γραφεις προσωπικα το βρισκω σαν βελτιστη λυση. Αλλα θα πρεπει να βγει ανακοινωση Δευτερα η Τριτη ετσι;

Δεν είναι δική μου συνομιλία, αλλά την ανέβασε ένα παιδί στην ομάδα του Μαθηματικού στο facebook

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Νοέμ 2013, 12:40 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 20 Σεπ 2012, 11:21
Δημοσ.: 13
ενα αλλο σεναριο που εχω στο μυαλο μου ειναι το εξής:

-γινεται η εξεταστικη του χειμερινου και παραλληλα διδασκονται απ1 και γρ1 στους πρωτοετης
-επειτα μετα το τελοσ της εξεταστικης μας δινουν 2 εβδομαδες να διαβασουμε και δινουμε πρωτα πτυχιακη εξεταστικη του αερινου και μετα του χειμερινου
-ετσι χανουμε ενα εξαμηνο---το οποιο δεν πρεπει να το χρεωθουμε---ουτε εμεις ουτε οι πρωτοετης
-και ξεκιναμε κανονικα μετα το αερινο....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Νοέμ 2013, 14:16 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 29 Οκτ 2010, 01:19
Δημοσ.: 158
αερινά εξάμηνα, ηλιόλουστοι μπαξέδες...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Νοέμ 2013, 14:43 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 15 Σεπ 2013, 19:41
Δημοσ.: 99
GVMATH έγραψε:
Παιδια εχουν περιοριστει πολυ τα χρονικα αλλα και τα νομικα περιθωρια!
Η ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΑΜΕΣΑ,ΔΙΟΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΧΑΝΕΤΑΙ!
Επειδη το τμημα μας τα τελευταια χρονια ειναι πολυ προσεκτικο σε οτι αφορα τη τηρηση της νομιμοτητας και
θεωρωντας οτι και η επομενη εβδομαδα ειναι χαμενη λογω των εκδηλωσεων για το πολυτεχνειο,προτεινω τα εξης"

1.ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΗΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ" 18/11
ΛΗΞΗ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΗΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ " 30/11(Συμπιεσμενο προγραμμα και με Σαββατο)
2.ΕΝΑΡΞΗ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ " 02/12
ΛΗΞΗ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ " 13/03
3.ΕΝΑΡΞΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ " 14/03
ΛΗΞΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ " 31/03(Μερικως συμπιεσμενο προγραμμα)
4.ΕΝΑΡΞΗ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ " 01/04
ΛΗΞΗ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ " 10/07(Πασχα στις 20/04)
5.ΕΝΑΡΞΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ ΕΑΡΙΝΟΥ "11/07
Πιστευω οτι ειναι αρκετα ρεαλιστικο και δεν δημιουργει προβλημα στην εφαρμογη του "νομου πλαισιο".
Ζοριζομαστε βεβαια αρκετα(φοιτητες και καθηγητες),αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι δυνατον να ειναι
ολοι ευχαριστημενοι!
ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ ΑΓΩΝΑΣ,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ,ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ!

Πολύ σωστό-ίσως να είναι δύσκολο, αλλά γίνεται!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Νοέμ 2013, 15:41 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Και επαναφέρω την συζήτηση στο προσκήνιο. Πλέον που οι μέρες έχουν περάσει τι πιστεύετε ότι είναι η "καλύτερη" λύση, όταν με το καλό ανοίξουμε?

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 24 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: