forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Νοέμ 2017, 16:51

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 21 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Φεβ 2013, 20:50 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 14 Νοέμ 2011, 19:10
Δημοσ.: 377
Λοιπόν θα ήθελα να μιλήσουμε για ένα, κατά την γνώμη μου, μεγάλο μειονέκτημα του τμήματος μας.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΒΑΘΜΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
Κανενός μαθήματος και για κανένα λόγο.
(εκτός αν κοπεί το μάθημα)

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν γίνεται να αλλάξει αυτό??

Καταρχάς δεν πιστεύω να υπάρχει έστω και ένα φοιτητής που να μην θέλει να αλλάξει. (αν υπάρχει δεν μπορώ να σκεφτώ τον λόγο αλλά ελπίζω να τον μοιραστεί γιατί μπορεί να είναι κάτι που προσωπικά δεν έχω σκεφτεί)

Θα πείτε ότι υπάρχει η δυνατότητα να κοπεί ο βαθμός αλλά αυτό έχει πολλά μειονεκτήματα
1. Έχουν υπάρξει περιπτώσεις που οι βαθμοί περάστηκαν κατευθείαν στην Γραμματεία οπότε δεν έγινε καν αναβαθμολόγηση.
2. Δεν είναι όλοι οι καθηγητές σύμφωνοι με την ιδέα να κόψει κάποιος το μάθημα (αυτό δεν το γνωρίσω προσωπικά αλλά από παιδιά που έχουμε μιλήσει γι αυτό το θέμα)
3. Το να κοπεί ένα μάθημα είναι ψυχοφθόρο διότι… αν στην επόμενη εξεταστική πέφτει μαζί με άλλο μάθημα ή αν είσαι άρρωστος ή αν βάλουν πολύ δύσκολα θέματα και τα πας χειρότερα ή αν αλλάξει καθηγητής ή η ύλη του μαθήματος και άλλοι πολλοί παράγοντες που κάνουν κάποιον να διστάζει να κόψει ένα μάθημα (και ας πιστεύει ότι μπορεί να τα πάει πολύ καλύτερα)

Θα μου πείτε υπάρχουν κάποιοι, ελάχιστοι, καθηγητές που αν έρθεις σε συνεννόηση μαζί τους θα σου κρατήσουν τον καλύτερο βαθμό… Αλλά αυτό είναι σπάνιο και κάτι δύσκολο να το γνωρίζεις από πριν.

Οπότε η βελτίωση κάποιων μαθημάτων θα βοηθούσε πολλούς φοιτητές.

Θεωρώ παράλογο και ανέφικτο να ζητηθεί να υπάρξει βελτίωση γα όλα τα μαθήματα και όσες φορές θέλουμε. Κάτι τέτοιο θα ήταν παράλογο, εν μέρει άδικο και θα προξενούσε χάος καθώς όλοι θα ζήταγαν να τα ξαναδώσουν (τουλάχιστον για τα υποχρεωτικά πιστεύω σίγουρα) όσες φόρες μέχρι να πάρουν τον βαθμό που θέλουν, αφού δεν θα έχαναν τίποτα (τα έχω ξαναπεί αυτά σε άλλο θέμα).

Αλλά να υπάρξει μια μέση λύση, καθώς έχει εφαρμοστεί από άλλα πανεπιστήμια, το θεωρώ λογικό αίτημα.

Να μπορεί να υπάρξει δυνατότητα βελτίωσης έως 5 ή 6 μαθημάτων μόνο μια φόρα όποτε να ναι από την στιγμή που περάστηκαν, ή να γίνετε αυτό μόνο τον επόμενο Σεπτέμβρη από όταν δηλωθούν, να γίνεται μόνο για τα υποχρεωτικά ή μόνο για τα επιλογής, δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει. Αλλά ΚΑΤΙ να γίνει έτσι ώστε να χει την δυνατότητα ένας φοιτητής να προσπαθήσει να βελτιώσει τον βαθμό του, χωρίς τον φόβο που χει να κόψει το μάθημα!

Δεν νομίζω ότι αυτό που ζητάω είναι παράλογο ή δεν εκφράζει την πολυψήφια των φοιτητών του Μαθηματικού. (ανεξαρτήτου παράταξης, ιδεών κλπ)
Οπότε θα ήθελα μια λογική απάντηση γιατί δεν γίνεται κάτι??

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2013, 01:43 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 30 Ιαν 2013, 00:25
Δημοσ.: 49
Συμφωνω απόλυτα! Ποτε δεν καταλαβα ποιο ειναι το πρόβλημα και δε μπορει να υπάρξει αυτη η επιλογη?! Οπως ειπες, εννοειται οτι δε γινεται να μπορουμε να κανουμε βελτιωση σε ολα τα μαθηματα. Δε λέω, να υπάρχουν καποια όρια. Αλλά καθόλου? Ειναι κρίμα να εχεις το κινητρο και την ορεξη να ξαναδιαβασεις ενα μαθημα ωστε να γραψεις καλυτερα σε αυτο και να μη μπορεις! Προσωπικά πιστευω οτι δεν υπάρχει καποιος συγκεκριμενος λόγος που δε μπορει να γινει αυτο! Απλά κανεις δε μιλάει και κανεις δεν ασχολειται, κλασσικα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2013, 12:34 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 02 Οκτ 2012, 19:35
Δημοσ.: 693
+1000

Είχε γίνει κάποια συζήτηση για το θέμα την προηγούμενη εξεταστική, αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο τόπικ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2013, 12:47 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 08 Οκτ 2010, 15:19
Δημοσ.: 58
Σε περίπτωση που έχει περαστεί βαθμός μαθήματος στο my-studies μπορεί να κοπεί το μάθημα?? Ισχύει κάτι τέτοιο?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2013, 12:57 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 26 Σεπ 2011, 20:42
Δημοσ.: 522
Kostas K έγραψε:
Σε περίπτωση που έχει περαστεί βαθμός μαθήματος στο my-studies μπορεί να κοπεί το μάθημα?? Ισχύει κάτι τέτοιο?

ΟΧι! Μετά το my-studies όλα είναι καταδικασμένα!

Το σώμα μου ζητούσε αφορμές" (Π.Τ.)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2013, 13:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 04 Ιαν 2009, 13:03
Δημοσ.: 814
Τοποθεσια: Κυψέλη
Τυπικά όχι. Με τη σύμφωνη γνώμη του καθηγητή, μπορεί να γίνει αλλά είναι διαδικασία.
Εγώ π.χ. τώρα, που είχα σύμφωνη γνώμη καθηγητή για να κόψω μάθημα που είχα περάσει πριν δύο Σεπτέμβρηδες, περιμένω να βγάλει απόφαση το ...διοικητικό συμβούλιο(!) της σχολής για το αν θα κάνει δεκτή την επίσημη αίτηση που κατέθεσε ο καθηγητής στην γραμματεία.

Αν έχω καταλάβει καλά, όταν το αίτημα έχει ως αιτιολόγηση ότι ο βαθμός έχει περαστεί από λάθος, γίνεται δεκτό. Όταν όμως, όπως στην περίπτωσή μου, η αιτιολόγηση είναι η βελτίωση βαθμού, δεν ξέρω τι παίζει.

And I smile and I sip my opium tea.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2013, 13:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Όσων αφορά το αρχικό post, θα συμφωνήσω ότι θα έπρεπε να υπήρχε η δυνατότητα. Το κακό είναι ότι μεγαλύτερη αξία θα είχε να γίνεται στα υποχρεωτικά και λόγω βαρύτητας στον μέσο όρο αλλά και επειδή δεν υπάρχει καμία δυνατότητα βελτίωσης του Μ.Ο από αυτά (όταν έχεις ήδη γράψει την καταραμένη παγκόσμια σταθερά εννοώ), αλλά στα υποχρεωτικά είναι που παίζει και το μεγαλύτερο θέμα όσων αφορά το φόρτο εργασίας των καθηγητών.
Για τα επιλογής τουλάχιστον, αν περνάς περισσότερα μαθήματα από τα απαραίτητα και σίγουρα πάνω από 36 μαθήματα γενικά, μετρούν οι καλύτεροι βαθμοί, οπότε κάτι σώνεται από εκεί όσων αφορά τον Μ.Ο. Όχι ότι αυτό είναι και η τρομερή λύση βέβαια, γιατί συχνά (όπως και στην περίπτωσή μου) το θέμα δεν είναι ο γενικός μέσος όρος αλλά ο βαθμός στο συγκεκριμένο μάθημα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2013, 13:48 
Χωρίς σύνδεση

Λις έγραψε:
Όσων αφορά το αρχικό post, θα συμφωνήσω ότι θα έπρεπε να υπήρχε η δυνατότητα. Το κακό είναι ότι μεγαλύτερη αξία θα είχε να γίνεται στα υποχρεωτικά και λόγω βαρύτητας στον μέσο όρο αλλά και επειδή δεν υπάρχει καμία δυνατότητα βελτίωσης του Μ.Ο από αυτά (όταν έχεις ήδη γράψει την καταραμένη παγκόσμια σταθερά εννοώ), αλλά στα υποχρεωτικά είναι που παίζει και το μεγαλύτερο θέμα όσων αφορά το φόρτο εργασίας των καθηγητών.
Για τα επιλογής τουλάχιστον, αν περνάς περισσότερα μαθήματα από τα απαραίτητα και σίγουρα πάνω από 36 μαθήματα γενικά, μετρούν οι καλύτεροι βαθμοί, οπότε κάτι σώνεται από εκεί όσων αφορά τον Μ.Ο. Όχι ότι αυτό είναι και η τρομερή λύση βέβαια, γιατί συχνά (όπως και στην περίπτωσή μου) το θέμα δεν είναι ο γενικός μέσος όρος αλλά ο βαθμός στο συγκεκριμένο μάθημα.

Νομίζω ότι τα είπες όλα!Συμφωνώ απόλυτα. Μπορούμε να κάνουμε κάτι σχετικά? Δηλαδή ένα επίσημο αίτημα προς το Δ.Σ. των καθηγητών?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2013, 14:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 02 Οκτ 2012, 19:35
Δημοσ.: 693
σσσσσσ κάντε ησυχία...οι "εκπρόσωποί" μας κοιμούνται...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2013, 14:32 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 22 Φεβ 2012, 12:49
Δημοσ.: 41
Victoria_88 έγραψε:
Kostas K έγραψε:

Eξαρτάται από τον καθηγητή.Ζήτησα πριν 1,5 μήνα σε 2 καθηγητές να κόψω 2 μαθήματα που είχαν περαστεί στο my-studies.Προηγουμένως είχα μιλήσει στον Πρόεδρο του Τμήματος και μου είχε πει ότι δεν είχε πρόβλημα,αρκεί να το ζητούσε στη συνέλευση τους ο αντίστοιχος καθηγητής.Ο ένας (κ. Χαλικιάς) το έκανε μέσα στο μήνα και το μάθημα είναι ήδη κομμένο.

Η άλλη (Μητρούλη) όταν της το είπα,για να με ξεφορτωθεί μου είπε "ναι" (μάλιστα μου ζήτησε και υπεύθυνη δήλωση για αυτό ,την οποία και έδωσα),και μετά απο 3 εβδομάδες που την πηρά τηλέφωνο να δω τι είχε γίνει μου απάντησε "γιατί να το κάνω αυτό?","αν το κάν,θα δημιουργηθεί προηγούμενο και θα το ζητάει ο καθένας".'Οταν της απάντησα ότι κάποια στιγμή τα πράγματα πρέπει αλλάζουν,ειδικά όταν δε ζητάς κάτι παράλογο μου ανταπάντησε "ναι,αλλά δε θέλω να είμαι εγώ η πρώτη που θα το κάνω.Ας το κάνει κάποιος άλλος πρώτα".Και το κορυφαίο...όταν της ειπά γιατί μου ζήτησε υπογεγραμμένη δήλωση,αφού δεν είχε σκοπό να ασχοληθεί με το θέμα εξ'αρχής, μου είπε να κανονίσω κοινή συνάντηση με τον Πρόεδρο,όπου να είμαστε παρόντες και οι 3 και να της πει ο Πρόεδρος από κοντά ότι δεν είχε πρόβλημα!!!Λες και είναι πολύ μακριά οι 2 τους και δεν μιλάνε και δεν μπόρουσε να το διασταυρώσει μόνη της ή λες και θα πήγαινε ένας φοιτητής επώνυμα και θα έλεγε "μου είπε ο Πρόεδρος το τάδε" και θα ήταν ψέμματα.Στο τέλος μου είπε ότι δεν μπορεί να ασχοληθεί άλλο με το θέμα και την απασχολώ (είχαμε μιλήσει λιγότερο από 2 λεπτά) κι ότι είχε δουλειά να κάνει και της το έκλεισα.

Τα παραπάνω τα γράφω ,πέρα από τους προφανείς λόγους (κράξιμο), για να τα γνωρίζει όποιος-α επιχειρήσει κάτι αντίστοιχο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2013, 15:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Kostas K έγραψε:
Νομίζω ότι τα είπες όλα!Συμφωνώ απόλυτα. Μπορούμε να κάνουμε κάτι σχετικά? Δηλαδή ένα επίσημο αίτημα προς το Δ.Σ. των καθηγητών?

Επίσημο αίτημα χρειάζεται Δ.Σ. του συλλόγου :cry: ή Γ.Σ. φοιτητών (η οποία, αν κρίνω από τις τελευταίες δύο απόπειρες, δεν προβλέπεται για σύντομα).
Τώρα, οτιδήποτε από αυτά τα δύο και να γίνει, το μόνο που θα έχει ως αποτέλεσμα θα είναι η ενημέρωση των καθηγητών για ένα θέμα που γνωρίζουν ήδη. Αν θέλουν να το κάνουν, θα το κάνουν και μόνοι τους. Στο λέω αυτό γιατί έχει γίνει αντίστοιχη απόπειρα σε σχέση με το να υπάρχει κάποιος έλεγχος στα λεγόμενα "μαζικά κοψίματα" και στις αιτίες που τα προκαλούν.
Λέγοντας προφανή και χιλιοειπομένα πράγματα, νομίζω ότι όσο δεν λειτουργούμε ως σύλλογος (μέσω της Γ.Σ), δεν μπορούμε να κάνουμε τις απαραίτητες διαδικασίες (κατάθεση αιτήματος, συζήτηση με τους καθηγητές για το αν μπορεί να γίνει κάτι, συζήτηση μεταξύ μας για το με ποιους τρόπος θέλουμε να το διεκδικήσουμε κτλ) για να γίνει κάτι περισσότερο απ'το προφανές (το τίποτα δηλαδή). Εδώ όμως μπαίνω σε άλλο θέμα, οπότε το σταματάω.

Ο perlman φαίνεται σαν να θέλει να μοιραστεί κάτι μαζί μας. Εκτός αν ήταν απλώς η βαρεμάρα που του προκαλεί η αναλυτική...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2013, 15:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 26 Σεπ 2011, 20:42
Δημοσ.: 522
kamikaze έγραψε:
Victoria_88 έγραψε:
Kostas K έγραψε:

Eξαρτάται από τον καθηγητή.Ζήτησα πριν 1,5 μήνα σε 2 καθηγητές να κόψω 2 μαθήματα που είχαν περαστεί στο my-studies.Προηγουμένως είχα μιλήσει στον Πρόεδρο του Τμήματος και μου είχε πει ότι δεν είχε πρόβλημα,αρκεί να το ζητούσε στη συνέλευση τους ο αντίστοιχος καθηγητής.Ο ένας (κ. Χαλικιάς) το έκανε μέσα στο μήνα και το μάθημα είναι ήδη κομμένο.

Η άλλη (Μητρούλη) όταν της το είπα,για να με ξεφορτωθεί μου είπε "ναι" (μάλιστα μου ζήτησε και υπεύθυνη δήλωση για αυτό ,την οποία και έδωσα),και μετά απο 3 εβδομάδες που την πηρά τηλέφωνο να δω τι είχε γίνει μου απάντησε "γιατί να το κάνω αυτό?","αν το κάν,θα δημιουργηθεί προηγούμενο και θα το ζητάει ο καθένας".'Οταν της απάντησα ότι κάποια στιγμή τα πράγματα πρέπει αλλάζουν,ειδικά όταν δε ζητάς κάτι παράλογο μου ανταπάντησε "ναι,αλλά δε θέλω να είμαι εγώ η πρώτη που θα το κάνω.Ας το κάνει κάποιος άλλος πρώτα".Και το κορυφαίο...όταν της ειπά γιατί μου ζήτησε υπογεγραμμένη δήλωση,αφού δεν είχε σκοπό να ασχοληθεί με το θέμα εξ'αρχής, μου είπε να κανονίσω κοινή συνάντηση με τον Πρόεδρο,όπου να είμαστε παρόντες και οι 3 και να της πει ο Πρόεδρος από κοντά ότι δεν είχε πρόβλημα!!!Λες και είναι πολύ μακριά οι 2 τους και δεν μιλάνε και δεν μπόρουσε να το διασταυρώσει μόνη της ή λες και θα πήγαινε ένας φοιτητής επώνυμα και θα έλεγε "μου είπε ο Πρόεδρος το τάδε" και θα ήταν ψέμματα.Στο τέλος μου είπε ότι δεν μπορεί να ασχοληθεί άλλο με το θέμα και την απασχολώ (είχαμε μιλήσει λιγότερο από 2 λεπτά) κι ότι είχε δουλειά να κάνει και της το έκλεισα.

Τα παραπάνω τα γράφω ,πέρα από τους προφανείς λόγους (κράξιμο), για να τα γνωρίζει όποιος-α επιχειρήσει κάτι αντίστοιχο.

Φίλε μην το κόψεις το μάθημα, γιατί δεν πρόκειται να σε περάσει ποτέ μετά από αυτό το σκηνικό!

Το σώμα μου ζητούσε αφορμές" (Π.Τ.)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2013, 15:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 13 Ιούλ 2012, 21:57
Δημοσ.: 106
kamikaze έγραψε:
Victoria_88 έγραψε:
Kostas K έγραψε:

Ρε φιλε πραγματικα συγγνωμη που γελαω με αυτο που σου συνεβη, αλλα η μητρουλη ειναι φοβερη :P :thumbup:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2013, 16:20 
Χωρίς σύνδεση

Οπότε πρέπει να ξεκινήσουμε διαφορετικά.
Τι θα λέγατε να δημιουργηθεί μία ενότητα στην η-τάξη (που μπορούν να χρησιμοποιήσουν μόνο άτομα της σχολής μας) δημοψηφίσματος?
Όπου τα θέματα προς συζήτηση και ψηφοφορία να τα ανακοινώνει/ουν ο/οι διαχειριστής/ες της ενότητας (στο forum και στην η-τάξη).
Όπου για να θεωρηθεί κάποιο θέμα άξιο προς συζήτηση θα πρέπει να τεθεί ως αίτημα από κάποιο συγκεκριμένο αριθμό ενεργών φοιτητών.
Έπειτα με τις ηλεκτρονικές μας υπογραφές αφού υπάρξει πλειοψηφία να αποστέλλεται στον πρόεδρο του τμήματος ή στο δ.σ. των καθηγητών.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιουν 2013, 16:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 13 Ιούλ 2012, 21:57
Δημοσ.: 106
Kostas K έγραψε:
Οπότε πρέπει να ξεκινήσουμε διαφορετικά.
Τι θα λέγατε να δημιουργηθεί μία ενότητα στην η-τάξη (που μπορούν να χρησιμοποιήσουν μόνο άτομα της σχολής μας) δημοψηφίσματος?
Όπου τα θέματα προς συζήτηση και ψηφοφορία να τα ανακοινώνει/ουν ο/οι διαχειριστής/ες της ενότητας (στο forum και στην η-τάξη).
Όπου για να θεωρηθεί κάποιο θέμα άξιο προς συζήτηση θα πρέπει να τεθεί ως αίτημα από κάποιο συγκεκριμένο αριθμό ενεργών φοιτητών.
Έπειτα με τις ηλεκτρονικές μας υπογραφές αφού υπάρξει πλειοψηφία να αποστέλλεται στον πρόεδρο του τμήματος ή στο δ.σ. των καθηγητών.

Προσωπικα το θεωρω πολυ καλη ιδεα. Μπορει να γινει ομως?

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 21 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: