forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 19 Νοέμ 2017, 10:23

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 116 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κατα την εξεταση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Φεβ 2013, 20:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 105
Κων/νος Μηλολιδάκης έγραψε:
Από συνάδελφο μου επισημάνθηκε ότι έχει ανοίξει αυτό το θέμα συζήτησης.

Θα ήθελα να ρωτήσω: Εάν υπάρχουν κυκλώματα που αναλαμβάνουν την εξαγωγή των θεμάτων, τη λύση τους και την αποστολή τους μέσω κινητού ή μέσω τουαλέτας σε εκίνους που έχουν πληρώσει το αντίτιμο (200 ή 300 ευρώ), πιστεύετε ότι αυτό δεν αφορά το Πανεπιστήμιο; Πιστεύετε ότι οι φοιτητές ως άτομα θα γίνουν "καταδότες" αν πολεμήσουν αυτό το φαινόμενο;

Πιστεύετε ότι η αξία του πτυχίου, η όποια αξία, δεν επηρεάζεται όταν υπάρχουν κυκλώματα από τα οποία μπορείς να αγοράσεις το πτυχίο σου; Πιστεύετε ότι η απαξίωση των Πανεπιστημίων σε καιρούς μνημονίων (που εγώ την πολεμώ) επισκιάζει το φαινόμενο της αγοραπωλησίας πτυχίων, ώστε να μην έχει νόημα να ασχολούμαστε μαζί του; Πισατεύετε ότι ο κάθε ένας πρέπει να κοιτάει τον εαυτό του και να μην τον απασχολεί αν ο διπλανός του αγοράζει μαθήματα;

Και μόνο μη μου πείτε ότι αυτά που γράφω ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας (και ειδικά ο αγαπητός προλαλήσας που ασχολείται και με τα κινητά και λέει ότι αυτά δε γίνονται, να σχοληθεί με τίποτα άλλο όπου ίσως θα τα καταφέρνει καλύτερα).

Μα ακόμα και να υπήρχε η διάθεση κάποιου να "καταδώσει" αυτόν που κάνει κάτι τέτοιο, φαντάζομαι ότι αυτός που θα το έκανε δε θα το έβγαζε βούκινο... Οπότε εκ των πραγμάτων δε θα γινόταν με αυτόν τον τρόπο να σταματήσει κάτι τέτοιο.

Το πρόβλημα είναι ότι η απαγόρευση χρήσης τουαλέτας αγγίζει όλους τους φοιτητές, που στη συντριπτική τους πλειοψηφία δεν αγοράζουν το πτυχίο τους. Μπορούν να βρεθούν άλλοι μέθοδοι (όπως για παράδειγμα η χρήση μιας συγκεκριμένης τουαλέτας που έχει ελεγχθεί προηγουμένως, όπως είπε και κάποιος προηγουμένως) ώστε να μην εφαρμόζεται ένα μέτρο που χρεώνει μια συλλογική ευθύνη σε όλους τους φοιτητές για πράξεις μεμονομένων ατόμων.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Φεβ 2013, 21:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1001
Παράθεση:
Εάν υπάρχουν κυκλώματα που αναλαμβάνουν την εξαγωγή των θεμάτων, τη λύση τους και την αποστολή τους μέσω κινητού ή μέσω τουαλέτας σε εκίνους που έχουν πληρώσει το αντίτιμο (200 ή 300 ευρώ), πιστεύετε ότι αυτό δεν αφορά το Πανεπιστήμιο;

Ναι και οπως προανεφερα να κανει οτι μπορει για να το αντιμετωπισει χωρις αντιβαινει τη φυση μας...Δεν ειναι δυνατον να κοντευω εγω να σκασω επειδη θελω τουαλετα επειδη ο "ταδε" αντιγραφει(με τον οποιδιποτε τροπο).
Αυτα που γραφονται ειναι πραγματα που ολοι λιγο πολυ εχουμε ακουσει ....ακουσει.

Επισης εχω ακουσει οτι η Ροζα Κελεφουρα ειναι η Ροζα του Μητροπανου,οποτε οσο πιστευω το ενα πιστευω και το αλλο...

Αν με ενδιεφερε το αν ο διπλανος μου αγοραζει μαθηματα θα με ενδιεφερε με τον ιδιο τροπο με το οτι καποιοι περνανε πολυ ευκολοτερα μαθηματα απο αλλους (μιγαδικη πχ,αλλο δινω εγω αυριο ,αλλο δωσανε οι αλλοι το 2010-2011,η διαφορα οτι δεν δωσαν καν 200-300 ευρω,ηταν τζαμπα).
Εφοσον λοιπον το 2ο ειναι μια τρυπα στο νερο και δεν εχει καν νοημα να με απασχολει δε με απασχολει ουτε το πρωτο, μπορω δηδλαδη να πω με σιγουρια πλεον οτι με ενδιαφερει η δικη μου σταδιοδρομια και μονο σε αυτη περιοριζομαι.Οποτε ενω τα παραπανω δεν ειναι οντως αξιοκρατικα και δικαια ,το να πιεζομαι επειδη θελω να παω τουαλετα δεν το θεωρω ουτε αξιοκρατικο ουτε δικαιο και αντιβαινει και τη φυση μου ..Μπορει με μεγαλη ευκολια να με συνοδευσει ενας επιτηρητης.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2013, 05:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1135
Παρείσφρησε η Yakuza στη σχολή.

Πουλάνε τα μαθηματικά, λέμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2013, 12:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 727

Θα ήθελα να ρωτήσω: Εάν υπάρχουν κυκλώματα που αναλαμβάνουν την εξαγωγή των θεμάτων, τη λύση τους και την αποστολή τους μέσω κινητού ή μέσω τουαλέτας σε εκίνους που έχουν πληρώσει το αντίτιμο (200 ή 300 ευρώ), πιστεύετε ότι αυτό δεν αφορά το Πανεπιστήμιο; Πιστεύετε ότι οι φοιτητές ως άτομα θα γίνουν "καταδότες" αν πολεμήσουν αυτό το φαινόμενο;

Πιστεύετε ότι η αξία του πτυχίου, η όποια αξία, δεν επηρεάζεται όταν υπάρχουν κυκλώματα από τα οποία μπορείς να αγοράσεις το πτυχίο σου; Πιστεύετε ότι η απαξίωση των Πανεπιστημίων σε καιρούς μνημονίων (που εγώ την πολεμώ) επισκιάζει το φαινόμενο της αγοραπωλησίας πτυχίων, ώστε να μην έχει νόημα να ασχολούμαστε μαζί του; Πισατεύετε ότι ο κάθε ένας πρέπει να κοιτάει τον εαυτό του και να μην τον απασχολεί αν ο διπλανός του αγοράζει μαθήματα;

Και μόνο μη μου πείτε ότι αυτά που γράφω ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας (και ειδικά ο αγαπητός προλαλήσας που ασχολείται και με τα κινητά και λέει ότι αυτά δε γίνονται, να σχοληθεί με τίποτα άλλο όπου ίσως θα τα καταφέρνει καλύτερα).

Οι θεωρίες συνωμοσίας δε με ενθουσιάζουν γενικότερα αλλά ας πούμε ότι υπάρχουν τέτοια κυκλώματα. Ρουφιάνος του συμφοιτητή μου δε θα γινόμουν ποτέ. Για τον ίδιο λόγο που δε θα κάρφωνα κάποιον που λάδωσε για το δίπλωμα του αυτοκινήτου. Έχω καταντήσει σε κάθε post να λέω τα ίδια , ας ήσασταν σωστοί σε όλα (διδασκαλία , εξέταση) να μην υπήρχαν και κυκλώματα..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2013, 13:16 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 4235
Δηλαδή άμα ήταν σωστοί δεν θα υπήρχαν άτομα που αντιγράφουν, ζούμε στην ιδανική κοινωνία;(δεν το λέω με ειρωνεία,μην παρεξηγηθώ)
Επίσης δεν είναι χρέος του φοιτητή να αστυνομεύει τέτοια πράματα,άλλωστε όταν γίνονται δεν είναι προφανή,είναι υποχρέωση των επιτηρητών καθηγητών και μεταπτυχιακών ,ο φοιτητής πρέπει να νοιάζεται μόνο για το γραπτό του και τίποτε άλλο.
Όπως στην κοινωνία είναι δουλειά της αστυνομίας να πιάνει αυτούς που κάνουν κάτι παράνομο κι όχι του πολίτη.
Κυκλώματα δεν υπάρχουν ,απλά μέσω γνωστών βρίσκεις κάποιον που το χει το μάθημα και άμα θέλει κι αυτός το κανονίζεις

Το τοπικ είναι το πονάει χέρι-κόψει κεφάλι που γίνεται με την τουαλέτα,όχι οι κακοί καθηγητές ή τα κυκλώματα,καταλαβαίνω ότι έχουν σχέση αλλά κάπου χάνεται το γεγονός ότι ο διαβασμένος φοιτητής βγαίνει αδικημένος γιατί και κατουριέται και δεν μπορεί να κατουρήσει.
Και όντως παλιά που βγαίναμε τουαλέτα,καπνίζανε στην εξέταση στο διάδρομο κλπ,η επιτήρηση ήταν πιο βαρβάτη από τώρα,5-6 φορές αλλαγή θέσης χωρίς λόγο κλπ,αυτά είναι φυσιολογικά ενώ το να αφήσεις τον άλλο να σκάσει δεν είναι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2013, 13:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 211
Εγώ μια απορία έχω σε όλα αυτά που λέτε και να πιαστούν άτομα που αγοράζουν τα μαθήματα, τι θα τους κάνουν οι καθηγητές;;; Γιατί εγώ έχω ακούσει τέτοιο άτομο να λέει ότι τον έπιασε ο επιτηρητής να βάζει κόλλα με λυμένα θέματα μέσα (προφανώς τα είχε πάρει από κάποια τουαλέτα) και ότι πήγε στον καθηγητή του μαθήματος (γιατί τον έκοψαν με 4)- το θράσος!!!- και του είπε ότι θα προσπαθήσει την επόμενη φορά! τελικά τι βγήκε από αυτό, τι του έκαναν;; Απλά χασκογελούσε και χλεύαζε τους καθηγητές στο διάδρομο!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2013, 13:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1001
Παράθεση:
Γιατί εγώ έχω ακούσει τέτοιο άτομο να λέει ότι τον έπιασε ο επιτηρητής να βάζει κόλλα με λυμένα θέματα μέσα (προφανώς τα είχε πάρει από κάποια τουαλέτα)

υπαρχουν τουαλετες και τουαλετες,αυτες που ειναι κοντα στη γραμματεια ειναι καλες στη χημεια,αυτες που ειναι στο 2ο ειναι καλες στα μαθηματικα και συνηθως λυνουν θεματα αν τους το ζητησεις ευγενικα...
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2013, 14:22 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 522

Αναρωτηθήκατε άραγε κύριε Μηλολιδάκη, γιατί αυτά συνέβησαν σε δικό σας κυρίως μάθημα; (προφανώς συμβαίνουν και σε άλλα) Και επειδή σε αντίθεση με πολλούς εδώ μέσα προτιμώ να μιλάω με ονοματεπώνυμα.Δεν είναι άδικο να περνάμε Πιθανότητες ΙΙ με 5 και με χίλια ζόρια στη χρονιά σας και στη χρονιά του Κου Χελιώτη να υπάρχουν καλοί βαθμοί; Όχι πως περιμένω κάποια απάντηση (πέραν του: Δεν μπορώ να κρίνω τα θέματα και το βαθμολογικό σύστημα του συνάδελφου) απλά ελπίζω να προβληματιστείτε λιγάκι, γιατί κακά τα ψέματα έχετε μερίδιο ευθύνης!

Το σώμα μου ζητούσε αφορμές" (Π.Τ.)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2013, 14:46 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 70
προσωπικά δεν έχω αντιγράψει ποτέ ( δεν μπορώ και να το θελα ) , οπότε το θεωρώ πολύ άδικο σε μαθήματα που κάποια παιδιά εχουν λιώσει στο διαβασμα άλλοι να περνανε με αντιγραφη κ με καλυτερους βαθμους ! Οπτε ο κανονισμος με τα κινητα πρέπει να γινει πιο αυστηρος πιστευω ! Θα μπορουσαμε να αφήνουμε τα κινητα μας στην εδρα και να τα παίρνουμε με την παραδοση του γραπτου . Όσο αφορα όμς το θέμα της τουαλέτας ας είμαστε πιο ελαστικοί γιατι είναι φυσική ανάγκη που καλως ή κακως επιδρα στην απόδοσή μας στην εξέταση ( μ έχει τύχει ) Αρκεί να υτπάρχει ένας επιτηρητης καθ ολη τη διαρκεια της εξετασης στην τουαλέτα π θα την έχει ελέξει και ένας που να συνοδευει τους φοιτητες . απλα ειναι τα πραγματα !
τωρα οσο αφορα το θέμα οι καθηγητες να εχουν δικους τους ειναι τρομερα σοβαρο οπότε ας μη μένετε στις φήμες κ αν έχετε στοιχεία κάντε οργανωμένα καταγγελια .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2013, 15:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 254
Με κάθε σεβασμό στις όποιες απόψεις, να επισημάνω μερικά πράγματα.

Κανείς δε ζήτησε από τους φοιτητές να αναλάβουν οι ίδιοι την επιτήρηση των εξετάσεων. Αλλά ζήτησα να υπάρχει συμπαράσταση στο θέμα της αντιμετώπισης των επαγγελματικών κυκλωμάτων αντιγραφών. Το να υπάρχει η δυνατότητα να πάρει ο οποιοσδήποτε πτυχίο πληρώνοντας είναι εξαιρετικά υποτιμητικό για το πτυχίο του κάθε ενός που αποφοιτά από το Μαθηματικό. Απόψεις του τύπου "εγώ κοιτάω τη δουλειά μου και δε με νοιάζει" οδηγούν σε βλάβη ΚΑΙ αυτού που νομίζει ότι τάχα κοιτάει τη δουλειά του. Σωστά η ευθύνη για την αντιμετώπιση του προβλήματος απευθύνεται στους καθηγητές. Αλλά αυτό καθόλου δε σημαίνει ότι η περιρρέουσα ατμόσφαιρα απέναντι σε τέτοια εξευτελιστικά για το πανεπιστήμιο φαινόμενα πρέπει να είναι εκείνη της αδιαφορίας και του ωχαδερφισμού. Το πρόβλημα αφορά συνολικά την πανεπιστημιακή ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ.

Τώρα, όσο αφορά το σε ποια μαθήματα λειτουργούν οι επαγγελματικές αντιγραφές, να πληροφορήσω την προλαλήσασα ότι λειτουργούν σε όλα τα υποχρεωτικά και σε αρκετά μαθήματα κατεύθυνσης περιορισμένου καταλόγου. Δεν έχει καθόλου να κάνει με το αν το μάθημα το δίδαξε ο Μηλολιδάκης ή ο δείνα. Και μάλιστα, με δεδομένο ότι ο Μηλολιδάκης διδάσκει σπανιότερα τέτοια μαθήματα, οπωσδήποτε συμβαίνει σε μικρότερο βαθμό στα δικά του μαθήματα. Και ούτε έχει να κάνει με τη δυσκολία των θεμάτων. Οι περιπτώσεις αγοράς θεμάτων που εγώ γνωρίζω (και γνωρίζω αρκετές) αφορούσαν όλες φοιτητές παντελώς άσχετους με το μάθημα, οι οποίοι μάλιστα πήγαιναν για το 10 και όχι για να περάσουν.

Και να αφήσουμε τις χαριτολογίες ότι αντιγράφουν οι τουαλέτες ή ότι οι ύπαρξη τέτοιων κυκλωμάτων ανήκει στη σφαίρα της φαντασίας. Δεν τιμούν τη νοημοσύνη αυτών που τις γράφουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2013, 15:33 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 19
Εγω γνωριζω ατομα που γραψανε 1 η 2 σε πολυ βασικο μαθημα και επειδη ητανε το τελευταιο τους μαθημα για πτυχιο απλα τους το κανανε 5 και ετσι πηρανε πτυχιο...προφανως αυτους που ξερουνε να ΓΛΕΙΦΟΥΝ καλα τους καθηγητες δε πρεπει να τους καταδικασουμε....αλλα βεβαια αυτοι που αντιγραφουν με κινητα μας πειραζουν...τα γλειφτρακια εχουν τη συμφωνη γνωμη των καθηγητων...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2013, 17:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 365
Ελπίζω ποτέ να μη βρεθείς σε τέτοια θέση, που να έχεις περάσει 35 μαθήματα μόνος σου,διαβάζοντας να τα έχεις δόσει όλα, να έχεις αναγκαστεί να φύγεις από την αθήνα γιατί δεν είχες την οικονομική δυνατότητα να είσαι εδώ και να κόβεσαι στο ένα και τελευταίο μάθημα που χρωστάς, από κακή στιγμή, λάθος διάβασμα, από το γεγονός πως έχεις βγει εκτός κλήματος, αφού είσαι στον τόπο σ και ψάχνεις μια δουλειά για να μπορέσεις να επιβιώσεις και να σου τη λένε κάποιοι γιατί σε αυτό το ΕΝΑ μάθημα ζήτησες βοήθεια από τους καθηγητές σου. Ρε μην τα τσουβαλάζετε όλα. Υπάρχουν όλων των ειδών τα παραδείγματα, μη γενικεύετε τόσο εύκολα. Πόσο γλείφτης είναι αυτός και πόσο λάθος, σε σχέση με κάποιον που κάνει το ίδιο από το πρώτο του μάθημα, ή με κάποιον που περνάει τα μισά μαθήματα γιατί έχει διαβάσει ο μπροστινός του κ.ο.κ...

Η ιστορία που λέω παραπάνω είναι αληθνή και αφορά γνωστό μου (όχι από τη σχολή μας...) Η χαρα που πήρα όταν έμαθα πως οι καθηγητές του στάθηκαν με αυτό τον τρόπο και δεν τον άφησαν, μετά από τόσα χρόνια επίπονων σπουδών, απλά να περιμένει 6 μήνες και να πληρώνει πάλι αεροπλάνα και ξενοδοχεία για να γραψει 1 μάθημα δεν περιγράφεται. 1 μάθημα ήταν σιγά. Είναι προφανές πως για κάποιον που έχει περάσει 30-31-..35 μαθήματα, είναι κυρίως θέμα μέρας και φάσης το πως θα πάει στα επόμενα μαθήματα, έχοντας αποδείξει πως ξέρει να διαβάζει και να περνά μαθήματα τόσες άλλες φορές..

Τελευταία επεξεργασία απο fadom την 13 Φεβ 2013, 17:57, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2013, 17:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

little_monster έγραψε:
Εγω γνωριζω ατομα που γραψανε 1 η 2 σε πολυ βασικο μαθημα και επειδη ητανε το τελευταιο τους μαθημα για πτυχιο απλα τους το κανανε 5 και ετσι πηρανε πτυχιο...προφανως αυτους που ξερουνε να ΓΛΕΙΦΟΥΝ καλα τους καθηγητες δε πρεπει να τους καταδικασουμε....αλλα βεβαια αυτοι που αντιγραφουν με κινητα μας πειραζουν...τα γλειφτρακια εχουν τη συμφωνη γνωμη των καθηγητων...

Περιστατικά όπως αυτό που γράφεις δεν έχουν υποπέσει, με κάθε ειλικρίνεια, στη δική μου αντίληψη. Αν έχεις συγκεκριμένα στοιχεία, στείλε μου pm και θα το τσεκάρω πλήρως. Τώρα, τα περί "σύμφωνης γνώμης" των καθηγητών σε τέτοια φαινόμενα (αν όντως έχουν υπάρξει) από που τα συνάγεις; Και έπειτα, γιατί θεωρείς ότι υπάρχει, τάχα, ένα ενιαίο σώμα "των καθηγητών". Οι διδάσκοντες στο Τμήμα μας έχουν ο κάθε ένας τις απόψεις του, τις ιδιομορφίες του, τις καταβολές του. Αλλά υπάρχει ένα κοινό σημείο: όλοι ανεξαίρετα, αν είχαν δουλέψει αλλού, με τα προσόντα που διαθέτουν θα είχαν λύσει, αν μη τι άλλο, το βιοποριστικό τους πρόβλημα. Δηλαδή, λειτουργούν περισσότερο "ιδεολογικά" παρά ωφελιμιστικά. Αυτό, κατά τη γνώμη μου, σημαίνει ότι υπάρχει βάση συνεννόησης αν όλοι συμφωνήσουμε ότι επιδιώκουμε ποιοτικές σπουδές.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2013, 18:09 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 873
Παράθεση:
όλοι ανεξαίρετα, αν είχαν δουλέψει αλλού, με τα προσόντα που διαθέτουν θα είχαν λύσει, αν μη τι άλλο, το βιοποριστικό τους πρόβλημα. Δηλαδή, λειτουργούν περισσότερο "ιδεολογικά" παρά ωφελιμιστικά

Εκτός του ότι αυτό είναι αμφισβητήσιμο(το αναλύουμε και περισσότερο αν θέλετε),το ότι δεν επέλεξαν να λύσουν το βιοποριστικό τους πρόβλημα κάνοντας την επιλογή αυτή δε συνεπάγεται πως λειτουργούν περισσότερο ιδεολογικά γιατί είχαν να επιλέξουν ανάμεσα στα χρήματα και στα επιστήμη-διδασκαλία(ευγενείς σκοποί κατά τη γνώμη μου) συν το
κύρος του ακαδημαϊκού.Συνεπώς μπαίνει και η φιλοδοξία στη "ζυγαριά",κατά τη γνώμη μου,και οι επιλογές δεν είναι τόσο ξεκάθαρες.

Παράθεση:
Αυτό, κατά τη γνώμη μου, σημαίνει ότι υπάρχει βάση συνεννόησης αν όλοι συμφωνήσουμε ότι επιδιώκουμε ποιοτικές σπουδές.

Εκτός αυτών που ανέφερα παραπάνω,που στα δικά μου μάτια αμφισβητούν την υπόθεση του συμπεράσματός σας,δε διανοούμαι κουβέντα περί ποιοτικών σπουδών απ΄τη στιγμή που,απ'ό,τι φαίνεται,θα διακοπεί η διανομή βιβλίων σε όλους τους φοιτητές(εκτός όλων των άλλων τα οποία δεν είναι λιγότερο σημαντικά αλλά λιγότερο εξόφθαλμα) και στις πρόσφατες κινητοποιήσεις των καθηγητών ακούστηκε πως κάποια μερίδα αυτών δεν ήθελε να συζητήσει άλλα θέματα πέραν των μισθολογικών.Και μιλάμε για την τουαλέτα και τις αντιγραφές,που γνωρίζω πως γίνονται αλλά σε καμία περίπτωση στο βαθμό που να γίνεται το επίκεντρο των συζητήσεων.

Δεν είναι προσωπικό το θέμα προφανώς αλλά μιας και γίνεται που γίνεται κουβέντα,μια πιθανή συνεργασία φοιτητών-καθηγητών δε θα πρεπε κατ 'εμέ να σχεδιάζεται στην κατεύθυνση της εξυγίανσης των εξετάσεων αλλά προς κάτι πιο ουσιαστικό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2013, 19:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

foithths έγραψε:
... δε συνεπάγεται πως λειτουργούν περισσότερο ιδεολογικά γιατί είχαν να επιλέξουν ανάμεσα στα χρήματα και στα επιστήμη-διδασκαλία(ευγενείς σκοποί κατά τη γνώμη μου) συν το
κύρος του ακαδημαϊκού.Συνεπώς μπαίνει και η φιλοδοξία στη "ζυγαριά",κατά τη γνώμη μου,και οι επιλογές δεν είναι τόσο ξεκάθαρες.

Φίλε μου, για ποιο "κύρος του ακαδημαϊκού" μιλάς; Ζούμε σε διαφορετικές κοινωνίες μου φαίνεται...

foithths έγραψε:
...στις πρόσφατες κινητοποιήσεις των καθηγητών ακούστηκε πως κάποια μερίδα αυτών δεν ήθελε να συζητήσει άλλα θέματα πέραν των μισθολογικών.

Σωστά, η μερίδα αυτή πήρε τρεις ψήφους στη συνέλευση του Συλλόγου Διδασκόντων της ΣΘΕ. Λοιπόν, μάλλον το αντίθετο συμπέρασμα βγαίνει.

foithths έγραψε:
Και μιλάμε για την τουαλέτα και τις αντιγραφές,που γνωρίζω πως γίνονται αλλά σε καμία περίπτωση στο βαθμό που να γίνεται το επίκεντρο των συζητήσεων.

Κοίτα, το παρόν topic ασχολείται με τη τουαλέτα και τις αντιγραφές. Λογικό λοιπόν είναι το επίκεντρο της συζήτησης εδώ να είναι ακριβώς αυτό. Αλλά ποιος είπε ότι αυτό είναι και το κέντρο των πάντων;

foithths έγραψε:
Δεν είναι προσωπικό το θέμα προφανώς αλλά μιας και γίνεται που γίνεται κουβέντα,μια πιθανή συνεργασία φοιτητών-καθηγητών δε θα πρεπε κατ 'εμέ να σχεδιάζεται στην κατεύθυνση της εξυγίανσης των εξετάσεων αλλά προς κάτι πιο ουσιαστικό.

Καταρχήν τόνισα ότι ουδείς ζήτησε από τους φοιτητές να αναλάβουν ΕΥΘΥΝΕΣ στην κατεύθυνση της εξυγείανσης των εξετάσεων. Εγώ ζήτησα να αντιληφθούν ότι το θέμα ΤΟΥΣ ΑΦΟΡΑ άμεσα. Ως εκεί.

Στο άλλο που γράφεις, εγώ συμφωνώ. Βεβαίως και υπάρχουν μεγάλα περιθώρια και κουβέντας και συνεργασίας προς κάτι "πιο ουσιαστικό" που κατ' εμέ θα πρέπει να είναι ζητήματα της ποιότητας των σπουδών. Και βεβαίως το θέμα των βιβλίων είναι πρωταρχικό, αλλά όχι το μόνο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 116 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: