forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Σεπ 2017, 13:07

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 61 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιασμένη για "ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΚΡΑΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 16:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 04 Μάιος 2006, 13:21
Δημοσ.: 666
Το βασικό πρόβλημα είναι η εισαγωγή υπερβολικά πολλών φοιτητών στα πανεπιστήμια.

500 φοιτητές για ένα μάθημα δεν δημιουργούν πρόβλημα μόνο για τις πιασμένες θέσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 16:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 16 Φεβ 2009, 11:32
Δημοσ.: 222
kostas31 έγραψε:
το πιο τραγικό είναι να είναι τόσα άτομα στα σκαλάκια και να υπάρχουν παντού σκόρπιες άδειες θέσεις και μόλις πάς να κάτσεις να σου λένε "πιασμένη,περιμένω ένα φίλο μου",ο οποίος εμφανίζεται 10 λεπτά πριν τελειώσει το μάθημα.

Εκει βασικά δε ρωτάς -- όταν έχει αρχίσει το μάθημα καμποση ώρα και δεν έχει εμφανιστεί ο φίλος . Απλά κάθεσαι , και αν σ πει "μου σου του " του λες όταν έρθει ο φίλος σ θα στριμωχτουμε στην τελική .

Τελευταία επεξεργασία απο iouliatil την 02 Δεκ 2011, 16:39, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 16:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 17 Φεβ 2011, 15:17
Δημοσ.: 1135
sofos έγραψε:
Το βασικό πρόβλημα είναι η εισαγωγή υπερβολικά πολλών φοιτητών στα πανεπιστήμια.

Το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Αν δεν κάνω λάθος στην σχολή μας μπαίνουν κάθε χρόνο γύρω στα 300 άτομα.
Το θέμα είναι ότι από τους 300 ζήτημα είναι να περνάνε τα υποχρεωτικά οι 90 μέσα στο 1ο έτος και οι υπόλοιποι 210 αργούν πολύ (δηλαδή
δίνουν 3,4,5, ... φορές τα μαθήματα μέχρι να τα περάσουν). Ε, φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι.
Σιγά - σιγά, όμως, φαίνεται οι 1ετείς να αλλάζουν ρότα και να είναι πολύ συνεπής με το διάβασμα τους (από ευγένεια, βέβαια, σκίζουν...)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 17:24 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 03 Ιουν 2009, 22:40
Δημοσ.: 603
Αν μπορέσουμε, οι ίδιοι να μάθουμε να σεβόμαστε τους διπλανούς μας (με την γενική έννοια) και τον χώρο, ίσως η καθημερινότητά μας γίνει καλύτερη στις αίθουσες, στους διαδρόμους, στο πάρκιν και όπου αλλού.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 20:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 04 Μάιος 2009, 16:56
Δημοσ.: 365
Ευάγγελος Ράπτης έγραψε:
Το πρόβλημα το περιγράψατε καλά νομίζω. Πως θα λυθεί όμως;

το πρόβλημα με τα χαρτάκια (ή ό,τι άλλο) που τα βάζουν από την προηγούμενη ημέρα, μπορεί να λυθεί, αν απλά πούμε στις καθαρίστριες, αν έχουν την καλοσύνη, να μαζεύουν τα τετράδια το πρωί, όταν μπαίνουν στο αμφ και να τα βαζουν σε μια στοίβα στην έδρα.. σύντομα θα σταματήσει το φαινόμενο αυτό.

Το πιο γενικό πρόβλημα, των γεμάτων μέχρι σκασμού αμφιθεάτρων, είναι από δύσκολο ώς ίσως αδύνατον να λυθεί.

Ένας πιθανός τρόπος, θα ήταν κάποια μαθήματα να μεταφερθούν σε κάποιο αμφ του τμήματος φυσικού(που είναι πιο μεγάλα έχω την εντ'υπωση..), αν υπάρχουν μέρες-ώρες, ή ακόμη και να γίνει κάποια ανταλλαγή, αν είναι αυτό εφικτό, κάποιου μαθήματος με πιο μικρή προσέλευση που γίνεται στο φυσικό, με κάποιο που έχει περισότερη προσέλευση του τμήματός μας.. Αλλά αυτό μπορούν μάλλον οι καθηγητές να ελέγχσουν κατά πόσο μπορεί να γίνει (πέρσι το έκανε ο κος Παυλάκος) και για ποιά μαθήματα και να έρθουν σε συνεννόηση με τους καθηγητές του φυσικού..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 20:21 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 17 Φεβ 2011, 15:17
Δημοσ.: 1135
fadom έγραψε:
Αλλά αυτό μπορούν μάλλον οι καθηγητές να ελέγχσουν κατά πόσο μπορεί να γίνει (πέρσι το έκανε ο κος Παυλάκος)

Το μάθημα του κ. Παυλάκου πέρσι γινόταν, όμως, 6 η ώρα.
Αυτό που λες δεν γίνεται

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Δεκ 2011, 11:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4228
(τώρα που 'έπεσε' το θέμα μπορώ να πω την εξυπνάδα μου :P )

Εγώ θυμάμαι ότι η συμμετοχή στα μαθήματα ακολουθούσε την F
Εικόνα
(ίσως με κάποιες ανακάμψεις,σε κάποια σημεία πχ παράδοση ύλης,ασκήσεις κλπ)
και πλην εξαιρέσεων πχ πραγματική με κ. Σταύρακα,λογικά και με Πραγματική με κ.Γιαννόπουλο απ'ότι έχω καταλάβει
ναι μεν στην αρχή γινόταν χαμός σε πολλά μαθήματα αλλά μετά από κανά 3-4 βδομάδες έβρισκες θέσεις.

Τα σκαλιά δεν ήταν τόσο χάλια,ούτε και τα παράθυρα, είχαν την πλάκα τους.
Από εκεί και ύστερα είναι όντως παράλογο να καπαρώνεις μια θέση με ένα χαρτί απ'την προηγούμενη μέρα
και επίσης δεν είναι λογικό να μην μπορείς να πας τουαλέτα εφόσον βρήκες θέση επειδή ήρθες πιο γρήγορα αφήνοντας τα πράγματά σου μέσα στην αίθουσα και μετά να τα βλέπεις πεταμένα.
Οπότε η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση
όπως και με το θέμα κοψίματος από συγκεκριμένους καθηγητές,πάλι βρίσκεται κάπου στη μέση γιατί αυτοί που βαθμολογούν σωστά λένε κάτι τέτοιο δεν ισχύει αυτοι που πάλι δεν βαθμολογούν σωστά εθελοτυφλούν(χωρίς βλάβη της γενικότητας :P )

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Δεκ 2011, 19:52 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Σεπ 2010, 14:14
Δημοσ.: 201
Η λύση... :P

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Δεκ 2011, 18:26 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 14 Νοέμ 2011, 19:10
Δημοσ.: 376
Είμαι στο μαθηματικό πόλυ καιρό και έχει τύχει να βάλω χαρτάκια (ή τετραδια), να βγάλω χαρτάκια, να σπρόξω τετράδια, για να βρω θέση. Και παρολ'αυτά να την χάσω από καποιόν που έκανε το αντίστοιχο σε μένα, και ως ενα βαθμό το θεωρώ μερος της ρουτίνας ορισμένων μαθηματών.
Σήμερα, έτυχε να παρακολουθήσω ένα ενδιαφέρον συμβαν, λίγες σειρές πιο κάτω μου, για δυο χαρτάκια. Εν ολίγεις δύο αγόρια είχαν αφήσει τα χαρτάκια τους πρωί πρωί (σύμφωνα με τα λεγόμενα τους) και δυο κορίτσια είχαν αφήσει τα πραγματά τους επίσης νωρίς, χώρις να βρουν καθόλου χαρτάκια (πιθανόν ψέμα το δεύτερο). Οπότε τσακώνονταν! Το λεξιλόγιο των αγοριών πλούσιο, ξεχωρίζοντας την φράση που ακούστηκε πολλές φορές "θα σας γ* στο ξύλο στο διάλειμμα", και τα κορίτσια μην αντέχοντας να φάνε αλλό βρισίδι και να γίνει χαμός στο μάθημα που άρχιζε σε λιγα λεπτα έφυγαν.
Δεν θέλω να σχολιάσω το πόσο δίκιο ή άδικο είχε ή κάθε μέρια, διότι έχω βρέθει και στις δυό θέσεις. Θέλω απλά να σχολιάσω ότι στο Πανεπιστήμιο υποτίθεται ότι πάμε για να γίνουμε όχι μόνο πιο μορφωμένοι αλλά και καλύτεροι άνθρωποι. Από την άλλη αν όλα τα αγόρια αρχίσουν να απειλούν όλα το κορίτσια ότι θα τα πλακώσουν στο ξύλο τοτέ θα υπάρχουν αύθονες θέσεις!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Δεκ 2011, 20:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 13 Σεπ 2011, 15:15
Δημοσ.: 76
Αν θέλουμε να δούμε το πρόβλημα σε βάθος, ούτε το πλήθος των φοιτητών ούτε η χωρητητότητα των αμφιθεάτρων και αιθουσών είναι αρκετά "βαθειά". Το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι είμαστε ο καθένας για τον εαυτό του (ή για την εκάστοτε, συνήθως κλειστή, ομάδα του) και επικρατεί σε όλους ένα ένστικτο επιβίωσης, γιατί δεν ξέρω πώς αλλιώς αποκαλείται αυτό.
Άλλοι πιάνουν θέσεις αβέρτα, άλλοι τους πετούν τα πράγματα, τσακωμοί και βρισιές. Είμαι εγώ αφελής ή μήπως έχω μια ουτοπία στο μυαλό μου όταν αποζητώ ένα κλίμα σεβασμού και συνεργασίας; Όπου κανείς δε θα κοιτάει να "φάει" τη θέση του άλλου;
Και δε θεωρώ δικαιολογία το "αφού έτσι έχει η κατάσταση θα κοιτάξω να επιβιώσω κι εγώ έτσι" γιατί το να βαφτίσεις ένα πρόβλημα "κατάσταση" δε το κάνει λιγότερο άσχημο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Δεκ 2011, 22:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4228
mauro Rn έγραψε:
Από την άλλη αν όλα τα αγόρια αρχίσουν να απειλούν όλα το κορίτσια ότι θα τα πλακώσουν στο ξύλο τοτέ θα υπάρχουν αύθονες θέσεις!

Σε αυτή την περίπτωση πρέπει τα άλλα μισά αγόρια να πλακώσουν στις σφαλιάρες τους μαμιάδες
(αγόριααα :P )
δεν νομίζω ότι είναι τόσο αγενής ο κόσμος απλά οι λίγες περιπτώσεις ξεχωρίζουν

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Δεκ 2011, 22:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 04 Μάιος 2006, 13:21
Δημοσ.: 666
Leonhard έγραψε:
...ουτοπία...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2011, 12:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 17 Οκτ 2008, 16:36
Δημοσ.: 245
Δεν καταλαβαίνω τον σκοπό της συζήτησης.
Εγω αφήνω τετράδιο και θα συνεχίσω να αφήνω. Δεν μπορεί να είμαι από της 8 η ώρα στη σχολή και να μην βρίσκω θέση για το μάθημα στης 11. Όσον αφορά αυτούς που αφήνουνε χαρτάκια από την προηγούμενη μέρα δεν νομίζω να είναι υπολογίσομος αριθμός.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2011, 18:13 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 25 Αύγ 2010, 16:03
Δημοσ.: 686
Greatape έγραψε:
Δεν καταλαβαίνω τον σκοπό της συζήτησης.
Εγω αφήνω τετράδιο και θα συνεχίσω να αφήνω. Δεν μπορεί να είμαι από της 8 η ώρα στη σχολή και να μην βρίσκω θέση για το μάθημα στης 11. Όσον αφορά αυτούς που αφήνουνε χαρτάκια από την προηγούμενη μέρα δεν νομίζω να είναι υπολογίσομος αριθμός.

Δηλαδή παίζει να μην μπορούμε να μετρήσουμε τα ψηφία του?? :p

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Δεκ 2011, 19:27 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 14 Νοέμ 2011, 19:10
Δημοσ.: 376
Ο σκοπός της συζήτησης (τουλάχιστον κατά την γνώμη μου) είναι μπας και βρεθεί κάποια λύση σε όλο αυτό το πρόβλημα! Διότι εσύ μεν μπορείς να έρχεσαι από τις 8 σκέψου όμως πόσοι για να φτάσουν 8 πρεπει να φύγουν μιάμιση ώρα πριν από τα σπίτια τους. (πραγμα επίπονο αμα δεν έχεις μαθημα 9-11 πχ) Καλά κανείς και αφήνεις τετράδιο, δεν θα ήταν πραγμάτικα υπέροχο ομως να μην χρειαζόταν να αφήσεις τετράδιο για να βρεις θεσή? Δεν μπορείς να αρνηθείς ότι αυτό που γίνεται στα αμφιθέατρα σε πολλα μαθήματα ΔΕΝ θα έπρεπε να γίνεται. Ως τώρα οι πιο πιθανοί τρόποι-λύσεις για να βρίσκεις θέση είναι: 1) έρχεσαι τουλάχιστον μια ώρα νωρίτερα (αυτό που προσπάθω να κάνω αλλά δύσκολα λόγω απόστασης) 2) κουβαλάς ένα μεγάλο ρόπαλο ή κόκαλο (όπως στης εποχή των σπηλαίων) και διεκδικείς μια θέση 3)παίρνεις μια πλαστική καρέκλα αμα υπάρχει χώρος 4) να κανουμε αιτήμα ΓΙΑ ΦΛΟΚΑΤΗ στα σκαλάκια για να μην παγώνει όποιος κάθεται έκει!!! Αλλά δεν θα ήταν όλα πιο απλά και ωραία αν υπήρχαν αρκετές θεσεις για όλους....

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 61 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: