forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 25 Νοέμ 2017, 07:21

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 61 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιασμένη για "ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΚΡΑΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 15:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1135
sbull, τώρα με το n+2 κοίτα να δεις που θα εξελιχθούν τα πράγματα και δεν θα υπάρχουν χαρτάκια, θα πας να κάτσεις και θα πετάγεται
από το πουθενά καμμιά 50αρα και θα σου λέει "Εδώ κάθεται ο ΓΙΟΚΑΣ μου, φύγε".

Mixalis23 έγραψε:
Πως ξέρετε κάποιοι εδώ μέσα ότι είναι από την προηγούμενη... και αν τα είδατε γιατί δεν αφήσατε και εσείς ένα?

Ωραία τα λες εσύ...
Mixalis23 έγραψε:
Τα σκαλάκια είναι άσχημα?

...
Mixalis23 έγραψε:
ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΙ ΕΥΧΕΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΟ ΨΗΦΙΟ... ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ στη Γραμμική και κλάψανε πολλοί με τον Δερηζιώτη....

Το ζήτημα είναι οτι π.χ. σε αυτό το εξάμηνο η Πραγματική Ανάλυση Ι έχει μόνο ένα τμήμα, οπότε δεν υπάρχουν επιλογές στην προκειμένη.
και τελοσπάντων, ΤΡΟΜΑΞΑΜΕ!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 16:02 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 365
έχω δει πολλές φορές να βάζει κάποιος χαρτάκι ή ακόμη και τετράδιο την προηγούμενη μέρα.. Έχω βάλει και εγώ όταν ήμουν 2ο έτος και δεν είναι προς τιμή μου αυτό.. Το κατάλαβα πως είναι λάθος και το σταμάτησα..

δλδ θα πρέπει ότι στραβό και λάθος κάνουν οι άλλοι, να το κάνω και εγώ; τη χαζομάρα ήταν και αυτό;

α!! μιας και το έφερε η κουβέντα.. θυμάμαι παιιά πριν καμιά 3ετία, που κάποιοι τότε δεν άντεξαν.. ήρθαν αργά στη σχολή (μάλλον.. μπορεί να περίμεναν απλά να αδιάσει..) τεσπα.. το θέμα είναι πως μπήκαν στο 24 (αγαπημένο τότε αμφ του Γιαννόπουλου) μάζεψαν όλα τα χαρτάκια, τα τετράδια ακόμη και τις σημειώσεις και τα πέταξαν.. κλάψανέ πολλοί τότε τις σημειώσεις τους.. αλλα για λίγο καιρό σταμάτησε αυτό το ηλθιο χούι.. Δε μπορώ να πω πως μου άρεσε, πιστεύω πως θα ήταν ακετό να τα έβαζαν απλά στην άκρη.. Πάντως αυτό είναι ένα γεγονός και τότε είχε γίνει πολύς ντόρος.. Ακόμη βέβαια δε μάθαμε (ευτυχώς γι'αυτούς) ποιοι το έκαναν..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 21:31 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 228
Πιο ενδιαφέρουσα συζήτηση παιδιά είναι η αιτία του φαινομένου. Οταν υπάρχει μόνο ένας διδάσκοντας, σίγουρα φταίει το ότι το μεγαλύτερο αμφιθέατρο δεν χωράει 300+ άτομα (δεν έχω μετρήσει τις θέσεις), πόσο μάλλον μια τυπική αίθουσα. Το θέμα είναι όμως ότι το ίδιο γίνεται και με περισσότερους διδάσκοντες. Ποιες είναι οι αιτίες τότε; Καταλαβαίνετε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 23:13 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

το πρόβλημα για το ότι δε χωράμε στο αμφ είναι αυτό που περιγράφεις και όχι μόνο.. Αλλά το κόλπο με τα χθεσινά χαρτάκια είναι μια κλασική ελληνική κουτοπονριά και ταυτόχρονα κάτι που δεν έχει σχέση με το πόσους διδάσκοντες έχει, πόσα αμφιθέατρα κλπ.. Έχει σχέση με τη διάθεση μερικών να καβατζώνουν πράγματα (συχνά σε βάρος άλλων) νομίζωντας πως ανακάλυψαν την αμερική με την τόσο ευάνταστη πράξη τους, να κρατάνε μία θέση πριν ακόμη να τη δικαιούνται (την προηγούμενη μέρα.. στη ουσία δεν έχει δημειουργηθεί καν σειρά προτερότητας.. δε μπορείς να πιάνεις θέση.. Δε μπορείς να μπεις πρώτος σε ένα κατάστημα που ακόμη είναι κλειστο.. Αν θες περίμενε απ' έξω μέχρι να ανοίξει..)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 23:46 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 4404
fadom έγραψε:
!! μιας και το έφερε η κουβέντα.. θυμάμαι παιιά πριν καμιά 3ετία, που κάποιοι τότε δεν άντεξαν.. ήρθαν αργά στη σχολή (μάλλον.. μπορεί να περίμεναν απλά να αδιάσει..) τεσπα.. το θέμα είναι πως μπήκαν στο 24 (αγαπημένο τότε αμφ του Γιαννόπουλου) μάζεψαν όλα τα χαρτάκια, τα τετράδια ακόμη και τις σημειώσεις και τα πέταξαν.. κλάψανέ πολλοί τότε τις σημειώσεις τους.. αλλα για λίγο καιρό σταμάτησε αυτό το ηλθιο χούι.. Δε μπορώ να πω πως μου άρεσε, πιστεύω πως θα ήταν ακετό να τα έβαζαν απλά στην άκρη.. Πάντως αυτό είναι ένα γεγονός και τότε είχε γίνει πολύς ντόρος.. Ακόμη βέβαια δε μάθαμε (ευτυχώς γι'αυτούς) ποιοι το έκαναν..

τα είχαν φέρει πίσω τα τετράδια μετά από κάμποσες μέρες!
Και αυτό το παλιά τι το ήθελες? Ένιωσα γριά :oops:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 01:21 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

marm έγραψε:
fadom έγραψε:
!! μιας και το έφερε η κουβέντα.. θυμάμαι παιιά πριν καμιά 3ετία, που κάποιοι τότε δεν άντεξαν.. ήρθαν αργά στη σχολή (μάλλον.. μπορεί να περίμεναν απλά να αδιάσει..) τεσπα.. το θέμα είναι πως μπήκαν στο 24 (αγαπημένο τότε αμφ του Γιαννόπουλου) μάζεψαν όλα τα χαρτάκια, τα τετράδια ακόμη και τις σημειώσεις και τα πέταξαν.. κλάψανέ πολλοί τότε τις σημειώσεις τους.. αλλα για λίγο καιρό σταμάτησε αυτό το ηλθιο χούι.. Δε μπορώ να πω πως μου άρεσε, πιστεύω πως θα ήταν ακετό να τα έβαζαν απλά στην άκρη.. Πάντως αυτό είναι ένα γεγονός και τότε είχε γίνει πολύς ντόρος.. Ακόμη βέβαια δε μάθαμε (ευτυχώς γι'αυτούς) ποιοι το έκαναν..

τα είχαν φέρει πίσω τα τετράδια μετά από κάμποσες μέρες!
Και αυτό το παλιά τι το ήθελες? Ένιωσα γριά :oops:

χαχαχαχαχχα!! εεε τωρα παλια.. να έχουμε να λέμε δήθεν πως είμαστε μεγάλοι και έμπειροι...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 09:16 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 969
Τοποθεσια: Eλευσίνα
το πιο τραγικό είναι να είναι τόσα άτομα στα σκαλάκια και να υπάρχουν παντού σκόρπιες άδειες θέσεις και μόλις πάς να κάτσεις να σου λένε "πιασμένη,περιμένω ένα φίλο μου",ο οποίος εμφανίζεται 10 λεπτά πριν τελειώσει το μάθημα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 09:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 3627
Τοποθεσια: Αθήνα
Το πρόβλημα το περιγράψατε καλά νομίζω. Πως θα λυθεί όμως;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 15:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 606
Πως να μην υπάρχουν προβλήματα;

Όταν ο 1-ετής έρχεται στο Τμήμα δεν γνωρίζει πως να συμπεριφερθεί σε μια πανεπιστημιακή αίθουσα διδασκαλίας.

Μπορεί να έρχεται όποια ώρα θέλει και να φεύγει πριν την ληξη της ώρας,
να μιλάει στους διπλανούς/ες ή στο κινητό, να αντιγράφει από τον πίνακα χωρίς να παρακολουθεί τους συλλογισμούς, να καπνίζει, να κρατά θέση για φίλους και γνωστούς, να βάζει αφίσσες ή ανακοινώσεις, να πετάει τα σκουπίδια του στο δάπεδο;

Κανείς δεν του δίνει έγκυρες και έγκυρες πληροφορίες για τα παραπάνω και πολλά παρόμοια. Οι φοιτητές μας έχουν την παιδεία των σχολείων και των οικογενειών που προέρχονται, που δεν είναι κοινή για όλους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 15:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 158
Σήμερα περίπου στα μισά της δεύτερης ώρας στη Fourier μπαίνει μια κοπελίτσα μέσα με κάτι χαρτάκια στο χέρι, τα βάζει σε κάποιες θέσεις στην πρώτη και τη δεύτερη σειρά και μετά φεύγει.Την παρακαλώ αν διαβάσει ποτέ το συγκεκριμένο post να επικοινωνήσει μαζί μου επειδή θέλω αυτόγραφο.Ευχαριστώ.

Υ.Γ.1: Έχει αγριέψει η φάση...
Υ.Γ.2: Τι παίζει με την πόρτα που ανοιγοκλείνει καθε τρεις και λιγο στη Fourier χωρίς να μπαίνει κάποιος μέσα? Έχω αρχίσει να σκιάζομαι...
Υ.Γ.3: Ένας λόγος για να παρακολουθεί κάποιος Fourier είναι οτι μετά έχει ΑΠ I...Έτσι, τη στιγμή που τελειώνει το μάθημα εισβάλει απο παντού ένας όχλος φοιτητών έτοιμος για το "κυνήγι των θέσεων".
-Ώπα ώπα παιδιά...ψυχραιμία...να βγούμε πρώτα...

Επόμενη στάση Ομόνοια.Παρακαλούμε προσέχτε τα προσωπικά σας αντικείμενα.
Next station Omonoia.Please mind your own belongings.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 15:31 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 727
Λ.Ε-Δ. έγραψε:
Πως να μην υπάρχουν προβλήματα;

Όταν ο 1-ετής έρχεται στο Τμήμα δεν γνωρίζει πως να συμπεριφερθεί σε μια πανεπιστημιακή αίθουσα διδασκαλίας.

Μπορεί να έρχεται όποια ώρα θέλει και να φεύγει πριν την ληξη της ώρας,
να μιλάει στους διπλανούς/ες ή στο κινητό, να αντιγράφει από τον πίνακα χωρίς να παρακολουθεί τους συλλογισμούς, να καπνίζει, να κρατά θέση για φίλους και γνωστούς, να βάζει αφίσσες ή ανακοινώσεις, να πετάει τα σκουπίδια του στο δάπεδο;

Κανείς δεν του δίνει έγκυρες και έγκυρες πληροφορίες για τα παραπάνω και πολλά παρόμοια. Οι φοιτητές μας έχουν την παιδεία των σχολείων και των οικογενειών που προέρχονται, που δεν είναι κοινή για όλους.

Πώς να μην υπάρχουν προβλήματα;

Όταν οι καθηγητές επιδίδονται σε διαγωνισμό ποιος θα κόψει τους περισσότερους και οι φοιτητές από όλα τα έτη αναγκάζονται να παρακολουθήσουν για 2η και 3η και 4η φορά το ίδιο μάθημα;

Τι ξεστόμισα ο αφιλότιμος ε?

Βλέπω ότι πάλι οι φοιτητές φταίνε και δεν μπορώ παρά να θυμηθώ την απίστευτη διαφήμιση του ΟΤΕ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 15:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Dorian, σε παρακαλώ ας διαβάσεις όλο τι κείμενο. Άλλο γράφει από αυτό που απαντάς.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 15:55 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 727
Δεν νομίζω να απαντάω άλλο.
Κατακρίνατε μια μερίδα φοιτητών (ίσως να έχετε και δίκιο αλλά είναι άλλο μεγάλο θέμα) και απλά αναρωτήθηκα γιατί κανείς δεν έχει αναφέρει σε 3 σελίδες θέματος ότι για να μη βρίσκει κάποιος να κάτσει σε ένα αμφιθέατρο σημαίνει ότι εκεί βρίσκονται περισσότεροι από ό,τι θα έπρεπε = χρωστάνε το μάθημα περισσότεροι από το "κανονικό" = κάτι πήγε λάθος τα προηγούμενα χρόνια και έχουν συσσωρευτεί φοιτητές. Άλλωστε μιλάμε για ορισμένα μαθήματα και όχι όλα.

Και η θέση μου είναι ακριβώς η ίδια με το σκάνδαλο της Μιγαδικής τον περασμένο Ιούνιο, που ξαφνικά μαζεύτηκαν 1000+ (όπως φάνηκε από τα αποτελέσματα) εξεταζόμενοι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 15:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 2906
sbull. έγραψε:
Υ.Γ.3: Ένας λόγος για να παρακολουθεί κάποιος Fourier είναι οτι μετά έχει ΑΠ I...Έτσι, τη στιγμή που τελειώνει το μάθημα εισβάλει απο παντού ένας όχλος φοιτητών έτοιμος για το "κυνήγι των θέσεων".
Υπάρχουν δύο λύσεις: να γίνεται το μάθημα 8-10πμ (ή 7-9πμ) στο ΑΜΦ24 ή να μεταφερθούμε στην Γ42 για παράδειγμα. Φοβάμαι όμως sbull. ότι μπορεί έτσι να χαθούν τα 2/3 του ακροατηρίου. Με τον ΑΠ.Ι αμέσως μετά, έχει και το μάθημα 605 κάποια κίνηση. Το σημερινό περιστατικό δεν το αντελήφθην: είτε βρισκόμουν πρακτικά αλλού ή η κίνηση ήταν αστραπιαία.

Dorian, οι φοιτητές που παρακολουθούν αυτό το εξάμηνο π.χ. την Πραγματική Ανάλυση, παρακολουθούν σε ένα ποσοστό 85% (τουλάχιστον) για πρώτη φορά το μάθημα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 16:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

<<Κανείς δεν του δίνει έγκυρες και έγκυρες πληροφορίες για τα παραπάνω και πολλά παρόμοια. Οι φοιτητές μας έχουν την παιδεία των σχολείων και των οικογενειών που προέρχονται, που δεν είναι κοινή για όλους>>.

Άρα: η συμπεριφορά των φοιτητών εξαρτάται από την παιδεία που έλαβαν στο σχολείο και στην οικογένεια. Στο πανεπιστήμιο δεν δίδονται από το προσωπικό οι πληροφορίες για την συμπεριφορά σε μια παν.αίθουσα, οπότε στα φαινόμενα που περιγράφονται δεν φέρουν ευθύνη οι ίδιοι οι φοιτητές.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 61 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: