forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Νοέμ 2017, 00:28

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 61 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πιασμένη για "ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΚΡΑΤΕΙΑ"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 00:24 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 29 Οκτ 2010, 01:19
Δημοσ.: 158
Σε πολλά μαθήματα συναντάμε το πρόβλημα της κατανομής πολλών φοιτητών στις συγκριτικά λίγες θέσεις των αμφιθεάτρων στα οποίο διδάσκονται.Ιδαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η λύση που δίνουν μερικοί συνάδελφοι στο πρόβλημα αυτό.Αναφέρομαι φυσικά σε όσους βάζουν χαρτάκια που γραφούν "πιασμένη για ...(κάποιο μάθημα)..." και καβατζώνουν έτσι θέσεις απο πρίν (κάποια μάλιστα είναι και απο την προηγούμενη μέρα).Παρατηρώ οτι το νταβατζιλίκι θα φορεθεί και αυτόν το χειμώνα και για το λόγο αυτό είπα να ανοίξω αυτό το θέμα.
Το αποτέλεσμα βέβαια αυτής της τακτικής είναι όταν κάποιος πηγαίνει στην ώρα του για να βρεί θέση να έρχεται αντιμέτωπος με ένα ολόκληρο αμφιθέατρο reserve.Γένικα η όλη φάση μου θυμίζει οταν βλέπω μια μέγαλη θέση για παρκάρισμα και εκεί κάπου στη μέση να φιγουράρει ένα μηχανάκι.Στην περίπτωση μας ωστόσο οι επιλογές σου είναι στρήμωγμα στις πλαστικές καρέκλες ή άραγμα σε σκαλοπατάκι (οδυνηρά και τα δύο).
Κάποιος μου είπε οτι ο καπιταλισμός θέλει να μετατρέψει το πανεπιστήμιο σε επιχείρηση και του εξήγησα οτι εμείς στο μαθηματικό λέμε να το κάνουμε μπουζούκια...Ένα τηλέφωνο κρατήσεων θέλουμε και μια-δυο λουλουδούδες να πετάνε γαρούφαλα όταν ο καθηγητής ολοκληρώνει την απόδειξη (αντί για "αφήνεται ως άσκηση" θα μας λένε "δικό σας" και τέτοια).

Οι θέσεις μου λοιπόν επι του θέματος είναι οι εξής:

Προς τους χαρτάκηδες: Με ένα χαρτάκι δεν μπορείς να κρατάς θέση, γύφτε.Το ξέρω οτι εσύ έχεις συνηθίσει να κάνεις κράτηση και να ανοίγεις μπουκάλια στο W και πως εγω έχω συνηθίσει να ανοίγω περιπτερόμπυρες σε σκαλοπατάκια και να πετάω μπουκάλια αλλά ας μην φέρνουμε τις συνήθειες μας στα αμφιθέατρα, γιατί δεν σε συμφέρει.

Προς τους σκαλοπατάκηδες: Καμία ειρήνη με τους χαρτάκηδες...καμία ανοχή στα χαρτάκια.Τα βγάζουμε και τα πετάμε στην ανακύκλωση γιατί είμεθα και οικολόγοι.

κλείσιμο: Καθώς πάει να πιάσει θέση ένας συνάδελφος και τοποθετεί άλλα 5-6 χαρτάκια για την "παρέα" του, τον πλησιάζει ένας ταλαιπωρημένος σκαλοπατάκιας και του λέει:
-Συγγνώμη φίλε, η θέση αυτή είναι πιασμένη;(δείχνοντας ενα απο τα χαρτάκια)
-Εεεε...βάσικα ναί.
-Ο ΚΩΛΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ, φωνάζει και του ανοίγει την μύτη μ ένα δεξί direct.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιασμένη για "ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΚΡΑΤΕ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 00:44 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 27 Μάιος 2008, 12:57
Δημοσ.: 346
Ευγε εχεις τα συγχαρητηρια μου :mrgreen:
Η περιγραφη τα σπαει :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 00:50 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Σεπ 2010, 14:14
Δημοσ.: 201
Πολύ σωστός φίλε sbull .

Τα χαρτάκια απλά τα πετάμε και τέλος ! Είναι παράλογο το όλο θέμα. Ας πάει να το κάνει κάποιος στο ΙΚΑ πχ...θα του βγάλει το μάτι η γριά ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 00:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 22 Ιουν 2009, 14:42
Δημοσ.: 224
Μπραβο!! Συμφωνω απολυτα μαζι σου.. :thumbup:
Να πηγαινουμε στην ωρα μας και να μην βρισκουμε?? Μας εχει φαει το σκαλακι.. Και οχι τιποτα αλλο, αλλα ενω εσυ καθεσαι σκαλακι ή καρεκλα και δεν μπορεις να γραψεις, η διπλανη παρεα στις θεσεις να εχει πιασει κουβεντουλα.. Τι να πεις μετα..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 01:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Ιουν 2011, 16:10
Δημοσ.: 286
πραγματικα..αλλο να ειναι ενα γεματο αμφιθεατρο και να καθεσαι σκαλακι και να παρακολουθουν ολοι κι αλλο να ξυνονται καποιοι και να μιλανε και να σου τρωνε τι θεση!γιατι μπαινουν τα ατομα αυτα μεσα στα μαθηματα τοσα χρονια δεν εχω καταλαβει!κι εκτος απαυτα εχω ακουσει και παιδια παραταξεων να λενε σε παιδια πρωτου ετους θα σας κρατησουμε εμεις θεση και μπαινουν αφηνουν τα χαρτακια τους κι ειναι ετοιμοι!πως να μην τους ψηφισεις μετα!!!τους εχεις κι υποχρεωση με το χαρτακι!!! :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 01:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 24 Σεπ 2007, 23:16
Δημοσ.: 63
Achilleas έγραψε:

Κράτα στην καρδιά σου αυτά τα λόγια φίλτατε sbull, γιατί προέρχονται από φανατικό οπαδό του αθλήματος. Ο Αχιλλέας γεμίζει αμφιθέατρα ολόκληρα με χαρτάκια. Βέβαια, η δίψα του για μάθηση ευθύνεται γι αυτό, όχι ο ίδιος προσωπικά.

Πάντως όποτε έχω πετάξει χαρτάκι και έχω κάτσει στην "πιασμένη", δεν έχει έρθει κανείς ποτέ να με σηκώσει...οκ δεν έχουν και τόσο θράσος πια!!! Οπότε, μη διστάζετε παιδιά, σκίστε ταααα!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 01:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 27 Μάιος 2008, 12:57
Δημοσ.: 346
danai έγραψε:
Achilleas έγραψε:

Κράτα στην καρδιά σου αυτά τα λόγια φίλτατε sbull, γιατί προέρχονται από φανατικό οπαδό του αθλήματος. Ο Αχιλλέας γεμίζει αμφιθέατρα ολόκληρα με χαρτάκια. Βέβαια, η δίψα του για μάθηση ευθύνεται γι αυτό, όχι ο ίδιος προσωπικά.

Πάντως όποτε έχω πετάξει χαρτάκι και έχω κάτσει στην "πιασμένη", δεν έχει έρθει κανείς ποτέ να με σηκώσει...οκ δεν έχουν και τόσο θράσος πια!!! Οπότε, μη διστάζετε παιδιά, σκίστε ταααα!

χαχααχχααχααχαχαχα...το γαμ.σες και ψοφησε :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 01:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 17 Φεβ 2011, 15:17
Δημοσ.: 1135
Βάλε ANT1.
"Το έργο ζωής του Πατέρα Γερβάσιου"

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 01:21 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 10 Αύγ 2010, 15:26
Δημοσ.: 376
Πόσο δίκιο έχεις!!!όντως η περιγραφή σου είναι επική!!Έχει καταντήσει πραγματικά κουραστικό όλο αυτό τόσα χρόνια..να έχεις μάθημα στις 9 και να πρέπει να πας στη σχολή από τις 8 παρα,κι ΑΝ βρείς θέση καλή..τί να πω?Καλά κάνεις και το θέτεις το ζήτημα και μακάρι να αλλάξει κάτι..κι αυτό με τις παρατάξεις είναι εξωφρενικό πραγματικά..μπαίνει ένας και γεμίζει με χαρτάκια τις 5 πρώτες σειρές!!Έλεος!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 01:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 04 Ιαν 2009, 13:03
Δημοσ.: 814
Τοποθεσια: Κυψέλη
sbull. έγραψε:
Προς τους χαρτάκηδες: Με ένα χαρτάκι δεν μπορείς να κρατάς θέση, γύφτε.Το ξέρω οτι εσύ έχεις συνηθίσει να κάνεις κράτηση και να ανοίγεις μπουκάλια στο W και πως εγω έχω συνηθίσει να ανοίγω περιπτερόμπυρες σε σκαλοπατάκια και να πετάω μπουκάλια αλλά ας μην φέρνουμε τις συνήθειες μας στα αμφιθέατρα, γιατί δεν σε συμφέρει.

:twisted: Respect :twisted:

And I smile and I sip my opium tea.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 04:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 20 Ιουν 2011, 17:21
Δημοσ.: 228
Πολύ σωστά τα λες...Ναι έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει έντονο ρουσφέτι από συγκεκριμένες παρατάξεις για τις θέσεις... ΤΑ ΧΑΡΤΑΚΙΑ ΤΕΛΟΣ ΛΟΙΠΟΝ...αν θέλει κάποιος να κρατήσει θέση και να βγει έξω, ας βάλει τα πράγματα του....δεν θα υποχρεωνόμαστε στο κάθε κομματόσκυλο για να κάτσουμε στο μάθημα...όπως είπες κι εσύ , δεν θα γίνουμε μπουζούκια..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 10:54 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 08 Φεβ 2011, 16:11
Δημοσ.: 2
Tα μηχανάκια όπως και τα αυτοκίνητα έχουν δικαιωμα στο πάρκινκ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 11:09 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 29 Αύγ 2011, 14:14
Δημοσ.: 78
Τόσος ντόρος? Εντύπωση μου κάνει γιατί αυτός ο χαμός κρατάει 1 μήνα το πολύ... Όσο για τα χαρτάκια θεωρώ ότι είναι σωστά και πρέπει να είσαι και πολύ γαϊδούρι για να τα πετάξεις και να κάτσεις την κωλάρα σου... 1ον) Γιατί ήρθες δεύτερος και προσπαθείς να πάρεις την σειρά άλλου 2ον)Γιατί (το λες και μόνος σου ότι πρέπει να πάς μια ώρα νωρίτερα) ποιος κάθεται 1 ώρα στο αμφιθέατρο που δεν έχει μάθημα... Ελπίζω να είναι στο επίπεδο του χαβαλέ το Θέμα, γιατί αν το εννοείς σε λυπάμαι... Και τους άλλους που χειροκροτούν από κάτω... Αν είναι όμως πλακίτσα, δεν έχω κανένα πρόβλημα κάνω και εγώ...

Λοιπόν παιδιά όταν βλέπετε χαρτάκι στο θρανίο στρατηγικά τοποθετούμε στο κάθισμα μια παγίδα- παλουκωτή έτσι όταν πάει να κάτσει .... κλακ ..
Μετά τον δέρνουμε, κλέβουμε το πορτοφόλι του, βλέπουμε την ταυτότητά του(που μένει), καίμε το σπίτι του (εννοείται βιάζουμε ότι ζωντανό υπάρχει μέχρι και τον σκύλο).... Και την επόμενη μέρα πάμε στην ΙΔΙΑ θέση και καθόμαστε σαν άρχοντες, κοιτώντας τον με ένα γελάκι ικανοποίησης....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 11:24 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Ιαν 2009, 18:04
Δημοσ.: 508
συμφωνω οτι ειναι προβλημα αλλα δε θα πεταγα χαρτακι για να κατσω... κι αλλος που το εβαλε χαζος ειναι και εφτασε πιο νωρις? μπορω να βαλω κι εγω το ξυπνητιρι μου νωριτερα..( αλλα δε το κανωωωω :oops: ). Παντως εμενα χαρτακια δε μου χουν πεταξει ποτε. Τετραδια απ την αλλη μου χουν παρει..κ ειχα και σημειωσεις ! και δε τα βρηκα ποτε.
οποτε..χαρτακι και παλί χαρτακι κι ας μη μου αρεσει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Δεκ 2011, 11:34 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Νοέμ 2006, 10:32
Δημοσ.: 1888
Το θέμα Mixalis23 με τα χαρτάκια δεν είναι η μία ώρα νωρίτερα, αλλά η μία μέρα νωρίτερα. Αν ήταν μία ώρα νωρίτερα δεν θα φοβόταν κάποιος να αφήσει π.χ. την τσάντα του.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 61 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: