forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 21 Νοέμ 2017, 02:42

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 29 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παράταση δηλώσεων χειμερινού εξαμήνου 2015-16
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Δεκ 2015, 20:31 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 56
*17 μέρες προθεσμία. Ενημέρωθηκα από καθηγητή του τμήματος ότι δεν δόθηκε παράταση για αυτό και δεν υπάρχει ανακοίνωση. Αναρωτιέμαι αν η τετραήμερη ήταν παράταση ή απλά ξέφυγαν κάποιες μέρες. Όπως και να έχει νομίζω πως το ζήτημα δεν είναι μόνο να τη βολέψω εγώ. Το θέμα δεν μπορεί να απασχολεί μόνο εμένα. Εσύ έκανες μισή ώρα πριν λήξει ενώ εγώ έκανα μια μέρα αφού έληξε. Το ζήτημα είναι ότι κόποι δύο μηνών βρίσκονται μετέωροι για μια βδομάδα αδράνειας. Αυτό δεν μπορεί να είναι άδικο μόνο στα δικά μου μάτια. Ούτε πιστεύω ότι είναι παράλογο να ζητάει κανείς να δοθεί μια ακόμα ευκαιρία ωστε φοιτητές που έχασαν την προθεσμία να μπορέσουν αν δώσουν τα μαθήματα που διάβαζαν. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό το θέμα μπορεί να προκαλεί αντιδράσεις. Ούτε η γραμματεία κατηγορήθηκε, ούτε κανείς (πέρα από αυτούς που έχασαν την δήλωση)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Δεκ 2015, 21:27 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 12
bob έγραψε:
Ναι, να μην κανουν δηλωσεις οσοι δεν ειναι συνεπεις με τις υποχρεωσεις τους. Δεν μπορω να καταλαβω απο τη στιγμη που οοοολοι μπαινουν στο ιντερνετ τουλαχιστον μια φορα καθε μερα, (στην πιο ξεφτιλα 1 φορα τη βδομαδα), γιατι δεν μπαινουν να κοιταξουν και το σαιτ της σχολης? ολα ετοιμα τα θελουν? την ευκολη λυση? να τους το πει καποιος? ενηλικες ειμαστε!!! μεγαλωστε λιγο! Ας γινουμε υπευθυνα ατομα.

1. Δεν μπαίνουν όλοι στο internet καθε μέρα.
2. Γενικά ναι, την εύκολη λύση την θέλουν όλοι ή θα πρέπει να την θέλουν όλοι (όταν δεν έρχεται σύγκρουση με τα δικαιώματα των άλλων.) Διαφωνείς? όπως και η επιστήμη αυτό το ρόλο θα πρέπει να έχει. Τόσο απλό.
3. Πλέον αφού όλα γίνονται ηλεκτρονικά και δεν ζητάς από κάποιον να σκάψει, δεν είναι πρόβλημα να δοθεί παράταση (που θα ανακοινωθεί) για όλους για να μην πηγαίνει ο καθένας ατομικά να συζητά το πρόβλημα του με τη γραμματεία.
4. Ναι ας γίνουμε υπεύθυνα άτομα. Για αρχή ας μην βγάζουμε κοινωνικά πορίσματα και κρίνουμε αβίαστα καταστάσεις. Ας βγάλουμε τον κοινωνικό κανιβαλισμό από μέσα μας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Δεκ 2015, 23:22 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 223
lne έγραψε:
bob έγραψε:
Ναι, να μην κανουν δηλωσεις οσοι δεν ειναι συνεπεις με τις υποχρεωσεις τους. Δεν μπορω να καταλαβω απο τη στιγμη που οοοολοι μπαινουν στο ιντερνετ τουλαχιστον μια φορα καθε μερα, (στην πιο ξεφτιλα 1 φορα τη βδομαδα), γιατι δεν μπαινουν να κοιταξουν και το σαιτ της σχολης? ολα ετοιμα τα θελουν? την ευκολη λυση? να τους το πει καποιος? ενηλικες ειμαστε!!! μεγαλωστε λιγο! Ας γινουμε υπευθυνα ατομα.

2. Γενικά ναι, την εύκολη λύση την θέλουν όλοι ή θα πρέπει να την θέλουν όλοι (όταν δεν έρχεται σύγκρουση με τα δικαιώματα των άλλων.) Διαφωνείς? όπως και η επιστήμη αυτό το ρόλο θα πρέπει να έχει. Τόσο απλό.
3. Πλέον αφού όλα γίνονται ηλεκτρονικά και δεν ζητάς από κάποιον να σκάψει, δεν είναι πρόβλημα να δοθεί παράταση (που θα ανακοινωθεί) για όλους για να μην πηγαίνει ο καθένας ατομικά να συζητά το πρόβλημα του με τη γραμματεία.
4. Ναι ας γίνουμε υπεύθυνα άτομα. Για αρχή ας μην βγάζουμε κοινωνικά πορίσματα και κρίνουμε αβίαστα καταστάσεις. Ας βγάλουμε τον κοινωνικό κανιβαλισμό από μέσα μας.

απλα γελω!!!
καλο βραδυ!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Δεκ 2015, 23:45 
Χωρίς σύνδεση

Δυστυχώς δεν είναι αστείο. Είναι η δεύτερη φορά αυτό το εξάμηνο που σε συζήτηση εδώ στο φόρουμ εκφράζεται τέτοια έχθρα από φοιτητές που έκριναν "ένοχους" άλλους συμφοιτητές τους για παρόμοια ζητήματα. Νομίζω ότι αυτό το φαινόμενο είναι πολύ πιο ανησυχητικό από την "ανευθυνότητα" που αναφέρεις. Δεν θα βλάψει κανέναν να δοθεί σωστά παράταση από το τμήμα, σε αντίθεση από το μην δοθεί. Νομίζω πάντως πως η συζήτηση βαλτώνει. Καλό είναι, μιας και την συζήτηση την βλέπει κόσμος, αν υπάρχουν συμφοιτητές μας με παρόμοιο πρόβλημα να συμμετέχουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Δεκ 2015, 23:50 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1322
Τοποθεσια: Σείριος, α CMa
Συγγνώμη ρε παιδιά, 14 μέρες ήταν, όχι 2 για να λέμε δεν πρόλαβα... Πόσο παίρνει η δήλωση ειδικά αν δεν έχεις βιβλία; 10 λεπτά;
Σε κάποιες περιπτώσεις το καταλαβαίνω εφόσον συντρέχει σοβαρός λόγος και όπως είπα ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται δεκτές εκπρόθεσμες δηλώσεις τέτοιου τύπου αλλά αυτά τα "μένει μετέωρος ο φοιτητής, πολύ μικρή η προθεσμία" κλπ μου φαίνονται κάπως μελοδραματικά...

Ας παραπονεθούμε για τίποτα πιο ουσιαστικό (στα μάτια μου τουλάχιστον) όπως το ότι η πλατφόρμα είναι λαβύρινθος κι απαρχαιωμένη!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Δεκ 2015, 23:58 
Χωρίς σύνδεση

Αν θεωρείς πιο σημαντικό το ότι η πλατφόρμα είναι παλιά από το ότι θα χάσουν συμφοιτητές σου το εξάμηνο, τότε λυπάμαι και μόνο που άρχισα την συζήτηση. Είναι πιο ανθρώπινο να δοθεί σωστά παράταση από το φοιτητές να ελπίζουν στην κατανόηση του προσωπικού τους προβλήματος από την οποιαδήποτε γραμματεία. Εύχομαι να μην βρεθεί ποτέ κανείς σας σε παρόμοια θέση και ζητάει κατανόηση και λαμβάνει τέτοιες αντιδράσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2015, 00:28 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Μάλλον διαβάζεις μόνο όσα σε βολεύουν.

Κάνε την εκπρόθεσμη αίτηση στην γραμματεία εφόσον έχεις σοβαρό λόγο κι άμα δεν την δεχτούν να κάνουμε και συγκέντρωση διαμαρτυρίας άμα θες.

Και ναι, θεωρώ μεγαλύτερο πρόβλημα ότι η πλατφόρμα είναι λαβύρινθος (που επηρεάζει ΟΛΟΥΣ τους φοιτητές) απ' την διάρκεια της περιόδου δηλώσεων (που επηρεάζει κυρίως άτομα που απλά το αφήνουν τελευταία στιγμή ή το αμελούν). Επαναλαμβάνω, αν ήταν μετρημένες οι μέρες στα δάχτυλα του ενός χεριού ναι θα ήταν πρόβλημα αλλά μιλάμε για 14 καταραμένες μέρες!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2015, 00:37 
Χωρίς σύνδεση

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα αυτό που γίνεται αυτή τη στιγμή, το να αντιλογώ μαζί σου δεν θα λύσει το πρόβλημα. Απλά για να κλείνω, ξαναλέω, δεν μιλάμε για να τη βολέψω εγώ. Εγώ θα πάω και στη γραμματεία και στους καθηγητές και στον πάπα άμα λάχει. Το θέμα είναι να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις. Αν δεν γίνεται κατανοητό αυτό τότε τι να πω. Και όσο για τις 14 καταραμένες μέρες που λες, εσύ ο ίδιος είπες ότι έκανες τη δήλωση μισή ώρα πριν την λήξη. Για λίγες ώρες εγώ είμαι μετέωρος, όσο μελοδραματικό κι αν σου φαίνεται ισχύει. Και σε ρωτάω, σε τι θα βλάψει κάποιον το να δοθεί παράταση και αντιδρά με τέτοια θέρμη;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2015, 02:54 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 169
Τα ίδια ακριβώς μπορεί να πει και κάποιος άλλος σε κάποιες μέρες από τώρα. Πού τραβάς τη γραμμή; Πήγαινε στην γραμματεία και βλέπεις. Τέτοιες εξαιρετικές περιπτώσεις (νοσοκομείο/εβδομάδα αδράνειας) τις συζητάς κατ' ιδίαν και μπαίνεις απ' το παραθυράκι, δεν υπάρχει λόγος να δοθεί δεύτερη παράταση γενικά και αόριστα σε ολόκληρο τμήμα. Αν δεν έχεις διάθεση για αντίλογο μη γράφεις στο φόρουμ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2015, 11:14 
Χωρίς σύνδεση

Από όλα αυτά που έγραψα εσύ αυτά κατάλαβες; Για άλλη μια φορά, το θέμα δεν είναι να τη βολέψει ένας, αλλιώς θα έγραφα τη συζήτηση "Έχασα τη δήλωση για αυτό και για αυτό, τι μπορώ να κάνω;" ή κάτι ανάλογο. Το θέμα είναι να αποφευχθεί αυτό το "παραθυράκι" που λες. Πιστεύεις δηλαδή πιο αξιοπρεπές και ανθρώπινο να κάθεται ο καθένας να κουβεντιάζει τα προσωπικά του στη γραμματεία; Και για άλλη μια φορά, ναι έχω καταλάβει ότι δεν θέλετε οι φοιτητές που έχασαν την δήλωση να την κάνουν. Αυτά που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί τόσο μένος απέναντι σε συμφοιτητές που έκαναν ένα λάθος (για οποιονδήποτε λόγο). Και τέλος δεν είπα πουθενά ότι δεν θέλω αντίλογο. Αλλά το να κουβεντιάζω το ίδιο και το ίδιο πχ με τον Ned δεν θα φέρει λύση και φαντάζομαι τον κουράζει και αυτόν, και εμένα και τυχόν άτομα που θα διαβάσουν την συζήτηση. Εκτός κι αν κάποιος έρχεται εδώ αποκλειστικά για να την πει σε κάποιον άλλο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2015, 14:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 169
Αυτά κατάλαβα. Δεν νομίζω πως θα τους ενδιαφέρουν και τόσο τα προσωπικά σου στη γραμματεία, μόνο τα σχετικά με τη δήλωση και η όποια αιτιολογία σου. Μικρό το κόστος για το σώσιμο των κόπων δύο μηνών αν θες τη γνώμη μου. Γράφοντας στο φόρουμ τι περίμενες να συμβεί που δεν θα συνέβαινε με κάποια ιδιωτική σου πρωτοβουλία; Τους λοιπούς μελοδραματισμούς (βόλεμα/μένος/δεν "θέλουμε" να κάνεις δήλωση) δεν τους σχολιάζω, δικές σου λέξεις είναι άλλωστε που μόνο στην αυτοθυματοποίησή σου βλέπω να συμβάλλουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2015, 15:13 
Χωρίς σύνδεση

Πιο μικρό το κόστος να γίνει σωστά η παράταση με ανακοίνωση. Δεν κοστίζει κανέναν κόπο από κανέναν. Βλέπω περιττό να σου ξανά εξηγήσω ότι δεν κάνω την κουβέντα για μένα. Το είπα τρεις φορές. Όσο για το αν θέλετε ή όχι να γίνει η δήλωση (για άλλη μια φορά, όχι εγώ προσωπικά, γενικά) το αναφέρεις και εσύ και οι προλαλήσαντες.

Καλή σου μέρα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2015, 21:44 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 12
bob έγραψε:
lne έγραψε:
bob έγραψε:

απλα γελω!!!
καλο βραδυ!

Αλήθεια έχω περιέργεια ποιο από τα 4 σημεία σου φαίνεται αστείο.
όλα, κάποιο/κάποια από αυτά?
Αν θέλεις, απάντησε μου, να δω που κάνω λάθος. Για να μην μου μπει η υποψία, επειδή δεν απάντησες στην ουσία όσων είπα, ότι υπεκφεύγεις.
Δεν νομίζω ούτε να διαστρέβλωσα τα όσα είπες, ούτε να έβγαλα κάποιο υποκειμενικό συμπέρασμα.
Τώρα, αν δεν θες.. δεν μπορώ να σ αναγκάσω...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Δεκ 2015, 15:33 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Πάντως το ότι η 3ήμερη παράταση έγινε τελείως άτυπα, χωρίς ανακοίνωση ήταν όντως λάθος/παράλειψη της Γραμματείας!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 29 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: