forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 22 Ιαν 2018, 22:23

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 28 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: δηλωσεις εαρινου χειμερινου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Μάιος 2015, 08:55 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 49
Εχει ρωτησει καποιος τη γραματεια γτ η δηλωση εαρινου εχει εξαφανιστει απο το ιστορικο? Οχι τπτ αλλο αλλα μη μας πουν οτι δν καναμε κιολας. Ακουω πολλους π λενε μη σκας σε ολους εξαφανιστηκε. Οκ. Απλα μηπως δν τ εχει παρει χαμπαρι η γραμματεια? Ας ρωτησει καποιος αν του ειναι ευκολο γτ στα τηλεφωνα δν απαντανε.
ευχαριστω

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: δηλωσεις εαρινου χειμερινου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Μάιος 2015, 15:15 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 74
αν καποιος δεν εχει αλλαγες δεν κανει δηλωση?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2015, 08:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 123
Πέρασα από την γραμματεία και ρώτησα για τις δηλώσεις μαθημάτων γιατί όντως έχει δημιουργηθεί θέμα. Μάλιστα ήτανε και άλλα άτομα που ήταν εκεί και περιμένανε να ρωτήσουν για το αντίστοιχο ζήτημα.

Παράθεση:
Εχει ρωτησει καποιος τη γραματεια γτ η δηλωση εαρινου εχει εξαφανιστει απο το ιστορικο? Οχι τπτ αλλο αλλα μη μας πουν οτι δν καναμε κιολας. Ακουω πολλους π λενε μη σκας σε ολους εξαφανιστηκε. Οκ. Απλα μηπως δν τ εχει παρει χαμπαρι η γραμματεια? Ας ρωτησει καποιος αν του ειναι ευκολο γτ στα τηλεφωνα δν απαντανε.
ευχαριστω

Η δήλωση του εαρινού δεν έχει ανακληθεί, ούτε έχει εξαφανιστεί απλώς...δεν φαίνεται. Είναι σαν να την έχουνε κρύψει για να μπορέσουνε να γίνουνε οι αλλαγές. Από τις 27 του μήνα, σύμφωνα και με την ανακοίνωση που βγήκε, μπορούμε να κάνουμε την δήλωση τσεκάροντας μόνο τα μαθήματα που θέλουμε να δώσουμε για το χειμερινό εξάμηνο γιατί τα άλλα είναι ήδη τσεκαρισμένα. Δεν πρόκειται να σου πουν κάτι τέτοιο, η γραμματεία είναι ενήμερη για το τι φαίνεται στο my-studies, μην ανησυχείς.

Παράθεση:
αν καποιος δεν εχει αλλαγες δεν κανει δηλωση?

Όχι, κάνει δήλωση αλλά δεν πειράζει ΤΙΠΟΤΑ από τα μαθήματα. Πατάει κανονικά "Δήλωση" και τα μαθήματα θα είναι ήδη έτοιμα από την προηγούμενη φορά. Δηλαδή αν κάποιος ΔΕΝ χρειάζεται να αλλάξει τη δήλωσή του ΔΕΝ θα κάνει καμια παρέμβαση στα μαθήματα γιατί αν "τσεκάρει" ή "ξετσεκάρει" κάποιο μάθημα ίσως υπάρξει πρόβλημα με το σύστημα και δεν δηλωθεί κάποιο μάθημα.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να επιβεβαιωθούν όλα αυτά, αν και δεν νομίζω να υπήρξε κάποια δική μου παρανόηση,για να είναι ο καθένας σίγουρος για τα μαθήματα που θα δώσει. Έτσι μου είπανε από την γραμματεία, αλλά κι εγώ επειδή ρώτησα για τη δική μου δήλωση συγκεκριμένα, δεν θέλω να πάρω κόσμο στο λαιμό μου, αν κάποιος δεν νοιώθει σίγουρος καλό είναι να επαληθεύσει τα γραφόμενα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2015, 17:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 16
Defender έγραψε:

Όχι, κάνει δήλωση αλλά δεν πειράζει ΤΙΠΟΤΑ από τα μαθήματα. Πατάει κανονικά "Δήλωση" και τα μαθήματα θα είναι ήδη έτοιμα από την προηγούμενη φορά. Δηλαδή αν κάποιος ΔΕΝ χρειάζεται να αλλάξει τη δήλωσή του ΔΕΝ θα κάνει καμια παρέμβαση στα μαθήματα γιατί αν "τσεκάρει" ή "ξετσεκάρει" κάποιο μάθημα ίσως υπάρξει πρόβλημα με το σύστημα και δεν δηλωθεί κάποιο μάθημα.

H ανακοινωση ομως της γραμματειας γραφει αυτο:
''Οι δηλώσεις μαθημάτων αφορούν αποκλειστικά και μόνο το χειμερινό εξάμηνο ακαδημαϊκού έτους 2014-2015 και δεν επιτρέπεται τροποποίηση στα ήδη δηλωθέντα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου.''

Αν καποιος ειχε συμπληρωσει το περιθωριο μαθηματων που δικαιουταν (πχ 12 για τους επι πτυχιω) τι κανει? Δεν μπορει να συμπληρωσει εκ των πραγματων αλλα απ το χειμερινο. Ή του χειμερινου μετρανε ξεχωριστα?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2015, 18:17 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1322
Τοποθεσια: Αθήνα
Οι επί πτυχίω αφήνουν τα μαθήματα του εαρινού όπως είναι, χωρίς να πειράξουν τίποτα, και έχουν τη δυνατότητα να δηλώσουν άλλα 12 μαθήματα χειμερινού εξαμήνου. Το ίδιο ισχύει για όλους τους φοιτητές ανάλογα με το εξάμηνο στο οποίο φοιτούν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2015, 18:31 
Χωρίς σύνδεση

Οποιος δεν πειραξει τιποτα γιατι δεν θελει η δεν χρειαζεται ΠΑΤΑΕΙ στο ΔΗΛΩΣΗ για να ξανακανει τα ιδια που ειναι τσεκαρισμενα ή πιανεται η προηγούμενη και δεν κανει ΟΥΤΕ αυτο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2015, 19:19 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 9
giorgos250 έγραψε:
Οποιος δεν πειραξει τιποτα γιατι δεν θελει η δεν χρειαζεται ΠΑΤΑΕΙ στο ΔΗΛΩΣΗ για να ξανακανει τα ιδια που ειναι τσεκαρισμενα ή πιανεται η προηγούμενη και δεν κανει ΟΥΤΕ αυτο.

Ρώτησα αυτό ακριβώς σήμερα το πρωί στην γραμματεία και μου είπε να μην κάνω τίποτα, να μην πατήσω τίποτα.
Μου είπε απλά να κοιτάξω αν είναι τσεκαρισμένα τα μαθήματα της προηγούμενης δήλωσης, χωρίς όμως να αλλάξω κάτι (δηλ να μην ξετσεκάρω-ξανατσεκάρω κάποιο μάθημα) και να ΜΗΝ πατήσω δήλωση.

βέβαια αυτό έρχεται σε αντίθεση με αυτό που είπε ο Defender, οπότε ας ρωτήσει κανένας ακόμα για να είναι πιο σίγουρο.
Τι να πω.... Δυο αντιφατικές απαντήσεις στην ίδια ερώτηση?????

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2015, 20:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 124
Εμενα μου ειπαν το ιδιο με τον defender.
Να ξαναπατησω δηλωση ΧΩΡΙΣ ομως να αλλαξω τπτ (εκτος αν θελω να συμπληρωσω καποιο απ το χειμερινο).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2015, 20:24 
Χωρίς σύνδεση

Περιφημα...ποτε σας τα ειπαν ; Μηπως κατεληξαν απο ενασημειο και μετα σε ενα απο τα δυο;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2015, 21:50 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 9
Α, πολύ ωραία... Εγώ κατά τις 12πάρα πήγα!
Αλλά καλού κακού θα ξαναπάω γύρω στο τέλος των δηλώσεων να ξαναρωτήσω..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Μάιος 2015, 23:52 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 123
Συγγνώμη συνάδελφοι γιατί αυτός ο Defender μου φαίνεται άναψε φωτιές... :)
Με συγχωρείτε γιατί όντως δεν έγινα σαφής και τελικά μάλλον δημιουργησα περισσότερα προβλήματα από αυτά που πήγα να λύσω.

Ξεκαθαρίζω ότι εγώ ανήκω στην κατηγορία για την οποία ρωτάει πληροφορίες ο giorgos250 δηλαδή αυτή στην οποία δεν χρειάζεται να κάνω καμια αλλαγή στην δήλωση του εαρινού (ούτε προσθήκη μαθήματος από το χειμερινό ούτε ασφαλώς αφαίρεση μαθήματος από το εαρινό). Συνεπώς, η γραμματεία μου λέει πάτα κανονικά στη "Δήλωση" και τα μαθήματα του εαρινού που δήλωσες στην προηγούμενη δήλωση θα τα βρεις τσεκαρισμένα (με λίγα λόγια εμφανίζεται η δήλωση που είχα κάνει). Εφόσον, δεν επιθυμείς καμια αλλαγή ολοκληρώνεις την δήλωσή σου πατώντας υποβολή.

Τώρα, αν και μικρή σημασία έχει νομίζω, αλλά εγώ πήγα και ρώτησα την γραμματεία τη Τετάρτη για το εν λόγω θέμα. Τα σχόλια με μπέρδεψαν οφείλω να ομολογήσω, καθώς για να "περαστεί" η δήλωση στο ιστορικό του προφίλ και στη συνέχεια (μετά τη λήξη της προθεσμίας των δηλώσεων) στο ιστορικό δηλώσεων πρέπει να γίνει υποβολή έτσι κι αλλιώς. Άρα το να μην κάνουμε τίποτα, που γράφτηκε, νομίζω δεν έχει νόημα.

Τα πράγματα είναι απλά νομίζω, λίγη προσοχή θέλει στην επιλογή από εκείνους που θα δηλώσουν και μαθήματα του χειμερινού. Θα μου πείτε βέβαια αν δεν παίρνουμε και ξεκάθαρες απαντήσεις από την γραμματεία λογικό είναι να περιπλέκονται τα πράγματα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2015, 01:23 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 72
:lol: Αγχωνεστε χωρις λογο!
Λοιπον Τεταρτη ρωτησα και εγω. Μαλιστα ''ψιλοθυμωσανε'' κιολας γιατι μου ειπαν πως ειμαι ο 100στος που ρωταω! 8)

Η κατασταση εχει ως εξης.

Βασικο για ολους: Δεν κανουμε ΚΑΜΙΑ αλλαγη στα ηδη τσεκαρισμενα μαθηματα. Σ αυτα δηλαδη που δηλωσαμε την πρωτη φορα.

Γι αυτους που θελουν να συμπληρωσουν μαθηματα απ το χειμερινο: Επιλεγουν μεχρι Χ μαθηματα (αναλογα το ετος τους) εκτος φυσικα αυτων που ειχαν δηλωσει στην 1η δηλωση και πατανε δηλωση κανονικα. Στην ΝΕΑ αυτη δηλωση θα εμφανιστουν και τα καινουργια μαθηματα αλλα και αυτα που ειχαν δηλωσει την πρωτη φορα γιατι ειναι ηδη τσεκαρισμενα.

Αυτοι που δεν θελουν να κανουν καμια αλλαγη: Πατανε απλα δηλωση και θα δουν να εμφανιζονται ολα τα μαθηματα που ειχαν δηλωσει την 1η φορα που εκαναν δηλωση για το εαρινο. Επιβεβαιωνουν οτι ειναι σωστα (και δεν εχει καταλαθος αφαιρεθει κατι) και τελος.

Αλλωστε οταν τους ρωτησα ''Γιατι αν δεν θελω να κανω αλλαγες να υποβαλλω νεα δηλωση?''
μου απαντησαν: '' Εμεις θα λαβουμε υποψιν την τελευταια. Αυτο που ΔΕΝ πρεπει να γινει με τιποτα ειναι να αλλαξεις τα ηδη δηλωθεντα.''
Οποτε εγω που ανηκω σε αυτους που δεν θελουν να κανουν αλλαγη απλα μπηκα πατησα δηλωση ξανα και τελος. Απ οτι καταλαβα δεν πολυπαιζει ρολο αλλα ας ειμαι σιγουρος οτι και σ αυτη την προθεσμια εκανα δηλωση μη μου λενε διαφορα μετα....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2015, 09:51 
Χωρίς σύνδεση

"Γιατι να κανεις δηλωση αν δεν εχεις να αλλαξεις τιποτα"

Εκνευριστηκαν αλλα δινουν 2 απαντησεις οποτε εμεις θα πρεπε να εκνευριστουμε

Αν δεν κανουμε τιποτα δηλαδη πιανεται οτι ειχαμε δηλωσει την προγηγουμενη φορα ως τελευταια,αυτο καταλαβα οποτε δεν κανω ΤΙΠΟΤΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2015, 15:02 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 124
giorgos250 έγραψε:
"Γιατι να κανεις δηλωση αν δεν εχεις να αλλαξεις τιποτα"

Εκνευριστηκαν αλλα δινουν 2 απαντησεις οποτε εμεις θα πρεπε να εκνευριστουμε

Αν δεν κανουμε τιποτα δηλαδη πιανεται οτι ειχαμε δηλωσει την προγηγουμενη φορα ως τελευταια,αυτο καταλαβα οποτε δεν κανω ΤΙΠΟΤΑ.

Γιωργο μην τρελαινεσαι. Η απαντηση τους τοσο σε εμενα οσο και στον defender και στον zym ηταν ξεκαθαρη. Πρεπει να ξαναπατησουμε δηλωση ακομα κ αν δεν δηλωσουμε τιποτα απ το χειμερινο.
Απλα ο zym τα εμπλεξε λιγο προς το τελος με την ερωτηση που τους εκανε... Αυτοι ως τελευταια μπορει να εννοουν οτι να ναι.
Εγω θα σου ελεγα να κανεις. Εγω το εκανα, ο zym και ο defender απ οτι καταλαβαινω θα κανουν το ιδιο και αλλα 4 παιδια που ρωτησα εχθες μου ειπαν οτι ξαναυπεβαλαν τη δηλωση. Οποτε επειδη προβλεπεται οι περισσοτεροι να κανουν αυτο καλυτερα να εισαι με τους πολλους αν γινει κατι παρα με τους λιγους.
Παρ ολ αυτα εσυ αποφασιζεις...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Μάιος 2015, 16:04 
Χωρίς σύνδεση

πφφφφφφφ.Πολλοι δεν θα κανουν γιατι δεν το ξερουν. Η ανακοινωση λεει ΜΟΝΟ οσοι μπλα μπλα. Μαλλον θα ανεβω να ρωτησω κι εγω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 28 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: