forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Νοέμ 2017, 20:31

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 29 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πείτε κανά καλό tablet
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Δεκ 2013, 20:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 17 Δεκ 2013, 12:48
Δημοσ.: 245
Πολλα δεν ειναι για desktop?αν μου λεγες laptop θα λεγα καλα ειναι,

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Δεκ 2013, 20:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 22 Σεπ 2012, 18:06
Δημοσ.: 480
Τοποθεσια: Pasadena, CA
Είμαι gamer , ούτε το ψωμί μου δεν βγάζω με τέτοιο pc. Παίζει να έχω χειρότερη κάρτα γραφικών από όλα τα κοριτσάκια που το θέλουν για να μπαίνουν στο facebook.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Δεκ 2013, 20:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Χωρις καρτα γραφικων της προκοπης δε παιζεις games.παρε μια οθονη ενα πληκτρολογιο ενα mouse και κανα χειριστηριο για τα games ε δε φτανουμε τα 800?ακριβο και ασυμφορο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Δεκ 2013, 20:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Η οθόνη είναι καλή και το mouse για gaming.Το πληκτρολόγιο είναι gtp αλλά δεν με πειράζει αυτό. Το pc γενικά κολλάει και στα παιχνίδια κολλάνε τα frames λόγω της κάρτας. Δεν είναι ασύμφορο γιατί παίζω όλη μέρα, οπότε τα λεφτά έχουν πιάσει πολύ τόπο και κάποια στιγμή πρέπει να το αποφασίσω να δώσω κι άλλα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Δεκ 2013, 20:50 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Πεταμενα λεφτα για τα games.και ενα νορμαλ λαπτποπ τα επαιζε

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Δεκ 2013, 20:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δεν ξέρεις από αυτά μου φαίνεται. Κανείς δεν παίζει σοβαρά από laptop. Επιπλέον αυτό που παίζω τώρα είναι τσάμπα και ένα άλλο μου κόστισε 4,5 ευρώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Δεκ 2013, 21:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Μια χαρα ξερω.απλα πρεπει να ξερεις να φτιαχνεις desktop.ενας φιλος μου ειχε φτιαξει desktop με εισαγωμενα εξαρτηματα και εφτιαξε με 700 κατι που στην ελλαδα θα κανε 1000 ευρω και.το θεμα ειναι να ξερεις απο επεξεργαστες και καρτες γραφικων και μνηνες και τροφοδοτικα.τωρα αμα πηγαινεις και το αγοραζεις η το φτιαχνεις στο πλαισιο τοτε στα πηρανε χοντρα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 31 Δεκ 2013, 21:13 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Μωρέ ξέρω αλλά είναι 3 χρόνων και το έχω μαμήσει στη χρήση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Ιαν 2014, 23:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 07 Οκτ 2011, 13:39
Δημοσ.: 432
3 to go έγραψε:
Εχετε την ευκαιρια να παρετε ενα tablet που θα πληρωσετε λιγα λεφτα σε σχεση με αυτο που πραγματικα αξιζει.το ταμπλετ αυτο ειναι της ταξης των 350 με 450 ευρω και ομως η LG το δινει με 279.εγω πιστευω οτι σε λιγα χρονια θα χουμε ολοι ενα ταπλετ καθως οι καινουριες εποχες θα θελουν πιο φτηνους και πρακτικους υπολογιστες.χτυπαει ανετα σε ταχυτητα λαπτοπ διετιας και τριετιας και πανω.και το ποσα θα πληρωσετε για ενα ταμπλετ εξαρταται και απο ποσο θα το ψαξετε

δεν νομιζω οτι συμφωνω. γενικα τα ταμπλετ μου φαινονται καπως παραλογο να υπαρχουν αν σκεφτει κανεις οτι ειναι απλως λαπτοπ με οθονη αφης αντι για πληκτρολογιο και android/ios αντι για windows/mac. απλως χρησιμοποιησε λαπτοπ ή smartphone με μεγαλη οθονη αντι για tablet αυτη ειναι η γνωμη μου

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Ιαν 2014, 02:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Μαρ 2006, 23:50
Δημοσ.: 442
Τοποθεσια: Άγιος Στέφανος
Δες τα Ampe και τα KNC!

Κινεζιές αλλά πολύ καλή ποιότητα και προδιαγραφές

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2014, 01:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 09 Φεβ 2013, 14:10
Δημοσ.: 55
3 to go έγραψε:
Μια χαρα ξερω.απλα πρεπει να ξερεις να φτιαχνεις desktop.ενας φιλος μου ειχε φτιαξει desktop με εισαγωμενα εξαρτηματα και εφτιαξε με 700 κατι που στην ελλαδα θα κανε 1000 ευρω και.το θεμα ειναι να ξερεις απο επεξεργαστες και καρτες γραφικων και μνηνες και τροφοδοτικα.τωρα αμα πηγαινεις και το αγοραζεις η το φτιαχνεις στο πλαισιο τοτε στα πηρανε χοντρα

To να φτιάξεις ένα desktop της προκοπής δεν είναι κβαντομηχανική, δεν είναι κάποια μεταφυσική μαστοριά που την κατακτάς με new age διαλογισμό, απλή κοινή λογική θέλει. Παρεμπιπτόντως η καλύτερη επιλογή για κάποιον που δεν ασχολείται με gaming και θέλει laptop, είναι χωρίς δεύτερη σκέψη Apple και ήταν πάνω από 600 ευρώ last time I checked.

onewarmslime έγραψε:
3 to go έγραψε:
Εχετε την ευκαιρια να παρετε ενα tablet που θα πληρωσετε λιγα λεφτα σε σχεση με αυτο που πραγματικα αξιζει.το ταμπλετ αυτο ειναι της ταξης των 350 με 450 ευρω και ομως η LG το δινει με 279.εγω πιστευω οτι σε λιγα χρονια θα χουμε ολοι ενα ταπλετ καθως οι καινουριες εποχες θα θελουν πιο φτηνους και πρακτικους υπολογιστες.χτυπαει ανετα σε ταχυτητα λαπτοπ διετιας και τριετιας και πανω.και το ποσα θα πληρωσετε για ενα ταμπλετ εξαρταται και απο ποσο θα το ψαξετε

δεν νομιζω οτι συμφωνω. γενικα τα ταμπλετ μου φαινονται καπως παραλογο να υπαρχουν αν σκεφτει κανεις οτι ειναι απλως λαπτοπ με οθονη αφης αντι για πληκτρολογιο και android/ios αντι για windows/mac. απλως χρησιμοποιησε λαπτοπ ή smartphone με μεγαλη οθονη αντι για tablet αυτη ειναι η γνωμη μου

Δεν είναι απλώς λάπτοπ με οθόνη αφής. Είναι απείρως πιο portable οπότε και για casual χρήση υπερβολικά πιο ευέλικτα από laptops. Επίσης υπάρχει έκδοση των windows που τρέχει σε tablets εδώ και πάρα πολύ καιρό. Γενικά το trend στην 'Murica , είναι ότι τα tables τείνουν να εκτοπίσουν τα laptops σε οικιακή χρήση[*] και η MS δεν προσπαθεί τυχαία να πουσάρει τα tablets με τους haswell.

[*] κάτι που φαίνεται εδώ και πολύ καιρό:

http://www.codinghorror.com/blog/2012/0 ... c-era.html

http://www.codinghorror.com/blog/2012/1 ... -over.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2014, 02:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Τι να πω.εγω θεωρω υπερεκτιμημενα τα apple.πολλα παραπανω ευρω για να εχει το μηλαρακι και μονο.καλες εταιρειες για ταμπλετ ειναι η samsung και η LG.για κινητα η sony xperia η samsung και η LG.για laptops πολυ καλη για μενα ειναι η toshiba.γερες κατςσκευες με καλες εγγυησεις αλλα με απαραδεκτο service στην ελλαδα.για μενα η LG εχει μπει δυνατα στις 2 πρωτες κατηγοριες.πραγματικα πολυ καλα προιοντα σε πολυ καλες τιμες.οι κορεατες εχουν κανει πραγματικα αλματα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιαν 2014, 15:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 09 Φεβ 2013, 14:10
Δημοσ.: 55
3 to go έγραψε:
Τι να πω.εγω θεωρω υπερεκτιμημενα τα apple.πολλα παραπανω ευρω για να εχει το μηλαρακι και μονο.καλες εταιρειες για ταμπλετ ειναι η samsung και η LG.για κινητα η sony xperia η samsung και η LG.για laptops πολυ καλη για μενα ειναι η toshiba.γερες κατςσκευες με καλες εγγυησεις αλλα με απαραδεκτο service στην ελλαδα.για μενα η LG εχει μπει δυνατα στις 2 πρωτες κατηγοριες.πραγματικα πολυ καλα προιοντα σε πολυ καλες τιμες.οι κορεατες εχουν κανει πραγματικα αλματα

Υπερκοστολογιμένα μάλλον εννοείς. Αλλά δεν είναι τόσο απλό. Ναι σε sheer numbers, τα specs της Apple δεν φαίνεται να δικαιολογούν τα λεφτά τους. Αλλά πρέπει σε αυτά να βάλεις και το χρόνο που γλυτώνεις από το debugging των εκατοντάδων προβλημάτων που θα σου βγάλει ένα φτηνό λάπτοπ. Εγώ προσωπικά απεχθάνομαι την Apple, αλλά είναι όχι για λόγους που έχουν σχέση με αυτό που γράφω. Ένας μέσος χρήστης (και ο μέσος χρήστης είναι πολύ περίεργη οντότητα) δεν θέλει να ασχολείται με τίποτα, πέρα από αυτό που έχει βάλει στο μυαλό του να κάνει. Με Apple είναι πολύ περισσότερες οι πιθανότητες να μείνει σε αυτό το μοντέλο, ενώ με ότιδήποτε άλλο, κάποια στιγμή θα πρέπει να αντιμετωπίσει κάποιο unintuitive πρόβλημα .

http://www.scribd.com/doc/196510770/Mob ... -2013-2014

Η αγορά προτιμά Apple όμως και δεν φταίει το hype μόνο, είναι όντως η καλύτερη λύση μεχρι στιγμής για τον μέσο χρήστη.

Όσο για λαπτοπ (κυρίως επαγγελματικά) , θα προτιμούσα Lenovo ασυζητητί.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Ιαν 2014, 20:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

LG GPAD V500

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 29 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: