forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 22 Νοέμ 2017, 12:57

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 28 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ποιό καλό παιδί...;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιουν 2017, 21:19 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 09 Φεβ 2016, 17:35
Δημοσ.: 24
Γενικά ρωτάω , σε περίπτωση που έβγαινε αρνητικό το διάστημα και είχαμε την L=0 vs L>0 τι απάντηση δίνουμε σε σχέση με τον έλεγχο .

Επίσης για τον φεβρουάριο του 15 ναι αυτόν τον έλεγχο αλλά σαν εκτιμήσεις των μ1 και μ2 παίρνουμε τα α^ και α^ + β^ ή τους μέσους? Επειδή υποθέσαμε το γραμμικό μοντέλο εγώ θα έπαιρνα το πρώτο που γράφω ΄Ευχαριστω πολύ για την απάντηση!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιουν 2017, 21:44 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4235
λάθος δεν το κοίταξα καλά το ερώτημα (το σβήνω από πίσω μην μπερδέψω κάποιον)

Η εκτίμηση για τις αποστάσεις στο ένα είναι το α καπέλο στο άλλο το β καπέλο + το α καπέλο όπως λές
Στατιστική σημαντική η διαφορά είναι όταν απορρίψεις τον έλεγχο
β=0 έναντι β διάφορο του 0
αφού τότε έχει σημασία το αν είναι στην μια ή στην άλλη αυτοβιομηχανία

Έτσι όπως το θέτει βέβαια το πρώτο ερώτημα είναι η διαφορά των δύο μέσων και μετά λες για τον έλεγχο
β=0 έναντι β διάφορο του 0
για τη συνέχεια του ερωτήματος

Στο άλλο που λες, δεν θυμάμαι να έχει τύχει γενικά σε θέμα, αν πάντως οι τιμές του δ.ε. σου βγουν άσχετες με τις προς υπόθεση τιμές τότε δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρσαμα για τον έλεγχο

έγινε έντιτ και στο συγκεκριμένο ποστ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιουν 2017, 21:52 
Χωρίς σύνδεση

Γενικα για εναν αμφίπλευρο έλεγχο για παράδειγμα μπορει και μαθηματικά να φανεί ότι είναι ισοδύναμα οτι απορίπτουμε την Ηο σε εσσ α αν η αρχική υπόθεση ανήκει σε διάστημα εμπιστοσύνης 1-α για την παράμετρο . Ωστόσο στον μονόπλευρο ενώ έχει λογική π.χ αν το διάστημα εμπιστοσύνης ειναι (2,3) π.χ να απορρίψουμε την L=0 , δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο ο έλεγχος L=0 vs L>0 είναι ισοδύναμος με το 0 να ανήκει στο διάστημα εμπιστοσύνης . Και ο λόγος είναι ακριβώς αυτο που ανέφερα οτι αν το διάστημα εμπιστοσύνης είναι (-2,-1) τότε αυτό τι ακριβώς μας δείχνει? Τώρα δε ξέρω αν λέω χαζομάρες . Ευχαριστώ πολυ πάντως για τη βοήθεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιουν 2017, 23:39 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 19 Δεκ 2013, 08:41
Δημοσ.: 48
barney έγραψε:
τί χρησιμοποιείς για L; L=μ3-((μ1+μ2)/2);;;

Ναι αυτό και αν θυμάμαι καλά ο τύπος πάει S(L)= MSE \sum c_i^2/n_i
προσοχή εδώ τα ni που θα διαιρείς από κάτω στα κοντραστ θα είναι το πλήθος σε κάθε κατηγορία του τρισδιάστατου πίνακα
άρα άμα θες να ελέγξεις έναν πίνακα με τρεις στήλες τέσσερεις γραμμές και σε κάθε κουτάκι άλλα τρια και θες τις κατηγορίες όσον αφορά τις στήλες τα ni θα είναι 3*4 ενώ για τις γραμμές 3*3
στο συγκεκριμένο έχεις 3x3 με 4 μέσα άρα ni=12

Παράθεση:
Στην περίπτωση που το διάστημα βγεί (-2,-1) π.χ τότε αυτο μας δείχνει ότι δε μπορούμε να απορίψουμε την Ηο ε?

Λες άμα ο έλεγχος είναι Ho L=0 και H1 L>0 και βγει όλο τελείως αρνητικό τι κάνουμε; Αυτό βγαίνει στην συγκεκριμένη άσκηση ή το ρωτάς γενικά;

Κάτι δε μου κολλάει με το συγκεκριμένο L ...δε θα μπορούσε για παράδειγμα μ3=20
μ1=18 και μ2=20?Τότε θα ήταν L=1>0 ενώ στην πραγματικότητα το μ3 δεν είναι καλύτερο (μεγαλύτερο) από το μ2 . Μήπως αυτή η πιθανότητα στον έλεγχο μου μου δίνει ότι η διαφορά δεν είναι στατιστικά σημαντική;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Ιουν 2017, 09:42 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Ναι αλλά κάνεις στατιστική δεν συγκρίνεις νούμερα αυτή είναι και η διαφορά, υποτίθεται τα τεστ έχουν κάποια μαθηματική αξία που σου λένε ότι από κει και πέρα απορρίπτεις ή δέχεσαι ασχέτως αν εσένα σου μοιάζει πως δεν είναι έτσι ή το αντίθετο
Έκανα μια λύση μπορεί να χει λάθη στις πράξεις η λογική αυτή είνα
https://www.dropbox.com/s/i4tjtjgauoz4wba/t.jpg?dl=0

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Ιουν 2017, 11:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

hawk 9 έγραψε:
Γενικα για εναν αμφίπλευρο έλεγχο για παράδειγμα μπορει και μαθηματικά να φανεί ότι είναι ισοδύναμα οτι απορίπτουμε την Ηο σε εσσ α αν η αρχική υπόθεση ανήκει σε διάστημα εμπιστοσύνης 1-α για την παράμετρο . Ωστόσο στον μονόπλευρο ενώ έχει λογική π.χ αν το διάστημα εμπιστοσύνης ειναι (2,3) π.χ να απορρίψουμε την L=0 , δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο ο έλεγχος L=0 vs L>0 είναι ισοδύναμος με το 0 να ανήκει στο διάστημα εμπιστοσύνης . Και ο λόγος είναι ακριβώς αυτο που ανέφερα οτι αν το διάστημα εμπιστοσύνης είναι (-2,-1) τότε αυτό τι ακριβώς μας δείχνει? Τώρα δε ξέρω αν λέω χαζομάρες . Ευχαριστώ πολυ πάντως για τη βοήθεια.

Ναι θεωρώ ότι έχεις δίκιο, με έπεισες, ειδικά για τιμές που δεν είναι ξεκάθαρο, σε μονόπλευρους δεν μπορώ να βγάλω κάτι

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Ιουν 2017, 12:28 
Χωρίς σύνδεση

hawk 9 έγραψε:
Γενικά ρωτάω , σε περίπτωση που έβγαινε αρνητικό το διάστημα και είχαμε την L=0 vs L>0 τι απάντηση δίνουμε σε σχέση με τον έλεγχο .

Επίσης για τον φεβρουάριο του 15 ναι αυτόν τον έλεγχο αλλά σαν εκτιμήσεις των μ1 και μ2 παίρνουμε τα α^ και α^ + β^ ή τους μέσους? Επειδή υποθέσαμε το γραμμικό μοντέλο εγώ θα έπαιρνα το πρώτο που γράφω ΄Ευχαριστω πολύ για την απάντηση!

Αρα τελικα ποσο βρήκες το b^?

b^=(Σziyi - ΣziΣyi/6) / (Σzi^2 - ((Σzi)^2)/6 ) για i=1,...,6 .

Πώς το υπολογισες αυτο ; Βασικα ,στα zi μπερδευομαι ...z1 θα μπορουσε να ειναι ειτε 1 ειτε 0 αναλογα την πολη ... :shock:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Ιουν 2017, 13:46 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 19 Φεβ 2015, 13:24
Δημοσ.: 2
Εγώ το έκανα και μου βγαίνει b^=-819,33

Τελευταία επεξεργασία απο Vagelhs21 την 05 Ιουν 2017, 15:37, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Ιουν 2017, 13:50 
Χωρίς σύνδεση

Το b^ είναι αυτό που λες , αλλά όχι δια 6 αλλα 12 γιατι έχεις 12 συνολικά παρατηρήσεις ανεξαρτήτου Α και Β . Θεώρησε τώρα ότι τα πρώτα 6 i , δηλαδη i=1,...,6 είναι 1 και τα υπόλοιπα i=7,...,12 0 .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Ιουν 2017, 13:59 
Χωρίς σύνδεση

Vagelhs21 έγραψε:
Εγώ το έκανα και μου βγαίνει b^ =1619,6

ok αλλα γιατι δε μπορω να το λυσω ως ANOVA με ενα παραγωντα ;Να εκτιμησω δηλαδη τα μΑ^ και μΒ^ με τα yA.^=3519.16 και yB.^=2699.3
και
να εχω D_=μΑ^-μΒ^= yA.^-yB.^
και
Ηο:D=0
H1:διαφορετικα
και
Τ=(D_-D)/riza(MSE/3) ~t(10)???

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Ιουν 2017, 14:30 
Χωρίς σύνδεση

Αν το καλο σκεφτείς ουσιαστικά είναι ισοδύναμα ο ΑΝΟΒΑ με εναν παράγοντα και δυο επίπεδα , με το γραμμικό μοντέλο που θεωρήσαμε . Δηλαδή αν υπολογίσεις το β^ θα σου βγεί -(y1 μέσο -y2 μέσο ) . Γενικά ο ανοβα με έναν παράγοντα ( και με παραπάνω αν δε κάνω λάθος) είναι ισοδύναμος με το γραμμικό μοντέλο (βάζοντας ψευδομεταβλητές) . Εδώ για παράδειγμα το α είναι ο μέσος για τον Α το α+β ο μέσος για τον Β και το β είναι η διαφορά των μέσων .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Ιουν 2017, 09:33 
Χωρίς σύνδεση

hawk 9 έγραψε:
Αν το καλο σκεφτείς ουσιαστικά είναι ισοδύναμα ο ΑΝΟΒΑ με εναν παράγοντα και δυο επίπεδα , με το γραμμικό μοντέλο που θεωρήσαμε . Δηλαδή αν υπολογίσεις το β^ θα σου βγεί -(y1 μέσο -y2 μέσο ) . Γενικά ο ανοβα με έναν παράγοντα ( και με παραπάνω αν δε κάνω λάθος) είναι ισοδύναμος με το γραμμικό μοντέλο (βάζοντας ψευδομεταβλητές) . Εδώ για παράδειγμα το α είναι ο μέσος για τον Α το α+β ο μέσος για τον Β και το β είναι η διαφορά των μέσων .

Σίγουρα ; Δε νομίζω ότι βγαίνει το ίδιο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Ιουν 2017, 14:32 
Χωρίς σύνδεση

Εμένα το -b^ και το Y1 mesos - Y2 mesos μου βγήκαν το ίδιο (Στον έλεγχο αν θεωρήσεις το γραμμικό μοντέλο θα έχεις L^=-b^ και όχι b^ γιατι είναι L=a-(a+b)=-b) .Πόσο σου βγαινει το b^ ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 28 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: