forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 19 Νοέμ 2017, 16:25

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 36 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Σεπ 2008, 13:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 15 Μαρ 2007, 12:37
Δημοσ.: 2388
Ρε μαγκες καταλαβετε το, το εξωτερικο ΕΙΝΑΙ μονοδρομος. Δεν φευγετε εσεις. ΑΥΤΟΙ ΣΑΣ ΔΙΩΧΝΟΥΝ.

Καποτε πηγαιναν στο εξωτερικο οι μεταναστες και οι μανες πισω κλαιγανε. Και φερανε λεφτα πισω για να προκοψει ο τοπος. Και τα λεφτα τα φαγανε μεσα σε 30 χρονια, και μας καταντησανε ξεφτιλοχωρα. Τι να λεμε τωρα;;;

Α, και κατι ψιλοασχετο( οχι πολυ ασχετο βεβαια)

Ξερετε τον Παπακυριακοπουλο;; http://sansimera.gr/archive/biographies ... iakopoulos Ωραια, τωρα ξερετε.

Ξερετε που αφησε το μεγαλυτερο μεριδιο της κληρονομιας του; Στο ΕΜΠ. Και σπιτι και λεφτα μπολικα.

Ξερετε τι τα κανανε;

Το σπιτι εχει ρημαξει. Ειναι στο Χαλανδρι και μπορειτε να πατε να το δειτε.

Τα λεφτα τα φαγανε σε πουτσοσυμποσια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Σεπ 2008, 13:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 03 Δεκ 2007, 18:55
Δημοσ.: 221
αν ειναι η υποτροφια που εχω στο μυαλο μου πρεπει να πω οτι η κολλητη μου που εδωσε απο το διαμερισμα της μακεδονιας, και καλα, την πηρε και τα χρηματα τα πηρε κανονικα. βεβαια δεν ηταν μαθηματικο που δεν μπορεις να περασεις ποτε κανενα υποχρεωτικο μαθημα στην ωρα του...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Σεπ 2008, 13:34 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Μαρ 2006, 22:43
Δημοσ.: 3627
Τοποθεσια: Αθήνα
Προς kamenos και όλους τους συνομιλητές εδώ:

H παραίτηση δεν είναι λύση και σίγουρα θα πάει τα πράγματα προς το χειρότερο.
Μαζί με την αγανάκτηση που ίσως καλό είναι να την εκφράσεις αφού σε πνίγει, καλό θα ήταν να κάνεις μία έγγραφη διαμαρτυρία με κοινοποίηση στον Πρόεδρο του Τμήματος Μαθηματικών κ Γρ. Καλογερόπουλο και στον Κοσμήτορα της Σχολής Θετικών Επιστημών κ.Χ.Παπαγεωργίου. Είμαι σίγουρος ότι και οι δύο δεν θα αφήσουν το θέμα αυτό έτσι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Σεπ 2008, 13:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 15 Μαρ 2007, 12:37
Δημοσ.: 2388
Υποτροφια Παπαδακη:

Διακόσιες σαράντα τρεις (243) υποτροφίες σε φοιτητές όλων των Σχολών και Τμημάτων του Εθν. και Καποδ.Παν/μίου Αθηνών. Σε Αθηναίους: δέκα έξι (16) , σε Επτανήσιους είκοσι πέντε (25), σε Ηπειρώτες: είκοσι τρεις (23), σε Θεσσαλούς: δεκαέξι (16), σε Θράκες: δέκα επτά (17), σε Κρητικούς: σαράντα επτά (47), σε Μακεδόνες: είκοσι έξι (26), σε Πελοποννήσιους: είκοσι εννέα (29), σε Στερεοελλαδίτες: είκοσι πέντε (25) και σε καταγόμενους από τα Νησιά Αιγαίου: δέκα εννέα (19). Μηνιαίο ποσό υποτροφίας από 1-9-2007 Ευρώ 102.71 και από 1-2-2008 Ευρώ 300,00

Τσεκαρετε και τα αλλα, ΟΛΑ ειναι παραπανω απο την Αθηνα. Το 50% των φοιτητων που δηλωνουν ειναι απο Αθηνα, και μοιραζονται το 7% των υποτροφιων.

Και μιλαμε για την υποτροφια που πεφτουν ολοι, την υποτροφια Παπαδακη, που την δηλωνουν ολοι, επειδη ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ.

265 υποτροφιες -22 που ειναι οι πλην Παπαδακη (και πανε σχεδον ολες απατες), και απο Παπαδακη μοιραζονται οι μισες!!!

Χαρειτε!

κ. Ραπτη δεν ασχολουμαι αλλο. Ετρεξα παρα πολυ και ολο το τρεξιμο πηγε χαμενο. Και ειναι η κοροιδια που ειναι η ξεφτιλα τους. Τωρα εχω και εξεταστικη. Οποιος εχει πολλα αντερα ας ασχοληθει μαζι τους.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Σεπ 2008, 13:42 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Δεκ 2006, 17:32
Δημοσ.: 2095
Τοποθεσια: Somewhere in Time The Final Frontier
απλά μια πάρακληση ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά ας μην βρίζουμε η αγανάκτηση δεν πρέπει να μας κάνει να ξεχνάμε το ήθος μας που έχουμε και ίδιος εσύ που είσαι υπόδειγμα για το ήθος σου και το επιστημονικό σου μυαλό Δημήτρη μου :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Σεπ 2008, 14:16 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Μαρ 2006, 03:26
Δημοσ.: 2224
Εγώ πιστεύω ότι είναι χάσιμο χρόνου να προσπαθείς να αλλάξεις τα μυαλά κολλημένων. Ότι προσπάθεια και να γίνει, στο τέλος το τέλος είναι πάντα το ίδιο.. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους γράψεις ΦΑΝΕΡΑ και να συνεχίσεις μόνος μέχρι το τέλος. Και μετά να τους διαγράψεις εντελώς.

Είναι τυχαίο που όλοι θέλουν να τελειώσουν και να μη ξαναπατήσουν στη σχολή;
Θεωρίες, διαμαρτυρίες και αιτήματα είναι απλά γραφειοκρατικά θέματα. Πρέπει να γίνει τόσο μεγάλος χαμός δηλαδή για να ενδιαφερθεί ο πρόεδρος του τμήματος και οι κοσμήτορες;

Χρυσά κουτάλια και ζήτω η μάσα!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Σεπ 2008, 14:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Προς mario: Καλύτερα να προσπαθείς και να αγωνίζεσαι μάταια παρά να ζείς μάταια

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Σεπ 2008, 14:50 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Ακριβώς αυτό πιστεύω και διατύπωσα παραπάνω κι εγώ κ.Ράπτη. :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Σεπ 2008, 15:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Προς mario:Συμφωνούμε στο σύνθημα, αλλά βγάζουμε διαφορετικά συμπεράσματα!

Τελευταία επεξεργασία απο Ευάγγελος Ράπτης την 05 Σεπ 2008, 15:51, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Σεπ 2008, 15:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Φεβ 2007, 17:23
Δημοσ.: 2281
Τοποθεσια: Πανορμου :-)
παντως κυριε Ραπτη δεν βλεπω να αντικρουετε καμια σοβαρη κατηγορια ... οποτε μαλλον οπως τα λεμε ειναι... :)
και ειναι αποδεδειγμενο οτι σ αυτη τη σχολη οχι μονο οι επιστολες δεν αποδιδουν αλλα ουτε καν το κηνυγητο των καθηγητων απο φοιτητες για βρουν συνοδους να μας βγαλουν ασπροπροσωπους στο εξωτερικο :twisted:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Σεπ 2008, 23:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 30 Μάιος 2006, 18:52
Δημοσ.: 1754
Τοποθεσια: Ν.Σμύρνη
Αφου βγηκε εκτος εαυτου ο συνηθως ηρεμος Δημητρης σκεφτειτε ποσο τραγικα ειναι τα πραγματα!! Δεν θα πω πολλα παρα μονο το στερεοτυπο που εχω πει τοσες και τοσες φορες...Οταν δεν υπαρχει ελεγχος απο κανεναν και μιας και βρισκομαστε στο Ελλαδισταν ,τη βορειοτερη χωρα της Αφρικης γιατι μην μου πειτε οτι ειμαστε Ευρωπαιοι (εκτος ισως απο τις τιμες στα προιοντα αλλα με ελληνικους μισθους βεβαιως βεβαιως), και επικρατει η βρωμερη δημοσιοϋπαλληλιστικη λογικη του " στα αυτα μου εμενα,ο μισθος να πεφτει και ολα τα αλλα να ψοφησουν" , οταν τρωνε λεφτα απο παντου , ακομα και απο υποτροφιες και κληροδοτηματα και βρισκεται ενας στους χιλιους να μιλησει και δεν παιρνει απαντηση απο ΚΑΝΕΝΑΝ....η απαντηση ειναι..ΜΕ ΤΙΣ ΥΓΕΙΕΣ ΜΑΣ !! Καληνυχτα και καλη τυχη....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Σεπ 2008, 11:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Κονφορμισμός του θανάτου και χρυσά κουτάλια...
Μια απάντηση με email περιμένω από τον Ιούλιο και ακοοοοοοοοοοοομα!

Δημήτρη, και λίγα είπες φίλε μου... :x

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2008, 18:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 03 Σεπ 2006, 15:44
Δημοσ.: 924
Τοποθεσια: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
τραγικο αυτο που περιγραφεις πραγματικα..δεν ξερω αν αντεξες και δεν τα κανες λιμπα εκει..πραγματικα τους χρειαζοταν...ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2008, 21:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 07 Φεβ 2008, 11:05
Δημοσ.: 387
Τοποθεσια: Ζωγράφου
Λοιπόν, να πω και εγώ τη δική μου ιστορία, να δείτε ότι παντού το ίδιο γίνεται.
Εκεί που μεγάλωσα, υπήρχε μια υποτροφία που δίναμε εξετάσεις στην πρώτη γυμνασίου. Όταν πήγα εγώ γυμνάσιο και ΜΟΝΟ εκείνη τη χρονιά, οι παπάδες αποφασίσανε ότι τα κορίτσια δεν είχαν δικαίωμα να δώσουν εξετάσεις και τα χρήματα έπρεπε να πάνε μόνο στα αγόρια..Ωραία,ε? 3χρόνια γυμνάσιο, 3χρόνια λύκειο και 4χρόνια μαθηματικό 10χρόνια*12μηνάκια ανά χρόνο=120μηνάκια, από τουλάχιστον 180-200 ευρουλάκια το μηνάκι, μας κάνει 24000ευρουλάκια!!!!
Φτάνουμε λοιπόν στο πανεπιστήμιο, ήξερα ότι υπήρχε και μια άλλη υποτροφία για φοιτητές θετικών επιστημών με καταγωγή από μια συγκεκριμένη περιοχή, τους έπαιρνα τηλέφωνα για το πότε θα δώσω εξετάσεις, τίποτα αυτοί...δεύτερο έτος έβγαλαν προκύρηξη..Ωραία λέω, κάνω τα χαρτιά μου, δίνω εξετάσεις, όλα μια χαρά..Περιμένω 14μηνάκια να εγκριθεί από το δήμο Αθηναίων και περνάει ο καιρός, τους σπάω τα νεύρα στο τηλέφωνο κάθε τρεις και λίγο, φτάνει μια ωραία μέρα και με παίρνουν τηλέφωνο να πάω να πάρω τα λεφτάκια μου. Έπρεπε να πάρω 150€/μήνα για τα 4χρόνια που είμαι στη σχολή..Φτάνοντας εκεί, μου λένε το εξής τρελό-τραγικό-ηλίθιο: τα 150€ γίνονται 120€ και θα πάρω χρήματα μόνο για το τρίτο και τέταρτο έτος, γιατί με έναν καινούριο νόμο, δε μπορούσα να πάρω αναδρομικά χρήματα, δηλαδή έπρεπε να δώσω εξετάσεις από τον πρώτο μήνα που ήμουν στη σχολή για να πάρω τα χρήματα κανονικά (φυσικά, αυτοί που έβγαλαν την προκύρηξη, δεν το γνώριζαν και δεν έδωσα επίτηδες εξετάσεις στο ΤΕΛΟΣ του δεύτερου έτους)!(αυτή είναι νέα μόδα, γιατί ξαδέρφια μου που είχαν δώσει πιο παλιά εξετάσεις, είχαν πάρει χρήματα για όλα τα χρόνια των σπουδών τους, ανεξάρτητα με το πότε έδωσαν εξετάσεις)!!
Εγώ πάντως δεν το αφήνω έτσι. Διάβασα, πέρασα τις εξετάσεις, τα λεφτά μου ανήκουν και όταν τελειώσω την εξεταστική, θα τους κάνω μύνηση..δε ξέρω αν θα καταφέρω κάτι, αλλά τουλάχιστον θα το παλέψω..και αν δε βγει κάτι έτσι, θα τους βγάλω στα κανάλια..θα τους κάνω ρεζίλι(αφού μόνο έτσι έχεις ελπίδα να βρεις το δικαιο σου σ'αυτή τη χώρα!)!!Πλάκα-πλάκα, μήπως έπρεπε να έχω κάνει κάτι και για τους παπάδες που διαχώρισαν μόνο εκείνη τη χρονιά αγόρια-κορίτσια!!Αλλά άντε βάλτα με την εκκλησία!!Κάηκες!!!!
Να ρωτήσω, σ'αυτή την υποτροφία για την οποία γίνεται λόγος εδώ, θα παίρνατε αναδρομικά χρήματα ή αν κάποιος έδινε π.χ. στο τρίτο έτος, έπαιρνε μόνο τρίτο+τέταρτο?? Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο, αν μου απαντούσε κάποιος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2008, 21:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Φεβ 2007, 17:23
Δημοσ.: 2281
Τοποθεσια: Πανορμου :-)
kamenos writing:
Εικόνα

οχι αναδρομικα, μονο απο το ετος στο οποιο εξεταζεσαι και μετα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 36 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: