forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 19 Νοέμ 2017, 16:22

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 36 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Υποτροφιες για προπτυχιακους 2007-08
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Μάιος 2008, 09:43 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 15 Μαρ 2007, 12:37
Δημοσ.: 2388
Πηγα και ρωτησα στο Τμημα Υποτροφιων και Βραβειων του ΕΚΠΑ και η κατασταση σχετικα με τι φετινες εξετασεις για την διεκδικηση των κληροδοτηματων για τους προπτυχιακους φοιτητες εχει ως εξης:

Σε λιγες μερες θα αρχισουν οι υποβολες αιτησεων για τις εξετασεις, οι οποιες απ οτι μου ειπανε θα γινουν γυρω στα μεσα Ιουλιου.

Στις εξετασεις αυτες καθε φοιτητης θα εξεταστει σε μαθηματα του ετους που εχει μολις τελειωσει

Πληροφοριες:

Τηλεφωνο: 2103689132-4

Διευθυνση: Χρηστου Λαδα 6, εκτος οροφος, γραφειο 67

Αν καποιος θελει να ρωτησει κατι ας στειλει pm. Εγω θα ξαναπαω σε λιγες μερες για να δω τι θα γινει.

Τελευταία επεξεργασία απο kamenos την 28 Μάιος 2008, 15:36, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Μάιος 2008, 10:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Μαρ 2006, 22:43
Δημοσ.: 3627
Τοποθεσια: Αθήνα
Λοιπόν υποτροφίες αυτού του είδους υπάρχουν και για μεταπτυχιακές σπουδές
Αν και υπήρχε ανακοίνωση στη σελίδα του Τμήματος, όταν μας πληροφορούσαν αυτό που συμβαίνει είναι:
1) Ο διαγωνισμός είναι μεταξύ ΟΛΩΝ των φοιτητών του Πανεπιστημίου
2)Για ανεξήγητους λόγους οι φοιτητές του Τμήματος δεν προσέρχονται να διεκδικήσουν υποτροφία με αποτέλεσμα να πηγαίνουμε να δώσουμε θέματα και να είναι φοιτητές άλλων σχολών και Τμημάτων και φυσικά να λαμβάνουν υποτροφία.

Θέλω να παροτρύνω και τους φοιτητές του Τμήματος Μαθηματικών να διερευνήσουν αυτή την δυνατότητα υποτροφίας

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2008, 02:43 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Βγηκαν οι ανακοινωσεις για την διεξαγωγη των εξετασεων. Προθεσμια υποβολης αιτησεων μεχρι 2/7. Πληροφοριες στην διευθυνση και το τηλεφωνο που προειπα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιουν 2008, 13:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Απρ 2006, 10:23
Δημοσ.: 357
Yπάρχει κάποια ηλεκτρονική διεύθυνση;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιουν 2008, 11:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 05 Ιούλ 2006, 10:43
Δημοσ.: 283
Τοποθεσια: Boston
Όταν είχα πάει εγώ να ρωτήσω, νομίζω πως σ' ένα ενημερωτικό χαρτί που μου είχαν δώσει έλεγε πως οι υποτροφίες δίνονται σε φοιτητές οι οποίοι είναι μέχρι τρίτο έτος. Με κάθε επιφύλαξη αυτή η πληροφορία, αλλά έτσι νομίζω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιουν 2008, 13:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Απρ 2006, 10:23
Δημοσ.: 357
Βίκυ πιθανότατα έχεις δίκιο γιατί και εγώ κάτι τέτοιο θυμάμαι όταν είχα ρωτήσει παλιότερα!

Ευάγγελος Ράπτης έγραψε:
υποτροφίες αυτού του είδους υπάρχουν και για μεταπτυχιακές σπουδές

Για μεταπτυχιακές σπουδές υπάρχει κάποια ανακοίνωση;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2008, 18:23 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 15 Σεπ 2007, 17:12
Δημοσ.: 174
Τοποθεσια: Ν.Σμυρνη
Βρηκα αυτο http://share.uoa.gr/public/Documents/Kl ... 08-yp.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2008, 18:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Μαρ 2006, 22:43
Δημοσ.: 3627
Τοποθεσια: Αθήνα
Προς Alucard: Μπράβο που το βρήκες και μας είπες τις πληροφορίες. Σύντομα θα το βάλουμε σε καλή θέση στο ΦΟΡΟΥΜ και στη σελίδα του Τμήματος. Μην διστάσετε να πάτε να διεκδικήσετε την υποτροφία. Όλα είναι πιθανά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2008, 19:34 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 03 Σεπ 2006, 15:44
Δημοσ.: 924
Τοποθεσια: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
αν διαβασα καλα ζητα και βαθμο λιαν καλως στα μαθηματα του προηγουμενου ετους???

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Ιουν 2008, 17:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 03 Σεπ 2006, 15:44
Δημοσ.: 924
Τοποθεσια: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
τελικα παιδια ισχυει το οτι θελουν λιαν καλως βαθμολογια???και αν ισχυει ισχυει για οποια εχεις περασει ή για καποιο συγκεκριμενο αριθμο???

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Ιουν 2008, 23:35 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 17:32
Δημοσ.: 4403
Ισχύει το λίαν καλώς απ'ότι διάβασα κι εγώ.
Το άλλο που μου είπε ο kamenos είναι ότι θα πρέπει να χουμε περάσει όλα τα υποχρεωτικά του 1ου έτους ή του προηγούμενου έτους γενικότερα, εκτός από ένα!!! (και αυτό μέχρι τις 2/7)
και ότι θα εξεταστούμε εμείς πάνω σε 3 μαθήματα, την Έκθεση, τις Διαφορικές και τη Βασική!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Σεπ 2008, 12:17 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Πιθανοτατα αυτο θα ειναι το τελευταιο μου ποστ εδω μεσα αλλα ειλικρινα στα αρχιδια μου!!!

Εγω θα τα πω γιατι γουσταρω να τα πω και δεν με νοιαζει, γιατι ειναι ξεφτιλες οι ανθρωποι. Και οποιος ειναι βλακας ας μεινει στα λογια.

Τον Mαιο ειδα οτι υπαρχει η υποτροφια για την οποια εγραψα πιο πανω. Οταν ρωτησα τι απαιτειται για να παρω μερος στην υποτροφια, μου ειπαν ξεκαθαρα οτι απαιτειται να εχεις περασει ΟΛΑ ΠΛΗΝ ΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ.

Εγω (και) λογω των καταληψεων, ειχα περασει περσι 5 μαθηματα εκ των οποιων τα 4 υποχρεωτικα. Ωραια λεω, μου λειπει ενα απο τα υποχρεωτικα, αν το περασω παω στα 5, 6-1=5 αρα θα μαι κομπλε. Τους το διευκρινισα και μου ειπαν "ναι οκ μπορεις να δωσεις".

Στην εξεταστικη του Ιουλιου ανεβηκα με 38,5 πυρετο για να δωσω γραμμικη 2. Για να μπορεσω να συμπληρωσω τις προυποθεσεις που νομιζα οτι ισχυαν. Το μαθημα το περασα. Τους πηγα τα χαρτια τον Ιουλη με την αιτηση, "α οχι ετσι δεν μας κανουν, τα θελουμε αλλιως" οκ λεω. Ειχα περιθωρια, θα τα φτιαξω λεω.

Εν τω μεταξυ, και αυτη ειναι αλλη μια κωμικοτραγικη ιστορια απο την αλλιστου ηλιθιοτητος σχολη μας, ( θα την πω γιατι δεν υπαρχουν αυτα τα πραγματα ), ειχα κοψει γραμμικη1 τον σεπτεμβρη με 5, την εδωσα το χειμωνα κομπλε, και μπαινω τον Μαρτη μαι σταντις και βλεπω γραμμικη 1 απο τον σεπτεμβρη περασμενη! Οκ, λαθος του καθηγητη. Παω ρωταω τι πρεπει να κανω, παω στον καθηγητη, μου φτιαχνει τα χαρτια. Θα αποφασιστει μου λενε στο επομενο ΔΣ. Ε, απο τον Απριλη μεχρι τωρα, επι 5 μηνες!!! η αναλυτικη μου βαθμολογια ειχε το ιδιο μαθημα περασμενο με δυο διαφορετικους βαθμους!!! ΕΠΙΣΗΜΟ ΕΓΓΡΑΦΟ!!! δεν υπαρχουν αυτα τα πραγματα, μα καλα, ποσο ξεφτιλες μπορει να ειναι;;;

Τελος παντων, πηρα προχθες το χαρτι ετοιμο οπως επρεπε ( σχεδον) και παω σημερα για να τακτοποιησω τις τελευταιες σφραγιδες του ξεφτιλοκρατους.

Και μου τα αλλαζου σημερα! "Οχι, λεει, πρεπει να εχεις συμπληρωσει ΟΛΑ ΠΛΗΝ ΕΝΟΣ απο τα αναλογουντα του προηγουμενου ετους!" Δηλαδη 8! Μα τους λεω γιατι δεν μου λετε τοσο καιρο;;; Εγω τι ειμαι, κανενας βλακας;; Σας το ειπαμε λεει δεν το καταλαβατε. Και ακομα ακομα (και ουτε αυτο το ειχανε πει!) θα επρεπε να τα εχω περασει μεχρι την εξεταστικη του Σπτεμβρη του 2007! Δηλαδη και παλι δεν θα πιανοταν το μαθημα του Ιουλη!

Και ολα αυτα ενω ειχαμε κανει περσι μιση χρονια μαθημα, και σκατοεξεταστικες.

Και ολα αυτα ενω εγω ετρεχα εν μεσω εξεταστικης για τα κωλοχαρτα!!!

Αλλα ολα γινονται επιτηδες! Κανουν οτι μπορουν για να μην παρουν πολλα παιδια την υποτροφια!

-Βαζουν δυσκολες προυποθεσεις για την υποτροφια, ετσι ωστε πολυ λιγα ατομα να τις εκπληρωνουν!
-Δεν βγαζουν επισημες ανακοινωσεις στις σχολες! Κανενα απο τα παιδια που ρωτησα απο την σχολη απο μεγαλα ετη δεν ειχε ακουσει ποτε για την υποτροφια!
-Βαζουν περιοριστικους ορους στις αιτησεις τις υποτροφιας. Και δεν μιλαω για καποιους λογικους ορους, οπως το να τελειωσεις σε ν+1 χρονια την σχολη, αλλα κατανεμουν το πληθος των προσφερομενων υποτροφιων ανα γεωγραφικο διαμερισμα δυσαναλογα, με αποτελεσμα στην Αττικη να γινεται χαμος και να περνουν την υποτροφια λιγοι, και στα Επτανησα πανε τα μισα ατομα και οτι να γραψουν περνουν υποτροφια!!!
-Τελος, το ασχολιαστο ολων! Διαγωνιζεσαι σε δυο μαθηματα απο την σχολη σου και στην εκθεση!

Και πηγαιντε και κοιταξτε τωρα τις επισημες λιστες με τους επιτυχοντες προηγουμενων ετων, οπως εκανα εγω σημερα!!!

-Το 90% των επιτυχοντων ειναι απο Φιλοσοφικη, Νομικη!!! Υπαρχουν και κανα δυο απο Ιατρικη (ως εκ θαυματος!)
-Απο τις 300 περιπου προσφερομενες θεσεις, ειναι ζητημα αν δοθηκαν 130 με 140( και πολλα λεω). Ομορφα κολπα πατερα!

Ομως τα λεφτα απο τα κληροδοτημα υπαρχουν, και ειναι για 300 θεσεις! Τι γινονται τα υπολοιπα λεφτα; Μαντεψτε!

Α και κατι ακομα: Πηγαιντε να ρωτηστε ποσοι απ αυτους που πετυχαν και δικαιουνται λεφτα τα εχουν παρει στο χερι!

Αλλα βεβαια, τα λεφτα υπαρχουν για να μασαμπουκωνονται. Σκατοκληροδοτηματα και μαλακιες, ηλιθιοι δημοσιοβολεμενοι, τα ακουσαν και οι ιδιοι οι ξεφτιλες απο κοντα σημερα, τους βριζω και εδω. Ειναι ολοι ξεφτιλες! Εδω και 3 μηνες τρεχω σαν τον μαλακα πανω κατω στο κεντρο και στην γραμματεια για τα 5 κωλοχαρτα, και στο τελος προσπαθουν να με βγαλουν και μαλακα!!

Το θεμα ειναι απλο. Γραψτε τους ολους στα αρχιδια σας!

Τελειωστε οσο πιο γρηγορα μπορειτε απο εκει μεσα και σηκωθειτε φυγετε! Και αν εχετε την δυνατοτητα, μην καταστρεψετε την ζωη σας σ αυτην την σκατοχωρα!!!

Μαλακες ειναι οσοι φυγαν απο εδω και βρηκαν την υγεια τους;

Και τωρα μπαναρετε με αφοβα!

Τελευταία επεξεργασία απο kamenos την 07 Σεπ 2008, 11:27, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Σεπ 2008, 12:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Μαρ 2006, 03:26
Δημοσ.: 2224
Επιτέλους ένας άνθρωπος τα λέει όπως πραγματικά είναι και όπως τα έχει ζήσει. Όποιος πιστεύει το αντίθετο ας μας το πει...!

Εδώ υπάρχουν στο τμήμα μας μάθημα καθηγητές/τριες που δεν έχουν ΚΑΝ master πόσο μάλλον PhD και κάνουν μάθημα σε υποχρεωτικά μαθήματα κτλ κτλ κτλ. Αλλά άμα είσαι Τ%#@%Α ο τίγρης κάποια μέρα θα φτάσεις ψηλά. Έτσι είναι, όσοι νομίζουν ότι είμαστε χαζοί ή ότι θα μας κοροιδεύουν, μόνο τον εαυτό τους κοροιδεύουν.

Να δούμε αν θα μπορέσει να μπει ποτέ τάξη και να υπάρξει αξιοκρατία σε αυτό το ανομοιογενές πράγμα που λέγεται σχολή.

Ντροπή και κρίμα για την κοροϊδία..

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Σεπ 2008, 12:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Δεκ 2006, 17:32
Δημοσ.: 2095
Τοποθεσια: Somewhere in Time The Final Frontier
Πραγματικά είναι λυπηρό έρχεται και δένει το γλυκό για ένα πανεπιστημιακό χώρο ξεχαρβαλωμένο και για μια σχόλη που το μόνο που δεν την ενδιαφέρει είναι να βγάλει επιστήμονες γιατί πολύ απλά ένα μεγάλο ποσοστό των καθηγητών δεν είναι επιστήμονες ούτε καν να διδάξουν δεν ξέρουν(και ω τι ειρωνεία έχουμε και μαθήματα διδακτικής)
Μήτσο είσαι μάγκας απλά και στρωτά και κατάλαβε κάτι φίλε εσύ θα γίνεις ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ αστούς αυτούς να είναι μαθηματικοί δεν έχεις ανάγκη τις υποτροφίες τους είσαι γεννημένος για μεγαλύτερα πράγματα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Σεπ 2008, 13:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Νοέμ 2006, 10:32
Δημοσ.: 1888
Πέστα ρε kamene, πέστα ! Πάμε από το κακό στο χειρότερο. Δεν είναι κατάσταση αυτή. Το εξωτερικό μου φαίνεται και μένα πλέον μονόδρομος.... Εδώ όλοι κοιτάνε πως να σε κλέψουν και να σε κοροϊδέψουν. Κανείς δεν νοιάζεται

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 36 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: