forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 20 Σεπ 2017, 04:06

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 3 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Shoutcast
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Μαρ 2007, 02:21 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Μαρ 2006, 19:18
Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Μιας και κάθομαι και δεν κάνω σχεδόν τίποτα (38 δείχνει το θερμόμετρο) είπα να γράψω έναν οδηγό για το πως να φτιάξετε τον δικό σας ιντερνετικό σταθμό. Η διαδικασία που περιγράφω είναι για το shoutcast σε Linux. Λοιπόν ξεκινάμε

α) Προαπαιτούμενα:

Tα απαραίτητα προγράμματα βρίσκονται στη διεύθυνση http://www.shoutcast.com/ . Πιο συγκεριμένα αφού πάμε εδώ πρέπει να αποδεχτούμε την άδεια χρήσης, (στο Download the latest version of SHOUTcast Server) κι αφού τη διαβάσουμε και την αποδεχτούμε κατεβάζουμε το SHOUTcast Linux server (glibc) v1.9.8.

Eν συνεχεία πάμε εδώ και κατεβάζουμε το shoutcast DSP Plugin για Linux, MacOSX και Free BSD (Download the SHOUTcast DSP Plug-In for Mac OS X, Linux and FreeBSD).

β) Ρυθμίσεις

Αφού τα αποθηκεύσουμε, αποσυμπιέζουμε τα δύο αρχεία σε ξεχωριστούς φακέλους. Σε μένα είναι ο sc_trans_040 κι ο άλλος ο sc_serv_1.9.8. Σε σάς πρέπει να είναι αντίστοιχοι.

Πάμε αρχικά στον 2ο. Ανοίγουμε με έναν editor τo sc_serv.conf. Αν και δεν θα πρέπει να σας δυσκολέψει, περιγράφουμε εν τάχει τις (κυριότερες) ρυθμίσεις:

ΜaxUser: Ο αριθμός των μέγιστων χρηστών που θα μπορούν να συνδεθούν στο σταθμό μας. Εξαρτάται από το upload rate της σύνδεσής μας και τo bitrate που θα επιλέξουμε στη μετάδοση.

Password: Το συνθηματικό με το οποίο θα συνδεθεί στον server το DSP Plugin ώστε να μπορέσουμε να αναπαράγουμε μουσική. Επίσης αν πιο κάτω δε δώσετε AdminPass αυτός ο κωδικός θα χρησιμοποιείται και σαν administrator password του server

PortBase: H IP Port στην οποία θα τρέχει ο server. Προσωπικά τον έχω αφήσει στην 8000. Kαλό θα είναι να υπάρχει διαθέσιμη και η επόμενη.

Αφήνουμε τις ρυθμίσεις για το logging ( οι περιγραφές είναι απολύτως κατανοητές νομίζω) και πάμε στις ρυθμίσεις δικτύου.

Network configuration:

SrcIP: Η IP του υπολογιστή απ τον οποίο θα εκπέμπουμε. Αν θέλουμε να εκπέμπουμε μόνο από τον υπολογιστή μας και να μην επιτρέπουμε σε άλλους να εκπέμπουν από το δικό μας server δίνουμε 127.0.0.1, αλλιώς το αφήνουμε στο ΑΝΥ)

DestIP: Η ΙP του υπολογιστή που θα μας ακούει. Εφόσον θέλουμε να εκπέμπουμε στο internet δίνουμε ΑΝΥ

Server Configuration:

ΑdminPassword (περνάω τα ενδιάμεσα μιας και τα άλλα δυο ενδιάμεσα δε θα πρέπει να μας απασχολήσουν - το ένα είναι για την port με την οποία ο σταθμός μας θα επιλέγει να συνδέετει εφόσον το επιτρέπουμε στις yellowpages του shoutcast και το άλλο για το αν θέλουμε να γίνεται αντιστοιχία των ip διευθύνσεων που συνδέονται στο σταθμό μας με κάποιο domain, ενώ τέλος το Relay server υποθέτω ότι δε μας αφορά): Eφόσον τον ορίσουμε (αφαιρούμε το ερωτηματικό δίπλα από το AdminPassword και δίνουμε την τιμή που θέλουμε) αυτός θα είναι ο administrator password του server μας.

PublicServer: Αν ο σερβερ μας θα αναφέρεται στις yellowpages του shoutcast. Προσωπικά το έχω στο never. Επίσης αυτή η ρύθμιση είναι πιο ισχυρή από την αντίστοιχη του sc_trans.conf

AllowRelay κι allowPublicRelay: Η περιγραφή που υπάρχει στο αρχείο νομίζω ότι είναι αρκετά ικανοποιητικη. Προσωπικά τα έχω και τα δύο στο Nο (τις υπόλοιπες ρυθμίσεις δε νομίζω ότι χρειάζεται να τις εξηγήσω)

Και περνάμε τώρα στο sc_trans.conf

Playlist flie: Το όνομα της playlist που θέλουμε να έχουμε. Πρέπει να βρίσκεται στον ίδιο φάκελο με το sc_trans.conf κι sc_trans_linux. Εχω χρησιμοποιήσει το πρωτότυπο όνομα playlist.lst.

ServerIP και ServerPort: Η IP στην οποία τρέχει ο shoutcast server (εφόσον τρέχει στο ίδιο pc δίνουμε 127.0.0.1 και Port αυτή που δώσαμε πριν στο sc_serv.conf - εγώ το έχω στην 8000).

Password: Ο κωδικός που δώσαμε πριν στο sc_serv.conf - όχι ο admin password

Shuffle playlist: Αν θέλουμε η playlist να παίζεται τυχαία.

Αυτά είναι τα σημαντικότερα. Για να δημιουργήσουμε την playlist δίνουμε αυτο που αναφέρεται στο sc_trans.conf (find /path/to/mp3/directory -type f -name "*.mp3" > playlist_filename.lst) κατάλληλα τροποποιημένο. Αν θέλουμε στην playlist τα κομμάτια με αλφαβητική σειρά δίνουμε find /path/to/mp3/directory -type f -name "*.mp3" | sort > playlist_filename.lst

γ) Εκτέλεση

1) Πάμε στο sc_serv και δίνουμε ./sc_serv sc_serv.conf &
2) Πάμε στο sc_trans και δίνουμε ./sc_trans_linux sc_trans.conf &

Αυτό ήταν. Καλή σας ακρόαση. :D

Σημειώσεις: α) Για την ώρα δε μου χει δουλέψει μικρόφωνο μαζί με μουσική. Κοιτάω το icecast προς αυτήν την κατεύθυνση γιατί το shoutcast σε Linux φαίνεται δεν το υποστηρίζει (και όχι, δε βάζω windows με τίποτα).

β)Πολλοί για να τρέξουν το shoutcast δημιουργούν χρήστη και ομάδα με το όνομα shoutcast και δίνουν σε αυτούς τα αποκλειστικά δικαιώματα διαχείρησης του sc_serv και sc_trans. Εγώ τα έχω αφήσει σε μένα.

γ) Προφανώς εννοείται ότι σεβόμαστε τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας και δεν παίζουμε έργα για τα οποία δεν έχουμε ρητή συγκατάθεση αυτών που τα δημιούργησαν.

δ) Στο Web interface (δίνουμε localhost:8000 σε έναν οποινδήποτε browser) αν έχετε ανοίξει μόνο την 8000 στο ρούτερ, πατώντας στο Admin Login θα σας ζητηθεί το username και το password του ρούτερ. Αν και δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να γίνει αν συνδεθεί κάποιος απ' έξω, για να αποφύγετε τέτοιες καταστάσεις ανοίγετε και την 8001 ή ενεργοποιείτε το UPnP (προσωπικά θα συνιστούσα να αποφύγετε το 2ο) - και φυσικά έχετε επιλέξει ένα πολύ ισχυρό admin password.

ε) Το σημαντικότερο (και αυτό που ξέχασα): Η URL στην οποία συνδέονται για να ακούσουν οι ακροατές μας είναι http://H-IP-Διεύθυνση-μας:8000/listen.pls (αν έχουμε ορίσει άλλη Port από την 8000 τροποποιούμε το προηγούμενο ανάλογα). Για την ώρα ξέρω ότι ακούγεται από winamp, iTunes, Amarok, mplayer, audacious (γενικά από τους players του Linux κανένας δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απ όσους δοκίμασα) αλλά όχι από windows media player.

στ) 38 έδειχνε το θερμόμετρο όταν ξεκίνησα να γράφω τον οδηγό. Αυτή τη στιγμή γράφει... 37,6 (pas mal). :P

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιουν 2007, 01:17 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 07 Ιούλ 2006, 21:42
Δημοσ.: 752
Από bandwidth consumption τι λέει;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Ιουν 2007, 11:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Μαρ 2006, 19:18
Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Ανάλογα με το bitrate που έχεις επιλέξει να εκπέμπεις και το πόσοι σε ακούνε. Αν για παράδειγμα έχεις 256 upload rate τότε με επιλογή encoding στα 32 Kbps έχεις μέχρι 7 ακροατές άνετα. Αν το χεις στα 56 τότε σηκώνεις μέχρι 4 άνετα. Προφανώς το bandwidth consumption είναι ακροατες x bitrate (αν και είναι το bitrate με το οποίο κάνεις upload και άρα θεωρητικά δε θα έχεις πρόβλημα - πρακτικά από την εμπειρία αν κατεβάζεις κάτι μεγάλο π.χ. ένα linux iso, τότε οι ακροατές σου μάλλον θα έχουν πρόβλημα με buffering).

Πάντως αυτές τις μέρες έχω στήσει έναν icecast2 (thanks eirik) αλλά δεν έχω προλάβει να το δω πλήρως και φυσικά να γράψω και οδηγό. Για όσους θα σε ακούνε είναι μάλλον καλύτερο γιατί μπορούν να σε ακούν και από windows media player. Επιπρόσθετα σηκώνει και πολλά ταυτόχρονα sources. Έτσι μπορείτε την ίδια στιγμή να εκπέμπετε εσύ, ο αδερφός σου κι ένας φίλος σου από την Αμερική και αυτοί που σας ακούνε να επιλέγουν τί θα ακούσουν (όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι σηκώνει η σύνδεσή σου τόσες συνδέσεις). Για να δεις τί εννοώ με τα πολλά sources, ρίξε μια ματιά εδώ το οποίο είναι το web interface του icecast2 server του phoenix radio.

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 3 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση