forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 11 Δεκ 2017, 02:27

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 39 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση και αξιώματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Μαρ 2011, 21:34 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Ιουν 2008, 21:18
Δημοσ.: 1160
Τοποθεσια: Αθήνα
Πήγαινε ως την 74 σιγά-σιγά και σημείωνε ορισμούς. Αυστηρούς ορισμούς, όπου υπάρχουν. Στην 74 κάτι λέει για πλακοστρώσεις: θα μου γράψεις τον αυστηρό ορισμό. Κάθε νέα λέξη αντιστοιχεί σε έναν ορισμό που βασίζεται μόνο σε έννοιες που έχουν ήδη οριστεί. Αν δεν το κάνει, αρκείται σε διαισθητική συζήτηση (όχι ότι δεν μπορεί να οριστεί). Εκεί που θα τα λέτε, ρώτα τον γιατί δεν έδωσε αυστηρό ορισμό και τα μαθαίνει στα παιδιά μας λάθος. Αν πάλι έδωσε, ή θα συμφωνήσεις ή θα διαφωνήσεις. Απλό είναι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Μαρ 2011, 22:43 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Εγγραφη: 20 Απρ 2010, 12:39
Δημοσ.: 278
στάθης έγραψε:
Πήγαινε ως την 74 σιγά-σιγά και σημείωνε ορισμούς. Αυστηρούς ορισμούς, όπου υπάρχουν. Στην 74 κάτι λέει για πλακοστρώσεις: θα μου γράψεις τον αυστηρό ορισμό. Κάθε νέα λέξη αντιστοιχεί σε έναν ορισμό που βασίζεται μόνο σε έννοιες που έχουν ήδη οριστεί. Αν δεν το κάνει, αρκείται σε διαισθητική συζήτηση (όχι ότι δεν μπορεί να οριστεί). Εκεί που θα τα λέτε, ρώτα τον γιατί δεν έδωσε αυστηρό ορισμό και τα μαθαίνει στα παιδιά μας λάθος. Αν πάλι έδωσε, ή θα συμφωνήσεις ή θα διαφωνήσεις. Απλό είναι.

Στάθη κουράστηκα και θα μου είναι πολύ δύσκολο να αντιπαρατεθώ τώρα σε όσα εξαιρετικά λες. Είμαι και από μεσημεριανό γλέντι, άστα. Θα σου προξενήσει εντύπωση αν σου πω ότι τον έχω ρωτήσει για όλα όσα λες; Είπαμε ο κύριος Πάμφιλος είναι εξαιρετικός μαθηματικός αλλά όχι αλάνθαστος. Θα σου δώσω μια "προκαταβολή". Οι πλακοστρώσεις στηρίζονται στο πυθαγόρειο θεώρημα. Ωστόσο δεν είναι μόνο αυτό το θέμα, αλλά πρέπει να συνεκτιμηθεί με το αφαιρετικά της φύσης. Ταυτόχρονα μη ξεχνάς πως επί τον R ευρίσκονται τα άρρητα εκ των τετραγώνων, κύβων κ.τ.λ. που συνδέει εξάπαντος το θεώρημα με τον άξονα.
Θα τα πούμε αύριο όμως. Ού γάρ άρχεται μόνον...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Μαρ 2011, 22:54 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 27 Σεπ 2007, 18:07
Δημοσ.: 1920
στην αρχη επικαλειστε την αυθεντια του παμφιλλου (και του καθε παμφιλλου) ωστε να ανατρεχετε σε αυτον οταν τα πραγματα γινονται δυσκολα...και καλα λετε οτι δεν ειστε μαθηματικος και οτι αυτα τα λεει ο παμφιλλος και οτι εσεις δεν συμφωνειτε με αυτα απλα τα επικαλειστε...τωρα λετε οτι ο παμφιλλος δεν ειναι αλανθαστος (και εσεις που το ξερετε?) και στην τελικη αν εχει λαθη γιατι και με ποια λογικη τοσο καιρο στηριζεστε στα λογια του? και που ξερετε οτι ολες αυτες οι παρερμηνειες που εχετε δεν οφειλονται στα λαθη του? ε?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Μαρ 2011, 13:52 
Χωρίς σύνδεση
Banned

panos19 έγραψε:
στην αρχη επικαλειστε την αυθεντια του παμφιλλου (και του καθε παμφιλλου) ωστε να ανατρεχετε σε αυτον οταν τα πραγματα γινονται δυσκολα...και καλα λετε οτι δεν ειστε μαθηματικος και οτι αυτα τα λεει ο παμφιλλος και οτι εσεις δεν συμφωνειτε με αυτα απλα τα επικαλειστε...τωρα λετε οτι ο παμφιλλος δεν ειναι αλανθαστος (και εσεις που το ξερετε?) και στην τελικη αν εχει λαθη γιατι και με ποια λογικη τοσο καιρο στηριζεστε στα λογια του? και που ξερετε οτι ολες αυτες οι παρερμηνειες που εχετε δεν οφειλονται στα λαθη του? ε?

Ούτε δύσκολα αναγνωρίζω, ούτε εύκολα. Εδώ μιλάμε για μαθηματικά.
Αγαπητέ Παναγιώτη τελικά δεν ευθύνεται κανένα πρόσωπο ειδικά. Τα μαθηματικά είναι διαχρονικά ομαδική συλλογιστική. Άλλα είναι ορθά και άλλα όχι. Δεν μπορώ να παίζω τον παππά, ούτε το χωροφύλαξ, αστυφύλαξ με τους μαθηματικούς. Αυτό είναι πρόβλημα των μαθηματικών μεταξύ τους και όχι με μένα.
Π.χ. ο κύριος Πάμφιλος ισχυρίζεται ότι στην Ανάλυση ισχύουν τα ευκλείδεια αξιώματα. Ο στάθης λέει ότι δεν ισχύουν. Εγώ σαν μη μαθηματικός ποιον να εμπιστευτώ, όταν ο ένας είναι καθηγητής πανεπιστημίου και ο άλλος ένας χρήστης του φόρουμ που δηλώνει μαθηματικός χωρίς να έχω δει συγγράμματά του και τα επιχειρήματά του είναι αντίθετα με των καθηγητών και δεν δέχεται και συζήτηση. Πάει και τελείωσε λέει: Τα αξιώματα του Ευκλείδη δεν υπάρχουν στην Ανάλυση. Βρε άνθρωπέ μου ο καθηγητής πανεπιστημίου το λέει! Τίποτα αυτός. Τα βάζει με μένα, με λέει άσχετο (ορθά με το κριτήριο πως κάθε μη μαθηματικός είναι άσχετος) και ο Πάμφιλος στο μανάβικο! Εσύ με ποιο κριτήριο επιμορφώνεσαι; Αμφισβητείς τους καθηγητές σου;
Το πιο ωραίο ξέρεις ποιο είναι Παναγιώτη; :D
Ο στάθης συμφωνεί με τον Πάμφιλο στην πράξη της συνολοθεωρητικής διαφοράς, αλλά απλά δεν το ξέρει ο στάθης διότι είναι λίγο βιαστικός και παρορμητικός. Δεν τον απασχολεί η διερεύνση αυτή καθαυτή, αλλά το να μου τρίψει τη μούρη. Λίγο δύσκολο βέβαια. :)
Ο κύριος Γαβαλάς πάλι, λέει επικαλούμενος και τον Μακ Λέιν, ότι η θεωρία συνόλων δεν είναι αξιόπιστη. Ο στάθης χωρίς να έχει διαβάσει το άρθρο το απαξιώνει δια μιας και με ένα ύφος αυστηρό, νομίζοντας ότι αντιμετωπίζει εμένα και ότι είμαι τάχα εξαρτημένος από την βαθμολογία του! Όταν το διαβάζει πάλι, με το επιχείρημα ότι το άρθρο είναι σε εφημερίδα (!) τον στέλνει τον κύριο Γαβαλά και τον Μάκ Λέιν βοηθούς του Πάμφιλου στο μανάβικο! Αντίθετα ο "μαχναμαχμα" (βαριέμαι να ψάχνω το όνομά του όπως το γράφει και να με συγχωρεί δεν το κάνω για να τον προσβάλω) ζητάει δημοσίευση και όταν του την δίνω εξαφανίζεται τη στιγμή ακριβώς που Γαβαλάς και Μακ Λέιν ζυγίζουν πατάτες στο μανάβικο.
Ο κύριος Παναγιώτης Σπύρου πάλι αμφισβειτείται από τον στάθη (ως προς το κείμενο που υπογράφει) επειδή αφ` ενός δεν έγραψα ακριβώς (!) το όνομα της συγγραφέας κυρίας Ιακώβου (την ανέφερα σαν Ιακωβίδου) γράφοντας από μνήμης και αφ` ετέρου το κείμενο είναι στην αρχή της εργασίας και όχι στο μέσο ή στο τέλος όπως αυτός επιθυμεί! :D
Καμία αυθεντία λοιπόν δεν επικαλούμαι διότι δεν μπορεί να υπάρχει αυθαιντία σε μη αυθαιντικά μαθηματικά. 'Αλλα είναι σωστά και άλλα όχι με την έννοια ότι υπάρχουν πλήθος από αντιφάσεις.
Π.χ. ο κύριος Πάμφιλος ενεργεί πλακοστρώσεις σε εφαρμογή του πυθαγορείου (και δεν είναι ο μόνος και δες τι κάνει ο φίλος σου και που αποδίδει τις πλακοστρώσεις του Πάμφιλου επειδή τις επικαλείται!!!). Η ΕΜΕ λέει ότι το πυθαγόρειο δεν ισχύει με υλικά υποδείγματα και ότι τα μαθηματικά λειτουργιούν αφαιρετικά της φύσης. Ο Πάμφιλος πάλι λέει ότι αυτό δεν είναι αξίωμα να το παραβιάζει και καλά κάνει. Ο Πάμφιλος όμως δεν διερευνά το θέμα όπως η ΕΜΕ το διερεύνησε και που αποδέχεται ότι το πυθαγόρειο δεν ισχύει με υλικά υποδείγματα διότι δεν είναι ακριβές. Έτσι παραπέμπει στη θεωρία συνόλων και έτσι φθάνουμε στις διενέξεις περί την αξιοπιστία της. Αν το πυθαγόρειο δεν είναι αληθές, ο R πέρα από τις μεταδοτικές ασθένειες που κουβαλάει μαζί του, θα αποκτήσει και την ιδιότητα του φατούτη, αφού θα αφαιρεθύν από το συνεχές του, τα άρρητα εκ των τετραγώνων που είναι συνυφασμένα με το πυθαγόρειο.
Αλαλούμ.
Τέλος πάντων για να μη σε ζαλίζω δεν έχω κανέναν σαν αυθαιντία. Σαν ανθρώπους και σαν εκπαιδευτικούς τους σέβομαι όλους αλλά δεν συμφωνώ. Απλά πράγματα. Η στάση μου απέναντί τους δεν είναι εσκεμμένα ερειστική Παναγιώτη. Μόνο αντιδραστικά στις προσωπικές προκλήσεις λέω τις εξυπναδούλες μου κι εγώ και χρησιμοποιώ την ειρωνεία.
Πολύ θα προτιμούσα αυτού του είδους την διαλεκτική αλλά δεν μπορώ να επιβάλλω στον άλλον συμπεριφορά, παρά μόνο να αντιδρώ. Ευτυχώς που ο eliasmc21 έχει πάρει είδηση τι γίνεται και δεν τρώει τις μπλόφες που στοχεύουν να με αποβάλλουν από το φόρουμ γιατί ορισμένες φορές ομολογώ ανταποκρίνομαι στις προκλήσεις.
Δες στο άλλο θέμα τη συζήτηση με τον στάθη που καταργεί ο ίδιος τον R.
Εγώ ευθύνομαι για όλα αυτά; Γιατί τα βάζετε μαζί μου; Και το ωραίο είναι πως όλες οι θέσεις που προβάλλω σαν ισχυρισμούς δεν είναι δικές μου. Απλά τις χρησιμοποιώ. Αν ο Μαγκλάρας δεν ήταν τόσο οξύς με τους μαθηματικούς (είμαι αντίθετος αν και τον δικαιολογώ σε μεγάλο μέρος) θα είχα δώσει τις πληροφορίες. Δεν θέλω να φέρω την ευθύνη και έτσι επιχειρηματολογώ με τα κείμενά του σε βίντεο. Όλοι οι ισχυρισμοί είναι ήδη φόρα παρτίδα - που λένε - στο διαδίκτυο από τον Μαγκλάρα και κανείς από τους μαθηματικούς που τις έχουν δει δεν μιλάει!!!!
Αλλά και τι να πουν; Ότι λένε κι εδώ; Εκεί βέβαια δεν υπάρχουν και περιθώρια να κάνουν μερικοί του τσάμπα μάγκες...
Εγώ απλός οφθαλμίατρος είμαι.
Παρά ταύτα, εκ μεταφοράς σας ετοιμάζω την μεγαλύτερη ταραχή, διότι ακόμα δεν έχουν χτυπήσει οι καμπάνες.
Έτσι είναι αγαπητέ Παναγιώτη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Μαρ 2011, 15:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Ιουν 2008, 21:18
Δημοσ.: 1160
Τοποθεσια: Αθήνα
Πάμε πάλι από την αρχή. Στην ανάλυση δεν υπάρχουν άλλα αξιώματα πέρα από αυτά της θεωρίας συνόλων, υπάρχουν όμως ορισμοί και άμα δε σου αρέσουν "πήγαινε να δεις αν έρχομαι" που θα' λεγες κι εσύ. Στις σημειώσεις γεωμετρίας που κοιτάζεις, υπάρχει μια φράση στον πρόλογο που λέει ουσιαστικά αυτό που σου λέω. Να πας να διαβάσεις πώς αναπτύσσει την Ευκλείδεια γεωμετρία του ο συγγραφέας. Σιγά-σιγά, σελίδα με τη σελίδα και να κοιτάς προσεκτικά τους ορισμούς αφού σε ενοχλούν οι αποφάσεις, Πολύ νωρίς δίνει και απόδειξη του Πυθαγόρειου θεωρήματος (στη σελίδα 14 ή κάπου εκεί). Τώρα αν σου κάνει αυτή η απόδειξη ή όχι, δικό σου θέμα. Το θέμα της διπλωματικής εργασίας, που έχει συγγραφέα, είναι διάφορες κατασκευές του R. Ο Γαβαλάς ασχολείται με αυτό που λένε mathematics education. Σου έγραφε εδώ ο Tod για ZFC γιατί ήθελε να είναι ακριβής, αλλά έχεις εσύ άλλες πηγές κρεμασμένες στα μανταλάκια. Τα ξέρεις απέξω κι ανακατωτά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Μαρ 2011, 01:23 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Παράθεση:
Στάθης
Πάμε πάλι από την αρχή. Στην ανάλυση δεν υπάρχουν άλλα αξιώματα πέρα από αυτά της θεωρίας συνόλων, υπάρχουν όμως ορισμοί και άμα δε σου αρέσουν "πήγαινε να δεις αν έρχομαι" που θα' λεγες κι εσύ.

Ότι υπάρχουν ορισμοί το λέει και ο Πάφιλος. Δεν περίμενα να το μάθω από σένα βέβαια. Το ότι στην Ανάλυση ισχύουν τα ευκλείδεια αξιώματα το λέει επίσης ο Πάμφιλος και σου απέδειξα ότι η πράξη συνολοθεωρητικής διαφοράς, είναι αυτή καθαυτή εφαρμογή του αξιώματος του Ευκλείδη «και αν από τα ίσα αφαιρεθούν ίσα, τα υπόλοιπα είναι ίσα». Μόνος σου έδωσε το αποτέλεσμα με τα υποσύνολα του R στο άλλο θέμα που συζητάμε από κοινού.

Παράθεση:
Στάθης
Στις σημειώσεις γεωμετρίας που κοιτάζεις, υπάρχει μια φράση στον πρόλογο που λέει ουσιαστικά αυτό που σου λέω. Να πας να διαβάσεις πώς αναπτύσσει την Ευκλείδεια γεωμετρία του ο συγγραφέας.

Με μέλι και γάλα την αναπτύσσει. Αλήθεια στάθη, τώρα βρίσκεις ενδιαφέρον και σε προλόγους, γιατί μέχρι πριν από λίγο τους αναθεμάτιζες τους προλόγους, αναφερόμενος στην εργασία της κυρίας Ιακώβου που δεν ήταν μετά από ένα επιτρεπτό όριο σελίδων από σένα! ‘Έτσι είχες αποφασίσει. Τώρα αλλάζεις αποφάσεις και δεν σε νοιάζει που η κουζίνα είναι ενιαία με το σαλόνι; Με εντυπωσιάζεις ξέρεις.

Παράθεση:
Στάθης
Σιγά-σιγά, σελίδα με τη σελίδα και να κοιτάς προσεκτικά τους ορισμούς αφού σε ενοχλούν οι αποφάσεις,

Επιμένεις. Οι αποφάσεις δεν είναι μαθηματικά. Αυτό το ξέρω κι εγώ ακόμα. Εσύ πόσο σου χρειάζεται να το μάθεις;

Παράθεση:
Στάθης
Πολύ νωρίς δίνει και απόδειξη του Πυθαγόρειου θεωρήματος (στη σελίδα 14 ή κάπου εκεί). Τώρα αν σου κάνει αυτή η απόδειξη ή όχι, δικό σου θέμα.

Μάλλον έχεις χάσει μαθήματα στάθη. Το αν μου κάνει ή όχι η απόδειξη δεν είναι θέμα δικό μου. Είναι θέμα της ΕΜΕ. Εσύ λοιπόν να κοιτάς προσεκτικά το φόρουμ πριν απαντήσεις με τέτοιο ύφος που με κάνει ανάλογο. Η ΕΜΕ (Επιτροπή Ευκλείδης Β΄) λέει ότι το πυθαγόρειο δεν ισχύει με υλικά υποδείγματα, όπως είναι οι πλακοστρώσεις του Πάμφιλου. Αν τώρα σε σένα δεν κάνει αυτή η άποψη της ΕΜΕ, στην οποία έφθασε υπό την πίεση των αποδείξεων του Μαγκλάρα, που εγγράφως την διατυπώνει και μπορείς να την βρεις εδώ μέσα, αυτό είναι θέμα δικό σου και εξάπαντος όχι δικό μου. Αν θεωρείς ότι θέλεις να μοιραστείς το βάρος, επειδή είναι βαρύ βάρος (καλό ε;) τότε μπορείς να το κάνεις με την ΕΜΕ που έχει πολλούς μαθηματικούς και πολλές δυνατές πλάτες επομένως. Εσύ ή όποιος άλλος εδώ μέσα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΤΟ ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ ΜΕ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΣΥΝΟΛΩΝ. Ιδού όλα τα νησιά του Αιγαίου και όχι μόνον η Ρόδος. Π.χ. ο karaf που το προσπάθησε (χωρίς να το γνωρίζει βέβαια) το παραδέχτηκε και όταν στη συνέχεια πήγε να το αναθεωρήσει αναγκάστηκε να αποχωρήσει και δεν είναι θέμα υπομονής φίλτατε την οποία δήθεν διέθετε ο karaf κι εσύ δεν διαθέτεις.

Παράθεση:
Στάθης
Το θέμα της διπλωματικής εργασίας, που έχει συγγραφέα, είναι διάφορες κατασκευές του R. Ο Γαβαλάς ασχολείται με αυτό που λένε mathematics education. Σου έγραφε εδώ ο Tod για ZFC γιατί ήθελε να είναι ακριβής, αλλά έχεις εσύ άλλες πηγές κρεμασμένες στα μανταλάκια. Τα ξέρεις απέξω κι ανακατωτά.

Αυτά που λες για τον Γαβαλά εμένα γιατί να με απασχολούν. Βρες τον ίδιο αν μπορείς και να του τα πεις από την καλή του ανθρώπου. Αν δεν ξέρεις σε ποιο λύκειο διδάσκει είμαι έτοιμος να κάνω το 11888 χωρίς να είναι τυχαίο!
Καλώς όμως. Δέχομαι την ειρωνεία σου. Τα ξέρω απέξω κι ανακατωτά, παρά το ότι δεν λέω τίποτα δικό μου!

Δες στάθη τι ακριβώς ξέρω:

Προς karaf
Όπως επομένως αντιλαμβάνεστε, καθόλου δεν τα βάζετε μαζί μου. Δεν μπορείτε να αμφισβητήσετε τα λεγόμενά μου διότι απλά δεν είναι δικά μου.
Σας ειδοποίησα.
Εδώ λοιπόν ευρίσκεται το θάρρος σας. Τα βάζετε με ολόκληρη, την παγκόσμια δηλαδή, μαθηματική κοινότητα και όχι μόνον την ελληνική, αφού ότι γράφω διδάσκεται παγκόσμια. Εν προκειμένω δεν απορρίπτετε καλέ μου κύριε karaf τον aoristos. Απορρίπτετε ολόκληρη την διδακτέα ύλη των μαθηματικών και σε ότι αφορά τη χώρα μας:

Το Υπουργείο Παιδείας που είναι αρμόδιο και υπεύθυνο από την πολιτεία.
Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο που είναι από την πολιτεία αρμόδιο για την σύνταξη της διδακτέας ύλης.
Την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.
Το Οργανισμό Εκδόσεως Διδακτικών Βιβλίων.
Τους καθηγητές κυρίους:
1. Αλιμπινίση Αν.
2. Δημάκο Γ.
3. Εξαρχάκο Θ. (πρώην πρόεδρο της ΕΜΕ)
4. Κοντογιάννη Δ.
5. Τασσόπουλο Γ.
6. Δρακόπουλο Π.
7. Κυριαζή Αθ.
8. Αργυρόπουλο Η.
9. Βλάμο Π.
10. Κατσούλη Γ.
11. Μαρκάτη Σ.
12. Σιδέρη Π.
που υπογράφουν τα όσα έχω μεταφέρει με αντιγραφή από τα διδακτικά βιβλία του ΟΕΔΒ.

Εσύ αγαπητέ Στάθη συνεχίζεις την παράδοση:

Μανάβηδες:
13. Σπύρου Παναγιώτης
14. Ρούκερ Ρ.
15. Ιακώβου Μόρφω.
16. Γαβαλάς Δ.
17. Μακ Λέιν.
18. Πάμφιλος Πάρις.
Στάθη αν συνεχίσουμε έτσι, σε λίγο θα κάνουμε εισαγωγή μαθηματικών από την Τουρκία σαν τα αβγά…
Τι γίνεται εδώ ρε παιδιά;
Λέτε το χειρότερο να είναι αυτό;
Όχι βέβαια. Το χειρότερο είναι η ομολογία ότι τα παιδιά στο λύκειο μένουν στην εσκεμμένα ντουβάρια στα μαθηματικά, μέσω της προ – διδακτικής μεθόδου (ορισμών μη αυστηρών και αυστηρών με ποινή το σήκωμα και την ορθοστασία στο ένα πόδι μπροστά σε όλους), όπου μαθαίνουν το λάθος μέχρι να πήξει το μυαλό τους και όταν πήξει και έχουν φύγει από το λύκειο μαθαίνουν το σωστό όσοι ακολουθήσουν το μαθηματικό!!! . Αυτές είναι επιλογές του μαθηματικού κατεστημένου, τις οποίες βέβαια το υπουργείο παιδείας δεν μπορεί να τις ελέγξει γιατί απλά οι ελεγκτές υποχρεωτικά θα είναι οι ίδιοι οι μαθηματικοί.
Αυτά όλα εγώ τα λέω προσχήματα του κερατά και τίποτα άλλο. Δημιουργείται εσκεμμένα ένα κομφούζιο με το να λέει ο καθένας ότι θέλει – ώστε να μη χαθεί ο καντοριανός παράδεισος βέβαια = και οι φοιτητές αν μπορούν ας βγάλουν άχνα.
Το ακόμα χειρότερο είναι ότι τα βάζετε μαζί μου!!!

Οφθαλμίατρος

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Μαρ 2011, 13:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 17 Απρ 2008, 10:50
Δημοσ.: 84
Θα διαβάσει κανένας το παραπάνω μήνυμα και θα νομίζει πως έχεις και δίκιο.

Ποιόν Πάμφιλο βρε κακομοίρη;

Αφού ούτε την πρώτη σελίδα δεν είσαι ικανός να καταλάβεις και μένεις στον Πρόλογο για να ανακαλύψεις «ασάφειες» να κάνεις το κομμάτι σου.

Ούτε για την «Μαθηματική Λογοτεχνία» δεν σε έχω ικανό, ωστόσο έχω να σου προτείνω τον Θείο Πέτρο και την Εικασία του Goldbach. Είναι λίγο βαρύ βέβαια για σένα και θα αντιμετωπίσεις δυσκολίες αλλά εδώ είμαστε - άνοιξε τόπικ (το 1000οστό) με απορίες και ίσως κάποια κατάρριψη της δυνατότητας συσχετισμού Λογοτεχνίας και Μαθηματικών. :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Μαρ 2011, 14:29 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Αλλαζόνας έγραψε:
Θα διαβάσει κανένας το παραπάνω μήνυμα και θα νομίζει πως έχεις και δίκιο.

Ποιόν Πάμφιλο βρε κακομοίρη;

Αφού ούτε την πρώτη σελίδα δεν είσαι ικανός να καταλάβεις και μένεις στον Πρόλογο για να ανακαλύψεις «ασάφειες» να κάνεις το κομμάτι σου.

Ούτε για την «Μαθηματική Λογοτεχνία» δεν σε έχω ικανό, ωστόσο έχω να σου προτείνω τον Θείο Πέτρο και την Εικασία του Goldbach. Είναι λίγο βαρύ βέβαια για σένα και θα αντιμετωπίσεις δυσκολίες αλλά εδώ είμαστε - άνοιξε τόπικ (το 1000οστό) με απορίες και ίσως κάποια κατάρριψη της δυνατότητας συσχετισμού Λογοτεχνίας και Μαθηματικών. :P

Ο ανίκανος είμαι εγώ. Εσύ μείνε στην ικανότητά σου :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Μαρ 2011, 15:21 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 24 Νοέμ 2009, 17:49
Δημοσ.: 168
Επειδή η συζήτηση έχει αρχίσει να επαναλαμβάνεται και πολλές φορές να
βγαίνει εκτός θέματος το τοπικ κλειδώνεται προσωρινά.

Υπενθυμίζεται ότι από τον κανονισμό απαγορεύονται αυστηρά οι υβριστικές/προσβλητικές/εριστικές εκφράσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 39 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: