forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 15 Δεκ 2017, 19:51

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αποκοπή από "Μαθηματικά και μουσική"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Φεβ 2011, 23:08 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Εγγραφη: 20 Απρ 2010, 12:39
Δημοσ.: 278
heliasv έγραψε:
Μία πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Ξενάκη http://www.youtube.com/watch?v=j4nj2nklbts και http://www.youtube.com/watch?v=zukz4KcouNg&feature=related

Βρε Ηλία (αν δεν επιθυμείς την προσφώνηση εκφράζω τη λύπη μου, ζητώ συγγνώμη και σε αποκαλώ "κύριε Βαφειάδη"), εισάγεις ένα θέμα που σαν σχετικός (σε όποιο εύρος) με την μουσική, πραγματικά με ενθουσιάζει και στη συνέχεια τζίφος!
Είναι κρίμα σε μία (όποια) συζήτηση να επιχειρηματολογούμε πάντα με το τι λένε οι άλλοι! Όποιοι και να είναι. Κανένας δεν είναι ούτε Βούδας, ούτε πάπας. Το είπε ο Ξενάκης τελείωσε. Το είπε ο Χίλμπερτ τελείωσε. Το είπε ο Θεοδωράκης τελείωσε. Το γράφει η εφημερίδα τελείωσε. Εσύ, εγώ, ο άλλος, τι λέμε; Έχουμε άποψη δική μας να την καταθέσουμε συνεισφορά στο θέμα; Ή απλά κρίνουμε (κυρίως για να δείξουμε σχετικότητα ή το χειρότερο, ότι κατέχουμε επαρκώς το θέμα, αφού οδηγούμαστε και σε συμπερασμό), ότι τα λένε σωστά οι άλλοι και αυτό το θεωρούμε συζήτηση; Δεν είναι μοναδικό το σύμπτωμα σε αυτή τη συζήτηση, όπου όποιος μπει να διαβάσει το όντως εξαιρετικό αυτό θέμα, θα πηγαίνει από παραπομπή σε παραπομπή και η συμμετοχή να εξαντλείται στα "εξαιρετικό", "μπράβο" και στα "ευχαριστούμε" που όντως μπορεί και να αξίζει να ειπωθούν. Αυτό δεν φτάνει Ηλία σε καμία περίπτωση και όχι μόνο στο θέμα σου. Δεν ζητάω ασφαλώς εξηγήσεις και ούτε επιθυμώ παρεξηγήσεις βέβαια, πολύ περισσότερο μάλιστα δεν υποστηρίζω ότι έχω δίκιο (αλίμονο) αλλά μου κάνει εντύπωση και αυτό καταθέτω.
Αφού τα θέματα υπάρχουν στο διαδίκτυο, εδώ γιατί τάχα τα εισάγουμε και τα προσεγγίζουμε με την επίφαση της συζήτησης, όταν κανείς δεν λέει την δική του την άποψη; Ιδίως εσύ που από όσο είδα στην ιστοσελίδα σου δεν είσαι άσχετος με την τέχνη (αυτό και με ικανοποίησε όσο και να σε ξενίζει και με αιφνιδίασε όμως για την εν γένει στάση σου απέναντί μου την οποία βρίσκω να αντιφάσκει με τις ευαισθησίες σου - άποψή μου και δεν σε κατηγορώ), θα μπορούσες να καταθέσεις τις δικές σου σκέψεις περί των δυνατών εξαρτήσεων της μουσικής από τα μαθηματικά και αντίστροφα.
Είναι ενδιαφέρον να συλλογιστεί κανείς, πως μπορεί να συνδυάσει σε θεωρητικό επίπεδο την δικτατορία των αξιωμάτων με σκοπό το αληθές με την στήριξή τους, με τον αναρχισμό της χρήσης των κλιμάκων, της αρμονίας και της σύνθεσης με στόχο την τέρψη της αίσθησης της ακοής.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Μαθηματικά και μουσική
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Φεβ 2011, 00:06 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 24 Σεπ 2006, 15:07
Δημοσ.: 1294
Τοποθεσια: Ελευσίνα
Aoristos παρεξήγησες το θέμα και την πρόθεσή μου. Δεν είχα στο μυαλό μου μια γενική συζήτηση περί μουσικής. Αν αρέσκεσαι σε τέτοιου είδους φιλοσοφικές και θεωρητικές συζητήσεις τότε δημιούργησε ένα νέο θέμα και θα χαρώ να έρθω να συμμετάσχω. Το θέμα του παντρέματος μουσικής και μαθηματικών υπάρχει σαν ερευνητικός τομέας πολλά χρόνια και δεν έχει να κάνει με τόσο με τη μουσική δημιουργία όσο με τη μελέτη του ήχου από τη σκοπιά της φυσικής. Η απόψεις του Ξενάκη που ανέφερα πιο πάνω έχουν να κάνουν λοιπόν με το θέμα αυτό και δεν τις καταθέτω ως αξιώματα ή οτιδήποτε τέτοιο. Απλά νομίζω πως κάποιος που ενδιαφέρεται για το θέμα όπως στο περιέγραψα τώρα θα τις βρει ενδιαφέρουσες μάλλον.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Μαθηματικά και μουσική
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Φεβ 2011, 10:06 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Εγγραφη: 20 Απρ 2010, 12:39
Δημοσ.: 278
Παράθεση:
heliasv
Όλοι μπορούμε να αντιληφθούμε μια αντιστοιχία ανάμεσα στη μουσική θεωρία και τα μαθηματικά. Από τους αρχαίους χρόνους (Πυθαγόρειοι, μονόχοδρο κλπ...) μέχρι την εποχή μας (Ιannis Xenakis, Janni Christou, Steve Reich κλπ) η σχέση αυτή εξελίσσεται και ανθίζει μέσω των αναπτυσσόμενων κλάδων των μαθηματικών.

Καμία ερευνητική προσπάθεια, σε οποιονδήποτε τομέα, δεν μπορεί να με βρει αντίθετο, αν και το να με εύρισκε λίγη θα είχε σημασία. Είμαι φανατικός της έρευνας και μακάρι να είχα και τα ανάλογα προσόντα στον ίδιο βαθμό με την ένταση του φανατισμού μου για έρευνα.
Διαβάζοντας το παραπάνω εισαγωγικό δεν βρίσκεις Ηλία ότι έχω έρεισμα και δεν πρόκειται για παρεξήγηση;
Που αναφέρεις στο εισαγωγικό σου ότι "δεν έχει να κάνει με τόσο με τη μουσική δημιουργία όσο με τη μελέτη του ήχου από τη σκοπιά της φυσικής"; Για "αντιστοιχία ανάμεσα στη μουσική θεωρία και τα μαθηματικά" διαβάζω. Αυτό είναι που με ενθουσίασε θεματικά και προφανώς δεν έχει να κάνει καθόλου με την φιλοσοφία. Τι σχέση έχει η φιλοσοφία εν προκειμένω; Το αληθές είναι ότι θεώρησα πως αυτό που μου λες να εισάγω σαν δικό μου θέμα και θα έρθεις να συμμετάσχεις, είναι αυτό ακριβώς που εσύ προτείνεις προς συζήτηση με το εισαγωγικό σου.
Αν έκανα λάθος λυπάμαι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποκοπή από "Μαθηματικά και μουσική"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Φεβ 2011, 11:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 24 Σεπ 2006, 15:07
Δημοσ.: 1294
Τοποθεσια: Ελευσίνα
Έκανες λάθος αλλά μη λυπάσαι. Τελευταία φορά που απαντάω σε κάτι άσχετο με το θέμα όπως η διαπραγμάτευση του ίδιου του θέματος γιατί με κουράζει και ειλικρινά βαριέμαι. Αν είναι να αρχίσουμε τις παραθέσεις και τα "εσύ είπες ενώ δεν έπρεπε να πεις αυτό αλλά εκείνο" όπως συνηθίζεις σε άλλες κουβέντες πίστεψέ με θα είσαι μόνος σου. Αν έχει ειδικό ενδιαφέρον στο θέμα όπως στο περιέγραψα μόλις μπορείς να μείνεις να κουβεντιάσεις φυσικά.

Παρακαλώ κάποιος μοντερέιτορ να μεταφέρει τα άσχετα ποστς στη σπαμαρένα!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: