forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 19 Νοέμ 2017, 03:00

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 21 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Έλληνας 28 ετών, επίκουρος καθηγητής στο MIT
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Αύγ 2009, 22:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 5211
Κωνσταντίνος Δασκαλάκης,
Κ της Καθημερινής 23/8/09 έγραψε:
Με την διατριβή του ανέτρεψε την απόλυτη ισχύ της θρυλικής θεωρίας του νομπελίστα Τζον Νας-του κινηματογραφικού "Υπέροχου ανθρώπου"- αμφισβητώντας θεμελιώδεις βεβαιότητες της μαθηματικής σκέψης. Ένας γνήσιος εκπρόσωπος της "άλλης Ελλάδας...

Η εργασία του, καρπός τετραετούς έρευνας και δημιουργικής συνεργασίας με τον καθηγητή του στο Μπέρκλεϊ Χρίστο Παπαδημητρίου και τον Πολ Γκόλντμπέργκ, του Πανεπιστημίου του Λίβερπουλ, του εξασφαλίζει μια θέση επίκουρου καθηγητή στο ξακουστό MIT...Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας τον υποδέχεται. "Η άλλη Ελλάδα είναι δυνατή και χαίρομαι γιατί την εκπροσωπείτε. Γι' αυτό και είμαι αισιόδοξος. Γιατί αυτός ο τόπος δεν θα χαθεί"...
Πώς ασχοληθήκατε με τα μαθηματικά;
Να σας πω την αλήθεια, δεν ξέρω! Ο πατέρας μου είναι μαθηματικός και η μητέρα μου φιλόλογος. Με ενδιέφεραν ανέκαθεν και οι δύο χώροι. Σε κάποια φάση σκεφτόμουν να γίνω γλωσσολόγος, αλλά δίνοντας εξετάσεις την εποχή των δεσμών, με τα χαρακτηριστικά, δυστυχώς, του ελληνικού συστήματος, κατάλαβα ότι, για να ακολουθήσω την γλωσσολογία, θα έπρεπε να αποστηθίσω πάρα πολλά. Και δεν είμαι καλός στην αποστήθιση, είμαι περισσότερο κριτικός νους.
Οπότε, ακολουθήσατε τις θετικές επιστήμες.
Ναι, ακριβώς έτσι βρέθηκα να με ενδιαφέρουν τα μαθηματικά και μπήκα στο Πολυτεχνείο, γιατί, όπως λέει ένας φίλος μου μαθηματικός, "στην Ελλάδα, αν σου αρέσουν τα μαθηματικά, πας στο Πολυτεχνείο, είναι η νοοτροπία του Έλληνα". Εκεί στο τέταρτο έτος ανακάλυψα ότι υπάρχει αυτό που λέμε και "Θεωρητική Πληροφορική", δηλαδή οι μαθηματικές θεωμελιώσεις της πληροφορικής, με τις οποίες μελετούμε τι σημαίνει υπολογισμός και ποιες διεργασίες είναι αποδοτικές σε χρόνο και σε υπολογιστικά μέσα. Ξαφνικά άνοιξαν τα μάτια μου: "Αυτό είναι που θέλω να κάνω!", είπα...

Με την εμπειρία σας από το Μπέρκλεϊ, πώς θα περιγράφατε τη διαφορετικότητα του αμερικανικού εκπαιδευτικού συστήματος;

Σε ένα καλό αμερικανικό πανεπιστήμιο, το εντυπωσιακό είναι ότι βιώνεις έναν τελείως άλλο τρόπο παροχής παιδείας από αυτόν των ελληνικών. Ξαφνικά βρίσκεσαι σε μια επιστημονική κοινότητα, όπου οι φοιτητές ενδιαφέρονται για την γνώση και οι καθηγητές είναι φοβερά μυαλά, που σε κάνον να τους σέβεσαι και να χαίρεσαι να μιλάς μαζί τους, γιατί προοδεύει η σκέψη σου. Είναι μεγάλη αντιδιαστολή με το ελληνικό πανεπιστήμιο, που το διακρίνει η απαξίωση και ο νεποτισμός. Πάντα, βέβαια, υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις
Δεν είχα χρόνο να αντιγράψω όλο το άρθρο, αντέγραψα κάποια ενδιαφέροντα, ίσως, σχόλια.

Νομίζω είναι ενδιαφέρουσα και η όλη του πορεία.
kathimerini.gr έγραψε:
Η διδακτορική διατριβή του Δασκαλάκη απέσπασε το πρώτο βραβείο από την διεθνή Ενωση Επιστημόνων Πληροφορικής. Ο 28χρονος επιστήμονας στη διατριβή του έλυσε τον γρίφο του νομπελίστα μαθηματικού Τζον Νας, στο πεδίο της θεωρίας παιγνίων. Δεν είναι τυχαίο: ο Δασκαλάκης αποφοίτησε με άριστα από το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου. Συνέχισε τις μεταπτυχιακές του σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Μπέρκλεϊ, και ολοκλήρωσε τη διδακτορική του διατριβή με τον Χρ. Παπαδημητρίου και τώρα στο ΜΙΤ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Έλληνας 28 ετών, επίκουρος καθηγητής στο MIT
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Αύγ 2009, 00:41 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 18
Υπάρχει ένα λάθος. Ο Δασκαλάκης δεν είναι μαθηματικός. Το Κ τον προβάλει σαν μαθηματικό. Σπούδασε αλγοριθμική θεωρία παιγνίων και δεν έλυσε ένα θεμελιώδες προβλημα των μαθηματικών όπως λέει στο εξώφυλλο. Η θεωρία του Νας αφορά καθαρά την οικονομική επιστήμη. Προφανώς, δεν μειώνω το επιστημονικό του υπόβαθρο καθώς θα ήταν ανόητο κάτι τέτοιο. Είναι ήδη ένας καταξιωμένος επιστήμονας και αυτό μας κάνει όλους περήφανους,

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Αύγ 2009, 09:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 3627
Τοποθεσια: Αθήνα
Η μαθηματική διάσταση πάντως είναι παρούσα και ισχυρή στη δουλειά των επιστημόνων αυτών, σύμφωνα με όσα έχουν γραφεί

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Αύγ 2009, 10:23 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 1160
Είναι τα μαθηματικά της Microsoft. Υπάρχουν και μεγάλοι μαθηματικοί που περνάνε από κει, για το χρήμα φυσικά. Εκεί έκανε postdoc ο Δασκαλάκης.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Αύγ 2009, 11:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 456
Τοποθεσια: N. Kόσμος (τον παλιό τον γκρεμίσαμε!)
Η θεωρητική πληροφορική είναι στην ουσία μαθηματικά. Μεγάλοι logicians αλλά και όχι μόνο της εποχής αλλά και παλαιότερα είχαν ασχοληθεί με τους υπολογιστές.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Αύγ 2009, 11:17 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Ναι Christiano, όλα γύρω σου μαθηματικά είναι. Άλλα χρηματοδοτούνται περισσότερο κι άλλα λιγότερο.

Παράθεση:
«Την επιστήμη μου την ενδιαφέρει κυρίως το Ίντερνετ. Πρόκειται για ένα μέσο που χρησιμοποιείται από εκατομμύρια χρήστες και ελέγχεται από διάφορες εταιρείες, οργανισμούς και κράτη. Όλοι όμως έχουν διαφορετικά συμφέροντα, που μερικές φορές επηρεάζουν την ελεύθερη κίνηση της πληροφορίας. Έτσι, αυτό που καλούμαστε να κάνουμε είναι να σχεδιάσουμε ένα "γερό" Ίντερνετ, όπου η πληροφορία θα ταξιδεύει όσο πιο γρήγορα γίνεται με ασφάλεια, ενώ παράλληλα θα προστατεύεται η ελευθερία του λόγου», λέει στα «ΝΕΑ» ο 28χρονος επιστήμονας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Αύγ 2009, 11:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Προς στάθης:

Τα Μαθηματικά δεν ανήκουν και δεν πρέπει να ανήκουν σε καμία Microsoft, ακόμη και αν χρηματοδοτεί κάποιες πλευρές της έρευνας και τα κατευθύνει. Ακόμη και η φράση που χρησιμοποιείς «Τα Μαθηματικά της Microsoft» είναι μία παραχώρηση στην Microsoft σε λεκτικό επίπεδο.
Μιλάω βέβαια για την έρευνα τη φανερή, τα αποτελέσματα της οποίας ανακοινώνονται όταν ολοκληρωθεί, και γίνονται κτήμα της παγκόσμιας κοινότητας. Βέβαια ας μην είμαστε αφελείς, πολλές έρευνες σε πολλά επιστημονικά πεδία παραμένουν μυστικές και χρησιμοποιούνται για στρατιωτικούς, οικονομικούς και πολιτικούς σκοπούς. Σημαντικό στοιχείο εδώ είναι η στάση του κάθε επιστήμονα-ερευνητή να λειτουργήσει ως πολίτης του κόσμου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Αύγ 2009, 11:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Καλα τα λες Ευάγγελος Ράπτης, αλλά μπορώ να σου γράψω εδώ ονόματα πολλών μαθηματικών που έχουν κάνει πολλές παραχωρήσεις σε πρακτικό και όχι λεκτικό επίπεδο. Δες που είναι η "Theory" στις ερευνητικές τους προτεραιότητες και αν σε ενδιαφέρει το θέμα κοίταξε ποιοί μαθηματικοί ήταν εκεί στην αρχή (Lovasz, Bollobas κ.α.) και πόσοι έχουν μείνει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Αύγ 2009, 11:50 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δεν πρέπει να ενοχοποιούμε επιστήμονες και έρευνες μόνο και μόνο επειδή μπορεί η έρευνά τους να χρησιμοποιηθεί άσχημα. Όπως ξαναγράφω, κατά τη γνώμη μου πάντα, η στάση μας ως πολίτες είναι που μετράει και αναιρεί τα απαράδεκτα και τα κακώς κείμενα στην κοινωνία

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Αύγ 2009, 12:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δεν ενοχοποιούμε κανέναν, απλώς να βλέπουμε από τη σωστή οπτική γωνία. Και κάτι που ξέχασε ο theodore:

Παράθεση:
Κάποια στιγμή, ο κ. Παπούλιας είπε «Αυτό θα το διορθώσουμε... Κάποτε τα παιδιά μας απ’ έξω θα τα φέρουμε προς τα μέσα».

Εγώ είμαι με τον Πρόεδρο. Ο "νέος" απλώς έχει γλυκαθεί:

Παράθεση:
«Το αντικείμενό μου είναι τέτοιο που φοβάμαι ότι αν ερχόμουν στην Ελλάδα δεν θα μπορούσα να συνεχίσω τις έρευνές μου. Το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα υπήρχαν οι κατάλληλες συνθήκες, ενδεχομένως ούτε η απαραίτητη υποστήριξη στο ερευνητικό μου έργο. Φοβάμαι ότι μπορεί να χαθώ στην ελληνική γραφειοκρατία» λέει. Αυτό που του αρέσει ιδιαίτερα στη Βοστώνη είναι ότι είναι ένας τεράστιος ακαδημαϊκός χώρος. «Ο μισός πληθυσμός της πόλης έχει σχέση με τον πανεπιστημιακό κόσμο».

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Αύγ 2009, 12:52 
Χωρίς σύνδεση

Christiano έγραψε:
Η θεωρητική πληροφορική είναι στην ουσία μαθηματικά. Μεγάλοι logicians αλλά και όχι μόνο της εποχής αλλά και παλαιότερα είχαν ασχοληθεί με τους υπολογιστές.

Ποιοί είναι αυτοί οι logicians? Γιατί, και χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω τους σύγχρονους μαθηματικούς, ο τελευταίος μεγάλος ήταν ο john v. neuman ο οποίος πέθανε τη δεκαετία του 50 πολύ πριν τους υπολογιστές. Μόνο ο alan touring είχε ασχοληθεί σοβαρά και δημιουργήσει τους πρώτους κανόνες της πληροφορικής, μέσω των αλγορίθμων.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Αύγ 2009, 12:57 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 456
Τοποθεσια: N. Kόσμος (τον παλιό τον γκρεμίσαμε!)
Pitter Pan, ο John von Newmann κατασκεύασε τον πρώτο υπολογιστή. Για την ακρίβεια την έννοια του αποθηκευμένου προγράμματος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Αύγ 2009, 13:00 
Χωρίς σύνδεση

Ευάγγελος Ράπτης έγραψε:
Η μαθηματική διάσταση πάντως είναι παρούσα και ισχυρή στη δουλειά των επιστημόνων αυτών, σύμφωνα με όσα έχουν γραφεί

Αυτό είναι αλήθεια αλλά, προφανώς όμως η θεωρία παιγνίων του nash δεν είναι ένα "καθαρά" μαθηματικό ζήτημα. Ακόμη κι αν ορίσουμε σαν μαθηματικό ζήτημα οτιδήποτε διδάσκεται ένας προπτυχιακός φοιτητής.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Αύγ 2009, 13:06 
Χωρίς σύνδεση

Christiano έγραψε:
Pitter Pan, ο John von Newmann κατασκεύασε τον πρώτο υπολογιστή. Για την ακρίβεια την έννοια του αποθηκευμένου προγράμματος.

Για την ακρίβεια, την ιδέα του υπολογιστή σαν ένα καθαρό υπολογιστικό μέσο την είχε ο karl f. gauss. Ένας υπολογιστής, όμως, πραγματοποιεί τρείς λειτουργίες: σύγκριση δεδομένων, μεταφορά και πρόσθεση. Οι "υπολογιστές" του touring, του neumann και του gauss έκαναν μόνο πρόσθεση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Αύγ 2009, 15:13 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Pitter απ'ότι είδα τώρα τελείωσες το Λύκειο. Τελικά μπήκες στο Μαθηματικό?

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 21 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: