forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 11 Δεκ 2017, 02:22

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 60 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μαθηματικό Vs. Σ.Ε.Μ.Φ.Ε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2009, 11:12 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 03 Φεβ 2009, 19:07
Δημοσ.: 46
Καλησπέρα σε όλους! Έχω γράψει ένα άρθρο στο προσωπικό μου blog με τίτλο:

Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. Vs. Μαθηματικό

Αν έχετε το χρόνο ρίξτε μια ματιά και αφήστε την ψήφο σας!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Μαθηματικό Vs. Σ.Ε.Μ.Φ.Ε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2009, 11:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Οκτ 2008, 09:49
Δημοσ.: 715
Δεν είμαστε καλά, δεν έχουμε μυαλό, είμαστε άρρωστοι με το μαθηματικό.

Άσχετο αλλα φοβερό το section σου με τους Tool. Έτσι ρε Lateralus για καλό ξύπνημα και χαλάρωμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2009, 11:21 
Χωρίς σύνδεση

Ευχαριστώ πολύ φίλε!

Tool και ξερό ψωμί! :) :twisted: :gangsta:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2009, 12:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Μαρ 2006, 22:43
Δημοσ.: 3627
Τοποθεσια: Αθήνα
Προς Despondency:
Νομίζω ότι έναρξη μιας συζήτησης, που προωθεί αντιπαλότητες μεταξύ Πανεπιστημιακών τμημάτων με κύριο χαρακτηριστικό ποδοσφαιρικού τύπου επιχειρήματα δεν έχουν να προσφέρουν στην Επιστήμη των Μαθηματικών. Αντίθετα καλό θα ήταν η οργάνωση σεμιναρίων με συμμετοχή φοιτητών και από τα δύο τμήματα, ώστε να προωθηθεί η αμοιβαία αποδοχή η συνεργασία και η εμβάθυνση σε τομείς των Μαθηματικών.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2009, 13:02 
Χωρίς σύνδεση

Ευάγγελος Ράπτης έγραψε:
Προς Despondency:
Νομίζω ότι έναρξη μιας συζήτησης, που προωθεί αντιπαλότητες μεταξύ Πανεπιστημιακών τμημάτων με κύριο χαρακτηριστικό ποδοσφαιρικού τύπου επιχειρήματα δεν έχουν να προσφέρουν στην Επιστήμη των Μαθηματικών. Αντίθετα καλό θα ήταν η οργάνωση σεμιναρίων με συμμετοχή φοιτητών και από τα δύο τμήματα, ώστε να προωθηθεί η αμοιβαία αποδοχή η συνεργασία και η εμβάθυνση σε τομείς των Μαθηματικών.

Αξιότιμε Κ. Ράπτη, ειλικρινά δε νομίζω οτι το άρθρο μου σε καμία περίπτωση προωθεί αντιπαλότητες. Και σε καμία περίπτωση δεν χρησιμοποίησα επιχειρήματα "ποδοσφαιρικού τύπου", απλά έδωσα ένα τόνο σάτιρας στην όλη "μάχη" που μαίνεται τόσα χρόνια.

Πιστεύω οτι ο καθένας που διάβασε προσεκτικά όλο το άρθρο θα μπόρεσε να ξεχωρίσει οτι είμαι απόλυτα αντικειμενικός, δεν κάνω ανταγωνιστικές συγκρίσεις και απλά παραθέτω στοιχεία για τις δύο σχολές, επειδή τυγχάνει να τα γνωρίζω. Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η διαφωνία σας στην κίνηση μου. Νομίζω σεβάστηκα με το λόγο μου και τις πληροφορίες μου και τις δύο σχολές ισάξια.

Αν αυτό που δεν σας άρεσε είναι το ψήφισμα, αυτό υπάρχει καθαρά για στατιστικούς λόγους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2009, 13:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 24 Σεπ 2006, 15:07
Δημοσ.: 1294
Τοποθεσια: Ελευσίνα
Κύριε Ράπτη αν διαβάσετε το άρθρο νομίζω θα αναθεωρήσετε! Νομίζω ο χρήστης Despondency έχει παραθέσει με πολύ αντικειμενικό τρόπο τα προγράμματα σπουδών και θα βοηθούσε πολύ κάποιον ο οποίος ταλαντεύεται ανάμεσα στις δύο σχολές να διαλέξει ποια σχολή του ταιριάζει καλύτερα! Ο τίτλος είναι όντως σατυρικός και δεν αντικατοπτρίζει το περιεχόμενο του άρθρου! Στα σχόλια βέβαια από κάτω κάποιοι αιώνια κολλημένοι συνεχίζουν να διαφωνούν για το ποιος είναι μαθηματικός και ποιος όχι αλλά αυτό το έχουμε συνιθίσει πλέον....
Θα ήθελα να κάνω μία παρατήριση όμως φίλε Despondency! Το τμήμα μαθηματικών δεν προσφέρει γνώσεις μόνο στο θεωρητικό κομμάτι των μαθηματικών καθώς στην κατεύθυνση εφαρμοσμένων υπάρχουν πολλά μαθήματα τα οποία διδάσκονται από αξιόλογους καθηγητές!
Για ποιο λόγο ανοίγει η κάθε σχολή και το αν εξυπηρετεί σκοπιμότητες δεν είναι κάτι το οποίο πρέπει να το προσάξουμε στους φοιτητές που φοιτούν! Όλοι ξεκινάμε με όνειρα να κάνουμε αυτό που θέλουμε και ακολουθούμε το δρόμο που θεωρούμε ότι μας ταιριάζει! (Αυτό το γράφω γενικά για να προλάβω διάφορες ατάκες και κατηγορίες για τη ΣΕΜΦΕ) Καλή μας επιτυχία και καλή εξεταστική να έχουμε!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2009, 15:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Μαρ 2006, 22:43
Δημοσ.: 3627
Τοποθεσια: Αθήνα
Προς heliasv και Despondency:
Πριν γράψω διάβασα όλα όσα τουλάχιστον υπήρχαν στο προσωπικό blog του Despondency.
Δεν λέω ότι δεν έπρεπε να γραφεί κάτι αφού ο γράφων τα πιστεύει. Απλά λέω ότι με έναν αντικειμενικό τρόπο ανοίγει ένας δρόμος αντιπαλότητας, ενώ δεν θα έπρεπε να στοχεύουμε στο άνοιγμα τέτοιων μονοπατιών. Ένας καλός δρόμος κατά τη γνώμη μου θα ήταν να συνδυάσουμε το δυναμικό των δύο τμημάτων σε κοινά μαθήματα και σεμινάρια. Ήμουν πάρα πολλές φορές παρών σε καυγάδες μεταξύ φυσικών και μαθηματικών για το ποια επιστήμη (η Φυσική ή τα Μαθηματικά) είναι η καλύτερη. Τέτοιες διαμάχες τις θεωρώ ανούσιες και αντιεπιστημονικές. Η Επιστήμη, η Γνώση ( κατά τη γνώμη μου) είναι μία και αδιαίρετη με πάρα πολλές πλευρές και κάθε άνθρωπος είναι βέβαια αδύνατο να δεί και να κατανοήσει όλες αυτές τις πλευρές.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2009, 15:47 
Χωρίς σύνδεση

Νομίζω, Κ. Ράπτη ότι το μόνο που είναι στο χέρι μας - και με τον όρο "μας" αναφέρομαι σε όλους τους φοιτητές - είναι με τέτοιους τρόπους και τέτοιου είδους επικοινωνία να γεφυρώσουμε το χάσμα που υπάρχει ανάμεσα στις δύο σχολές. Ένα χάσμα το οποίο, αντικειμενικά, χτίστηκε από το πρώτο έτος λειτουργίας της ΣΕΜΦΕ, από άμυαλους, εγωκεντρικούς και κακόβουλους φοιτητές, καθηγητές και έξω-ακαδημαϊκούς παράγοντες.

Το θέμα είναι οτι για να γεφυρωθεί αυτό το "χάσμα", το πρώτο βήμα είναι η ενημέρωση και η γνωριμία της κάθε πλευράς με την άλλη. Και όχι οι απόλυτες και ανούσιες ατάκες του τύπου, "το μαθηματικό είναι ένα" κλπ.

Για να επιστρέψω στο θέμα, πιστεύω οτι το "βάρος" των όσων προτείνετε κ. Ράπτη πέφτει σε εσάς και τους άλλους καθηγητές. Οι ιδέες σας για σεμινάρια και κοινά μαθήματα είναι εξαιρετική, αλλά είναι πέραν των δυνατοτήτων ακόμα και των πιο ανοιχτόμυαλων και πρόθυμων φοιτητών.

Τελευταία επεξεργασία απο Despondency την 10 Φεβ 2009, 00:19, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Φεβ 2009, 23:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Καλά είμαστε ρεζίληδες. 88 ψήφους έχουν ρίξει στη ΣΕΜΦΕ. Ντροπή και όνειδος. Που είσαστε όλοι; Ψηφίστε γιατί δεν την αντέχω την καζούρα του κολλητού μου που είναι απο εκεί.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Φεβ 2009, 03:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 04 Μάιος 2006, 13:21
Δημοσ.: 666
εχουν εκφραστει διαφορες αποψειςκαι πολυ πιο παλια γι αυτο το ζητημα ,
απο καθηγητες στο φορουμ.

τυχαινει να εχω βοηθησει ενα φιλο απο σεμφε στα μαθηματα
Αναλυση 1,Πιθανοτητες ,Αναλυση 3, Γραμμικη Αλγεβρα&Αναλυτικη Γεωμετρια(αυτα τα 2 ειναι μαζι)

βρηκα πολυ ενοχλητικο οτι μεσα στην ταξη οι διδασκοντες δεν κανουν τις αποδειξεις
(εκτος απο καποιες που κ που ).Σε καθε περιπτωση το επιπεδο των θεματων ηταν τραγικο
σε συγκριση με τα αντιστοιχα δικα μας.Καθε χρονια τα ιδια ομως με αλλα νουμερα.
Μπειτε να τα δειτε στο semfe.gr .

φανταζομαι οτι καποιος που μπορει και συμπληρωνει τα κενα μονος του επιλεγοντας τη μαθηματικη κατευθυνση ειναι σαφως καλυτερος ( οπου το καλυτερος σημαινει πολλα πραγματα )απο καποιον που εχει μεσο ορο 7 που τελειωνει το μαθηματικο.Αλλα μεχρι εκει .

Απο ερευνητικο προσωπικο υπαρχει καποιο κορυφαιο προσωπο και η ομαδα του, κατι που
στο μαθηματικο το εχουμε σε μεγαλυτερο και πιο εντονο βαθμο.

το σεμφε ομως εχει πιο μεγαλη χρηματοδοτηση και κυρος εκει που χρησιμοποιειται (ως μερος του ΕΜΠ)
και οσον αφορα εγκαταστασεις+συνεδρια+σεμιναρια υπερτερει σαφως του μαθηματικου.

προφανως δεν υπαρχει καποια τελικη απαντηση ως προς το ποια σχολη υπερτερει στα κρισιμα σημεια αλλα μονο επιμερους επιχειρηματα, ωστοσω αν μας αναγκαζαννα συνεχισουμε τις ποδοσφαιρικες παρομοιωσεις θα μπορουσαμε να πουμε οτι το μαθηματικο σιγουρα θα ηταν ο Ολυμπιακος (n-1 πρωταθληματα σε n χρονια καθως n\rightarrow\infty)

Υπενθυμηση : στο σεμφε εχουν διπλωματικη που μετραει εαν μου ειπαν σωστα 25%
οποτε ειναι πολυ ευκολο καποιος να εχει υψηλο μεσο τελικο μεσο ορο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Φεβ 2009, 13:19 
Χωρίς σύνδεση

sofos έγραψε:
εχουν εκφραστει διαφορες αποψειςκαι πολυ πιο παλια γι αυτο το ζητημα ,
απο καθηγητες στο φορουμ.

τυχαινει να εχω βοηθησει ενα φιλο απο σεμφε στα μαθηματα
Αναλυση 1,Πιθανοτητες ,Αναλυση 3, Γραμμικη Αλγεβρα&Αναλυτικη Γεωμετρια(αυτα τα 2 ειναι μαζι)

βρηκα πολυ ενοχλητικο οτι μεσα στην ταξη οι διδασκοντες δεν κανουν τις αποδειξεις
(εκτος απο καποιες που κ που ).Σε καθε περιπτωση το επιπεδο των θεματων ηταν τραγικο
σε συγκριση με τα αντιστοιχα δικα μας.Καθε χρονια τα ιδια ομως με αλλα νουμερα.
Μπειτε να τα δειτε στο semfe.gr .

φανταζομαι οτι καποιος που μπορει και συμπληρωνει τα κενα μονος του επιλεγοντας τη μαθηματικη κατευθυνση ειναι σαφως καλυτερος ( οπου το καλυτερος σημαινει πολλα πραγματα )απο καποιον που εχει μεσο ορο 7 που τελειωνει το μαθηματικο.Αλλα μεχρι εκει .

Απο ερευνητικο προσωπικο υπαρχει καποιο κορυφαιο προσωπο και η ομαδα του, κατι που
στο μαθηματικο το εχουμε σε μεγαλυτερο και πιο εντονο βαθμο.

το σεμφε ομως εχει πιο μεγαλη χρηματοδοτηση και κυρος εκει που χρησιμοποιειται (ως μερος του ΕΜΠ)
και οσον αφορα εγκαταστασεις+συνεδρια+σεμιναρια υπερτερει σαφως του μαθηματικου.

προφανως δεν υπαρχει καποια τελικη απαντηση ως προς το ποια σχολη υπερτερει στα κρισιμα σημεια αλλα μονο επιμερους επιχειρηματα, ωστοσω αν μας αναγκαζαννα συνεχισουμε τις ποδοσφαιρικες παρομοιωσεις θα μπορουσαμε να πουμε οτι το μαθηματικο σιγουρα θα ηταν ο Ολυμπιακος (n-1 πρωταθληματα σε n χρονια καθως n\rightarrow\infty)

Υπενθυμηση : στο σεμφε εχουν διπλωματικη που μετραει εαν μου ειπαν σωστα 25%
οποτε ειναι πολυ ευκολο καποιος να εχει υψηλο μεσο τελικο μεσο ορο.

Να σου πω, γιατί τυχαίνει να έχω πολλούς φίλους εκεί.

Κατ' αρχήν η διπλωματική πιάνει το 20% του βαθμού και ναι θα συμφωνήσω είναι λίγο πιο εύκολο να πάρουν ένα υψηλότερο βαθμό πτυχίου από ότι εμείς εδώ. Αλλά δεν νομίζω οτι αυτό λέει τίποτα.

Το Θέμα δεν είναι ποιος είναι ποιο αυστηρός και ποιος εξετάζεται σε πιο δύσκολα θέματα σε καμία περίπτωση. Το θέμα είναι το γιατί να μπω Μαθηματικό και γιατί να μπω ΣΕΜΦΕ. Σε αυτό το ερώτημα πρέπει να απαντήσουμε σε όλα τα παιδιά που τελειώνοντας το λύκειο αναρωτιούνται τι θα κάνουν με τη ζωή τους.

Θα ήταν θεμιτό οι ίδιοι οι καθηγητές να γεφύρωναν τις σχέσεις τους και να έδιναν το καλό παράδειγμα στους φοιτητές. Είτε με κοινά μαθήματα, ημερίδες ή σεμινάρια όπως πρότεινε ο Κ. Ράπτης είτε με ανταλλαγή συγγραμμάτων και αλλαγή της απόλυτης στάσης που πολλοί έχουν χρόνια τώρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Φεβ 2009, 13:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Το θέμα είναι το γιατί να μπω Μαθηματικό και γιατί να μπω ΣΕΜΦΕ. Σε αυτό το ερώτημα πρέπει να απαντήσουμε σε όλα τα παιδιά που τελειώνοντας το λύκειο αναρωτιούνται τι θα κάνουν με τη ζωή τους.

Απλό μαθηματικό δαγκωτό. Όλα τα άλλα είναι περιττά. Ψηφίστε ρε χάνουμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Φεβ 2009, 14:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 31 Μάιος 2008, 16:29
Δημοσ.: 339
θα συμφωνησω στο οτι το αρθρο ειναι πολυ αντικειμενικο κ δεν δημιουργει αντιπαλοτητες.η σεμφε μεχρι να επιλεξουν οι φοιτητες κατευθυνση συνδυαζει μαθηματικα φυσικη κ μηχανικη αργοτερα επιλεγουν αν θελουν να βγουν μαθηματικοι ή φυσικοι.αν βγει φυσικος δεν μας απασχολει.αν βγει μαθηματικος τα μαθηματα που εχει διδαχθει σαφως ειναι πιο πρακτικα απο οτι σε εμας.δεν νομιζω να διαφωνει κανεις σε αυτο.κ αυτο συμβαινει επειδη τα χρειαζοντουσαν τα 2 χρονια της φοιτησης τους στην μηχανικη κ την φυσικη.τα εφαρμοσμενα μαθηματικα δεν ειπε κανεις οτι ειναι ανωτερα απο τα θεωρητικα.αλλα μην ξεγελιομαστε.το μαθηματικο δεν χρησιμοποιει τα μαθηματικα τοσο πρακτικα οσο η σεμφε.το θεμα ειναι τι επιλεγει ο φοιτητης να ακολουθησει.εφαρμοσμενα κ θεωρητικα μαθηματικα ειναι ισαξια.για να ειμαστε σωστοι μαθηματικοι οποια σχολη κ να εχουμε τελειωσει πρεπει να συνδυαζουμε κ τα 2.καμια σχολη ομως δεν το κανει....κ μαλλον αυτο ειναι κ το παραπονο που εχω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Φεβ 2009, 14:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 04 Μάιος 2006, 13:21
Δημοσ.: 666
οταν το επιπεδο των προπτυχιακων μαθηματων μιας σχολης ειναι τοσο χαμηλο δεν υπαρχει λογος

να γεφυρωθουμε μαζι τους στο προπτυχιακο προγραμμα.

Επαναλαμβανω, μπειτε να δειτε θεματα του σεμφε εδω semfe.gr
καθε χρονια τα ιδια , και δεν ειναι καν κανονικα θεματα , ειναι οι πρωτες εφαρμογες μετα τα θεωρηματα στις δικες μας σημειωσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Φεβ 2009, 15:18 
Χωρίς σύνδεση

sofos έγραψε:
οταν το επιπεδο των προπτυχιακων μαθηματων μιας σχολης ειναι τοσο χαμηλο δεν υπαρχει λογος

να γεφυρωθουμε μαζι τους στο προπτυχιακο προγραμμα.

Επαναλαμβανω, μπειτε να δειτε θεματα του σεμφε εδω semfe.gr
καθε χρονια τα ιδια , και δεν ειναι καν κανονικα θεματα , ειναι οι πρωτες εφαρμογες μετα τα θεωρηματα στις δικες μας σημειωσεις.

Κάτι τέτοιες απόλυτες απόψεις είναι που δημιουργούν αντιπαλότητες... Λυπάμαι που το βλέπω αυτό.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 60 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: