forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Σεπ 2017, 23:42

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 11 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μαθηματικά σαν hobby
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2015, 07:07 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 21 Μαρ 2015, 06:02
Δημοσ.: 2
Καλημερα μαγκες(και μαγκισες), ειμαι φοιτητης (εκτος μαθηματικου) και απ'οσα εχω δει μεχρι στιγμης μου αρεσουν τα μαθηματικα σαν αντικειμενο. Σκεφομουν λοιπον να ξεκινησω να ασχολουμαι περαιτερω και εκτος σχολης, εχετε να μου προτεινετε καποιον ενδιαφερον κλαδο που ισως να μην εχω υποψην για να ξεκινησω; Και επισης θα ηταν πολυ βοηθητικο αν εχετε να δωσετε link και για αντιστοιχα βιβλια που υπαρχουν online(ελληνικα-αγγλικα)! Ευχαριστω!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Μαθηματικά σαν hobby
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2015, 10:24 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Εγγραφη: 21 Μαρ 2014, 03:41
Δημοσ.: 86
Καταρχάς, πες μας αν έχεις διδαχθεί κάποιο μάθημα μαθηματικων στη σχολή σου για να ξέρουμε από που θα σε συμβουλευσουμε να ξεκινήσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2015, 11:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4228
Σωστά, ώστε άμα πιάσεις κάποια μαθηματικά, καλό θα ναι να σχετίζνται με την σχολή σου αλλιώς με τον καιρό θα χάσεις το ενδιαφέρον σου είτε από έλλειψη χρόνου, είτε γιατί απλά θα το βλέπεις μάταιο, ενώ αν έχει κάποιο αντίκτυπο στις σπουδές σου έστω και μακροπρόθεσμα τότε αλλάζει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2015, 13:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 02 Οκτ 2012, 19:35
Δημοσ.: 693
Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κοινά αποδεκτός ενδιαφέρον κλάδος των Μαθηματικών για να σου προτείνει κάποιος. Πέντε άτομα άμα ρωτήσεις, πιθανότατα θα σου δώσουν πέντε διαφορετικές απαντήσεις. Είναι σαν να ρωτάς, παιδιά νομίζω μου αρέσει ο αθλητισμός έχετε να προτείνετε κανένα ωραίο άθλημα να ασχοληθώ;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2015, 14:15 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

perlman, δεν ισχύει απόλυτα αυτό, γιατί νομίζω ότι κανένας δε θα διαφωνούσε στο να αρχίσει από Απειροστικό Λογισμό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2015, 14:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 02 Οκτ 2012, 19:35
Δημοσ.: 693
Ο φίλος ζήτησε κάποιον ενδιαφέρον κλάδο, όχι κάποιον βασικό.
Επίσης αρκετά μαθηματικά μπορείς να κάνεις χωρίς απειροστικό. Γραφήματα ας πούμε...τα οποία προσωπικά θεωρώ ενδιαφέροντα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2015, 18:28 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Απλά το λέω γιατί ο Απειροστικός Λογισμός είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον θεμέλιο για να πας σε δεκάδες άλλα αντικείμενα (Διαφορικές Εξισώσεις, Δυναμικά Συστήματα, Θεωρία Μέτρου, Πιθανότητες, Θεωρία Ελέγχου κλπ) που συνήθως ενδιαφέρουν και τους μη μαθηματικούς.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Μαρ 2015, 21:02 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 21 Μαρ 2015, 06:02
Δημοσ.: 2
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Λοιπον εχω διδαχθει Αναλυση Ι(συναρτησεις μιας μεταβλητης), Γραμμικη Αλγεβρα και Αναλυτικη Γεωμετρια, σε αυτο το εξαμηνο διδασκομαστε Αναλυση ΙΙ(συναρτησεις πολλων μεταβλητων). Παντως να τονισω οτι δεν ειναι αναγκη να προτεινετε κατι σχετικο με την σχολη μου(ΗΜΜΥ).
Επισης συμφωνω οτι το "ενδιαφερον" ειναι εντελως υποκειμενικο, αλλα φανταζομαι οτι υπαρχουν καποιοι κλαδοι που αρεσουν (γενικα) περισσοτερο απ'οτι καποιοι αλλοι..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Μαρ 2015, 11:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4228
μάθε άλγεβρα, να μάθεις για τα σώματα να μάθεις και κρυπτογραφία πιο μετά, που θα σου ναι και σχετική
http://www.math.uoa.gr/algebra/

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Μαρ 2015, 12:44 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Συμφωνώ με barney, από βασική άλγεβρα μπορείς να πας μετά, αν σε ενδιαφέρει, σε Θεωρία Ομάδων, Θεωρία Galois, Αλγεβρική Θεωρία Κωδίκων και πολλά άλλα. Επίσης, στους ΗΜΜΥ κάνετε και Πιθανότητες-Στατιστική και Διαφορικές Εξισώσεις όπου θα βρεις κι εκεί πράγματα που να σε ενδιαφέρουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Μαρ 2015, 12:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 22 Σεπ 2012, 18:06
Δημοσ.: 480
Τοποθεσια: Pasadena, CA
Μπορείς να κάνεις και (αλγεβρική) θεωρία αριθμών, που επίσης θα σου χρειαστεί στην κρυπτογραφία αν επιλέξεις κατεύθυνση τηλεπικοινωνιών, όχι στη σχολή σου συγκεκριμένα,αλλά για το μεταπτυχιακό. Από την άλλη αν θες να κάνεις τηλεπικοινωνίες πάλι, θέλεις οπωσδήποτε συναρτησιακή ανάλυση και θεωρία μέτρου, αυτά μπορείς να τα παρακολουθήσεις και στη σέμφε αν θες. Αν ασχοληθείς με θεωρητική πληροφορική όπου πάνε όσοι τους αρέσουν τα μαθηματικά , θα χρειαστείς διακριτά μαθηματικά που υπάρχει στη σχολή σου, αλλά πίστεψέ με τα πραγματικά μαθηματικά είναι αυτά που σου ανέφερα προηγουμένως. Με λίγα λόγια, χόμπυ ή όχι, αν διαβάσεις κάτι κατάλληλο στα μαθηματικά , τότε θα σου φανεί χρήσιμο. Αν έχεις κάποια κατεύθυνση στο μυαλό σου πες μου και θα σου πω τι μαθηματικά θα χρειαστείς.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 11 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: