forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 13 Δεκ 2017, 12:49

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: problhma me othonh...plz help!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Φεβ 2010, 15:23 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 12 Φεβ 2010, 11:24
Δημοσ.: 12
hello se olous edw, eimai kainourgio melos plz dwste ta fwta sas...

tous teleytaious treis mhnes exw to ekshs problhma: h othonh mou den bootarei otan anoigw ton ypologisth. ayto mia symbainei, mia oxi. h idia othonh epaikse se allo pc...meta thn ebala sto diko mou kai epaize...meta apo 2 meres pali ta idia...genika exw trelathei me to thema...

lete aksizei na allaksw trofodotiko? kapoios mou eipe oti mporei na einai to trofodotiko 'h sth xeiroterh periptwsh to motherboard, dhl prepei na allaksw ypologisth :(

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: problhma me othonh...plz help!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Φεβ 2010, 15:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 00:06
Δημοσ.: 5211
Κατά την άποψή μου, το τροφοδοτικό είναι δύσκολο να φταίει. Αν θες δοκίμασε πιο μικρή οθόνη στον υπολογιστή σου, αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι. Όπως τα περιγράφεις μάλλον έχεις ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, η οποία έχει πρόβλημα, μπορείς πιο απλά να πάρεις μια περιφερειακή (pci πχ) αντί να αλλάξεις εντελώς Motherboard.

Δεν ξέρω, μπορεί κάποιος άλλος στο forum να έχει άλλη άλλη θεωρία. :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Φεβ 2010, 15:57 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4240
στον παλιό υπολογιστή μου πριν κλατάρει τελείως είχα αν οχι το ιδιο, το εξής παρόμοιο πρόβλημα
Ενώ ο υπολογιστής μου άνοιγε κανονικά και λειτουργούσε δεν έστελνε καθόλου σήμα στην οθόνη με αποτέλεσμα ενώ η οθονη να είναι αναμένη να είναι μαυρη,αφού δεν έστελνε σημα εικονας ο υπολογιστης
Αυτο γινόταν για αρκετό καιρό,οταν του "βαρουσε"μεχρι που μια μέρα μας άφησε απο το ματαιο αυτο κόσμο
Τελικά η γνωματευση ηταν οτι η motherboard ειχε καεί και επειδή ηταν παλιας τεχνολογιας ηταν κ δυσκολο να βρεθει αντικαταστάτρια

Άλλα πιθανα σενάρια που μπορει να συμβαινουν ειναι να εχει κουνηθει απ'τη θεση της καπως η καρτα γραφικών(αυτο ειχε γινει σ'ενα γνωστο μου)
Με καινουριους drivers στην καρτα γραφικων δε ξερω ισως και να αλλάξει κατι

Για την ιστορία μετά τον κλαταρισμενο υπολογιστη,βρήκαμε ενα μεταχειρισμενο σε πολυ καλη τιμή(75-100 ευρω νομιζω) ο οποίος είναι και πολύ πιο ισχυρός απ'τον παλιό

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Φεβ 2010, 19:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 19 Ιουν 2009, 14:49
Δημοσ.: 262
Τοποθεσια: /home
Πριν από κάποια ακραία/ακριβή λύση, μπορείς να δοκιμάσεις με άλλο καλώδιο οθόνης (d-sub).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Φεβ 2010, 20:13 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 09 Ιούλ 2009, 02:45
Δημοσ.: 1001
μπες με safe mode τρεξε καποιο διαγνωστικο για να σου πει τι συμβαινει.επιπλεον τρεξε τα bios του υπολογιστη σου πατοντας f2 αν θυμαμαι καλα κατα την εκινηση αλλα απο pc σε pc ειναι διαφορετικο,οποτε βρες το user manual και σιγουρεψου για το πως θα μπεις στο bios του pc σου.αν το προβλημα παραμενει ακομη και οταν εισαι στα bios τοτε ειναι σιγουρα καρτα γραφηκων.που ειμαι σιγουρος ουτως η' αλλως οτι ειναι καρτα γραφικων απο αυτα που ειπες αλλα ενας τροπος να το σιγουρεψεις ειναι ο παραπανω.
περιληψη:δοκιμασε αρχικα αν να δεις αν μπαινεις με safe mode,αν μπαινει (που κατα πασα θα μπαινει),δοκιμασε στα bios του pc σου,αν παρατηρησεις πισω στο bios να υπαρχουν περιεργες γραμμες και οχι απολυτως μαυρη οθονη τοτε ειναι καρτα γραφηκων.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2010, 18:02 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 30 Ιαν 2008, 15:49
Δημοσ.: 253
το ειχε παθει και ενας φιλος μου (για την ακριβεια του ελεγε out of synch νομιζω), του πηγα τη δικια μου λειτουργησε, βαλαμε χαμηλη αναλυση, βαλαμε τη δικια του παλι και λειτουργησε. το αστειο ειναι οτι μετα με το που την εβαλα στον υπολογιστη μου εκανε και σε μενα το ιδιο και διορθωθηκε με τον ιδιο ακριβως τροπο.

με λιγα λογια πριν δοκιμασεις οτιδηποτε δοκιμασε μια αλλη οθονη να δεις αν λειτουργει, και μετα ξαναβαλε τη δικια σου

~ Buddha quotes from The Dhammapada

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 21:02 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 12 Φεβ 2010, 11:24
Δημοσ.: 12
ευχαριστώ για τη βοήθεια!
εχω δοκιμάσει και άλλη οθόνη και την ίδια οθόνη σε άλλο pc...anyway, πήρα τροφοδοτικό και μου φαίνεται το πρόβλημα λύθηκε :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: