forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Σεπ 2017, 17:42

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 18 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2007, 00:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Μαρ 2006, 19:18
Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
U2_Neat έγραψε:
theodore έγραψε:
Το Ulead δεν μου υποστηρίζει ελληνικό μενού, το Pinnacle είναι πάρα πολύ βαρύ

Ελληνικα menu? dvd menu? Αν ναι, για dvd editing εχω να σου προτεινω αλλα προγραμματα... :)

Oσο για το DRM που αναφερθηκε, τα iTunes ειναι πλεον ξεκλειδωτα, αλλα περα απο τα iTunes, οσο κινδυνευει να συναντησει καποιος μπροστα του drm σε Mac OS X, αλλο τοσο κινδυνευει να το συναντησει και στα Vista.

Άρια εχεις και την εναλλακτικη του PC με Mac OS X, οπου δεν θα αναγκαστεις να τα σκασεις χοντρα για Mac.

Γι αυτό το λόγο κοιτάμε να αγοράζουμε συσκευές που υποστηρίζονται από την κοινότητα ανοιχτού λογισμικού ώστε να μπορούμε να περάσουμε πάνω στο μηχάνημά μας ό,τι λειτουργικό θέλουμε, και να κάνουμε ό,τι θέλουμε με αυτό (ξέρω ξέρω είμαι κολλημένος :P )

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2007, 09:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 24 Μαρ 2006, 18:08
Δημοσ.: 541
Τοποθεσια: Εξάρχεια
Άρια έγραψε:
U2_Neat έγραψε:
Άρια εχεις και την εναλλακτικη του PC με Mac OS X, οπου δεν θα αναγκαστεις να τα σκασεις χοντρα για Mac.

Άμα σου πω ότι αυτό δεν το είχα σκεφτεί... :)
Με άλλα λόγια στο laptop που θα κάτσει (ελπίζω) τελικά, μπορώ να περάσω Μac OS X;
To ερώτημα είναι, χμ, παίζουν σπασμένα προγράμματα σε Μac; :oops:
Επίσης Photoshop και Ιllustrator τα αντίστοιχα, είναι ίδια; to Flash;

σε Mac τα vista παιζουν κανονικά (κανονική dual boot εγκατάσταση). Αλλά για να εγκαταστήσεις mac os x σε πισι πρέπει να έχεις ήδη κάπου εγκατεστημένο os x και να κάνεις μία διαδικασία αρκετά εξειδικευμένη (πρέπει να συνδέσεις τον σκληρό δίσκο του πισί στο μακ).

εγώ έχω εγκατεστημένο το parallels desktop μέσα από το οποίο τρέχω τα windows. Αυτό γιατί τα χρειάζομαι σπάνια, και δεν θέλω να επανεκκινώ τον η/υ όταν τα χρειαστώ. Πάντως, μέσα από parallels desktop τα windows τρέχουν πιο γρηγορα από ότι στο πισι! (για xp μιλάω).

Δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό. Ίσως ο κώδικας καθυστέρησης που έχουν οι drivers στα windows (BLOBS) δεν λειτουργεί μέσα από parallels desktop. (για περισσότερα στα BLOBS ρωτήστε τον eirik :) )

Η κατάσταση με τα προγράμματα στο mac os x έχει αλλάξει δραματικά τα τελευταία χρόνια και μπορείς να βρεις πραγματικά ότι θέλεις :wink: (matlab, mathematica, photoshop, illustrator και λοιπά adobe, ms office for mac - εγώ δεν το χρησιμοποιώ - και για να μην μακρυγορώ τα πάντα)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Ιούλ 2007, 14:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Μάιος 2006, 02:31
Δημοσ.: 1656
Τοποθεσια: Ηλιούπολη
Xμμμ... μπορώ να πω ενδιαφέροντα όλα αυτά! Πείτε και άλλα!:)

Έχει ακούσει κανείς τίποτα για τα laptop "expert" που στήνει η Cosmodata; Ή γενικά έχει κανείς καμιά εμπειρία μαζί τους;

Χρυσ/μος:πόσον ἐκοπίασεν ὁ Πλάτων μὲτοὺς μαθητᾶς του μὲτὸ νὰμᾶς συζητεῖ περὶ γραμμῆς καὶγωνίας καὶσημείου...αὐτὰ εἶναι διὰ τὴν ζωὴν περισσότερο ἄχρηστα ἀπὸ ἐκεῖνα τὰ ὑφάσματα-χωρὶς νὰ ὠφελήσει πολὺ ἢ ὀλίγον μὲ τὰς συζητήσεις αὐτᾶς ἐγκατέλειψε ἔτσι τὴν ζωή

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 18 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: