forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Νοέμ 2017, 09:14

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 18 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ATI Radeon X1600 Pro (256 MB) vs Nvidia Geforce 8600M GT 512
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Ιούλ 2007, 14:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1656
Τοποθεσια: Ηλιούπολη
Επίκειται αγορά laptop το οποίο θέλω για επεξεργασία εικόνας και βίντεο (όχι παιχνίδια). Είμαι μεταξύ δυο που έχουν ίδια υπόλοιπα χαρακτηριστικά αλλά διαφέρουν στις κάρτες γραφικών.

Από αυτές τις δύο ποια είναι καλύτερη για επεξεργασία εικόνας; Γενικά συστήνουν ΑΤΙ, αλλά με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ η συγκεκριμένη είναι αρκετά παλιότερο μοντέλο από την αντίστοιχη GeForce.

Bοήθεια :oops:

Χρυσ/μος:πόσον ἐκοπίασεν ὁ Πλάτων μὲτοὺς μαθητᾶς του μὲτὸ νὰμᾶς συζητεῖ περὶ γραμμῆς καὶγωνίας καὶσημείου...αὐτὰ εἶναι διὰ τὴν ζωὴν περισσότερο ἄχρηστα ἀπὸ ἐκεῖνα τὰ ὑφάσματα-χωρὶς νὰ ὠφελήσει πολὺ ἢ ὀλίγον μὲ τὰς συζητήσεις αὐτᾶς ἐγκατέλειψε ἔτσι τὴν ζωή

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Ιούλ 2007, 18:03 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 1504
Τοποθεσια: Αθήνα
Θα διάλεγα NVidia... Μη με ρωτήσεις γιατί όμως! Για τον ίδιο λόγο που διάλεγω Νοκια αντί για Έρικσον ή Hewllet Packard αντί για Lexmark :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιούλ 2007, 01:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 22
Αφου δεν το θελεις για παιχνιδια, οποια απο τις 2 και να εχει μεσα, εισαι μια χαρα.
Θα σου προτεινα την nVidia, απλα επειδη ειναι καλυτερη απο τη συγκεκριμενη ATi.
Επισης, για επεξεργασια video, φροντισε να εχεις πανω απο 1GB ram, ισως 2GB, και σκληρο δισκο ανω των 80GB.
Aν και για να ειμαι ειλικρινης, για σοβαρη επεξεργασια video, δεν θα σου προτεινα να αγορασεις laptop...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιούλ 2007, 02:52 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 5211
U2_Neat έγραψε:
...Επισης, για επεξεργασια video, φροντισε να εχεις πανω απο 1GB ram, ισως 2GB, και σκληρο δισκο ανω των 80GB.
Aν και για να ειμαι ειλικρινης, για σοβαρη επεξεργασια video, δεν θα σου προτεινα να αγορασεις laptop...
Μήπως έχεις και κανένα σοβαρό, αξιόπιστο και καλό πρόγραμμα υπόψιν σου; Γιατί τελευταία με έχουν απογοητεύσει πολλά;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιούλ 2007, 11:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Το πιο διασημο ειναι το Adobe Premiere (CS3), αν και προσωπικα μια φορα που δοκιμασα να το δουλεψω δεν τα καταφερα και τοσο καλα.
Εγω χρησιμοποιω TMPGEnc 4.0 για μετατροπες format, cut/edit, αλλαγη audio και βελτίωση εικονας, και Pinnacle Plus Studio για να περναω video απο αναλογικες πηγες (vhs, videocam), για προσθηκη fx και δημιουργια multicam videos.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιούλ 2007, 07:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 672
Και το Ulead Video Studio κάνει καλή δουλειά..

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιούλ 2007, 08:06 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 5211
Ευχαριστώ :), εκτός του TMPGEnc 4.0 τα άλλα τα έχω δοκιμάσει, αν και από το Premiere θέλω να δω και την έκδοση CS3.

Το Ulead δεν μου υποστηρίζει ελληνικό μενού, το Pinnacle είναι πάρα πολύ βαρύ, έχουν απροσδόκητα λάθη, αλλά το 2 τελειώνει κάποια στιγμή, πάντως είναι πολύ βαριά, ενώ χρειάζονται πολύ ελεύθερο σκληρό, εκτός από RAM.

Χθες έμαθα για το EYEON FUSiON v5.02 iNFERNO, κάτι σαν photoshop λέει για βίντεο, αν όντως ισχύει η περιγραφή πρέπει να είναι τέλειο.. Τα αναμένω και τα δύο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιούλ 2007, 09:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 541
Τοποθεσια: Εξάρχεια
Σκέφτεσαι την περίπτωση mac; Εγώ έχω mac και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ειδικά για εικόνα και βιντεο, είναι ότι καλύτερο (αν και εγώ δεν ασχολούμαι με αυτά).

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 21 Ιούλ 2007, 23:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

(φαντάζομαι εννοούσες εμένα)

Κοίτα για mac σε laptop ξεφεύγουμε σε τιμή. Σε σταθερό τα λεφτά για ένα καλό laptop είναι περίπου τα ίδια. Να σου πω εάν δε βρω κάτι εντός της επόμενης εβδομάδας είναι πιθανό να πάω κατευθείαν σε desktop mac.

Χρυσ/μος:πόσον ἐκοπίασεν ὁ Πλάτων μὲτοὺς μαθητᾶς του μὲτὸ νὰμᾶς συζητεῖ περὶ γραμμῆς καὶγωνίας καὶσημείου...αὐτὰ εἶναι διὰ τὴν ζωὴν περισσότερο ἄχρηστα ἀπὸ ἐκεῖνα τὰ ὑφάσματα-χωρὶς νὰ ὠφελήσει πολὺ ἢ ὀλίγον μὲ τὰς συζητήσεις αὐτᾶς ἐγκατέλειψε ἔτσι τὴν ζωή

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Ιούλ 2007, 01:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Άρια έγραψε:

Κοίτα για mac σε laptop ξεφεύγουμε σε τιμή. Σε σταθερό τα λεφτά για ένα καλό laptop είναι περίπου τα ίδια. Να σου πω εάν δε βρω κάτι εντός της επόμενης εβδομάδας είναι πιθανό να πάω κατευθείαν σε desktop mac.

Πάντως κοίτα και κάτι άλλο γιατί πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να υποστείς τις συνέπειες του σιδηρόφρακτου DRM αν δεν έχεις ανάγκη το μηχάνημα. Αν και πλεόν και στα συνηθισμένα PC υπάρχει, εν τούτοις σίγουρα έχεις περισσότερες επιλογές.

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Ιούλ 2007, 10:03 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

DRM ?

Ψάχνω για laptop xωρίς λειτουργικό ή που να μπορώ να βγάλω τα vista αν αυτό εννοείς :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Ιούλ 2007, 10:28 
Χωρίς σύνδεση
Επίτιμος Administrator
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1377
Τοποθεσια: Nowhere Land
http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_rights_management

Άρια έγραψε:
Ψάχνω για laptop xωρίς λειτουργικό ή που να μπορώ να βγάλω τα vista αν αυτό εννοείς :)

Ίσως τότε να θέλεις να πάρεις κάποιο Dell.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Ιούλ 2007, 11:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 541
Τοποθεσια: Εξάρχεια
daemon έγραψε:
Άρια έγραψε:

Πάντως κοίτα και κάτι άλλο γιατί πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να υποστείς τις συνέπειες του σιδηρόφρακτου DRM αν δεν έχεις ανάγκη το μηχάνημα. Αν και πλεόν και στα συνηθισμένα PC υπάρχει, εν τούτοις σίγουρα έχεις περισσότερες επιλογές.

πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ποτέ. πιθανώς εννοείς ότι με το πρόγραμμα iTunes κατεβάζεις από το ηλεκτρονικό μαγαζί τραγούδια τα οποία δεν μπορείς να τα γράψεις σε CD.

Νομίζω ότι τώρα το έχει ανοίξει η apple, δηλαδή μπορείς να τα εξάγεις, αλλά, έτσι κι αλλιώς δεν αγοράζω από το μαγαζί τους μουσική, ότι έχω είναι από mp3 από άλλες πηγές.

δηλαδή το DRM ισχύει και στα windows, αν αγοράσεις μουσική με το iTunes.

Αυτό που μου αρέσει στο mac os X είναι ότι είναι unix, η έκδοση μάλιστα που έρχεται (λέοπαρντ) είναι πιστοποιημένο unix και κατά τη γνώμη μου (υποκειμενικό βέβαια) πολύ καλύτερο σε αισθητική από τα vista.

Επίσης κάτι που το ευχαριστιέμαι αφάνταστα, είναι ότι έχω τις περισσότερες open source εφαρμογές, μεταφερμένες από λινουξ, να τρέχουν, και η ποιότητα του λειτουργικού είναι πραγματικά καλή, με τρισδιάστατα παράθυρα και διάφορα άλλα κόλπα :-)

(από ότι έχω δει από το λέοπαρντ, προηγείται των βίστα)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Ιούλ 2007, 22:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

theodore έγραψε:
Το Ulead δεν μου υποστηρίζει ελληνικό μενού, το Pinnacle είναι πάρα πολύ βαρύ

Ελληνικα menu? dvd menu? Αν ναι, για dvd editing εχω να σου προτεινω αλλα προγραμματα... :)

Oσο για το DRM που αναφερθηκε, τα iTunes ειναι πλεον ξεκλειδωτα, αλλα περα απο τα iTunes, οσο κινδυνευει να συναντησει καποιος μπροστα του drm σε Mac OS X, αλλο τοσο κινδυνευει να το συναντησει και στα Vista.

Άρια εχεις και την εναλλακτικη του PC με Mac OS X, οπου δεν θα αναγκαστεις να τα σκασεις χοντρα για Mac.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Ιούλ 2007, 23:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

U2_Neat έγραψε:
Άρια εχεις και την εναλλακτικη του PC με Mac OS X, οπου δεν θα αναγκαστεις να τα σκασεις χοντρα για Mac.

Άμα σου πω ότι αυτό δεν το είχα σκεφτεί... :)
Με άλλα λόγια στο laptop που θα κάτσει (ελπίζω) τελικά, μπορώ να περάσω Μac OS X;
To ερώτημα είναι, χμ, παίζουν σπασμένα προγράμματα σε Μac; :oops:
Επίσης Photoshop και Ιllustrator τα αντίστοιχα, είναι ίδια; to Flash;

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 18 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: