forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 20 Σεπ 2017, 20:27

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: "Φαντασία"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Δεκ 2010, 18:47 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 29 Μάιος 2010, 17:08
Δημοσ.: 29
(...)Απαντάει ο Alain Kon στον Σανζέ στο κοινό τους βιβλίο τα μαθηματικά κι ο εγκέφαλος. «Εγώ ο ίδιος έχω βιώσει εμπειρίες αυτού του είδους. Η πρώτη φάση ή επώαση (μέσα σε εισαγωγικά) είναι μια προσέγγιση που βασίζεται σε προϋπάρχουσες γνώσεις. Προσπαθούμε να αποσαφηνήσουμε τη σκέψη μας, προετοιμάζοντας το έδαφος και περισυλλέγοντας γνωστά πράγματα. Το τρίτο στάδιο, η επαλήθευση, αρχίζει αφού συντελεστεί η «φώτιση». Πετάχτηκε στο τρίτο στάδιο, το δεύτερο είναι η φώτιση. Στις σπάνιες περιπτώσεις, συνεχίζει, κατά τις οποίες μου συνέβει αυτό, μου ήταν αδύνατο να συγκρατήσω τα δάκρυά μου», και τελειώνει. «Οι μαθηματικοί γνωρίζουν ότι «κατανοώ ένα θεώρημα» ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ καταλαβαίνω βήμα προς βήμα μια απόδειξη για την ανάγνωση της οποίας ίσως χρειαζόταν πολλές ώρες. Αντίθετα «κατανοώ ένα θεώρημα» σημαίνει ΒΛΕΠΩ το σύνολο αυτής της απόδειξης σε ελάχιστο χρόνο». Συμπληρώνει ο Γαλιλαίος λέγοντας για το θεό, ότι τις αποδείξεις του που επίπονα τις διατρέχουμε τη μια μετά την άλλη την άπλωσε μπροστά του ο θεός ΑΥΤΟΣΤΙΓΜΗ. Συμπληρώνει ο Μότσαρτ σε μια επιστολή του που αναφέρεται στην αυτοβιογραφία του, όπου ο Μότσαρτ περιγράφει πώς συνθέτει. Όπως κάθε συνθέτης που σέβεται τον εαυτό του, συνθέτει φυσικά με το νου του. Ο Μπετόβεν κουφός άκουγε – δημιουργούσε νοερά. Ένας πραγματικός συνθέτης γράφει και ακούει τις συγχορδίες, τις ακολουθίες των συγχορδιών, όπως εγώ, κλείνοντας τα μάτια μπορώ να ξαναδώ την κάθε σκηνή ή να φανταστώ και να παρουσιάσω πράγματα και πρόσωπα που ποτέ δεν ήταν πραγματικά παρόντα. Ο Μότσαρτ εξηγεί ότι συνθέτει το κομμάτι στο κεφάλι του και λέγει αυτό το συνταραχτικό πράγμα, ότι όταν τελειώσει το κομμάτι είναι εντελώς και συγχρόνως απλωμένο μπροστά του σε «όλη του την έκταση». Ακούει την ίδια στιγμή την αρχή, το μέσον, το τέλος μιας Σονάτας του. Όταν ο Μότσαρτ λέγει «έχω όλο το κομμάτι απλωμένο στο κεφάλι μου», τούτο δε σημαίνει ότι βλέπει την παρτιτούρα, αλλά ΑΚΟΥΕΙ το σύνολο του κομματιού. Αυτό μας φαίνεται ακατανόητο, διότι η μουσική μας φαντασία είναι μάλλον θεόφτωχη, το να μπορούμε συγχρόνως να ακούμε την αρχή της Συμφωνίας και τα μενουέττα. Αυτό είναι η φαντασία. Η Δημιουργία, η ex nihilo δημιουργία.

Υπόθεση εργασίας
Ας πούμε ότι το εγγόνι του Αντρέα του Παπανικολάου σε 100 χρόνια από τώρα εργάζεται στο MRI του μέλλοντος στο Χιούστον. Δουλεύει πάνω στα καλύτερα ματογυάλια του μέλλοντος, όπου βλέπει συνάψεις ν’ ανοιγοκλείνουν, υποδοχείς GABA να δουλεύουν, υποδοχείς NMDA να επεξεργάζονται μόρια και τέλος πάντων έναν εγκέφαλο σε πλήρη εικόνα να δουλεύει. Ας πούμε ακόμη, ότι έχει στα χέρια του το γονιδίωμα του μαθηματικού Φερμά πλήρως αποκωδικοποιημένο, τακτοποιημένο και αριθμημένο. Καλωδιώνει λοιπον τον κύριο Φερμά ο νεαρός Παπανικολάου και του λέει: «γράψε, βρε κερατά. Λύσε μαθηματικές εξισώσεις γιατί κάνω μια εργασία». Ερωτώ, είναι ποτέ δυνατόν γράφοντας ο Φερμά πιθανόν το τελευταίο θεώρημά του να το δει ο νεαρός και να το καταλάβει ότι το γράφει εκείνη τη στιγμή; Αν ΝΑΙ πώς το κατάλαβε αφού δεν το ξέρει το θεώρημα; Κι αν ΟΧΙ γιατί, αφού έχει το σύμπαν των λειτουργιών του Φερμά μπροστά του; Τι του λείπει; Η φαντασία του Φερμά ή το νόημα της εξίσωσης αν + βν + γν = Χν;

(http://www.uth.tmc.edu/clinicalneuro/symposium/34.htm)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 1 δημοσίευση ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: