forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 16 Οκτ 2018, 23:47

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 6 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Εξετάσεις-Είναι τα Μαθηματικά «ερωτεύσιμα» στο Λύκειο;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Μάιος 2009, 12:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 3629
Τοποθεσια: Αθήνα
Τις ημέρες αυτές διεξάγονται οι εξετάσεις των υποψηφίων νέων φοιτητών. Πολλά λέγονται και γράφονται.
Βρήκα όμως στο δίκτυο (από την εφημερίδα Καθημερινή) ένα εξαιρετικό άρθρο-κριτική του δημοσιογράφου Ν.Γ.Ξυδάκη με τίτλο «ΑΟΔΕ και Μάης μαζί!».
Δείτε το εδώ και πείτε τη γνώμη σας. Είσαστε άλλωστε οι περισσότεροι πιο κοντά ηλικιακά με τον έφηβο, στον οποίο αναφέρεται ο δημοσιογράφος.
Το ερώτημα όμως είναι: Είναι άραγε και τα Μαθηματικά στο Λύκειο στην ίδια μοίρα με το μάθημα ΑΟΔΕ;
Επιβιώνουν χαρακτηριστικά που να κάνουν ερωτεύσιμα τα Μαθηματικά στο Λύκειο;

Είναι άλλη κουβέντα τι γίνεται μετά στο Πανεπιστήμιο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Εξετάσεις-Είναι τα Μαθηματικά «ερωτεύσιμα» στο Λύκειο;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Μάιος 2009, 13:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1739
Τοποθεσια: Καφενειο
Τα μαθηματικα κατευθυνσης της δευτερας και τριτης λυκειου πιστευω οτι ειναι αρκετα ενδιαφεροντα.Το προβλημα της "μαθηματικοφοβιας" που εχουν οι μαθητες οφειλεται στα παλιοτερα μαθησιακα τους χρονια και πιστευω οτι ξεκιναει στο γυμνασιο.Οι περισσοτεροι βρισκουν ανουσια την "ξερη" επιλυση εξισωσεων και θεωρουν οτι τα μαθηματικα που εμαθαν στο δημοτικο (κατα κυριο λογο οι απλες πραξεις δηλαδη) ειναι αρκετες για τη περαιτερω ζωη τους.Ετσι,σιγα-σιγα απομακρυνονται απ'τα μαθηματικα και τελικα τα "φοβουνται" επειδη δεν τα εχουν μελετησει καλα ωστε να γραψουν ενα μεγαλο βαθμο στις εξετασεις.Οταν τελικα καταληγουν στο λυκειο κι αρχιζουν τα μαθηματικα να εχουν περισσοτερο ενδιαφερον αρκετα ατομα δεν εχουν παρει τα καταλληλα υπολογιστικα μαθηματικα εφοδια και τον μαθηματικο τροπο σκεψης που χρειαζονται για την επιλυση των πιο δυσκολων μαθηματικων προβληματων του λυκειου οποτε συνεχιζουν να τα θεωρουν ως "μπελα" στις εξετασεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Μάιος 2009, 16:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Εγώ θα συμφωνήσω. Ειδικά στο Λύκειο αυτό που μαθαίνουμε είναι μεθοδολογίες επί μεθοδολογιών για να λύνουμε ασκήσεις. Και το χειρότερο είναι ότι νομίζουμε πως μαθαίνουμε μαθηματικά ενώ απλά έχουμε μάθει 150 μεθοδολογίες για κάθε μορφής πρόβλημα. Και όταν τύχει η άσκηση που θα απαιτεί την 151η την κοιτάμε σα να βλέπουμε εξωγήινο να μας χαιρετά. Πολύ λίγες εξαιρέσεις υπάρχουν σε αυτό και κυρίως είναι μαθητές που απλά ασχολούνται μόνοι τους και μαθαίνουν κι άλλα πράγματα πέρα από τα του σχολείου. Αλλά αυτοί μετρούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Στο μόνο μάθημα που δεν έγινε αυτό στα τρία χρόνια του Λυκείου ήταν η Ευκλείδεια γεωμετρία, και αυτό λόγω της φύσης του μαθήματος που δεν μπαίνει σε καλούπια. Εκεί ό,τι μεθοδολογία και να μάθεις, αν δε φέρεις την ευθεία τάδε ή τον δείνα κύκλο η άσκηση δε βγαίνει εις τους αιώνες των αιώνων. Και αυτό δε μαθαίνεται.

Και όσο για το ζόρι που τραβάνε οι μαθητές της τρίτης Λυκείου, κατά τη γνώμη μου το να σαι επιμελής μαθητής της τρίτης λυκείου είναι δουλειά full time με υπερωρίες. 6 ώρες μάθημα την ημέρα, 4 5 φροντιστήριο και μετά διάβασμα. Κι εδώ με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Τελευταία επεξεργασία απο daemon την 17 Μάιος 2009, 16:27, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Μάιος 2009, 16:24 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 283
Τοποθεσια: Boston
Τα μαθηματικά κατεύθυνσης της δευτέρας Λυκείου προσωπικά μου ήταν αδιάφορα εώς βαρετά..

Το έχω ξαναγράψει παλαιότερα, αλλά μέχρι και τα Χριστούγεννα της τρίτης Λυκείου τα σχολικά μαθηματικά δεν ήταν η αδυναμία μου. Γενικά, δεν είχα αδυναμία σε κανένα μάθημα. Την τελευταία χρονιά ωστόσο, τα ερωτεύτηκα. Δεν ήταν τα βιβλία όμως που βοήθησαν, ούτε καλά καλά ο καθηγητής στο σχολείο. Ήταν ο καθηγητής στο φροντιστήριο.

Σε αντίθεση με το μάθημα ΑΟΔΕ, το οποίο όλη τη χρονιά μου καθόταν στο λαιμό και ποτέ δεν κατάφερα να το παπαγαλίσω. Ούτε 60 σελίδες δεν είναι η ύλη στην οποία αναφέρεται το άρθρο, μα το βιβλίο είναι άθλιο και δε ζητάει τίποτα παραπάνω από το μαθητή παρά να εξασκήσει τις δυνατότητες αποστήθισης ξερών κειμένων που έχει.

Θεωρώ λοιπόν τα μαθηματικά κατεύθυνσης της τρίτης λυκείου άκρως ερωτεύσιμα, υπό τις κατάλληλες συνθήκες. Το άσχημο είναι οι ελλείψεις των προηγούμενων χρόνων και η εξέταση του μαθήματος. Για την ακρίβεια, τα πρώτα δύο θέματα (τουλάχιστον όταν εγώ έδωσα εξετάσεις το 2004) δε ζητούσαν σχεδόν καμία κριτική σκέψη από το μαθητή. (Αν μάλιστα την είχες, έχανες ένα σωστό-λάθος λόγω ενός ορισμού.)

Τα επόμενα δύο μπορεί κανείς να πει πως είχαν ελαφρώς διαφορετική φιλοσοφία. Το οποίο είναι μεν καλό, μα δυστυχώς καταδικασμένο από το σύνολο σχεδόν των υπόλοιπων μαθημάτων. Όταν ο μαθητής δε μαθαίνει να σκέφτεται, αλλά να θυμάται, είναι μάλλον αναμενόμενο να μην μπορεί να ανταπεξέλθει σε ένα μάθημα που θα του το ζητήσει. Παρόλη την ερωτευσιμότητά τους λοιπόν, τα μαθηματικά είναι μάλλον καταδικασμένα στην περιθωριοποίηση κατά τα σχολικά χρόνια, από την πλειοψηφία των μαθητών.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Μάιος 2009, 16:31 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Όσο για τα μαθηματικά ναι και μένα μου αρέσαν αλλά εξαιτίας του καθηγητή του φροντιστηρίου. Αλλιώς μου ήταν όπως είπες βαρετά. Πάντα ήμουν καλός, ποτέ δε με εξίταραν. Όμως πόσοι έχουν την τύχη να πέφτουν σε καλούς καθηγητές και πόσοι καθηγητές παίρνουν το ρίσκο να κάνουν κι άλλα πράγματα ενδιαφέροντα στην τρίτη λυκείου ειδικά που πρέπει να προλάβουν να μάθουν όσο το δυνατόν περισσότερα είδη προβλημάτων στους μαθητές να λύνουν; Πιστεύω ελάχιστοι κι ακόμα πιο ελάχιστοι (αντίστοιχα).

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Μάιος 2009, 16:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 283
Τοποθεσια: Boston
Ναι, γι' αυτό ακριβώς είναι και καταδικασμένα σα μάθημα.

Ο δικός μου καθηγητής, δεν μπήκε στη διαδικασία να διδάξει μεθοδολογίες. Κι αυτό είναι ρίσκο για τον ίδιο αλλά και το φροντιστήριο. Κι ίσως να είναι ο λόγος για τον οποίο διδάσκει σε "καλά" τμήματα. Έτσι, το φροντιστήριο ξέρει πως οι μαθητές του θα πάνε σχετικά καλά κατά μέσο όρο κι εκείνος κάνει το μάθημά του όπως του αρέσει.

Μα για να το κάνεις πρέπει να αγαπάς πολύ το αντικείμενό σου, να είσαι (πολύ) καλός σε αυτό και να σε νοιάζει ο μαθητής/φοιτητής. Είναι αυτό που ο κ. Ράπτης αποκαλεί "δημιουργική αναζήτηση". Ή κάπως έτσι.. :oops:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 6 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: