forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 15 Οκτ 2018, 14:28

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 26 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Το μέλλον των επιστημονικών βιβλίων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Νοέμ 2008, 17:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 12 Μαρ 2006, 22:43
Δημοσ.: 3629
Τοποθεσια: Αθήνα
Αφορμή για τη καταγραφή αυτού του σημειώματος ήταν μία σημερινή συζήτηση (Τρίτη 4 Νοεμβρίου 2008) στο Εργαστήριο Υπολογιστών με δύο φοιτητές. Ήλθαν στο Εργαστήριο με σκοπό να διακόψουν τα μαθήματα διότι όπως είπαν γινότανε συνέλευση.
Ήταν και οι δύο ένθερμοι υποστηρικτές της ύπαρξης ενός βιβλίου κυρίως. Η σιωπηρή παραδοχή τους ήταν ότι η επιστημονική γνώση προέρχεται αποκλειστικά από το μοναδικό βιβλίο. Και φαινότανε στα μάτια τους ότι είχαν απόλυτη βεβαιότητα ότι κάνανε το σωστό.
Ήταν κάπως αρνητικοί στην άντληση των επιστημονικών γνώσεων από το internet.
Αναρωτιέμαι αν αυτά τα παιδιά, οι απόψεις τους δηλαδή, αντιπροσωπεύουν μεγάλη μερίδα φοιτητών και πόσους άραγε;
Πιστεύω ότι σε λίγα χρόνια τα επιστημονικά βιβλία θα αλλάξουν ριζικά μορφή και οι επιστημονικές γνώσεις θα αντλούνται πια κατ ευθείαν από το δίκτυο. Το τέλειο βιβλίο που τα έχει όλα θα φύγει χωρίς επιστροφή και τα Πανεπιστήμια (φοιτητές και διδάσκοντες) πρέπει να προσαρμοσθούν σε αυτή την εξέλιξη.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Το μέλλον των επιστημονικών βιβλίων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Νοέμ 2008, 13:43 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 11 Δεκ 2006, 20:48
Δημοσ.: 1144
Τοποθεσια: Reykjavik
Στα αυτια μου φανταζει τραγικο (τουλαχιστον για την ωρα..) το γεγονος οτι ισως καποια στιγμη αντλουμε ολες τις απαραιτητες γνωσεις μοναχα απο το διαδικτυο..
Σιγουρα η τεχνολογια και οι δυνατοτητες που παρεχονται αυξανονται αλλα νομιζω πως η παραλληλη αξιοποιηση βιβλιου - διαδικτυου ειναι η καταλληλοτερη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Νοέμ 2008, 15:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Το δίκτυο θα είναι μία τεράστια βιβλιοθήκη, που θα έχει όλα τα υπάρχοντα βιβλία και τα γραπτά κείμενα ως τώρα. Δεν λέω ότι θα καταργηθεί η γραπτή έκφραση, αλλά φαίνεται ότι μάλλον θα υποχωρήσει και θα ενισχυθεί η ηλεκτρονική γραφή και καταχώρηση. Δεν βλέπω κάτι τραγικό στην εξέλιξη αυτή.
Η ανθρωπότητα στην ιστορία της πολλές φορές χρειάσθηκε να προσαρμοσθεί σε εξελίξεις σημαντικές

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Νοέμ 2008, 16:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Νοέμ 2006, 10:32
Δημοσ.: 1888
Ευάγγελος Ράπτης έγραψε:
Αναρωτιέμαι αν αυτά τα παιδιά, οι απόψεις τους δηλαδή, αντιπροσωπεύουν μεγάλη μερίδα φοιτητών και πόσους άραγε;

Εμένα πάντως δεν με αντιπροσωπεύουν. Είμαι υπέρ της ύπαρξης πολλών συγγραμμάτων. Είναι πολύ καλό αυτό που έγινε. Δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημα τους. Και πάλι δεν μπορούν να επιλέξουν το 'ιδανικό' τους σύγγραμμα? Γιατί θέλουν να στερήσουν από τους υπόλοιπους την επιλογή?
Επίσης και το θέμα με το Internet είναι θετικό, γιατί όλο και περισσότεροι άνθρωποι έχουν πιο εύκολη πρόσβαση σε όλο και περισσότερη γνώση. Το βιβλίο πάλι από την άλλη πιστεύω ότι δεν πρόκειται να αντικατασταθεί ποτέ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Νοέμ 2008, 16:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Διακρίνω πάντως ένα φόβο για το καινούργιο. Ποιος άραγε θυμάται τα κασετόφωνα και τις κασέτες με τις μουσικές;
Φαντάζομαι η γενίκευση της χρήσης της ηλεκτρικής ενέργειας, που κατάργησε τα λυχνάρια μάλλον θα συνάντησε αντιδράσεις.
Βέβαια καταλαβαίνω ότι κάποιος μπορεί να είναι συναισθηματικά δεμένος με ένα βιβλίο, γιατί του το χάρισε κάποιο αγαπημένο πρόσωπο ή γιατί το συνέδεσε με κάτι σημαντικό, αλλά εδώ δεν μιλάμε για αυτό.
Η άποψή μου είναι η εξής: Αναγκαστικά κολυμπάμε σε ένα πέλαγος πληροφοριών και γνώσεων. Μπορούμε να διαλέξουμε την ασφάλεια πρόσβασης σε ένα μοναδικό βιβλίο . Αυτό όμως δεν μας οδηγεί στην εύρεση της αλήθειας. Είμαστε καταδικασμένοι να αμφιβάλουμε και να ψάχνουμε για αυτήν συνεχώς. Και το δίκτυο είναι σύμμαχός μας σε αυτό το δρόμο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Νοέμ 2008, 17:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 05 Ιούλ 2006, 10:43
Δημοσ.: 283
Τοποθεσια: Boston
Συμφωνώ στην ύπαρξη προτεινόμενων συγγραμάτων από τα οποία μπορούμε να επιλέξουμε.

Πιστεύω επίσης, όπως κι ο κ. Ράπτης, πως στο άμεσο μέλλον η καλύτερη βιβλιοθήκη θα είναι το διαδίκτυο. Προς το παρόν τα πράγματα δεν είναι κι ιδιαίτερα οργανωμένα, παρότι συναντά κανείς αρκετές αξιόλογες, ατομικές προσπάθειες.

Προτιμώ κατά πολύ τη μελέτη από ένα βιβλίο όπως το ξέρουμε, παρά ένα ηλεκτρονικό βιβλίο. Κι αυτό γιατί μπορείς να σημειώσεις δίπλα, να συμπληρώσεις και γενικά να το ξεφυλλίσεις χωρίς να "χάνεσαι" ή να κουράζεσαι. Τοποθετείς κάθε σελίδα του στο οπτικό σου πεδίο και διαβάζεις και κανονικά τα γράμματα (σε μέγεθος εννοώ).

Αλλά, μέσα στη σχολή τουλάχιστον, οι ηλεκτρονικές σημειώσεις μαθημάτων είναι πάντα χρήσιμες. Μπορείς άλλωστε να τις εκτυπώσεις (σε ανακυκλωμένο χαρτί :P ) και να τις διαβάσεις όπως έχεις συνηθίσει. Αντί να περιμένεις πόοοοτε θα γίνουν οι δηλώσεις και πόοοοτε θα πάνε οι λίστες των ονομάτων στα αντίστοιχα βιβλιοπωλεία ώστε να προμηθευτείς το βιβλίο. Κι αν υπάρχει και τότε διαθέσιμο βέβαια και δεν περιμένεις επιπλέον ένα μήνα ακόμα..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Νοέμ 2008, 19:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 26 Σεπ 2007, 10:48
Δημοσ.: 71
Εγώ προσωπικά τα προβλήματα που παρατηρώ στη λίστα συγγραμάτων είναι ότι τα βιβλία που προτείνονται δεν υποχρεούνται να καλύπτουν την ύλη κ ότι με αυτήν την διαδικασία σαφώς καθυστερεί η διανομή των συγγραμάτων..

Όσο για την ηλεκτρονική μορφή των συγγραμάτων, θεωρώ πως είναι πολύ καλό να υπάρχουν διαθέσιμα συγγράματα στο διαδίκτυο καθώς κ σημειώσεις.Πάντως είναι πιο δύσκολο να διαβάσεις κάτι σε ηλεκτρονική μορφή παρά σε τυπωμένο βιβλίο..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Νοέμ 2008, 14:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Μαρ 2006, 14:43
Δημοσ.: 2767
Τοποθεσια: White Hart Lane
vooterooney έγραψε:
Εγώ προσωπικά τα προβλήματα που παρατηρώ στη λίστα συγγραμάτων είναι ότι τα βιβλία που προτείνονται δεν υποχρεούνται να καλύπτουν την ύλη κ ότι με αυτήν την διαδικασία σαφώς καθυστερεί η διανομή των συγγραμάτων..

Προσωπικά προτιμώ ένα καλό βιβλίο που καλύπτει το 80% της ύλης από ένα μέτριο που καλύπτει το 100%. Γιατί το πρώτο θα το διαβάσω και θα μου δώσει αυτό το 80%, ενώ το δεύτερο μπορεί να μην το διαβάσω καθόλου. Φυσικά όλοι θέλουμε ένα καλό βιβλίο που να καλύπτει όλη την ύλη...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Νοέμ 2008, 16:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

vooterooney έγραψε:
Εγώ προσωπικά τα προβλήματα που παρατηρώ στη λίστα συγγραμάτων είναι ότι τα βιβλία που προτείνονται δεν υποχρεούνται να καλύπτουν την ύλη

Τότε διάλεξε το βιβλίο που την καλύπτει :wink:

vooterooney έγραψε:
κ ότι με αυτήν την διαδικασία σαφώς καθυστερεί η διανομή των συγγραμάτων..

Το πρώτο σοβαρό επιχείρημα που ακούω κατά της λίστας συγγραμάτων. Αλλά το αν και κατά πόσο θα υπάρξει μεγαλύτερη καθηστέρηση θα το δούμε. Και από τη άλλη πόσο πιο πολύ να καθηστερήσει η όλη διαδικασία?? Εκτός και αν σπάσουμε και το ρεκόρ των Χριστουγέννων.

yosi έγραψε:
Προσωπικά προτιμώ ένα καλό βιβλίο που καλύπτει το 80% της ύλης από ένα μέτριο που καλύπτει το 100%.

+1

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Νοέμ 2008, 17:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 26 Σεπ 2007, 10:48
Δημοσ.: 71
Εγώ που είμαι δεύτερο έτος, πέρυσι πήρα τα βιβλία στα υποχρεωτικά μαθήματα αμέσως μόλις περάστηκαν οι λίστες των φοιτητών στη γραμματεία.Δηλαδή πολύ πριν τις δηλώσεις μαθημάτων..Φέτος με τη λίστα συγγραμάτων καθυστερούν ξανά..

Όσο για το πιο βιβλίο είναι καλό κ πιο όχι, θα προτιμούσα να γραφτούν καινούρια βιβλία που να καλύπτουν τις απαιτήσεις κ ολόκληρη την ύλη..Τώρα ο κάθε καθηγητής προτείνει το δικό του σύγγραμα ή λέει να πάρουν τις σημειώσεις του..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Νοέμ 2008, 18:07 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 29 Μάιος 2008, 00:20
Δημοσ.: 767
yosi έγραψε:
Προσωπικά προτιμώ ένα καλό βιβλίο που καλύπτει το 80% της ύλης από ένα μέτριο που καλύπτει το 100%.

εγω παλι προτιμω ενα καλο βιβλιο που καλυπτει το 100 τοις εκατο της υλης.Γιατι να αγοραζω επιπλεον βιβλιο αν λειπει ενα κεφαλαιο?αρκετα ηδη μας φευγουν στα βοηθηματα.Το πανεπιστημιο αν επιθυμει να βγαλει επιστημονες πρεπει να τους παρεχει τουλαχιστον τα αυτονοητα , και ενα και παραπανω βιβλια αν χρειαζεται.Φυσικα οπως λεει και ο Κ.Ραπτης μπορουμε να βρισκουμε βιβλια σε ηλεκτρονικη μορφη αλλα δεν νομιζω οτι αυτο ακομα μπορει να μας διευκολυνει.Υποθετω οτι και να βρεις καποιο βιβλιο σε ηλεκτρονικη μορφη θα πας να το εκτυπωσεις (εγω τουλαχιστον ετσι θα εκανα).οποτε γιατι να μην το εχω απο την αρχη σε εντυπη μορφη?φυσικα δεν το απορριπτω καθως ετσι θα αυξηθει ο αριθμος των διαθεσιμων γνωσεων αλλα ακομα δεν νομιζω οτι ειμαστε ετοιμοι για κατι τετοιο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Νοέμ 2008, 22:24 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Ναι προφανώς όπως είπα και στο παραπάνω post μου όλοι θέλουμε τα προτεινόμενα βιβλία να καλύπτουν το 100% της ύλης. Πάντως νομίζω ότι το κουράζουμε το θέμα και δεν πρέπει, αλλού είναι το πρόβλημα - τα 36 συγγράμματα π.χ. όπως διαβάζω στο άλλο θέμα.

Για τη λίστα, δες λίγο πως ήμασταν πριν και πως θα είμαστε τώρα. Πριν, παίρναμε μόνο το ένα βιβλίο που επέλεγαν οι καθηγητές, τώρα μπορείς να επιλέξεις ποιο από τα προτεινόμενα σ' αρέσει πιο πολύ. Νομίζω πως δε θα διαφωνήσει κανείς με το ότι είναι καλύτερο να έχεις να επιλέξεις ανάμεσα στο βιβλίο του Rudin και Σταθακόπουλου από το να πάρεις κατευθείαν του Σταθακόπουλου (και να το βάλεις κατευθείαν στη βιβλιοθήκη σου). Αντίστοιχα και για Απειροστικό ΙΙΙ που μπορείς πάλι να πάρεις το βιβλίο του Τσίτσα και για πολλά άλλα. Αν διαβάσεις λίγο τη λίστα θα δεις ότι οι επιλογές δεν είναι και άσχημες. :wink:
Όσο για το αν θα καθυστερήσουμε να πάρουμε βιβλία λόγω της λίστας, είναι τόσο δύσκολο μαζί με τη δήλωση μαθημάτων να δηλώνουμε και το σύγγραμα που θέλουμε;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Νοέμ 2008, 22:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 29 Μάιος 2008, 00:20
Δημοσ.: 767
yosi έγραψε:
Ναι προφανώς όπως είπα και στο παραπάνω post μου όλοι θέλουμε τα προτεινόμενα βιβλία να καλύπτουν το 100% της ύλης. Πάντως νομίζω ότι το κουράζουμε το θέμα και δεν πρέπει, αλλού είναι το πρόβλημα - τα 36 συγγράμματα π.χ. όπως διαβάζω στο άλλο θέμα.

Για τη λίστα, δες λίγο πως ήμασταν πριν και πως θα είμαστε τώρα. Πριν, παίρναμε μόνο το ένα βιβλίο που επέλεγαν οι καθηγητές, τώρα μπορείς να επιλέξεις ποιο από τα προτεινόμενα σ' αρέσει πιο πολύ. Νομίζω πως δε θα διαφωνήσει κανείς με το ότι είναι καλύτερο να έχεις να επιλέξεις ανάμεσα στο βιβλίο του Rudin και Σταθακόπουλου από το να πάρεις κατευθείαν του Σταθακόπουλου (και να το βάλεις κατευθείαν στη βιβλιοθήκη σου). Αντίστοιχα και για Απειροστικό ΙΙΙ που μπορείς πάλι να πάρεις το βιβλίο του Τσίτσα και για πολλά άλλα. Αν διαβάσεις λίγο τη λίστα θα δεις ότι οι επιλογές δεν είναι και άσχημες. :wink:
Όσο για το αν θα καθυστερήσουμε να πάρουμε βιβλία λόγω της λίστας, είναι τόσο δύσκολο μαζί με τη δήλωση μαθημάτων να δηλώνουμε και το σύγγραμα που θέλουμε;

θεωρω αυτο με την λιστα χαζο γιατι οι περισσοτεροι φοιτητες δεν θα ξερουν ποιο βιβλιο να διαλεξουν και θα παρουν αυτο που θα προτεινει ο καθηγητης δλδ δεν βλεπω καποια ουσιαστικη αλλαγη.Αλλα επειδη εχεις δικιο παμε στο θεμα με τα 36 βιβλια.Εκει ειναι καθαρα περικοπη βιβλιων και θα δωσω ενα παραδειγμα.Δηλωνω θεωρια γραφηματων δεν την περναω και αποφασιζω να μην την ξαναδωσω για τους χ λογους.Το οτι πηρα το βιβλιο ομως πιανει θεση για ενα απο τα 36 βιβλια αρα οταν θα χρειαστει να δηλωσω καποιο αλλο μαθημα στην θεση της θεωριας γραφηματων θα παρω τα φρυδια μου για βιβλιο.
Επισης δεν διευκρινιζεται τι γινεται με τα μαθηματα που εχουν 2 βιβλια.Εκει θα πιανεται για ενα βιβλιο?Δηλαδη για τον Απειροστικο Ι που παιρνουμε 2 βιβλια εκει τι συμβαινει?εχω αλλα 34? :?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Νοέμ 2008, 23:29 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

giannis_7 έγραψε:
θεωρω αυτο με την λιστα χαζο γιατι οι περισσοτεροι φοιτητες δεν θα ξερουν ποιο βιβλιο να διαλεξουν και θα παρουν αυτο που θα προτεινει ο καθηγητης δλδ δεν βλεπω καποια ουσιαστικη αλλαγη.
...
Επισης δεν διευκρινιζεται τι γινεται με τα μαθηματα που εχουν 2 βιβλια.Εκει θα πιανεται για ενα βιβλιο?Δηλαδη για τον Απειροστικο Ι που παιρνουμε 2 βιβλια εκει τι συμβαινει?εχω αλλα 34? :?
Στον Απειροστικό Ι έχει συγγράματα 1α και 1β τα κίτρινα (αν και δεν κατάλαβα γιατί δίνεται ο τόμος ΙΙα), 2 το βιβλίο του Spivak και 3 του Τσίτσα. Υποθέτω πως αν οι δύο τόμοι έπιαναν δύο θέσεις θα είχαν αρίθμηση 1 και 2 όχι 1α και 1β (δηλαδή όπως το καταλαβαίνω εγώ το 1α και 1β θεωρείται ένα σύγγραμα). Αλλά αυτό είναι μόνο μια υπόθεση και πρέπει να διευκρινιστεί όπως σωστά λες.

Όσο για τη λίστα τη θεωρώ πολύ καλό βήμα. Αν δεν πας (όχι εσύ, ο τυχαίος φοιτητής) μια βόλτα σε ένα βιβλιοπωλείο να δεις τα συγγράμματα που σου προτείνουν τότε το φταίξιμο είναι μόνο δικό σου. Και ο καθηγητής εκεί είναι να τον ρωτήσεις σχετικά με το τι να διαλέξεις (αν δεν σου έχει ήδη πει τι πιστεύει για κάθε βιβλίο).

Για τον αριθμό των συγγραμμάτων και μένα δε μου φαίνεται καθόλου σωστό αν είναι έτσι όπως διαβάζω πως είναι. Αλλά υπάρχει πιο σχετικό θέμα εδώ και καλό είναι να μην κάνουμε σε δύο topics συζήτηση για το ίδιο θέμα. :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2008, 00:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Σε πολλά μαθήματα δεν παίρνουμε βιβλίο, αλλά απλές σημειώσεις καθηγητή (που στη καλήτερη μπορούν απλά να τις έχουν δέσει ώστε βγει κάτι που μοιάζει με βιβλίο). Θα λαμβάνονται και αυτά στα 36 βιβλία που δικαιούμαστε??? Γιατί όλα τα περιμένουμε...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 26 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: