forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Σεπ 2017, 01:43

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 51 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Νοέμ 2007, 21:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Δεκ 2006, 00:05
Δημοσ.: 2268
Nαι η διαφορα μας ειναι οτι εγω δεν θεωρω τους εξωγηινους κατι διαφορετικο απο εμας, με την ιδια εννοια που δεν θεωρω ενα αλογο ή ενα λουλουδι κατι διαφορετικο: ολα προεκυψαν μεσα απο διαδικασιες εξελιξης της φυσης. Η φυση εξελιχτηκε καπως σε αυτον τον πλανητη, εξελιχθηκε καπως διαφορετικα σε ολους τους αλλους. Το τι προεκυψε αλλου δεν το ξερουμε με σιγουρια, αλλα ολοι οι πλανητες ξεκινησαν την "πορεια" τους κατω απο παρομοιες συνθηκες.
Ο Θεος ειναι κατι που υπερβαινει ολα αυτα, δεν επιδεχεται συγκριση με φυσικες καταστασεις ή διαδικασιες (γι'αυτο και ειναι Θεος). Δεν απορριπτω την υπαρξη του γιατι αν οντως "υπαρχει" τοτε ειναι μια Υπαρξη την οποια δεν μπορουμε να αντιληφθουμε, οπως δεν μπορουμε να αντιληφθουμε για παραδειγμα πώς μοιαζει μια σφαιρα 7 διαστασεων.
Οσο για τις ενστασεις μου, αυτες υπαρχουν για τον Θεο ετσι οπως μας τον παρουσιαζει η Χριστιανικη εκκλησια, για διαφορους λογους. Εγω θα σου πω εναν, απλοικο, χιλιοειπωμενο, που επι αιωνες η εκκλησια δινει απαντησεις αλλα δεν με καλυπτουν: Πώς γινεται ο Θεος που επικαλειται, της αγαπης και της συμπονοιας, να κανει ανθρωπους που αφιερωσαν ολη τους την ζωη σε αυτον, να υποφερουν τις τελευταιες τους στιγμες (βδομαδες, μηνες κλπ);
Δεν ζηταω απαντηση, δεν θα ειχε νοημα να μου πεις κατι, απλα σου δινω μια απο τις ενστασεις μου :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Νοέμ 2007, 21:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 27 Σεπ 2007, 13:25
Δημοσ.: 837
Τοποθεσια: πειραιάς
μαλλον ειμαι ο μονος...zozef δεν εχω βεβαια απαντηση οπως σωστα υπεθεσες αλλα αυτο που εχω στο μυαλο μου δεν ξερω αν ειναι γεματο απο αγαπη η μισος το μονο που ειναι,ειναι οτι ειναι ανωτερο απο τον ανθρωπο,την ανθρωπινη λογικη κ την ανθρωπινη αντιληψη.zozef μπορεις να μου αναφερεις μια ενσταση σου γενικα την μη υπαρξη ανωτερης δυναμης οχι ειδικα για τον χριστιανικο αλλα γενικα.γιατι αν δε σε καλυπτει ο χριστιανικος θεος αναζητεις σε αλλες γνωστες θρησκειες...αρα γενικα δεν πιστευεις σε κατι ανωτερο(θεικο),αρα δωσε μου μια γενικη ενσταση.
σορρυ αν προσβαλω κανεναν(δεν ειναι στις προθεσεις μου)απλα συζηταμε

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Νοέμ 2007, 21:53 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δεν εχω ενσταση γενικοτερη, ειμαι αγνωστικιστης, οχι αθεος :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Νοέμ 2007, 23:25 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 04 Ιούλ 2007, 10:04
Δημοσ.: 1205
Τοποθεσια: Παλαιό φάληρο
lazkan έγραψε:
3)δεν υπαρχει αποδειξης περι του αντιθετου-δλδ αποδειξη οτι δεν υπαρχουν εξωγηινοι-(το ιδιο κ για τον θεο)

Και ούτε υπάρχει περίπτωση ποτέ να αποδειχθεί υ ύπαρξη ή η μη ύπαρξη του θεού.
Γιατί πολύ απλά οι αποδείξεις και οι υποθέσεις των αποδείξεων στηρίζονται στην λογική.
Ο θεός είναι κάτι παράλογο, κάτι υπερφυσικό. Τα θαύματα που κάπου, κάποτε έγιναν δε μου λένε τίποτα.
Οπότε για μένα η ύπαρξη του θεού είναι ένα άλυτο πρόβλημα.
Και απο την στιγμή που δεν μου χρησιμεύει σε κάτι (ή τουλάχιστον δεν έχω αισθανθεί την παρουσία του στι ζωή μου) δεν τον πιστεύω.
Πιστεύω σε μένα και στους ανθρώπους που θέλουν το καλό μου. Νομίζω ότι αυτοί θα με βοηθήσουν σε κάποια δύσκολη στιγμή.
Όσο για τους εξωγήινους νομίζω ότι μέσα στο αχανές σύμπαν ίσως υπάρχουν και αλλού φιλόξενες συνθήκες για την ανάπτυξη ζωής..

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2007, 18:52 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 14:47
Δημοσ.: 1751
Τοποθεσια: Αργυρούπολη
Εφόσον δεν έχει διατυπωθεί ακόμα ικανοποιητικός ορισμός για την έννοια της ζωής, νομίζω ότι είναι λίγο δύσκολο να κρίνουμε αν υπάρχει ζωή σε άλλους πλανήτες...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Νοέμ 2007, 11:42 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 05 Σεπ 2007, 20:33
Δημοσ.: 328
Και εγω πιστευω οτι υπαρχει κατι ανωτερο απο εμας! Οχι θεος δν μου αρεσει αυτη η λεξη αλλα κατι πανω απο εμας που δν μπορουμε να το κατανοησουμε!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Νοέμ 2007, 12:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 24 Μαρ 2006, 18:08
Δημοσ.: 541
Τοποθεσια: Εξάρχεια
axaios έγραψε:
Και ούτε υπάρχει περίπτωση ποτέ να αποδειχθεί υ ύπαρξη ή η μη ύπαρξη του θεού.

Νομίζω ότι όταν αναφερόμαστε "στον θεό" εννούμε αποκλειστικά τους θεούς των χριστιανών και θα πρέπει να το διευκρινίζουμε.

τώρα, αν καταλάβουμε (ισως καλύτερα αν συμφωνήσουμε) τι είναι "θεοί", ίσως η ερώτηση περί υπάρξεως ή μη να μην έχει νόημα. Για παράδειγμα, αν θεωρήσουμε τους θεούς των ελλήνων ως δυνάμεις (ή ποιότητες) της φύσης (ή του σύμπαντος) και ότι η μυθολογία περιγράφει αυτές τις ποιότητες, με τρόπο τέτοιο που να μπορεί να περαστεί από γενιά σε γενιά, μάλλον δεν έχει νόημα η έκφραση "δεν υπάρχουν θεοί"

(βέβαια, αν θεοί είναι "τριάδες" που ενδιαφέρονται για τα ρούχα που φοράμε ή πότε θα κόβουμε το πουλί μας για να τους "αφιερωθούμε", κατά τα έθιμα κάποιων λαών, τότε πάλι χάνουμε τον χρόνο μας να ρωτάμε αν υπάρχουν :) )

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Νοέμ 2007, 13:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 13:19
Δημοσ.: 211
Τοποθεσια: Zante
axaios έγραψε:
(...)Όσο για τους εξωγήινους νομίζω ότι μέσα στο αχανές σύμπαν ίσως υπάρχουν και αλλού φιλόξενες συνθήκες για την ανάπτυξη ζωής..

Αυτο ειναι. Σιγουρα θα υπαρχουν αστρικα σωματα ώστε τα μόρια τους να συντελέσουν στη δημιουργια ζωής. Αδυνατον η γη να ειναι ο μόνος ''τυχερος'' πλανήτης
του σύμπαντος!

Οσο για το θεό,
Θεος, πιστεύω, είναι και οτι υπηρξε [tex]10^{-14}[/tex] δευτερόλεπτα πριν το Big Bang

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Νοέμ 2007, 15:22 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Γιώργο εγώ όταν αναφέρομαι σε θεούς εννοώ τον θεό της κάθε θρησκείας. Δεν τον διαχωρίζω σε Γιαχβέ ή Βούδα ή Δία.. Από μικρός μου είχε γεννηθεί η απορεία..
Γιατί να έχουμε δίκιο εμείς οι 120 εκατομύρια Χριστιανοί ορθόδοξοι και να μην έχουν δίκιο οι 2 δις βουδιστές? Και είχα σκεφτεί ότι αν υπάρχει θεός τότε θα είναι ένας. Και καλά αυτός που μας δημιούργησε.. ανεξάρτητα από το γεγονός ότι ανά τον κόσμο έχει διάφορα ονόματα.
Στη συνέχεια σκέφτηκα ότι ίσως είναι ένα δημιούργημα που επινωήθηκε για διάφορους λόγους...
Ας μην ξεφεύγουμε όμως από τους εξωγήινους. Θα ήταν πολύ ωραίο αν ανοίγαμε θεματική ενότητα περί θρησκείας.
noxteryn η έννοια της ζωής έτσι όπως την καταλαβαίνω εγώ είναι μία κατάσταση κατά την οποία υπάρχουν οργανισμοί οι οποίοι καταναλώνουν ενέργεια και παράγουν έργο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Νοέμ 2007, 15:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

axaios έγραψε:
και να μην έχουν δίκιο οι 2 δις βουδιστές?

Οι βουδιστες που αντιμετωπιζουν τον Βουδα σα θεο κανουν λαθος, ο ιδιος δεν ειχε ισχυριστει ποτε οτι ειναι θεος. (αν θυμαμαι σωστα. ο Nox και η αρια ειναι πιο καταλληλοι να απαντησουν :D )

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Νοέμ 2007, 15:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

zozef έγραψε:
axaios έγραψε:
και να μην έχουν δίκιο οι 2 δις βουδιστές?

Οι βουδιστες που αντιμετωπιζουν τον Βουδα σα θεο κανουν λαθος, ο ιδιος δεν ειχε ισχυριστει ποτε οτι ειναι θεος. (αν θυμαμαι σωστα. ο Nox και η αρια ειναι πιο καταλληλοι να απαντησουν :D )

Δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για αυτή τη θρησκεία...
Είναι όμως 2 δις τα οποία δεν πιστεύουν στον Θεο των χριστιανών.. Και γενικά είναι 4 δις παγκοσμίως τα οποία δεν πιστεύουν στο θεό των χριστιανών.
Αν κάνω λάθος με τα νούμερα συγχωρέστε με.. Καταλαβαίνετε πάντως τι θέλω να πω...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Νοέμ 2007, 15:44 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 27 Σεπ 2007, 13:25
Δημοσ.: 837
Τοποθεσια: πειραιάς
εχει ασχοληθει κανεις με τα σχηματα σε διαφορα εδαφη του κοσμου(πχ περου)που ειναι ορατα μονο απο μεγαλο υψος?τα οποια εχουν κ φοβερα σχηματα...δεν ειναι απλως δυο-τρεις γραμμες αλλα παριστανουν διαφορες εικονες.κατα ποσο μπορει να ειναι αληθη η ψευδη ολα αυτα?λενε μερικοι οτι τα δημιουργησαν οι ανθρωποι για να επικοινωνουν με τους εξωγηινους,αλλοι λενε τα δημιουργησαν οι ανθρωποι μηπως υπαρχουν εξωγηινοι κ τα δουν κτλ...
για να μην φευγουμε απο το θεμα "εξωγηινοι"...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Νοέμ 2007, 15:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Ta crop circles λες?
Ειναι αποδεδειγμενο οτι μπορουν να κασκευαστουν απο ανθρωπους με σχετικα απλα εργαλεια. Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι εχουν κατασκευαστει σιγουρα απο ανθρωπους 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Νοέμ 2007, 04:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 14:47
Δημοσ.: 1751
Τοποθεσια: Αργυρούπολη
axaios έγραψε:
η έννοια της ζωής έτσι όπως την καταλαβαίνω εγώ είναι μία κατάσταση κατά την οποία υπάρχουν οργανισμοί οι οποίοι καταναλώνουν ενέργεια και παράγουν έργο.

Και το αυτοκίνητο καταναλώνει ενέργεια και παράγει έργο...
By the way, τι είναι "οργανισμός"?
:wink:

zozef έγραψε:
Οι βουδιστες που αντιμετωπιζουν τον Βουδα σα θεο κανουν λαθος, ο ιδιος δεν ειχε ισχυριστει ποτε οτι ειναι θεος.

Όντως. Τα ίδια έλεγε, βέβαια, και ο Χριστός, αλλά ποιος τους ακούει αυτούς...
:P

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Νοέμ 2007, 14:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Οργανισμός ξέρουμε τι είναι.. Δεν είμαι βιολόγος για να σου δώσω τον ακριβή ορισμό αλλά πιστεύω ότι καταλαβαινόμαστε.. Και επίσης συμφωνούμε και στο ότι μπορεί το αμάξι να τα κάνει αυτά αλλά δεν είναι οργανισμός...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 51 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: