forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Σεπ 2017, 01:44

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 51 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Νοέμ 2007, 14:22 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 14:47
Δημοσ.: 1751
Τοποθεσια: Αργυρούπολη
Κάνεις λάθος, αγαπητέ μου Αχαιέ. Δεν ξέρουμε τι είναι ζωντανός οργανισμός. Οι ιοί είναι ζωντανοί ή όχι? Τα prions? Τα μιτοχόνδρια? Τα software προγράμματα? Οι πέτρες? Οι πλανήτες? Η φωτιά? Τα ερωτήματα αυτά δεν τα θέτω για να απαντήσεις. Αποτελούν ρητορικές ερωτήσεις που δε μπορούν να απαντηθούν από την επιστήμη.

Η έννοια της ζωής δεν είναι καθόλου απλή.
:)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Νοέμ 2007, 15:00 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 04 Ιούλ 2007, 10:04
Δημοσ.: 1205
Τοποθεσια: Παλαιό φάληρο
Στη βιολογία και την οικολογία, ένας οργανισμός είναι ένα σύνολο από λειτουργικές δομές που συνδέονται αναπόσπαστα μεταξύ τους και σχηματίζουν ένα ενιαίο ζωντανό ον που μπορεί να ειδωθεί σαν μια μονάδα (όλον).
Ο ορισμός αυτός είναι από Βικιπαίδεια..
Φιλοσοφικά όπως δηλαδή το θέτεις ξέρω ότι πάλι δε σε καλύπτει γιατί περιέχει μέσα τη λέξη ζωντανό ον..

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Νοέμ 2007, 01:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Δεκ 2006, 00:05
Δημοσ.: 2268
@nox, ο Χριστος δηλωνε ξεκαθαρα οτι ειναι "γιος" του Θεου, και οτι εχει ανωτερες δυναμεις.

(Τωρα που το ξαναδιαβαζω, αυτο το "ανωτερες δυναμεις" ακουγεται σαν κατι που θα ειχε ο Spiderman ή ο Μοναχος Παϊσιος, δεν ηθελα να ακουστω ειρωνικος :D )

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Νοέμ 2007, 18:07 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4228
zozef έγραψε:
@nox, ο Χριστος δηλωνε ξεκαθαρα οτι ειναι "γιος" του Θεου, και οτι εχει ανωτερες δυναμεις.

(Τωρα που το ξαναδιαβαζω, αυτο το "ανωτερες δυναμεις" ακουγεται σαν κατι που θα ειχε ο Spiderman ή ο Μοναχος Παϊσιος, δεν ηθελα να ακουστω ειρωνικος :D )

Καλα αυτο οτι δηλωνε μη το 'χεις σιγουρο
Για να καλουποθουν τα λογια του Χριστου σε μια θρησκεια ενω ο ιδιος ηταν αθρησκος σιγουρα έγιναν πολλες παραποιησεις
Ναι το ξερω απαντάω με 5 μερες διαφορα αλλα σημερα βαριομουν και ειπα να το κοιταξω :P :P :P :P

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Ιούλ 2009, 09:00 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 25 Ιουν 2008, 07:15
Δημοσ.: 47
ρε παιδια η ουσια στα λογια του χριστου(οπως τα γνωριζουμε στην καινη διαθηκη) ειναι ξεκαθαρη...
για τους εξωγηινους πραγματικα δε γνωριζουμε τιποτα.
τα τεχνολογικα μεσα που διαθετουμε ειναι ικανα να για να μελεταμε το συμπαν σε καποιο βαθος και ως τωρα δεν υπαρχουν ουτε ενδειξεις για την υπαρξη πλασματων με νοημοσυνη.
βεβαια ειναι πολυ πιθανο η γη να μην ειναι ο μονος "τυχερος" πλανητης... (αν θεωρειται τυχη η ζωη)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Μάιος 2012, 04:05 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 02 Μάιος 2012, 03:02
Δημοσ.: 3
zozef έγραψε:
Και μενα μια φορα μου την επεσε μια γκομενα
Και μετα ηρθε ο Μολντερ και η Σκαλυ και μου ειπαν πως η υποθεση αυτη
ειναι ενα X-File.
Θα ειχε παντως πιο πολυ ενδιαφερον αν ελεγε καποιος μια περιεργη ιστορια που του'χει τυχει
Ακουστε μια περιεργη ιστορια λοιπον:
Ειμαι στην Κατεχακη βραδυ στο αμαξι με δυο φιλους, στο ρευμα προς Ηλιουπολη
Στο υψος του καρεα περιπου, αριστερα εχουμε πολυκατοικιες και στο βαθος πισω ειναι ο Υμητος(φυσικα δεν φαινεται, ειναι νυχτα).Πανω απ'τις πολυκατοικιες με την ακρη του ματιου βλεπω ενα φως, ασυνειδητα θεωρω πως ειναι προβολεας απο καποιο κτηριο, ή κατι τετοιο και προφανως κανεις μας δε δινει σημασια.
Μερικα δευτερολεπτα αφοτου εχει μπει στο οπτικο μου πεδιο αυτο το φως, κι ενω ηταν τελειως ακουνητο γι'αυτα τα δευτερολεπτα, ακαριαια φευγει προς τα δεξια με απιστευτη ταχυτητα, απο την ακινησια περασε στην τρελη ταχυτητα ετσι για την πλακα, και εξαφανιστηκε στο βαθος..
Με το που γινεται αυτο και οι τρεις στο αμαξι λεμε ταυτοχρονα: "Ρε το ειδατε αυτο!"
Δεν προσπαθω να πεισω πως ειδαμε ufo ή πως "περπατανε αναμεσα μας" ή κατι τετοιο, απλα σας παρουσιαζω ακριβως αυτο που ειδαμε, κανεις μας δεν ξερει τι μπορει να ηταν, με την απορια εχουμε μεινει.

Αυτό που είδατε ήταν ένας σφαιρικός κεραυνός. Πολλοί βλέπουν τέτοια στον ουρανό, αν και σπάνιο φαινόμενο, δίχως να ξέρουν τι είναι. Νομίζω περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στο http://antimatterscience.wordpress.com/

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 51 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: