forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 25 Νοέμ 2017, 03:37

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 10 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Νανοτεχνολογία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2011, 15:45 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Εγγραφη: 10 Σεπ 2011, 13:56
Δημοσ.: 222
Ας πούμε στο πλαίσιο της ενότητας «Πολλά και Διάφορα», ένα διάφορο!
Θα αναφερθώ στη δουλειά μου, όχι για να περιγράψω το πως δουλεύουμε στο εργαστήριο, που είναι αρκετά περίπλοκο, αλλά στο τι μπορεί να κάνει η νανοτεχνολογία (αν τα καταφέρει και χωρίς να τα καταφέρνει πάντα):
Συνοπτικά, από αντικειμενική δυσκολία:
Πρώτο και κυρίαρχο ζητούμενο για να πούμε ξερά την αλήθεια (σε συνδυασμό με την έννοια του προσδόκιμου κέρδους του επενδυτή πάντα - είμαι σε ιδιωτικό εργαστήριο - και όχι από φιλανθρωπία δυστυχώς) είναι να βρεθούν τομείς που να έχουν ανάγκη την ελαχιστοποίηση μηχανικά προγραμματισμένων δραστηριοτήτων. Αυτή η ελαχιστοποίηση μηχανικά προγραμματισμένων δραστηριοτήτων, είναι η νανοτεχνολογία σε γενικές γραμμές.
Θα φέρω σαν παράδειγμα την ζώσα δραστηριότητά μου (αντικείμενο εργασίας) μαζί με άλλους συναδέλφους μεταξύ των οποίων είμαι ένας από όλους και πως οδηγηθήκαμε σε αυτή τη συγκεκριμένη, χωρίς βέβαια να αποτελεί και το μοναδικό πεδίο δημιουργίας και έμπνευσης. Ένας τομέας που έχει πραγματικό υπόβαθρο οικονομικής επιτυχίας είναι η ιατρική στον τομέα της πρόληψης, αλλά και της θεραπείας. Η ιδέα στην οποία θα αναφερθώ και αποτελεί το τωρινό δικό μου μαζί με τους συναδέλφους, αντικείμενο, εξ ανάγκης της ιατρικής γεννήθηκε, όπως και οι περισσότερες που ήδη έχουν υλοποιηθεί ή υλοποιούνται σε όλον τον κόσμο, από κάποια ανάγκη γεννιούνται και η δυνατότητά τους αποτελεί και τωρινό και μελλοντικό τομέα επενδύσεων στην έρευνα και την υψηλή τεχνολογία.
Ένας άνθρωπος μπορεί να τα βάλει με έναν ελέφαντα και ο ελέφαντας με έναν άνθρωπο, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα, που το πιθανότερο είναι να την πληρώσει τη νύφη ο συμπαθητικός τετράποδος γίγαντας.
Ωστόσο:
Κουνούπι τον ελέφαντα
ούτε τον λογαριάζει,
η αιτία για τη διένεξη
στο μέγεθος λουφάζει...

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και αν όχι ελπίζω να γίνω στη συνέχεια.
Αν ένα κύτταρο είχε π.χ. το ανθρώπινο μέγεθος, είτε αυτό ήταν καρκινικό, είτε όχι, ο άνθρωπος θα τα κατάφερνε να το «συνετίσει» επιλεκτικά δι εξαφανίσεως! Επειδή όμως αυτό είναι μικροσκοπικό, ο μόνος τρόπος να το αντιμετωπίσει είναι να δημιουργήσει ισομεγέθεις εχθρούς, ώστε μπαίνοντας στον οργανισμό να αντιπαλέψουν το θηρίο της μετάλλαξης. Τα καταφέρνει ως τώρα με τα ενέσιμα φάρμακα χημειοθεραπείας, τα χάπια ή εναλλακτικά τις ακτινοβολίες κ.τ.λ. αλλά με πολλές σύγχρονες παράπλευρες απώλειες που μπορούν να στοιχίσουν τη ζωή του ασθενούς, πριν προλάβει ο ίδιος ο καρκίνος να αποτελέσει τον εκτελεστή του, ήτοι καταστρέφουν αδιακρίτως υγιή και μη υγιή κύτταρα.
Μία ομάδα γιατρών είχε την εξής έμπνευση και απευθύνθηκε σε μας.
Η ιδέα είναι να δημιουργηθούν, με την έννοια του να κατασκευαστούν, ελαχιστότατοι μηχανικοί «οργανισμοί» (τύπου και μεγέθους λευκών αιμοσφαιρίων) προγραμματισμένοι στην αναγνώριση και διάκριση των κυττάρων σε υγιή και μη υγιή, ώστε να καταστρέφουν προγραμματισμένα από επιλογή, μόνο τα μη υγιή κύτταρα. Για να κατανοήστε για τι μεγέθη μιλάμε, σας λέω ότι κατανοούμε το μέγεθος ενός νανόμετρου, αν διαιρέσουμε μια μεταλλική χορδή κιθάρας, Ε καντίνι (την λεπτή δηλαδή και όχι την μπάσα) κάτι λιγότερο από 100.000 φορές ή ισοδύναμα να θέσουμε σε συνεχή σειρά 10 άτομα.
Τα μεγέθη αυτά που αφορούν το ζητούμενο, σε σχέση με το δυνατό, είναι ενδεικτικά του εφικτού της κατασκευής.
Μια τέτοια προοπτική, ευρίσκεται σε σχετικά καλό δρόμο θα έλεγα, τουλάχιστον από την άποψη της δυνατότητας εξωτερικού προγραμματισμού - δοκιμαστικό τσιπ μεγάλου μεγέθους - το πρώτον διάκρισης των κυττάρων σε υγιή και μη. Ωστόσο δεν υπάρχει ακόμα η ίδια πρόοδος από άποψη ικανοποιητικού μεγέθους - εφαρμόσιμο νανοτσίπ – στον πλαστικό «νανομηχανισμό» που και ο ίδιος είναι σε προκαταρκτικό στάδιο. Μια τέτοια κατασκευή (μακάρι να γίνει κατορθωτή και ας κερδίσει το αφεντικό) αφού δοκιμαστεί πρώτα σε πειραματόζωα, θα μπορεί να θεραπεύσει άπαξ σαρωτικά (εισαγωγή πλήθους και εξαγωγή τους) ή μόνιμα ανιχνευτικά (μη εξαγωγή του «νανο - οργανισμού» ή μόνιμης εγκατάστασης του αν δεν δημιουργεί παρενέργειες) πολλές μορφές νεοπλασιών, αλλά όχι όλες ασφαλώς.
Σαρωτικά εννοούμε, την ταυτόχρονη εισαγωγή πλήθους από νανοοργανισμούς στον ανθρώπινο οργανισμό, που διερχόμενοι όλο το σώμα θα εξαφανίσουν και τις υπαρκτές νεοπλασίες και τις εστίες, αλλά θα αδυνατούν να εξαφανίσουν βέβαια την αιτία των εστιών (π.χ. κάπνισμα) που συνεπάγεται πως αν η αιτία δεν εξαφανιστεί θα υπάρξει θεραπεία μεν, αλλά και φόβος επανεκκίνησης των νεοπλασιών. Ακολούθως όλοι οι νανοοργανισμοί θα εξαχθούν.
Μόνιμα ανιχνευτικά ή εγκατάσταση (αν δεν υπάρχουν παρενέργειες βέβαια) εννοούμε την εισαγωγή ενός ή δύο νανοοργανισμών που θα κάνουν το «χωροφύλακα» στον ανθρώπινο οργανισμό, σε όποιο νέο κύτταρο νεοπλασίας εμφανιστεί και για όσο διαρκέσει ο «φορτισμένος» βίους τους.
Δείχνει ξένο το αντικείμενο της εργασίας μου με τα μαθηματικά και όμως δεν είναι, αν εκτιμήσουμε ότι τα μαθηματικά εφαρμόζονται και δεν μένουν μόνο στο θεωρητικό περιθώριο των αξιωμάτων που δεν διατυπώνονται από την εμπειρία, όπως τέτοια είναι τα εφαρμόσιμα μαθηματικά ή τα discrete mathematics ή αλλιώς, τα Διακριτά...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Νανοτεχνολογία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2011, 20:17 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 17 Δεκ 2006, 12:55
Δημοσ.: 4507
Τα άσχετα ποστ μεταφέρθηκαν. Παρακαλώ να μείνετε εντός θέματος.

And nothing else matters

Never opened myself this way
Life is ours, we live it our way
All these words I don't just say
And nothing else matters...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2011, 23:43 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 20 Σεπ 2009, 16:40
Δημοσ.: 367
Τοποθεσια: πειραιάς
προσωπικά αν και εύχομε να το πετύχετε το εγχείρημα σας, προσωπικά απεχθάνομε την ιδέα ότι η έρευνα και η υγεία και ο συνδιασμός των δύο,να είναι ένα ακόμη προοιον.
Θυμάμε είχα κάπου δει ένα βίντεο με μια καθηγήτρια στην σκωτία(μπορεί και αγγλία) που ενώ είχε βρει μια συγκεκριμένη θεραπεία του καρκίνου οιι φαρμακοβιομηχανίες είχαν μποικοτάρει το φάρμακο της...και ο λόγος? απλά ήταν ασύμφορο

ps θα δοκιμάσω να βρω το συγκεκριμένο βίντεο,ελπίζω να το βρω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 30 Νοέμ 2011, 17:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Νοέμ 2008, 18:16
Δημοσ.: 630
έτσι δεν λειτουργεί και η διάγνωση μέσω εξέτασης αίματος; προσωπικά πάντως, δε με ενθουσιάζει η ιδέα να ''κουβαλάω'' κάτι ''ξένο'' πάνω μου ( αν και δεν είμαι ασθενής εξακριβομένα τουλάχιστον... ) ακόμα κ αν είναι για ''την προστασία της υγείας μου''... δεν είναι επικύνδυνο να λειτουργήσει ''αλεργικά'' ; αν και μπορεί αυτό να φαίνεται αντιεπιστημονικό...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 13:33 
Χωρίς σύνδεση
Banned

stelios21 έγραψε:
προσωπικά αν και εύχομε να το πετύχετε το εγχείρημα σας, προσωπικά απεχθάνομε την ιδέα ότι η έρευνα και η υγεία και ο συνδιασμός των δύο,να είναι ένα ακόμη προοιον.
Θυμάμε είχα κάπου δει ένα βίντεο με μια καθηγήτρια στην σκωτία(μπορεί και αγγλία) που ενώ είχε βρει μια συγκεκριμένη θεραπεία του καρκίνου οιι φαρμακοβιομηχανίες είχαν μποικοτάρει το φάρμακο της...και ο λόγος? απλά ήταν ασύμφορο

ps θα δοκιμάσω να βρω το συγκεκριμένο βίντεο,ελπίζω να το βρω.

Στέλιο συμφωνώ μαζί σου και γι αυτό είπα το "δυστυχώς όχι από φιλανθρωπία".

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Δεκ 2011, 13:43 
Χωρίς σύνδεση
Banned

absurd έγραψε:
έτσι δεν λειτουργεί και η διάγνωση μέσω εξέτασης αίματος; προσωπικά πάντως, δε με ενθουσιάζει η ιδέα να ''κουβαλάω'' κάτι ''ξένο'' πάνω μου ( αν και δεν είμαι ασθενής εξακριβομένα τουλάχιστον... ) ακόμα κ αν είναι για ''την προστασία της υγείας μου''... δεν είναι επικύνδυνο να λειτουργήσει ''αλεργικά'' ; αν και μπορεί αυτό να φαίνεται αντιεπιστημονικό...

absurd δεν μιλαμε για διάγνωση, αλλά για εφάπαξ ή συνεχή θεραπεία.
Ξένο σώμα, στο οποίο αναφέρεσαι, είναι και ο βηματοδότης.
Αν υποψιάζεσαι πως αυτό σχετίζεται με την συνεχή παρακολούθηση των φορέων του νανομηχανισμού ή του βηματοδήτη (σαν δυνατότητα ενυπάρχει), θα πρέπει να συνεκτιμήσεις ότι και στην ακραία αυτή περίπτωση που τα "ξένα σώματα" σε φανερώνουν σε όσους ενδιαφέρονται για σένα, είτε για να σε ελέγχουν, είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο, σε αποκρύπτουν από τον βαρκάρη της Αχερουσίας λίμνης, διότι αν και έχει αποστραγγιστεί, ούτε η βάρκα, ούτε ο βαρκάρης μπορούν ποτέ να αποστραγγιστούν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Φεβ 2012, 12:48 
Χωρίς σύνδεση
Banned

http://www.express.gr/news/ygeia/566608 ... 66608.php3
Ο ίδιος σκοπός, ο ίδιος τρόπος, με άλλη σχετική συλλογιστική και πιο προχωρημένος από άποψη προόδου.
Εύχομαι να υπάρξουν θετικά αποτελέσμαστα στην προοπτική, από όπου και να προέλθουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Φεβ 2012, 16:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

οφέλιμος έγραψε:
absurd έγραψε:

absurd δεν μιλαμε για διάγνωση, αλλά για εφάπαξ ή συνεχή θεραπεία.
Ξένο σώμα, στο οποίο αναφέρεσαι, είναι και ο βηματοδότης.
Αν υποψιάζεσαι πως αυτό σχετίζεται με την συνεχή παρακολούθηση των φορέων του νανομηχανισμού ή του βηματοδήτη (σαν δυνατότητα ενυπάρχει), θα πρέπει να συνεκτιμήσεις ότι και στην ακραία αυτή περίπτωση που τα "ξένα σώματα" σε φανερώνουν σε όσους ενδιαφέρονται για σένα, είτε για να σε ελέγχουν, είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο, σε αποκρύπτουν από τον βαρκάρη της Αχερουσίας λίμνης, διότι αν και έχει αποστραγγιστεί, ούτε η βάρκα, ούτε ο βαρκάρης μπορούν ποτέ να αποστραγγιστούν.

δεν εννοούσα καθόλου αυτό που εννοήσατε...
ο βηματοδότης τοποθετείτε σε ανθρώπους στους οποίους έχει διαγνωστεί ασθένεια και δεν έχουν άλλη επιλογή... όχι σε υγειής ανθρώπους...
αυτό που εννοούσα, επειδή είμαι άτομο που το ενοχλούν αλλεργείες, ρηνήτιδες, κ.λ.π.... (αν δεν ξέρετε πως λειτουργεί... ο οργανισμός επιτίθετε σε κάτι το οποίο δεν του προκαλεί κάτι κακό... δημιουργώντας παραπάνω λευκά απ' ότι χρειάζεται... δημιουργήται πύον, πυρετός, κ.λ.π.... σε γενικές γραμμές )είναι ότι το μικρορομπότ σας μπορεί να θεωρήσει βλαβερά στοιχεία που υπάρχουν στον οργανισμό κάποιου ανθρώπου... χωρίς αυτά να του δημιουργούν πρόβλημα... (π.χ. κάποιος με αυξημένη πίεση μπορεί να ζει μια χαρά... χωρίς να έχει απαραίτητα κάτι, ο παππούς μου είχε 19... ας πούμε, δεν πήρε ποτέ του φάρμακα... έφτασε 90... )
αυτό που εννοώ είναι ότι όλοι έχουμε ατέλειες, το φυσιολογικό για τον καθένα είναι διαφορετικό...
αυτό που εφαρμόζεται τελευταία είναι η μεταμόσχευση κυττάρων του ίδιου του οργανισμού τα οποία έχουν ελεγχθεί και είναι ο.κ.
η βασική μου ένσταση είναι κατά πόσο το ρομπότ σας δεν δημιουργεί τα ίδια επώδυνα συμπτώματα - αποτελέσματα με τη χημειοθεραπεία...
http://en.wikipedia.org/wiki/Retrovirus

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Φεβ 2012, 21:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Νοέμ 2011, 19:00
Δημοσ.: 567
παιδια???μπορει καποιος απο το μαθηματικο να ασχοληθει με τη νανοτεχνολογια????εχω ακουσει πως απαιτουνται υψυλου επιπεδου μαθηματικα,αρα εμεις ειμαστε σε ευνοικη θεση!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Μαρ 2012, 09:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

δεν είχα σκοπό να υποβαθμίσω την προσπάθειά σας, ή κάτι παρόμοιο... απλά, διαβάζοντας αυτό:
http://xastouki.blogspot.com/2009/10/bl ... _2162.html
κ.α. σχετικά μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι γίνεται προσπάθεια θεραπείας μιας δηλητηρίασης με αντιβιώσεις... ( που επίσης δηλητηριάζουν τον οργανισμό... :? ) αντίθετα ο οργανισμός παράγει από μόνος του ογκοκατασταλτικά, γιατί δεν γίνεται προσπάθεια ενίσχυσης αυτών ή θεραπεία σ' αυτά αν υπάρχει βλάβη;
βέβαια, δεν είμαι και ειδικός... :old rolleyes:

Τελευταία σύγκρουση απο οφέλιμος στις 12 Μαρ 2012, 09:59.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 10 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: