forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 14 Νοέμ 2018, 02:03

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 11 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Δουλειά και Σχολή???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Αύγ 2010, 23:01 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 23
Γεια σας, αυτη ειναι η πρωτη μου αναρτηση μιας και επισημως δεν ειμαι ακόμα φοιτητης του τμήματος.. Επειδη απο το Σεμπτεβριο ξεκινάω θα ήθελα να μου πείτε αν μπορει να συνδιαστει δουλειά και σχολή!
Δηλαδη ποιες είναι οι απαιτησεις της σχολής σε θεματα χρόνου παρουσίας κτλ.!

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Τελευταία επεξεργασία απο Αριστοτέλης την 04 Απρ 2015, 15:36, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Δουλειά και Σχολή???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Αύγ 2010, 23:07 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 293
φιλε μπαινεις σε δυσκολα λουκια

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Αύγ 2010, 23:10 
Χωρίς σύνδεση

seoul13 έγραψε:
φιλε μπαινεις σε δυσκολα λουκια

Λές;;;

Τελευταία επεξεργασία απο Αριστοτέλης την 04 Απρ 2015, 15:35, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Αύγ 2010, 00:21 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 838
Τοποθεσια: πειραιάς
Λογικά θα έχεις στο μυαλό σου να κάνεις και μια χ φοιτητική ζωή(τουλάχιστον τον 1ο χρόνο χρειάζεται ή επιβάλεται μετά τον αγχοτικό χρόνο των πανελληνίων)Οπότε αν δουλέυεις και κάνεις κ μια χ φοιτητική ζωή κλάψτα χαράλαμπε...παρόλο που σε λένε αριστοτέλη!
Αποφάσισε τι έχεις στο μυαλό σου και πράξε αναλόγως!Δλδ φοιτητική ζωή και σχολή σε 4 χρόνια δν γίνεται,δουλειά και 4 χρόνια η σχολή πολύ δύσκολο(για έναν μέσο φοιτητή πάντα)...ευχαριστήσου την φοιτητική ζωή τον 1ο χρόνο με μια α επαφή στη σχολή και την δουλειά άστην προς το παρόν για αργότερα(όταν μάθεις τα tips της σχολής...)αφού δν την έχεις και ανάγκη!
Αν απτην άλλη δν σε αγχώνει το πότε θα τελειώσεις πιάσε την δουλειά...απλώς να έχεις και το νου σου παράλληλα στη σχολή γιατί φτάνεις 4ο-5ο έτος και χρωστάς της παναγιάς τα μάτια και λες ρε φούστη μου τι έκανα και δν μπορούσα να περάσω μάθημα...και τρέχεις και δε φτάνεις!!!
Δες τις προτεραιότες σου κ πράξε αναλόγως...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Αύγ 2010, 02:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 524
Αν δεν εχεις αναγκη τη δουλεια εγω θα σε συμβουλευα να μην ασχοληθεις με τπτ αλλο τα δυο πρωτα χρονια... Δωσε βαση τα δυο πρωτα χρονια κ μετα ολα θα κυλισουν ομαλα.. Ξερω. Δυσκολο ν ασχοληθεις με τη σχολη τοσο σοβαρα ειδικα το πρωτο ετος (κ μετα το τελος ενος ηδη κουραστικου χρονου-πανελληνιες). Για μενα ειναι προτιμοτερο να περασεις πρωτα τα μαθηματα των 4 πρωτων εξαμηνων κ μετα αν θες γινε τουριστας!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Αύγ 2010, 09:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 921
Εγώ δουλέυω 8ωρο κανονικά απο το 1ο έτος, όποτε διάβασα μάθημα, το πέρασα, όποτε δεν διάβασα όσο έπρεπε κόπηκα..Σίγουρα είναι δύσκολο άλλα όχι ακατόρθωτο :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Αύγ 2010, 09:21 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 886
Καλημερα. Η σχολη μας δεν ειναι ευκολη και εχει πολλες απαιτησεις.
Καλυτερα οπως ειπαν και οι προηγουμενοι να δεις πως θα τα πας τις πρωτες εξεταστικες(η πρωτη εχει 6 μαθηματα, η δευτερη 7 και ο συνολικος αριθμος μαθηματων για πτυχιο ειναι 36) και αρχιζεις δουλεια στο δευτερο ετος. Δεν εγινε και τιποτα.Ολη σου την ζωη θα δουλευεις.

Να αρχισεις με παρακολουθηση, η πειρα λεει πως το πιο πιθανο ειναι να δωσεις και τα 6 μαθηματα την πρωτη εξεταστικη και ισως να μην τα πας οσο καλα περιμενες.
Γι'αυτό καθε πραγμα στον καιρο του.
Καλη αρχη σου ευχομαι και μην διστασεις να θετεις τις αποριες σου στο forum.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Αύγ 2010, 12:50 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 838
Τοποθεσια: πειραιάς
Εντάξει ρε παιδιά...ας κάνει και λίγο τον 1ο χρόνο φοιτητική ζωή...Δν πέθανε κανείς με αυτό!
Είναι σαν μερικούς που λέγανε δν πάω 5ημερη γτ έτσι και αλλιώς,όταν μπω στην σχολή θα μπορώ να πηγαίνω όποτε θέλω!Δν είναι έτσι...αυτά είναι εμπειρίες ζωής!Απλώς το Μαθηματικό αθήνας δν είναι για πολλά πολλά,κάνεις μια χ φοιτητική ζωή για 1(το πολύ 2 χρόνια)και μετά διαβάζεις σαν κανονικός εργαζόμενος(δν έχει αυτά που υπάρχουν σε άλλες σχολές,διαβάζω 1 μήνα πριν την εξεταστική)...αλλά μην φτάσουμε στο σημείο από τον 1ο χρόνο τα κεφάλια μέσα(ειδικά μετά τον χρόνο-πανελληνίων που περνάμε όλοι)

Υ.Γ.Όπως προείπα είναι θέμα προτεραιοτήτων,μπορεί κάποιος να μην το έχει ανάγκη να κάνει φοιτητική ζωή απαραίτητα στα 18 του,μπορεί να θέλει να τελειώσει σε 4 χρόνια με βαθμό...δεκτό και σεβαστό!!!Τότε ξεχνάς δουλειά και φοιτητική ζωή τουλάχιστον 2-3 χρόνια μέχρι να μάθεις τα "τι και πως" της σχολής!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 05 Αύγ 2010, 17:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 2767
Τοποθεσια: White Hart Lane
Σε αντίθεση με τον xarkar πιο πάνω, όταν εγώ δούλευα full time πέρασα μόνο ένα μάθημα σε διπλή εξεταστική και από παρακολούθηση πολύ λίγα πράγματα. Οπότε εξαρτάται από το πόσο μπορείς να βάλεις ένα πρόγραμμα και να το τηρείς, που όταν είσαι πρωτοετής και έχεις και τη δουλειά είναι (συνήθως) εύκολο να μην ασχοληθείς με τη σχολή. Αν θες τη γνώμη μου, το καλύτερο είναι αν δε χρειάζεσαι τη δουλειά να αφοσιωθείς στις σπουδές σου και μπορείς και να κάνεις φοιτητική ζωή που σου λέει ο lazkan και να περάσεις και 2-3 μαθήματα (ελπίζω παραπάνω) αν ασχοληθείς.

υ.γ.: πολλοί από μας που γράφουμε συμβουλές δεν τα 'χουμε κάνει αυτά που σου λέμε (π.χ. 2-3 μαθήματα περασμένα στο 1ο εξάμηνο) και εμένα τουλάχιστον θα με βοηθούσε να έχω αυτή τη γνώση όταν ήμουν πρώτο έτος. Συνωπώς έχεις ένα πλεονέκτημα που κάλο είναι να εκμεταλλευτείς! ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Αύγ 2010, 01:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 524
Το Yστερογραφο επρεπε να το βαλεις με κεφαλαια! ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 06 Αύγ 2010, 10:23 
Χωρίς σύνδεση

Παιδια σας ευχαριστώ όλους πολύ! Η αλήθεια είναι πως μια γνωμη τη σχημάτισα!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 11 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: