forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 16 Ιούλ 2018, 06:41

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Εφτιαξα μια σελιδούλα..!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Μάιος 2010, 15:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 21 Σεπ 2006, 10:06
Δημοσ.: 156
Τοποθεσια: 127.0.0.1
http://www.funnybook.gr/ μπείτε και πείτε μου τη γνώμη σας!

But let them prove it if they can.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Εφτιαξα μια σελιδούλα..!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Μάιος 2010, 18:22 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Νοέμ 2006, 10:32
Δημοσ.: 1888
mikeb έγραψε:
http://www.funnybook.gr/ μπείτε και πείτε μου τη γνώμη σας!

Στο scroll εκτός από την βασική σελίδα κουνιούνται και οι κύκλοι στο backround το οποίο μου προκάλεσε μία ελαφρά ζαλάδα. Κατά τα άλλα η σχεδίαση καλή μου φαίνεται.
Από μία ματιά στο περιεχόμενο και η ιδέα της σελίδας δεν είναι άσχημη. Τις παραθέσεις από το facebook πως τις βρίσκεις; Από τους δικούς σου φίλους;
Μακάρι να πιάσει!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μάιος 2010, 09:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Παράξενο αυτό που λες! Βασικα μου είχαν πει πως το στατικό background είναι το ακριβώς αντίθετο! Αλλα εξυπηρετεί τον σκοπό του, να υπνωτίσω όλους τους επισκέπτες και να κατακτήσω τον κόσμο χαρ χαρ.

Το περιεχόμενο μπορεί να το ανεβάσει ο οποιοσδήποτε (περνάει απο λογοκρισία βέβαια - σβίνονται τα πάντα), και μέχρι στιγμής υπάρχουν αρκετοί uploaders ευτυχώς!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 04 Νοέμ 2010, 14:29 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Η σελίδα έχει υποστεί πλήρρες facelift, μιας και την ανέβασα απο την αρχή σε CMS που έφτιαξα με τα χεράκια μου σε ASP.NET 4, και μέχρι το σ/κ θα ανεβεί και άλλη μια σελίδα απο το ίδιο CMS, μείνετε συντονισμένοι και η κριτική όπως πάντα είναι οχι μόνο καλοδεχούμενη αλλα απαραίτητη!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Νοέμ 2010, 01:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Παίδες εχει ανέβει και δεύτερη μεγαλη σελίδα βασισμένη στο CMS μου: http://www.egrapses.gr/

Το CMS ειναι φτιαγμένο απο το 0 στην τεχνολογία asp.net 4 σε γλώσσα c# όπως γράφω και στο παραπάνω post. ΔΕΝ ειναι open source και δεν νομίζω να το κάνω ποτέ, αλλα όποιος συνάδελφος ενδιαφέρεται για τμήματα κώδικα ή αρχιτεκτονική είμαι εδω για συζήτηση! Και βασικα εαν κάποιος ασχολείται θα ήθελα πολύ να έρθω σε επαφή για να κάνουμε ακόμα πιο καλά πράγματα!

Όπως θα παρατηρήσετε και "εμπειρικά" και πρακτικά στο κάτω μέρος της σελίδας, οι χρόνοι φορτώματος της σελίδας είναι απίστευτα μικροί. Σε σπάνιες περιπτώσεις (1/500 περίπου) το maximum είναι 0,3-0,4 δευτερόλεπτα ενω στις περισσότερες σελίδες είναι λιγότερο απο 0.06 δευτερόλεπτα(!!) αν και το site ειναι database-driven (mySQL). Αυτό συμβαίνει γιατί ο πυρίνας του CMS μου χρησιμοποιεί πολλών επιπέδων cache και incremental caching όμοιο με αυτό που χρησιμοποιεί η google σε αρχιτεκτονική. To site είναι αποτέλεσμα πάνω απο 1600 ωρών εργασίας του ελέυθερου χρόνου μου και αποτελείται απο 7967 γραμμές κώδικα, ενω η βάση του CMS είναι περίπου 6700 γραμμές κώδικα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Νοέμ 2010, 10:50 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Νοέμ 2006, 10:32
Δημοσ.: 1888
Συγχαρητήρια πολύ καλό. Και μπράβο που τα φτιάχνεις όλα μόνο σου και δεν χρησιμοποιείς ετοιματζίδικες λύσεις!!!
Το site το έχεις σε ελληνικό ή ξένο server; Γιατί δεν παίζει και αυτό ρόλο στην ταχύτητα φορτώσεις; Ή μήπως έχεις στήσει δικό σου server;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Νοέμ 2010, 11:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Γεια σου Ηλία, και σε ευχαριστώ! Το site είναι σε "δικό μου dedicated" σερβερ στην γερμανία, με την εταιρία leaseweb, πανω σε dedicated 1.000αρα γραμμή. Εξηγώ το δικό μου dedicated: είναι σε vps (μπαίνω με remote desktop και κανω manage εγω και μόνο εγω δηλαδή), πανω σε premium cloud, αλλα με εγγυημένη μνήμη, επεξεργαστές, και σκληρό δίσκο.

Ο χρόνος rendering είναι ο χρόνος που χρειάζεται για να "φύγει" η σελίδα απο το framework (asp.NET 4). Και να αργήσουν δηλαδή οι εικόνες η οτιδήποτε να περάσουν απο τον σέρβερ μέχρι τον browser, εχει σταματήσει το timer προ πολλού. Βέβαια και αυτοί οι χρόνοι (ανάμεσα στον IIS και τον πελάτη) είναι πολύ πολύ χαμηλοί στην δικιά μου περίπτωση (λόγω της 1.000mbps dedicated γραμμής) αλλα αυτό δεν το περηφανεύομαι μιας και δεν είναι δικό μου κατόρθωμα, εγω απλά το χρησιμοποιώ!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση